Ish-ministri: Si të dallojmë në kushte shtëpie nëse shalqiri e pjepri kanë nitrate

July 18, 2019 17:28

Ish-ministri: Si të dallojmë në kushte shtëpie nëse shalqiri e pjepri kanë nitrate

Ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka reaguar për denoncimet e fundit në media për sasinë e lartë të nitratit tek pjepri.

Ai thotë se qytetarët duhet të bëjnë vetë kujdes me metoda “tradicionale” shtëpiake.

Merrni nje copë tuli shalqini pa fara dhe futeni ne nje tas me uje. Lereni per 10 minuta!

Nese uji ngjyroset ne rozë atehere shalqini ka nivele te larta nitratesh. Nese uji mbetet pa ngjyre, shalqini eshte ne rregull. Po keshtu, nese copa lundron ne sipërfaqe dhe nuk fundoset, shalqini eshte ok….

Edhe njehere keto janë masa vetëmbrojtjeje qytetare te cilat nuk zevendsojne analizat zyrtare, por eshte më mire se te rrish duarkryq dhe te ankohesh.

l.h/ dita

July 18, 2019 17:28
Komento

4 Komente

 1. TIRONA July 18, 18:36

  Thank You !

  Reply to this comment
 2. Konti Sbalta July 18, 18:41

  Ky eshte Ministri “i laboratoreve te dores “,i cili ,pasi na mesoi si ta dallonim trangullin me “hormone” tashti na meson per pjeprin dhe sharqirin ne kushte “shtepie” dmth pasi ta kemi blere e ti kemi shpenzuar parat se malli “nuk kthehet”pasi eshte perdorur!Po pse more “ish”minister , deputet e te tjera ish ,nuk thua qe te vihen ne pune organet perkatese te kontrollit qe te ndalojne futjen e ketyre preparateve te demshme per shendetin e njerzeve por na keshillon gati gati te pranojme qe edhe pse me helme ne ti blejme keto prodhime qe po mbysin tregun tone sepse nuk po i pranon tregu i jashtem qe ka me shume organe kontrolli ne veprim se sa tek ne qe ato kenaqen me ato para qe marrin nga keta prodhusit sharlatane qe po helmojne dynjane!

  Reply to this comment
 3. Lsuma lsi July 18, 21:49

  minister hormoni ca beri ky i degjeneruar per hormonet kur ishte minister rop shkerdhat dhe i degjeneruar

  Reply to this comment
 4. BK July 19, 06:13

  Perdorimi i plehrave azotike nuk eshte shume problem ne Shqiperi aq sa e ben media.
  Ne Shqiperi perdoret mesatarisht 100 – 120 kg lende aktive azot per 1 Ha siperfaqe te mbjelle, nderkohe doza maksimale e lejuar eshte 170 kg ne 1 Ha.
  Tek ne perdoret 2 Kv ure per Ha, nderkohe lejohet deri ne 3.5 Kv per Ha.
  Me problem jane perimet si spinaqi, sallata etj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim