Ish-atasheu ushtarak: Rama e Thaçi, me BE-në apo me Erdoganin?

August 11, 2019 11:29

Ish-atasheu ushtarak: Rama e Thaçi, me BE-në apo me Erdoganin?

Drejtor i Institutit të Politikave te Sigurisë Kombëtare dhe ish-atasheu shqiptar në Turqi, kolonel Hajro Limaj, e ka quajtur ripushtim të Shqipërisë nga Turqia mbajtjen e një ceremonie sekrete dhe memoriali në Tiranë për  “grushtin e shtetit” ne Turqi.

Limaj e ka quajtur të drejtë vlerësimin e atyre që e kanë e kanë quajtur kryeministrin Edi Rama tradhtar – shkruan gazeta e Kosovës “Bota Sot”.

Po ashtu në Limaj pyet se “Kush e ka marre vendimin dhe kush i ka dhënë leja ambasadës Turke të kryejë një veprimtari të tillë të kundraligjeshme në kryeqytetin shqiptar? Po emërtimin “Rruga e dëshmoreve të 15 Korrikut “ dhe Memoriali i Parkut të Demokracisë së 15 Korrikut?”.

Shkrimi i plotë i Limajt botuar nga “Bota Sot”:

“Fillimisht nga portalet, nuk e besova, por pastaj nga gazetat “Tema” dhe “Dita” – numri i djeshëm  dhe i sotëm, u binda se me datën 15 Korrik ne Tirane është zhvilluar një ceremoni  “sekrete” nga media dhe opinioni i gjere shqiptar  ne përkujtim të tre vjetorit të skenarit të Erdoganit për  “grushtin e shtetit” ne Turqi.

Reagimi i atdhetarëve shqiptar ndaj këtij lajmi është tronditës  dhe me shume te drejte e vlerësojnë  tradhti të Edi Ramës ndaj Atdheut dhe kombit. Erdoganit, këtë nder nuk ja ka bërë asnjë vend i botës, bile as ne Afrike dhe në Lindjen e Mesme. Ai e realizoi atë shumë mirë në vend vasal, Shqipërinë, të cilën vitet e fundit po e pushton atë politikisht dhe ekonomikisht.

Pyetja shtrohet : Kush e ka marre vendimin dhe kush i ka dhënë leja ambasadës Turke të kryejë një veprimtari të tillë të kundraligjeshme në kryeqytetin shqiptar ?. Po emërtimin “Rruga e dëshmoreve të 15 Korrikut “ dhe Memoriali I Parkut të Demokracisë së 15 Korrikut “ ?.

Sipas ligjit emërtimi i një rruge  apo një parku është kompetencë e këshillit Bashkiak. Zëri i Amerikës  nga këto enigma më datën 9 kontaktoi me Bashkinë por ajo ja bëri dalje ministrisë se Jashtme. Por ministria e Jashtme  deklaroi se nuk kishte asnjë informacion apo angazhim në këtë  ndodhi te turpshme, anti kombëtare.

Nga disa pamje te publikuara keto dite nga kjo veprimtari antishqiptare, evidentohet se nga bashkia ka marre pjese Arbjan Mazniku, i cili nuk sqaron nëse ka shkuar si individ apo me funksionin e zëvendëskryetarit të Bashkisë së Tiranës.

Duke u kthyer mbrapa në kohë rezulton se kjo veprimtari është kryer  pikërisht kur Erdogani e ftoi Ramën  ne Marmarisa të Turqisë , vizitë të cilën e kritikoi shumë ashpër në gazetën Dita analisti amerikan Janush Bugajski.

Zhvillimet vazhduan. Erdhi në Shqipëri ministri i Brendshëm i Turqisë, Sulejman Soyly, i cila  zhvilloi një takim tepër të veçantë me kryeministrin Rama dhe pastaj me ministrin Lleshi, kur në të gjitha protokollet i ftuari vizitën e parë e bënë tek homologu dhe jo tek kryeministri.

U rishprehen përsëri  dëshirat e kundraligjëshme të Erdoganit : mbylljen e te gjitha medreseve, të spitaleve amerikane dhe të sistemit arsimor Turgut Ozal, të cilat përbëjnë prej vitesh elitën arsimore dhe mjekësore ne Shqipëri dhe janë të punësuar me mijëra kuadro dhe punonjës shqiptarë. Këto institucione të hapura me mbështetjen e shtetit turk, po kërkohet të mbyllen që kur Erdogani skanoi grushtin e shtetit të dështuar. Edhe pse këto institucione nuk kanë asnjë lidhje me këto zhvillime në Turqi, Erdogani i fut ne listën e Organizatës Terroriste Të Gylenit, që jeton dhe e siguron sipas tij Amerika. Këtë emërtim terrorist nuk e njofin as OKB, as OSBE, as Amerika dhe asnjë vend i Bashkimit Europian, ku të përndjekur e Erdoganit i strehojnë.

Shqipëria në vazhdimësi është bërë pjese apo mbështetëse e qëndrimeve Turke edhe në raporte ndërkombëtare, siç ishte votimi në OKB në krah të Turqisë dhe kundër Amerikës për mos njohjen e Jerezalemit Lindor si kryeqytet, apo në shumë qëndrime të tjera.

Tradhtia që bëri Thaçi në dorëzimin e 6 pedagogëve turq Erdoganit, ne kundërshtim me te gjitha ligjet dhe të drejta e njeriut I kushtoi shtrenjte Prishtinës me Bashkimin Europian dhe kaosin politik qe po kalon ky vend.

Erdogani, botën shqiptare e quan pjesë integrale të perandorisë së re turke qe dëshironte të krijonte ai, por që shkatërroi ne radhe të parë shtetin demokratik, ligjor dhe laik te Ataurkut. Turqia e sotme me politikat e saj te brendshme është kthyer një vend ku Europa i mbylli dyert dhe dritaret, ndërsa Amerika  formalisht e mban në NATO, por do të thelloje  embargo ndaj saj.

Një studiues që i ndjek me vëmendje zhvillimet midis dy vendeve tona arrin ne përfundimin se sa herë Shqipërisë i afrohen datat e diskutimit të hapjes se negociatave, Turqia realizon ndërhyrje shumë të forta të cilat e trondisin vendimin pozitiv te BE-së.

Ashtu si Rusia me këtë strategji vepron në Serbi, edhe Turqia vepron ndaj Botes Shqiptare për ti mbajtur nën kontroll politik brenda qëllimeve strategjike që ka përcaktuar. Strategjia pushtuese e Erdoganit bën kërcënim serioz për të ardhmen europiane.

Fatkeqësisht kryeministri Rama, nuk mund ta them shkakun, është kthyer në shërbim të Erdoganit, shërbim i cili po vlerësohet anti shqiptar dhe antikombëtar”.

Marrë nga gazeta “Bota Sot”

o.p./ dita

August 11, 2019 11:29
Komento

28 Komente

 1. Patrick Schmid August 11, 11:38

  Ky Hajro Limaj eshte Gulensit. Te na tregoj Hajro se sa kohe ka ne sherbim te Gulenit?

  Reply to this comment
  • Feniks August 11, 13:40

   Hajro Limaj,ish gazetar i gazetes “Luftetari” te ushtrise popullore,me pas ktheu pllaken dhe u vu ne sherbim te Sali Berishes,qe e emeroi atashe ushtarak ne Turqi,tani nuk i qan halli per Shqiperine,por se gjeti rastin te vihet ne sherbim te Sali Berishes!
   Edi Rama,nuk ka tradhetuar Shqiperine,se ai nuk ka punuar kurre per shqiptaret!
   Rama eshte nje ANTISHQIPTAR i urryer,qe jo vetem duhet shporrur si kryeminister,por duhet cuar para drejtesise!
   Ky antishqiptar pranon te ngrihen varre,memoriale te ushtareve greke e deshmoreve turq,por kurre nuk mori mundimin te ngreje nje memorial per nder te 650 deshmoreve partizane qe dhane jeten per clirimin e trojeve ne ish Jugosllavi,kunder pushtuesve naziste,ne perberje te koalicionit boteror Anglo-Sovjeto-Amerikan!
   Se pse e ben kete e di ai vete,por populli shqiptar pse e pranon kete bandit antishqiptar si kryeminister?
   Po PS-ja si e mban akoma per kryetar nje antishqiptar te tille qe vepron hapur kunder interesave te popullit shqiptar?

   Reply to this comment
  • Vlora1912 August 11, 13:50

   Patrick,

   Se c’kishte per te treguar Hajro na e tregoi, me kete shkrim korrekt, me kete analize te Sakt.

   Ti Patrick, me kete komentin tend, a na tregon se ciles xhami arabike i sherben??

   Se ky mavriu me posht, duket qart qe eshte nje nga T*pe lepirsit e Kolonel Leshellatos se Janulles.

   Vap e madhe patrik,

   Ben mir ta freskosh pak mjekren ne det, mbase te qartesohen dhe mendimet

   Reply to this comment
   • mirel August 11, 15:15

    Patrick Schmid eshte mut Ramuti qe merr emrin e Oliver Schmid qe thote se Skenderbeu nuk eshte shqiptar.
    Ja, keta kerma bejne politiken e shtetit ne Shqiperi sot.
    Nga ana tjeter nuk duhet harruar se Erdogan ka mardhenie te shkelqyera me Serbine.
    Lidhja Thaci, Rama, Vucic, Erdogan eshte e qarte.
    Tradhetaret kane vite qe shkaterrojne shtetin shqiptar.
    Ne rrime dhe i duartrokasim..
    Plera Ramut poshteron heronjte dhe deshmoret, partizanet dhe gjithe popullin qe sakrifikoi ne Luften kunder nazi-fashizmit dhe sakrificat per ndertimin e Shqiperise pas lufte. Ky tallet me vuajtjet qe kaluan prinderit tane qe punuan vullnetare per nderitmin e hekurudhave, spitaleve, tharjen e Liqeneve..
    Ky tallet me cdo gje qe mire qe e ngritem me gjak dhe pune. Ky tallet me gjakun tone. Ky e shkel. Ky eshte armiku jone. Shqiptaret qe e perkrahin jane te mbaruar.
    Vdekje tradhetareve

    Reply to this comment
    • e verteta August 12, 11:46

     O Mirel Suma a te kujtohet qe baba jot Sali Sheqerja e hoqi bustin e skenderbeut nga presidenca kur u takua me erdoganin babane e ju bythqirave shqiptare qe dini te mbroni vetem pederastet qe keni udheheqes e jo kombin e atdheun

     Reply to this comment
     • mirel August 12, 16:47

      Per Ramutin flet ti o e verteta? Ai eshte pjelle e Berishes dhe nip i zogit.
      U mesuat me mut tani dhe e keni zor ta leshoni nga goja

  • Edi August 11, 22:24

   O shmid gylenistat dhe erdoganistat te largihen nga shqiperia. Prandaj mos fol mo se ti je turkoarab njerez si ju jane plehra ca duhet memoriali i jenicereve. Te erdoganit te lqeni

   Reply to this comment
  • Dardania August 12, 09:07

   Gylenist dhe te je erdoganist problemi eshte zhduken gylenistat dhe erdoganistat nga shqiperia dhe mos na cajne trapin kjo race muti dhe injorante

   Reply to this comment
 2. Karamahmuti albanis August 11, 11:40

  Po hajro turceliu qe mos i qifte per hajer me ke eshte apo si gjithe sumperpjetet,zemren ne turqi mendjen ne europe te fitojne ndonje leke

  Reply to this comment
 3. V.F.L.P August 11, 11:52

  Pse serbet jane me Rusin,dhe u vjen ftesa per B.E. Te behemi me Turqin mbase na vjen dhe ne ftesa.I veme dhe kufirin te thana Greqis.

  Reply to this comment
 4. Psss... August 11, 12:22

  Rama e Thaçi, me BE-në apo me Erdoganin?
  EDHE ME DREQIN BEHEN,vetem te mbajne pushtetin,jo vetem keta, te gjithe sa jane

  Reply to this comment
 5. Limani August 11, 12:44

  Kolonel ,
  ke menduar ndonjëherë të bësh grushtshteti ?!
  Nëse po , tani është momenti. Të tjerat janë pordhë gazetaresh , që s’i shkojnë një koloneli !

  Reply to this comment
  • mirel August 11, 15:24

   Kolonelit nuk ka kush ti shkruaje
   Nese Koloneli lihet vetem pa ngritjen e shqiptareve masivisht ne Shqiperi e Kosove, cdo kauze kombetare eshte e vdekur.
   Shqiptaret jane qorra te mos kuptojne se kauza Kombetare po goditet ne te dy trevat shqiptare njekohesisht. Nese Kosoven e gjeten te dobet dhe pa shtet te formuar te forte, me Shqiperine kane bere estrade te hapur fare. E zhbene nga nje shtet solid, ne nje treg te hapur per greket, turqit, serbet..dhe larot e Ramutit.
   E kam thene dhe me pare. Gjithe bizneset qe jane te lidhur me Ramutin dhe qe fitojne tendera e koncesione jane njekohesisht organizata spiunazhi qe veprojne te lidhur me mafien ballkanike.
   Mafia ballkanike eshte mafie politike. Nuk eshte thjesht nje kontrabandiste droge dhe armesh,,apo rrjet prostitucioni. Me ato merren te pashpreset qe nuk kane me se te ushqehen.
   Mafia ballkanike eshte mafia politike qe luan interesa ekomonike kombetare te Ballkanit.
   Ketu fillojne gjithe poshtersite kunder Shqiperise.
   Por rilindasit e mbaruar nuk po e kuptojne. Populli idiot qe i ndjek si debil neper mitingje, nuk po ekupton.
   PDistet e mbaruar nuk po e kuptojne, antishqiptari Berisha njelloj si antishqiptari Ramut ndez turmat kunder pales tjeter.
   Kjo eshte Shqiperia sot.
   Pa thuaju sociaPiSteve qe gezojne kur vihet “shteti ligjor” ne Kukes, dhe dhunohen qytetaret qe protestuan nje takse te padrejte, et vendosur hapur per te grabitur qytetaret shqiptare..
   Ja keshtu fillon dasia dhe armiqesia. Keshtu perfiton mafia Ballkanike dhe realizohet tradhetia e politikes.
   Popull shqiptar jemi nje.
   Hapni syte kunder armikut te perbashket

   Reply to this comment
 6. Durimi August 11, 13:02

  Po pse pikerisht Hajro shkruan tek gazeta jashte Shqiperise Bota Sot dhe jo ne ndonje gazete brenda Shqiperise?! Sepse doni me per Beluli? Hajro ka gjithe ato detyra e merita qe me Fatos Nanon, Sali Berishen e deri tek Demireli. Do thoni ju gje e madhe; jo ai i tregon e shkruan vete te gjitha postet edhe si 《intelektual i shquar i Laberise》 komentonte nje shkrim nje dite ne gazeten Dita. Keta tipa jana ata qe hengern sa deshen me Enverin , hengern edhe sot dhe do vazhdojne te na thone: mbyllni syte, tu genjej une

  Reply to this comment
  • mirel August 11, 15:27

   Cdo me thene ti Durim, te pelqen Memoriali Turk dhe e paska Hajro gabim?

   Reply to this comment
   • jo per gje... August 11, 21:46

    mirel , po nderhyje une; te pelqen memoriali Adem Jasharit ne Stamboll shume here me i madhe e me lulishte? Jeni per boten e civilizuar e moderne pa cmira apo per nacionalizmat e kohes shkuar, jeni per ekonomine e tregu dhe globalizimin apo do vazhdoni ate te diktatures. Historine do ta lexojne njerezit per te ardhmen, ndersa jeten duhet ta jetoni per te sotmen e te ardhmen. Kombesia vjen drejte zhdukjes, atrofizimi ka filluar dhe ndonje dite kur Shqiperia te jete antare e BE-se, do shikosh qe do te therrase ndonje polic zezak ty mirel e te te pyes: nga je ti?! Kjo eshte e ardhmja , do ti s’do ti, dua une s’dua une. Megjithate kjo eshte çeshtje botekuptimi. Me sa kam pare une , ne Amerike, pavaresisht se thone kombi amerikan, indianet e west-indise besoj se do jene zhdukuar dhe atje mbizoteron natyralismi amerikan, dhe jo kombi. Ky eshte mendimi im per kete çeshtje, me sa shikoj.

    Reply to this comment
 7. Bregu August 11, 13:04

  Po per ushtarak kemi sa te duash ne,stratege ! Meqe ra fjala ku eshte ish ushtaraku madhor i mallakastres ne llogore ?

  Reply to this comment
  • mirel August 11, 15:26

   Gradohen ne Turqi ushtaraket tane. copa lopcaresh qe dine vetem te hane tagji dhe te llustrojne kepucet e ministres. A mund te mbahet ushtria me qelbesira te tilla.
   Apo gjeneraleshe shaqja.. e shoqja e Sali Shehut, ushtarit te Berishe serbit..seriozisht e keni?

