Pangallos rindez debatin për Suliotët

December 18, 2017 20:16

Pangallos rindez debatin për Suliotët

Ish-ministri grek, Theodoros Pangalos, ka shkaktuar një “tërmet” të vërtetë pas qëndrimit të tij të bërë publik në rrjetet sociale, ku deklaronte se suliotët ishin shqiptarë. Përmes rreshtave, të postuar në Twittter, ai nënvizon se suliotët, që hodhën foshnjat e tyre nga Zalogo, si sot e 215 vjet më parë, duke preferuar më mirë të vdisnin se sa poshtëroheshin, ishin tërësisht shqiptarë.

Po të kthehemi pas në kohë, kujtojmë këtu se si sot, më 18 dhjetor të 1803-ës, një grup suliotësh preferuan më mirë të hidheshin nga shkëmbi i Zalogos, se sa të binin në duart e osmanëve. Ish-ministrit grek nuk i ka shpëtuar ky detaj, duke i dhënë peshë kësaj ngjarje historike. Ai ka mbajtur një qëndrim të ashpër ndaj qeverisë greke, duke e akuzuar se ka “ngjyrosur” historinë.

Në postin e tij në Twitter,  Theodoros Pangalos e filloi referencën e tij me fjalën greke “lule”. (λουλούδ-louloúdi)

Ai shkruan:

“Ne e përdorim atë në greqisht, por nuk e dimë se ajo vjen nga fjala shqipe “lupi”. Suliotët, që hodhën foshnjat e tyre nga Zalogo, si sot e 215 vjet më parë, duke preferuar më mirë të vdisnin se sa poshtëroheshin, ishin tërësisht shqiptarë”.

Kaq ka mjaftuar që ish-ministri i njohur grek, ta gjente veten në luftë me sferën publike. Shumë media greke e kanë konsideruar postimin e tij si provokim.

Ish-ministri i Jashtëm i Greqisë, shprehet se:

“Nuk ka grek që nuk e kupton fjalën lule. Ajo ka zëvendësuar plotësisht fjalën e vjetër greke, por shumë pak e dinë se origjina e saj vjen nga fjala shqiptare dafina.

Si sot, 215 vjet më parë, në malet e Prevezës, suliotët hodhën foshnjat e tyre në greminë dhe më pas u hodhën vetë.

Ato preferuan më mirë të vdisnin, se sa të poshtëroheshin. Le të marrim më në fund ngjyrosja e historisë dhe grekët ta dinë kush ka lindur në atë vend”. /b.d

December 18, 2017 20:16
Komento

27 Komente

 1. Bravo Pangalos December 18, 20:44

  ja me ne fund nji Grek me kulture europiane ,
  qe pranon te verteten Historike mbi Shqiptaret
  e krenarine Suljote ,per te cilen shkruajten autore pafund europiane per kte xhest Krenarie Shqiptare

  Reply to this comment
 2. floriri i Bençes December 18, 21:03

  Grande, me mire vone se kurre. Kurdo qe te te vije momenti per tu kthyer te krijuesi, do ikesh i lehtesuar, sepse e ke koshiencen ne vend.

  Reply to this comment
 3. ELIOT December 18, 21:11

  ja nje person ;;;i drejte ;;;; NJE GUXIMTAR QE SKA FRIKE AS NGA E GJITHE OPINIONI GREK .NGA TE GJITHE GAZETAT …QE SIGURISHT E KANE SULMUAR ….. POR HISTORIA ESHTE SIC ESHTE ….. VONOHET E VERTETA …POR KURRE NUK HARROHET …. KA GJITHMONE NJEREZ ME KURAJO QE SKANE FRIKE NGA .// PAK E NGA PAK HISTORIA PO I JEP VENDIN KU DUHET SHQIPTAREVE ….. SERBET NA VJEDHIN HSTORINE ..POR NE HOLLANDE PO E MESOJNE ME MIRE KUSH JEMI …. PAK E NGA PAK BOTA PO E MESON MIRE REALTETIN E SHQIPTAREVE ……

  Reply to this comment
 4. Eri December 18, 21:35

  Sigurisht nese do te kerkonim mendimin e disa hoxhallareve shqiptare mbi Suljotet, pergjigja e tyre do ishte qe Suljotet kane qene tradhetare te hallaut.

  Reply to this comment
 5. Toger Lukashi December 18, 21:44

  Te lumte or mik!
  Keshtu mund te shtrihen urrat e bashkpunimit te sinqerte midis te dy popujve tane, duke i thene te vertetat historike, jo mohuar.
  Respekte.

