Ish kampi i Tepelenës merret në mbrojtje nga Ministria e Kulturës

September 1, 2018 17:48

Ish kampi i Tepelenës merret në mbrojtje nga Ministria e Kulturës

Ish kampi i Tepelenës është marrë në mbrojtje paraprake nga Ministria e Kulturës dhe IMK-ja.

Drejtoresha e përgjithshme e IMK-së, Danil Pirushi ka firmosur më datë 24 gusht urdhrin në të cilin bëhet me dije se Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare të Gjirokastrës dhe Sektori i Qendrave Historike dhe Arkitekturës së Traditës dhe Peisazhit në Institutin e Monumenteve të Kulturës do të përgatisin dokumentacionin përkatës për verifikimin e interesit kulturor të objektit.

“Deri në vërtetimin e interesit kulturor ose mungesën e tij ndalohet çdo lloj ndërhyje në gjendjen fizike në objekt”, shkruhet urdhrin e firmosur.

Projekt-ideja e Memorialit Kombëtar të Kampeve të Punës së Detyruar në Tepelenë u prezantua në Tepelenë më 30 gusht 2017, në bashkëpunim me Bashkinë Tepelenë dhe Muzeun Historik Kombëtar.

Projekt-ideja e konceptuar nga Gjon Radovani ka për qëllim transformimin e tij në një qendër muzeale kujtese.

Sipas materialeve të publikuara, mbi 5.000 persona mendohet të kenë qenë në këtë kamp gjatë komunizmit, prej prillit të 1949-s deri në mars të 1954-s.

Kampi ishte kundër-përgjigjja e qeverisë komuniste ndaj grupeve të njohura si “Rezistenca e Maleve”. Aty grumbulloheshin të gjitha ato familje që etiketoheshin nga pushteti komunist si reaksionarë, kulakë, borgjezë, tradhtarë të deklasuar dhe agjentë të huaj.

Kampi i përqendrimit të Tepelenës ka shërbyer fillimisht si bazë e ushtrisë italiane për luftën italo-greke, më pas si kamp përqendrimi dhe në fund si repart ushtarak për ushtrinë e komunizmit.

s.a/dita

September 1, 2018 17:48
Komento

18 Komente

 1. MALLKUARAMA & KUMBAROT E SORROSIT September 1, 18:09

  PSE EDI RAMA & KUMBAROT XHORXHSORRISTE ENVEROFAGOS NUK HAP HOLOKAUSTIN E GERDECIT PER TE CILEN MORI VOTAT..
  .
  PSE PO NA CANI MENDEREN ME NJE NGJARJE TE TILLE QE KA NDODHUR ME ZI DHE NE SHTETIN ME DEMOKRATIK NE AMERIKE ME AMERIKANET ME ORIGJINE JAPONEZE..
  .
  PSE KESHILLTARE “AMERIKANE” XHORXHSORRISTE PRANE EDI RAMES NUK HAPIN MUZEUMIN E TYRE NE AMERIKE…POR KERKOJNE QIQRA NE SHQIPERI.
  .
  PSE SHQIPTARET JANE AKOMA NEN THUNDREN E SALIUT EDHE PSE RAMIU KA CELSAT E KASHTES?
  .
  PSE NUK U BURGOS KJO BANDE KRIMINALE QE VRAU NE GERDEC ?