   Reply to this comment
 8. Buzuku August 11, 13:05

  Sa here Edi shkon per ngjala ( Lalez, Marmara ) I hyn ndonje ngjale. C’ ishte ai procesion me flamuj turq si nje kryqezate e perifrazuar si gjysmehenezate. C’ Po ndodh keshtu, c’ eshte kjo politike e dhjere, qe po na corodit e nuk dime c’ ane te mbajme. Hy, mos u befshi!

  Reply to this comment
 9. Agim Anastasi August 11, 14:26

  Kush na del ne krahe nga ndonje sulm grek. Kush eshte vllai i madh.Çfare pret nga BE qe nuk njeh patriotizem apo te verteten veç interesit. A nuk na kercenon çdo dite qeveria greke. Kerkon detin e token. Ndyshe nuk ju leme ne EU. Kjo eshte llogjika e grekut. Atehere doni mendim. Shume me mire me Erdoganin. Edhe ketu ne emigracion ne Europe me ne shqiptaret ,turqit jane me te dashur e me te afruar.

  Reply to this comment
  • mirel August 11, 15:30

   Deri tani nuk na kane mbrojtur Turqit.
   Sa per Detin ja kemi dhene vete Greqise me mareveshjet e Berishes dhe Ramutit.
   Puna eshet kush do na mbroje kunder tradhetareve, se me qelbesira si puna jote vate per lesh Shqiperia. Per lesh te Erdoganit dhe te Anastasit.

   Reply to this comment
  • Dardania August 12, 09:09

   Gylenist dhe te je erdoganist problemi eshte zhduken gylenistat dhe erdoganistat nga shqiperia dhe mos na cajne trapin kjo race muti dhe injorante

   Reply to this comment
 10. Tajari August 11, 18:58

  Thank you very much Mr American.clera as a crystal.I adore you so much.

  Reply to this comment
 11. Oparaku August 11, 20:23

  Do te propozoj qe detyren e KM ta beje mireli se cenka i gjithe aneshem merrka vesht nga te gjitha.Qe ta dish ti mirel se ishte turkuqe na kishte pushtuardhe ne fund na mbrojti nga zhdukja e shqiperise nga fuqite e medha.Ai i tha Ismail Qemalit te te shkoje ne Shqiperi dhe te shpalli pavarsine se nuk do te ishim me.Nje memorial nuk na ben gje por perkundrazi afron popujt me afer.Varret dhe detin e dha qeveria qe ti e don te vije perseri.Kur shtetet tjera vendosin simbole Shqiptare po na vika mire.Per te tjeret nuk na vika mire.

  Reply to this comment
 12. Edi August 11, 22:26

  O shmid gylenistat dhe erdoganistat te largihen nga shqiperia. Prandaj mos fol mo se ti je turkoarab njerez si ju jane plehra ca duhet memoriali i jenicereve. Te erdoganit te lqeni

  Reply to this comment
 13. Baleta August 11, 22:58

  Oparak leshi monumentet afrojne pupojt kur ka nje arsye. Jo ti besh grekeve dhe turqve idiot po kto u vrane per shqiperine apo per turqine. Ne jemi te zgjuar ne asnje vend te botes. Nuk kane bo memorial per grushtin e shtetit ne turqi si e spjegon ti profesor

  Reply to this comment
 14. BK August 12, 06:41

  Nuk eshte tamam ashtu.
  Rama ne kete rast nuk po gabon.
  Me 99%. Shqiperise do ti mbyllet dera per ne BE, se disa shtete si Franca e ndonje tjeter, do te vendos veton.
  Gjithashtu, BE, po shkon drejt shperberjes.
  Ne kete rast, do te kete nje plan B.

  Brukselit duhet ti behet e qarte, se nese nuk na pranoni ne BE, atehere Shqiperia ka te drejten e zotit te beje zgjidhje tjeter.

  Shqiperia nuk mund te mbijetoje pa mbeshtetjen e nje fuqie te madhe.

  BE- se duhet ti besh presion.

  Reply to this comment
  • gjeologu August 12, 16:51

   O bK ,mire e ke duhet tja dhjesim Europes.ti bejme presion qe pastaj ajo te vije te na e beje mutin ne koke sic na e ka bere historikisht,por te na bjere dhe nja 500 mije azilante afrikane e bydhzinj te tjere .Pak kemi ne 25 perqin bythezinj ne shqiperi nga ky komunitet.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*