  Reply to this comment
 6. Kamunisti December 18, 21:45

  Tani do dale Flamur Noka me Vangjel Dulen dhe do thone qe suliotet ishin greke… hahaa

  Reply to this comment
 7. Suljoti December 18, 21:52

  Suljotet jane came te krahines qe quhet Sul, ne jug te Janines. Ne shekullin e 19 krahina e Sulit perbehej nga 14 fshatra, te gjitha me emra tipike shqiptare si Bardhi, Bregu, Burima, Gropa, Murrizi, Qafa, Shenapremte etj., Suljotet jane came autoktone, si gjithe banoret e Epirit te sotem qe gjendet ne Republiken e Greqise.
  Megjithate nje studiues gjerman qe ka botuar nje liber per origjinen e suljoteve, 2 shekuj me pare, shkruante se vete suljotet i tregonin atij se kishin shkuar ne trojet e sotme gjat sundimit osman, pasi ishin shperngulur nga vendi i origjines se tyre, Kardhiqi i Laberise, 10 km ne veri te Gjirokastres.

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes December 19, 00:31

   Suljotet nuk jane çam, po nje dege e suljoteve, tradhetoj te peret e tyre duke ju dorezuar turqve dhe ndruar fene, pra u perzjene me turqit dhe u quajten çamer. Gjenerali Zerva qe beri masakren ndaj çamve, ishte bir Suljoti, u soll kaq keq me çamet sepse i urrente ngaqe kishin tradhetuar racen e tyre.

   Reply to this comment
   • Taksat e Turkut o Koke Qyp December 19, 13:27

    o FLORI —–
    po ke Tradhetuan o derman ?

    Per mos te Paguar Taksat tek Turku ,
    Vendosen qe nje NGA vellezrit te behej Muzliman.
    Per te shpetuar pronat .
    Pastaj me kalimin e viteve fisi fillon e Largohet
    por dihen rrenjet dhe deget .

    Reply to this comment
    • floriri i Bençes December 19, 20:16

     Me duket se ne kete histori Koke Qypi na dole ti, e di pse, sepse ata te mençurit e tu qe nuk donin te paguan taksat, dolen si rru e qeth, humben gjithshka me shpi e katandi, por mbi te gjitha humben nderin.

     Reply to this comment
 8. Shqiptar December 18, 22:53

  Keta si Pangallosi jane me greke se greket, Nese nuk beni lojen e grekeve, do benit mire te mos na shkruanit per pangalloset “shqiptare”, por te na shkruanit per ata qe kendojne se do lidhin kepucet me zorret e shqiptareve, qe ta marrin vesh mire njerezit tradhetine e qeverise se Edvin Rames qe po ecen besnikerisht ne gjurmet e Berishes ne marredheniet me greket.

  Reply to this comment
 9. Iliri December 18, 23:46

  Gjaku nuk bëhët ujë!

  Reply to this comment
 10. Shqiptar Vendi December 19, 02:23

  Suliotet nuk jane came ,por jane toske safi.Jane malesore nga nahija e Tomorit kryesisht edhe e Shpiragut e mbelsuar pak me laberi nga Kardhiqi.Epiriotet nuk jane cam,por jane Toske . pervec nje fisi prej tyre qe ne ultesirat e bregut te detit.Camet Janinen e shikonin vetem per dite pazari.Per te gjithe ata qe se dine ose qe manipulojne.Pergjigje per camet qe jane nje nendege eToskeve njejte si labet por edheper vllehet qe kane ardhur aty shume vone.SIdomos keta te fundit qe fallsifikojne cdo gje edhe qe kane shume pushtetsot ne Janine fale masakrave kunder shqiptareve nen emrin e greqise.Qe Suliotet jane Albane nuk e zbuloi ky koklopa ,por e di e gjithe bota.Qe Suliotet (jo te gjithe) ndihen grek kjo eshte tjeter gje ,pavaresisht qe shume prej tyre po kthehen ne origjine duke u ndjere krenar per origjine e tyre edhe duke thyer urrejtjen kunder vellezerve te gjakut.

  Reply to this comment
 11. Pellazgos December 19, 02:25

  Kardhiqi zoti Suljoti eshte fshat 100% Greke.
  Arvanitasit ishin dhe jane Greke kurse pjesa tjeter myslimane e kisbte per nder qe qubeshin turq,prandaj donin Dum Baben.

  Reply to this comment
  • Homo Gjenizimi i Gerqise December 19, 13:31

   Pellazgos
   haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   E me te lumte o Qirje Pellazgos
   qenke Poli paliKAR

   Reply to this comment
  • Theofan Sotiri December 19, 13:40

   Arvanitasit jane Greke ?
   eshte njelloje sikur te theshnje :
   Shqiptaret jane greke .

   B -ne GerKET e lexojne V .
   arBeri
   arVani
   arNaut – eshte e njejte si arBereshe .
   jane gjuhet qe e transformojne pak .

