Ish-shefi i Shtabit: Bunkeri ishte i ushtrisë, nuk kishte zyrë për Enverin

November 26, 2014 11:03

Ish-shefi i Shtabit: Bunkeri ishte i ushtrisë, nuk kishte zyrë për Enverin

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Kostaq Karoli, ka thënë se është kundër hapjes së bunkerit antibërthamor.

Sipas tij, ai bunker duhej mbetur një objekt i rëndësisë së veçantë për ushtrinë.

Duke folur për “Panorama”, Karoli thotë se bunkeri nuk ishte për Enver Hoxhën.

Ai shprehet se ai përdorej për ushtrinë.

Termi bunker nuk është i përshtatshëm për këtë objekt, ai është një strehim dhe i ndërtuar si vendkomandë e Shtabit të Përgjithshëm.

Nuk ka qenë bunkeri i diktatorit, siç thuhet këto ditë, por vendkomanda e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë në kohë lufte. Aty kanë qenë zyrat e Kryeministrit, të ministrit të Mbrojtjes, të sekretarit të Komitetit Qendror që mbulonte ushtrinë dhe të shefit të Shtabit të Përgjithshëm, që janë në përmasa të mëdha. Ndërsa zyrat e tjera janë zyrat e Drejtorisë së Këmbësorisë, të Tankeve etj., sipas përbërjes së Shtabit të Përgjithshëm”, shprehet ai.

Karoli thotë se në këtë bunker ka pasur zyrë vetëm kryeministri, dhe jo Enver Hoxha.

Vetëm Kryeministri. Por mund t’ju them se Enver Hoxhën nuk e pengonte askush që të shkonte dhe në këtë vendstrehim. Ai mund të shkonte në çdo vendstrehim, tek ato të korpuseve të ushtrisë që janë të gjitha nën tokë dhe të përmasave relativisht të mëdha”, thotë Karoli.

November 26, 2014 11:03
Komento

22 Komente

 1. XIXA November 26, 13:13

  ZOTI KAROLI , JU NUK DINI ASGJE NE LIDHJE ME KETE, PASI JU KENI QENE SHEF I SHTABIT TE PERGJITHSHEM, E DINE SHUME ME MIRE ATA QE ISHIN NXENES NE TETVJECARE QE SOT BEJNE POLITIKEN E DITES NE SHQIPERI,DHE ATA E DINE SE NUK SHERBEJNE ASGJE NE TE ARDHMEN ????. ZOTI NA RUAJT SE USHTRI NUK KA NE SHQIPERI ,PASI JEMI NE NATO ASHTU SI TURQIA,GREQIA,ITALIA, FRANCA ETJ ,asnje prej tyre nuk ka ushtri. !!!!!!!!.

  Reply to this comment
  • KORÇARI November 27, 01:13

   O XIXA qe nuk xixellon po nga i pe keto endrra o trushkundur qe GREQIA -TURQI SKA USHTRI qe te dyja keto shtete kane akoma sherbimin ushtarak te detyruar per nje vit, e para dhe e dyta Turqia eshte nga vendet e para ne bote persa i perket forces ushtarake dhe Greku nga vendet e para ne Europe persa i perket Armatimit qe te dyja keto Shtete jane antare te NATO-s, pra sipas teje nuk kane ci duan Armet…?????
   Shqiperise i duhen keto Vendstrehime dhe Bunkere o xixe e venitur pasi ne skemi as Ustri asgje ,dhe Milloshevici e dinte shume mmire kete kur tha qe me Shoqaten e gjuetareve te Serbise mund te hynte ne Tirane per 24 ore,gje qe ne Kohen e Enverit nuk mundeshe ta theshte as Amerika as Rusi dy Superfuqite Boterore,
   Shqiperi ku katandise, je bere strehe per MENDJELEHTET DHE TRUSHKUNDURIT

   Reply to this comment
 2. Noli November 26, 13:28

  Thuhet se Amerika e dinte mire.

  Reply to this comment
 3. sopiqoti November 26, 14:11

  Objekti ne fjale nuk ishte i dedikuar per udheheqjen e PP dhe as per Enver Hoxhen.Kot ja dedikoni atij.Ai objekt ishte i Komandes se Pergjitheshme.I te njejtes rendesie dhe i te njejtave permasa eshte dhe objekti ne Dajt,pertej fushes para ish shtepise se pionereve.Nuk duhet lene pa permendur edhe objekti ne Tomor,aty ku bektashinjte festojne diten e Novruzit.Shume mire qe do te sherbej si pasqyre e periudhes te luftes se ftohte por edhe i vendosmerise tone per tu mbrojtur,cilet do qofshin armiqt.

  Reply to this comment
 4. Ibrahim Kelmendi November 26, 14:43

  Besoj, hapja e kësaj strehimoreje berthamore, tani i shërben shtetit më shumë si atrakcion turistik? U pa sa kanë vlerë bunkerët dhe strehimoret e ngjashme në Irakun e Sadamit, në Libinë e Gadafit dhe do të shohim edhe në Sirinë e Asadit…
  Tashme garancioni më i sigurtë për mbrojtje të Shqipërisë është mbrojtja kolektive NATO, përndryshe këto strehimore, nëse do të vije rasti i sprovimit, vetëm se do të mund të strehonin ndonjë ditë komandë, kryeministër…, por që do të do te detyroheshin të dorëzoheshin ose do të pelcisnin brenda, nëse pushtuesit do të pushtonin sipërfaqën.
  Nuk kemi nevojë sikur paskësh qenë sekret kaq i madh ushtarak dhe ndonjë objekt vërtet grandioz.
  Në Perëndim, tashmë, si strehimore (kolektive) janë parapa tynelet e metrove, të cilat brenda qyteteve të mëdha janë edhe qendra kilometra të gjatë (si rrjet).
  Uroj të jetë atrakcion turistik, për të shpaguar veten, meqë në kohën kur është ndërtuar (në mungesë të paisjeve moderne teknike), i ka kushtuar shumë Shtetit .
  Ju falënderoj për mirëkuptim.

  Reply to this comment
 5. leo November 26, 15:13

  Cdo objektiv j rendesise se vecante, ishte ne perdorim dhe pronesi te ushtrise. Cdo lloj perralle tjeter e thene mbi bunkieret e asaj kohe mbetet vetem nje spekullim politik. Mendoni sot America disponon bunkiere shume me te vjeter mbase se ky i yni, por sme kujtohet ti kete hapur per publikun. Me duket se i jemi hapur shume nato s . Me kujtohet nje episod sa qesharak a dhe domethenes ne fillimet e luftes se kosoves. Nder lajmesh qe fliteshin atehere, u tha se mund te ishte dhe nje sulm nga ana e serbise drejt nesh. Sii cdo here ushtria, ne strategjin a saj mbrojtese ,sugjeroi ripastrimin e te gjithe bukiereve me te afert prane baneses. Me beri pershtypje se asnje se degjova te thoshte qofte dhe nje fjale te vetme . Bile filluan te ndiheshin si ne faj per kushtet qe ishin katandisur keta tunele. Uroj qe do zoti Mos ta kemi fatin ti perdorim, por dhe pak dinjitet duhet ta kemi! !!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 26, 22:00