  1. Sali Berisha

  Historia e fshehjes së këtij krimi ka nisur pak minuta pas tragjedisë në zyrën e kryeministrit Sali Berisha. I njoftuar për tragjedinë, ai ka nisur me kujdes fshehjen e provës së parë dhe më të rëndë kundër tij, praninë e baxhanakut të vet, tashmë si viktimë në këtë tragjedi. Komunikata e parë për shtyp e tij përmendte emrin e baxhanakut, por të ndryshuar, nga Muhamet Hoxha në Mehmet Hoxha. Në pamjen filmike të transmetuar publikisht dhe të lexuar me zërin e tij, vërehet një pauzë para se të përmendë emrin dhe me qetësi e lexon Mehmet në vend të emrit Muhamet.
  2. Liri Berisha

  Përpjekjet për ta mbajtur larg familjes së tij këtë histori, i zbulon pa dashje gruaja e tij në intervistat e saj publike. Liri Berisha bëri tentativën e parë për ta rrëfyer gabim këtë histori.
  Në një intervistë dhënë gazetës “Panorama”, në datën 15.04.2008, zonja Berisha thotë se ajo dhe i biri i saj nuk ia kishin treguar Sali Berishës faktin që ai kishte një baxhanak, që punonte në Gërdec dhe që ishte nga të vrarët mes viktimave.
  Ndryshe nga kjo, zonja Liri Berisha në intervistën e saj thotë: “Kur e pyes (motrën) se çfarë bën (burri), ajo m’u përgjigj: “Mban ca arka municionesh””. (Gazeta “Panorama”, 15 prill 208). Këto lajthitje të zonjës Berisha në intervistën e saj publike për Gërdecin dëshmojnë se ajo, ose nuk është e sinqertë me opinionin publik, ose nuk ka qenë e sinqertë me motrën e saj dhe bashkëshortin e saj, Sali Berisha.
  Motra e saj provon se ka qenë me burrin në Shqipëri prej vitit 2007 dhe se nuk e ka ditur se burri i saj punonte mbajtës arkash municionesh. Dëshmitë rreth Gërdecit dhe hetimet e bëra nga prokuroria provojnë në të vërtetë që Muhamet Hoxha nuk mbante arka, por numëronte arka dhe ishte një lloj përgjegjësi në këtë punë.
  3. Shkëlzen Berisha

  Ndërkohë që Berisha gënjente publikisht për emrin e baxhanakut të tij, duke shpresuar se shqiptarët nuk do ta mësonin këtë të vërtetë, i biri i tij, Shkëlzen Berisha, fliste në telefon me Mihal Delijorgjin. Tabulati i zbardhur prej Prokurorisë provon se Shkëlzen Berisha ka folur në orën 12:48 minuta në telefon me Mihal Delijorgjin. Biles nëse i hedh një sy tabulateve të Mihal Delijorgjit, shikon se njerëzit më të afërt me të cilët ai ka ndarë shqetësimin për tragjedinë që ndodhi në 30 minutat e para, janë gruaja e tij, kunati dhe Shkëlzen Berisha

  Pra. siç shihet, që në orët e para të tragjedisë kemi patur një përfshirje direkt të familjes së kryeministrit për të fshehur rrethanat që kjo histori i lidh me ta.
  4. Fatmir Mediu

  Po si është përfshirë djali i kryeministrit në këtë histori? Është e vështirë ta ndash ku mbaron të qenit e tij si pronar real i këtij biznesi dhe ku ka qenë thjesht ndërmjetës. Ata që e njohin nga afër para shpërthimit, dëshmojnë se ai fliste hapur për këtë biznes, biles shpesh i shqetësuar që administrata e babait të tij nuk e ndihmonte sa duhet të bënte dokumentacionin gati.Shoqëria e tij me Fatmir Mediun në ato muaj ka qenë publike. Ata ishin bashkë në zyrë, në Sheraton, në makinë, në restorant. Sipas dëshmive që dalin nga blloku i sekretares së Ministrit, rezulton që Shkëlzen Berisha për një periudhë të shkurtër të ketë qenë aty mbi 50 herë.
  Këto blloqe autentike argumentojnë çdo kundërshtim që mund të vije në vazhdim në lidhje me përfshirjen tashmë të provuar të zotit Berisha në aferën e Gërdecit. Këto dy blloqe kanë të dokumentuara dhe të faktuara të gjitha vizitat “për kafe” që ka bërë në zyrën e Ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu, të Shkëlzen Berishës. Të gjitha takimet kanë të shënuara datat përkatëse dhe personat përkatës.
  Nga marsi 2007 deri në mars 2008 zoti Shkëlzen Berisha de facto ka pasur një zyrë të tijën në institucionin e Ministrisë së Mbrojtjes. Pesë nga shume bisedat që janë bërë mes zotit Shkëlzen Berisha dhe drejtuesve te tjerë të Ministrisë duke përfshirë dhe Ministrin e Mbrojtjes janë incizuar me gadget regjistrues nga dy prej të pandehurve, njeri prej të cilëve ndodhet në gjendje arresti, por këto materiale janë zhdukur dhe nuk i janë dorëzuar prokurorisë.
  5. Aldo Bumçi

  Lobimi i tij në këtë heshtje shihet qartë edhe tek mënyra se si ka raportuar Ministri i Drejtësisë, Aldo Bumçi, në adresë të tij për komentet e vendimit të qeverisë që do t’i hapte rrugë demontimit. Ky është dhe fakti më komprometues që lidh direkt djalin e Kryeministrit me këtë biznes, ku ministrat janë thjesht ushtarë raportues të tij.
  Nga faksi i Ministrisë së Drejtësisë në adresë të Ministrisë së Mbrojtjes, Bumçi ka nisur komentet e vendimit në një kopje për Shkëlzen Berishën. Edhe pse tri dite më parë e kishte nisur shkresën zyrtarisht, një fotokopje të saj ka bërë kujdes t’ia nis në një zyre të asaj ministrie ku Shkëlzen Berisha ishte bërë familjar, me faks. Edhe pse Bumçi e Berisha u përpoqën ta përgënjeshtrojnë faktin, sekretarja e Bumçit e konfirmoi atë në prokurori.
  6. Rrahman Selmanllari

  Një tjetër dëshmi e fortë që Shkëlzen Berisha ishte pronari real këtij biznesi, ishte Rrahman Selmanllari, një mik i vjetër i tij, i cili e përdorte shpesh si mbulesë e veprimeve të tij si sekser.
  I thirrur nga prokuroria, Rrahman Selmanllari pranon se ka miqësi me Shkëlzen Berishën, por mohon të ketë lidhje me Gërdecin.
  Dëshmia e tij është e rreme, por ai nuk është marrë i pandehur për këtë. Së pari kemi dëshminë e kunatit të tij që punonte në atë që quhej “Grupi hije” në Gërdec dhe që ishte një grup special që nuk i jepte llogari askujt.
  Pra dëshmia e Selmanllarit që nuk ka lidhje me Gërdecin, dhe që nuk njeh askënd që punon aty, hidhet poshtë nga dëshmitë e njerëzve të tij që e pranojnë se janë punësuar aty për shkak të tij. Ekziston një dokument që provon se Rrahman Selmanllari ishte i autorizuar i kompanisë amerikane SAC që po instalonte fabrikën e demontimit.
  Njeriu i Shkëlzen Berishës ishte personi kyç që drejtonte gjithë punën në Gërdec dhe ende sot nuk është thirrur nga gjykata për dëshmi të rreme. Po ashtu nuk është thirrur as nga prokuroria, as nga gjykata Shkëlzen Berisha.
  Nuk janë thirrur në prokurori as pronaret e firmës Trans Digging Construction, që është firme e cila ka kryer punimet për ndërtimin e fabrikës së Gërdecit.
  Pronarë të kësaj firme janë Delijorgji, vajza e Fahri Balliut

  Reply to this comment
 2. korçari September 1, 18:14

  Po godinat e repartit ushtarak do perdorni si kamp ky eshte mashtrim dhe fallsifikim i historise pasi objekti ka pesuar ndryshime rrenjesore dhe per t’a rikthyer ne kampin e dikurshem duhet ndertuar nga e para dhe atehere quheni “Kampi i Ri i Tepelenes”i rindertuar po me tullat ekonomike te sotmet dhe perveç emrit nuk ka asgjje origjinale me te parin ,çfare paradoksi,çfare shakaje

  Reply to this comment
 3. Besnik Libohoviti September 1, 18:22

  Obobo, cfare lajmi madheshtor, lexo qesharak:

  Ministrja e Kultures Mirela Kumbaro merrr ne mbrojtje Biblioteken Kombetare, pas zjarrit dhe permbytjes.