   Reply to this comment
  • Etrusku December 19, 13:56

   ftova nje Grek ne shtepi ,
   duke pire raki , i vura kengen shqiptare ne shqip
   Pjergulla ne Lis te Thate .
   Sapo e degjoje i drejtoje veshet bi Beri si saç dhe Tha :
   kjo eshte kenga Greke ore File ,
   nuku eshte arvanite .

   Jo more , po Une i thaç , mo te dukem
   Greke ty ?
   hajde gamisu andje ore malaka .
   haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

   Reply to this comment
  • Shqiptar Vendi December 20, 17:09

   Cobanaqis nuk e ben dot historine e ketyre aneve ti.Ti je i ardhur ne kete fshat.Hiqe ate emrin pellazgos se nuk ke lidhje ti me ate emer.He bir, se u bere gazi i botes .Bej analizat e Adn tende edhe jam i sigurte qe je turkmen.As qe e ve ne dyshim.O gregu nans .Nuk ja tregon dot arat i biri babes vet.

   Reply to this comment
 12. Etrusku December 19, 13:57

  ftova nje Grek ne shtepi ,
  duke pire raki , i vura kengen shqiptare ne shqip
  Pjergulla ne Lis te Thate .
  Sapo e degjoje i drejtoje veshet bi Beri si saç dhe Tha :
  kjo eshte kenga Greke ore File ,
  nuku eshte arvanite .

  Jo more , po Une i thaç , mo te dukem
  Greke ty ?
  hajde gamisu andje ore malaka .
  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  Reply to this comment
 13. Une, Lubonja. December 19, 14:03

  Patjeter shqiptaret duhet te krenohen me paraardhesit e tyre! Por nuk mjafton! E tashmja dhe e ardhmja e Shqiperise po kercenohen nga krimi PD-LSI apo me sakte nga familja mafioze berisha dhe Meta-Mona! Perderisa keto dy familja jane akoma ne politke Shqiperia nuk do te kete qetesi! Nuk ka 20 familje mafioze jane vetem dy! Te gjithe te tjeret jetojne ose te lidhur direkt ose me lejen e ketyre te dyve!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 19, 17:00

   o ti lubi
   “E tashmja dhe e ardhmja e Shqiperise po kercenohen nga krimi PD-LSI “po këta të PSsë i ke bërë ëngjëj??
   ndoshta mund të konsideroheshin të tillë deri në mars të 2013ës por nga një prilli me martesat që kanë bërë!?si duket janë bërë më djaj se djalli!!
   shqipëria po rrezikohet,shkatërrohet nga politika e saj!!që është e fëlliqur dhe kur duket se mbron për disa fragmete të shkurtëra parime të drejta!!
   hë për hë në politikën shqiptare nuk gjen asnjë,asnjë politikan të ndershëm!!e njëjta gjë dhe për të tjerat degë që drejtojnë shtetin shqiptar!!
   korrupsioni,pisllëku është bërë pjesë e mentalitetit shqiptar!!
   korrupsioni,na ka zënë të gjithëve për fyti,me ose pa vetëdije!!
   është bërë mënyrë qënësore!

   Reply to this comment
 14. kalciani December 19, 17:47

  Pangallos nuk eshte grek, eshte nje arvanitas i lashte nga dere e madhe qe ka udhehequr Greqine ne lufte per pamvarsi ndaj Turqise e me pas duke i dhene presidentin shtetit grek.Historia jone eshte tmerrsisht e deformuar sidemos nga fqinjet tane,mirpo edhe Ne ose Akademia e Leshit e jona,nuk bene perpjekje per ti mbajtur gjalle traditat e lashta shqiptare si ne Greqi,Itali,Rumani Maqedoni Kosove Serbi Mali zi Turqi etj.

  Reply to this comment
 15. tz December 20, 03:24

  te gjithe emrat e fshatrave te Sulit ne Greqi i gjen pa me te voglin ndryshim ne Suloven e Gramshit

  Reply to this comment
 16. KORÇARI December 20, 13:23

  Pangallos nuk është Grek, por Arvanitas dhe këtë e ka deklaruar publikisht, gjyshi i tij ka qënë Kryeministër i GREQISË dhe në atë kohë në kuvendin GREK flitej edhe Shqip. Thëniet se ARVANITËT janë GREKË janë PORDHË me rigon që u ka kaluar koha dhe përdoren jo rrallëherë nga Bythlëpirës të tipit Palla..zgos.

  Reply to this comment
 17. fshatari pafshat December 20, 16:58

  Gazeta shqiptare, me prestigjozja e shtypit te viteve 1920-1930 “Demokracia”, qe botohej ne Gjirokaster, ne vitin 1925, ne shkrimin me titull “Politikanet e Greqise dhe Shqiperija” shkruante, mes tjerash, se Kryeministri dhe me pas Presidenti i Greqise Th. Pangallos u deklaroi gazetareve greke dhe te huaj se: ” I hoqme klubet e Vorio-Ipiroteve se s’kane per se te veprojne. Ne Shqiperi ato s’kane nonje te drejte. Eshte interesa e Greqise, qe Shqiperia lipset t` rroje dhe te jete e forte”.
  Kurse Saliu me shoke e shoqe pakoqe e shiten Allvanine. Dhe ca nga populli, u kendojne tradhetareve. Iu thafte goja.