   @@@@@ ??? Pse nuk flet asnjë për strehimin antibërthamor të Shtëpisë së Bardhë me sipërfaqe sa Tirana!? Sa për dijeni në të u fut Xhorxh W. Bush në sulmet e 11-shtatorit 2001 !? Në luftën e ftohtë të tilla u ndërtuan kudo? P.sh. Norvegjia ka 2100 kilometër strehime nëntokësore betonarme dhe me pajisje antiatomike për strehimin dhe mbrojtjen e anijeve,aviacionit si dhe për strehimin e popullatës!? Suedia dicka më shumë, rreth 2450
   kilometra, Franca 4350 kilometra etj.etj. Në luftën e ftohtë shumë doktrinarë ushtarakë shkruanin se fillimi i luftës varet nga shtypja e një suste të njé oficeri ose ushtari të papërgjegjshëm té trupave raketobërthamore dhe… Atëhere “shiu atomik” do të mbulojë globin…!? Strehimet dhe fortifikimet tona kanë qënë nder më të thjeshtat në raport me të tjerët!?? Prandaj të mos politizojmë çdo gjë dhe ta lidhim me diktaturën!? Kanë qënë masa mbrojtëse të nevojshme pér periudhën e luftës së ftohtë dhe kaq? Ajo e Tufinës është vetëm një Vendkomandë drejtimi e operacioneve në rast lufte, e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë dhe kaq!? Të tilla, por pak më të vogla ka pasur cdo divizion nga të 22 divizionet e Ushtrisë së periudhës,madje ka pasur tre në Tiranë (sauk,babrru,dhe ndroq ) plus V K Q e M K A (po në sauk) etj.etj. Më pëlqeu komenti krahasues i “gjenerali i ushtrisë së vdekur”? Të jemi më patriotë gjatë komenteve për çështje të tilla..!? T’ja u lëmë strukturave profesionale të sigurisë së shtetit të meren me destinacionin e ardhshëm të tyre ? Kaq kisha? Nderime!

   Reply to this comment
 6. Dike Mullai thote- November 26, 16:01

  Ne kohen e Luftes se Ftohte u organizuan Dy Blloqe:-NATO per Perendimin dhe Traktati i Varshaves per Lindjen. Ne Veren e vitit ’68 kur Tanket Ruse pushtuan Pragen, Shqiperia u Shkeput nga Traktati i Varshaves! Me Ruset u nda qysh ne mbledhjen e Moskes dhe Shteti Shqiptar “I vurri Kufirin te Thana”, duke mbrojtur Hapsiren Tokesore, Detare dhe Ajrore! Duke ruajtur kapacitetet Ushtarake me Uzinat e Armatimit(Gramsh), Municineve(Polican) dhe Eksplozivit(Mjekes), Organizoi dhe Popullin Ushtar! Ne fshatra e Qytete u ndertuan Ceta e Batalione, qe sterviteshin periodikisht me armatimin perkates ne Pikat e Hapjes per mbrojtje. Te tilla struktura u ndertuan edhe ne shkollat e Mesme Qytet e Fshat. Per Popullaten u ndertuan Vend-Strehime, per pallatet egsistuese Vend-strehime te perbashketa per grup pallatesh, ndersa pallatet e rinj ne themele filloheshin me Vend-Strehime. Eshte qesharake, per te mos thene cmenduri kur deklarojne se ‘zbuluan’ Vend-Strehimin e Shtabit te Pergjitheshem te Mbrojtjes, duke e quajtur te Enver Hoxhes(?!) FLORIRIT, sado balte t’i hedhesh, mbetet FLORI!!!!

  Reply to this comment
 7. Mark uk November 26, 16:13

  Me nje fjale ja dhieve Rames.

  Reply to this comment
 8. gashi November 26, 17:26

  Zoti Karoli! Pse nuk thua ku ishte strehimi i Hoxhes? A ka pasur nje te tille? Ai ishte komandant i pergjithshem i ushtrise, prandaj, perderisa strehimi ishte i udheheqjes se ushtrise, ishte ne radhe te pare i tij. Pa folur pastaj se kjo nuk ka asnje rendesi per historine. Rendesi ka qe gjate luftes se ftohte jane bere marrezi te tilla, a thua se pasi te behej gjithe vendi pluhur e hi nga bombardimet atomike, udheheqja do te shpetonte “per rasat”. Jane bere te tilla ndertime te perbindshme nen toke, per te mbrojtur udheheqjen, nderkohe qe me ato para’ mund te ndertoheshin shtepi banimi, qe njerezit te mos flinin dy kurora ne nje dhome. Sa per ate termin “strehim” apo “bunker”, eshte perdorur termi qe njihet me mire nga masa e gjere, sidomos e rinise, te cileve u duhet ta njohin ate ngrehine, pasi une e ti e kemi “ngrene çairin”.

