Ish-kryeministrja dënohet me 5 vite burg për korrupsion

February 8, 2018 14:57

Ish-kryeministrja dënohet me 5 vite burg për korrupsion

Liderja e opozitës në Bangladesh Khaleda Zia është dënuar me pesë vjet burg për korrupsion.

Sipas asaj që shkruan BBC, vendimi u dha nga një gjykatë në Dhaka pasi policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë mijëra mbështetës të saj.

Zia, 72 vjeç, mohon të ketë keqpërdorur fonde ndërkombëtare të dhuruara për një fondacion bamirës për fëmijët.

Dënimi do të thotë se ajo është e ndaluar nga sondazhet parlamentare për këtë vit. Ajo tha se akuzat ishin të motivuara politikisht.

Rasti është një nga dhjetëra ekzistues kundër Zia, e cila ka qenë rivale e Kryeministrit Sheik Hasina për dekada të tëra.

l.h/ dita 

February 8, 2018 14:57
Komento

2 Komente

  1. Asgje nuk harrohet . February 8, 15:25

    Fatkeqsisht Shqiperia me politikant shqiptare eshte ne kategorine e Bangladeshit Ndryshimi eshte se ne jemi me afer Europes gjeografikisht ! Ndersa Bangladeshi Firifistun !Po ngjashmeria ne drejtim te korrupsionit eshte shume e madhe ! Kjo gje duhet te ndodh edhe ne Shqiperi, me Drejtesine e re te zonjes Arta Marku Prokurores qe do te bej histori ne se rrealizohet dhe I faktohet shqiptareve abuzimet dhe vjedhjet e fondeve publike .ose krimeve gjate tranzicionit 27 vjecar ! Asgje nuk harrohet

    Reply to this comment
  2. "BOHOTINA" February 8, 20:33

    Keshtu thote dhe Sllobodanka jone per fondet per bamiresi. Po i edhi dita te gjykohet do thote eshte politike…

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*