  Reply to this comment
 18. suliot December 21, 12:02

  lexova shkrimin e pangallos dhe vendosa te shkruaj kete shkrim, per te bere te mundur per ata qe jane kureshtare per suliotet, sepse dhe vete kam nje origjine suliote, nga suli megjithese shume shkrime kane bere , dhe behen, por e verteta qendron ndryshe, dikush qe do ta lexoje shkrimin tim mund ti duket e cuditshme , e pabesueshme, apo propagande, apo shpifje, fantazira, por ja qe jane et verteta, ose dikush dhe mund te iritohet,
  ne radhe et pare suliotet nuk jane came en asnje menyre, suliotet dhe sot ata qe jane en shqiperi , qe u larguan nga suli nuk e pranojne se jane came, suliotet nese do te ishin came do te kishin te njejten veshje em camet, po ashtu dhe grate, por suliotet kane fustanelle, dhe grate veshje em fustane me shumllojshmeri ngjyrash, kurse camet nuk kane pas veshur fustanelle, po ashtu grate came en ate kohe po te shikosh fotografi jane me citiane, pra jo fustane,origjina e sulioteve, eshte ravanito-vllahe, keshtu u thoshnin nje dege et vlleheve ne ate kohe, pra ka vllehe ne greqi qe quhen arvanito-vllehe, por nuk jam i sigurt pse quhen keshtu, ndoshta nga qe flisnin shqip dhe vllahisht, origjina e tyre vllahe duket nga fiset vllahe , apo nga emrat qe theriteshin, ne sul, kishte emra, tusha bocari, apo tusha zera ( paraardhesit e napoleon zerves) emri tusha nuk perdorej nga arvanitasit, shqiptaret apo greket, dhe anje nuk e di se nga vjen ky emer, po e sqaroj, emri tusha eshte vllah dhe theritet dhimitri, dihet qe vllahisht dhimiter theritet , mite, pra kemi dhimiter, mite, mitusha, dhe shkurt vjen tusha, po shtu emri, kolla , qe vjen nga nikolla. vllehet emrit nikolla i therasin kolla, ketu kemi kolla bocari, etj po ashtu ka emr gruaje shana, ne sul, emer i vecante ne gjithe ballkanin, nuk ka as ne shqiptare arvanitas apo greke, etj emri shana , vjen nga pirushana, pira flaka, ne vllahisht, pra pirushana, shkurt shana, ne sul ka emer shana zorba, etj si emra pilo, kico, koco, jane nder vllehet etj,suliotet u mblodhen en kullen e dimulait , dhe u betuan te luftojne islamin, kulla e dhimolait, qe en vllahisht do te thote dhimo=dhimiter, lai i zi, apo ezmer, pra dhimo i zi, ne shqip,po ashtu ndodhet dhe nej kenge suliote per dhespon qe per mos u bere skllave e ali pashas, luftonte em niper e mbesa, qe duket qarte qe suliotet nuk ishin arvanitas, ne dokumentat per suliotet , qe ndodhen ne arkiva, ka shkrime qe permenden per vllehe, nga djali i ali pashas, qe i permend me emrin romanus, po ashtu ne dokumentacion te letershkembimeve te bajronit ata permenden romanus, dhe jo shqiptare,sic duket ngateresa eshte bere nga fjala arvanito-vllah, ose nga veshjet me fustanelle, qe kane qene te njejta me arvanitet, po ashtu veshja e grave suliote eshte e vecante, dhe njesohet vetem me veshjet vllahe, te grave vllahe, dhe ne shume biseda qe kam bere me familje suliote ata e mbajne mend pasardhesit e tyre , qe jane vllehe,me , origjine,por pavaresisht per arsye et ndryshme nuk prononcohen,

  Reply to this comment
 19. KodraSadikit December 21, 21:52

  Me keqardhje Suliot i paske ngrene disa sheqerka nga politika Greke jorealiste sepse suliotet ishin ,jan dhe do te mbeten gjithmone shqipetare.Si Marko Boqari qe e beri fjalorin Greqisht -shqip per popullsine suliote e me gjere sepse suliotet llafosnin shqip ne familje.Tani teorija e juaj e mbrapshte eshte e perafert me 2-3 tendenca fatkeqe qe mundohen te bejne dallime mes Kosovare e Shqiptare kur dihe se eshte kjo tendence e mbrapesht serbo-sllave ….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*