  Ministrja e Kultures Mirela Kumbaro merr ne mbrojtje Kalane e Aliut ne Tepelene dhe angazhohet per largimin e familjeve qe e kane zaptuar dhe per kthimin e kalase ne Muze Kombetar.

  Por jo. Kumbaro nuk merret me keto gjera; ka detyra te tjera me madhore!!!

  Pika saj! Ministrja e Kultures Mirela Kumbaro perfundimisht hyn ne historine e Shqiperise si Ministrja e Anti-Kultures, apo me sakte, si Ministrja e pinjolleve te Kolaboracionisteve, Ministrja e “Aushvicit” shqiptar ne Tepelene.

  Nuk ka faj, ne fakt, se zerat jane se tetori nuk e ze me ne detyre.

  Keqardhje per gjendjen ku e katandisi kulturen kombetare Ministrja Kumbaro!

  Reply to this comment
 4. koment September 1, 18:40

  do e marre pergjigjen Rama & Kumbaro ne zgjedhjet
  mos kujtoje se shperdorohet si i do qefi mbeshtetja socialiste per timon personal.
  Harroje timonin o Rame ne zgjedhjet e ardhshme, shiko te ruash karrigen o qelbesire

  Reply to this comment
 5. intelektuali September 1, 18:48

  “Rezistenca e Maleve” nuk ishin as borgjeze dhe as kulake, c’ne malsoret e Bjeshkeve borgjeze dhe kulake, ata ishin patriote te vertete shqyptare qe u derguan ne vendin tone nga SHBA pas stervitjeve qe kryen per rezimin e pushtetit kriminal komunist te Enver Hoxhes.

  prandaj:

  Sot kur Shqypnia eshte ne NATO dhe po kerkon te hyje ne BE,

  KUSH I LESHON KETO LLOGJE ALLOGJIKE NE GAZETEN DITA?

  dhe:

  PSE ENVERISTET MOHOJNE ME HISTERI TE PAPARE KRIMET E ENVERIT NE KAMPIN E TEPELENES KU U LANE TE VDESIN NGA URIA MBI 300 FEMIJE TE VEGJEL DHE KY FAKT E BEN ATE NJE OBJEKT TE VECANTE STUDIMI?

  Kjo spjegon edhe faktin qe ministrja enveriste e qeverise socialiste, Mirela Kumbaro nuk ka se nga t’ja mbaje, por duhet t’i bindet direktivave te BE-se qe e cilesojne fshehjen dhe mohimin e krimeve te komunizmit si nje veper penale te rende.

  Reply to this comment
  • 778 September 1, 19:11

   Ne kampin komunist te Tepelenes u internuan 567 mije njerez,nga keta
   22270 femije.
   U vrane 5 mije femije,250 mije gra ,150 mije pleq dhe 25 mije gomere!
   Nga gardianet e kampit u perdhunuan 250 mije gra e vajza qe linden nga keto perdhunime edhe 3 mije femije.
   Nga keto statistika del qe ky kamp ka sherbyer si vend qejfi.

   Reply to this comment
   • intelektuali September 1, 19:57

    Degjo ketu o kerme enveriste:

    SARKAZMA JOTE KRIMINALE DHE CINIZMI ENVERIST NUK JA UL VLEREN E KRIMEVE TE ENVERIT NE KAMPIN E TEPELENES

    Lexo ditaret e krimineleve te Hitlerit qe te shikosh veten tende ne pasqyre.

    Reply to this comment
 6. Dodona mbi Tomorr September 1, 19:08

  Po “krijoni Aushvic “‘ne Tepelene!Gje e rralle ne bote qe te krijosh nji perbindesh atje ku nuk e ka vendin .”Duhet perhapur kjo pervoje shqiptare”

  Reply to this comment
 7. MH September 1, 19:47

  778
  Vec ekzekutimeve.Paskesh kene dhe punishte krijimtarie.
  “Aushvici” Shqiptare punishte per shfarosje dhe krijimtarie njerezore.

  Reply to this comment
 8. Aliu nga Selenic September 1, 20:18

  Auzhvic ishte Gerdeci dhe jo Kampi i Tepelenes.! Ne kampin e Tepelenes femijet e tyre shkonin ne shkoll dhe nuk u shfarosen.!
  Keta kane lojtur mendesh kerkojn te bejen te pa munduren te mundur,Nuuk Behet e keni te kote.!

  Reply to this comment
 9. demo September 1, 20:21

  Nje Bravo Rames per KETE MONUMENT KUJTIMI PER TE GJITHE VIKTIMAT E PAFAJSHME TE TERRORIT ENVERIST.
  Berisha mori votat e viktimave te Olokaustit komunist,por u sherbeu xhelateve dhe kelysheve te tyre,nje nga te cilet ishte edhe ai vete.
  Mallkuar qofte ai qe voton partine e Berishes dhe Bashes,nga pasardhesit e te burgosurve dhe internuarve politike.

  Reply to this comment
 10. info analitike September 1, 20:24

  O shoke po ju vete i votoni e pastaj turfulloni! Mos u nxehni shoke se kriepsikoja e di mire qe ju edhe buze varrit nuk rrini pa ia dhene voten partise se zemres ndaj ben si i do qejfi. Gezuar shoke e suksese ne jete!

  Reply to this comment
 11. Lili September 1, 21:02

  Mos se nuk e ka per kujtesen po per kuleten e saj :do me na ba aty edhe nje kiosk fusha and co,duke e ditur se ´armiqté nga perendimi do vine me kujtuar njerezet e tyre qe vdiqen aty

  Reply to this comment
 12. qysh te bej! September 1, 22:47

  Kete ministren Kumbaro qe na u be me te vertete kumbar i padesherueshem nuk e kam pelqyer qe çpejt per shume gjera ne kulturen shqiptare qe Sali berisha i çperfytyroi fare, ndersa kjo i bastardoi sipas qejfit

  Reply to this comment
 13. kico spiri nga zagoria September 1, 23:42

  madje thone se dhe nje pjelle nga keto gra qe u perdhunuan nga rojet e kampit eshte intelektuali.jep emrin e vertete qe te besoj se ky informacion eshte fallso

  Reply to this comment
 14. kasemi September 2, 08:21

  Moj zonje, se ministre kulture nuk mund te jesh, se kampi i tepelenes nuk ka asnje lidhje me kulturen, mos harxho kot parate e buxhetit per kete germadhe. Para e buxhetit jane djersa e taksapaguesve e ti moj zonje nuk ke asnje te drejte ti shperdororsh ato. Per cdo shperdorim duhet te mbash pergjegjesi deri me nje. Me veprimet qe po kryen moj zonje po e tregon vehten qe nuk je per ate vend pune, prandaj largohu me nder. Kulture nuk ka pasur vetem jugu, por mos harro se veriu ka qene djepi i saj, e ti moj zonje nuk po ben asgje per kete. Ti di vetem gjirokaster, permet, tepelene, e kjo nuk eshte shqiperia.

  Reply to this comment
 15. Dhimbia e madhe popull. September 3, 02:55

  Rama kryeminister ne do rifreskosh Qeverine,
  Nise nga Ministria e Kultures,qe vetem kultur nuk ka.
  Dhimbia e madhe popull D.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*