  Reply to this comment
 9. gjenerali i ushtrise se vdekur November 26, 18:07

  Zvicra – historikisht vend neutral. Shikoni me poshte:
  1.
  http://www.welt.de/politik/ausland/article13481396/Warum-bauen-die-Schweizer-so-viele-Bunker.html

  Warum bauen die Schweizer so viele Bunker?
  300.000 Bunker gibt es bereits in der Schweiz – mit mehr Plätzen als Einwohner. Und nach Fukushima errichten die Schweizer noch mehr Schutzanlagen.
  **************************
  Pse ndertojne zviceranet kaq shume bunkere?
  300000 bunker ka ne Zvicer- me me shume vende se sa banore. Dhe pas Fukushima zviceranet po ndertojne akom e me shume objekte te tila mbrojtjeje.

  2.
  http://www.swissinfo.ch/ger/kein-land-baut-mehr-bunker-als-die-schweiz/7422086

  Im Notfall können Schutzräume die gesamte Schweizer Bevölkerung aufnehmen. Dies ist weltweit ein einmaliger Fall.
  *********************************************************************
  Ne rast nevoje ne objektet e mbrojtjes mund te strehohet e gjithe popullsia e Zvicres. Ky eshte nje rast i vetem ne bote

  Reply to this comment
 10. lexuesi i dites November 26, 18:18

  Pyetje moderatorit: kommentet e hedhura sot dalin sot apo neser?

  Reply to this comment
 11. demiri November 26, 19:06

  mendoj se bunkeret e ushtrise per te cilet u derdh aq shume sakrifica dhe mundime te nje populli dhe sa te ne vojshem ishin ata kjo u pa fare qarte ato i sherbyen vetem fantazize te nje cmenduri dhe i pa shpirt ,diktatorit dhe sa per ate qe thote zoteria qe nuk kishte zyre per ate qjo gje eshte nje genjeshter sepse ai ishte shefi i te gjithe servileve dhe kur i denonte nje pjese dhe i pushkatonte te tjeret gezoheshin se dote ngriheshin ne detyra por haronin se shume shpejte dotu vinte radha atyre ,,,,,,,,,,,, por le te shikojme perpara dhe pa haruar te kaluaren qe ajo te mos perseritet prape

  Reply to this comment
 12. Klodeta November 26, 19:11

  Enveri kishte mbeshtetje te papare. http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
 13. SuloKapedani November 26, 19:45

  Ne shqipèri ka shumè vend strehime nen tokè ku disa janè ne gjendje tè mire dhe tamam per ti shèrbyer turizmit nè vendin tonè por akoma mbahen sekret.Ushtarakèt studiues e dinè mirè se nè kohèn e luftès dytè botèrore nè kufirin e francès kishte shumè kilometra fortifikime tunele e qendra zjarri.Koha e lutes i kèrkonte gjithashtu edhe lufta e ftohte po i kerkonte.Sot pas kaq vitesh na duket e paimagjinueshme por te rinjtè duhet ti mèsojnè e ti besojne duke i parè konkretisht.

  Reply to this comment
 14. Pëllumb zaimi November 26, 21:57

  Pse nuk flet asnjë për strehimin antibërthamor të Shtëpisë së Bardhë me sipërfaqe sa Tirana!? Sa për dijeni në të u fut Xhorxh W. Bush në sulmet e 11-shtatorit 2001 !? Në luftën e ftohtë të tilla u ndërtuan kudo? P.sh. Norvegjia ka 2100 kilometër strehime nëntokësore betonarme dhe me pajisje antiatomike për strehimin dhe mbrojtjen e anijeve,aviacionit si dhe për strehimin e popullatës!? Suedia dicka më shumë, rreth 2450
  kilometra, Franca 4350 kilometra etj.etj. Në luftën e ftohtë shumë doktrinarë ushtarakë shkruanin se fillimi i luftës varet nga shtypja e një suste të njé oficeri ose ushtari të papërgjegjshëm té trupave raketobërthamore dhe… Atëhere “shiu atomik” do të mbulojë globin…!? Strehimet dhe fortifikimet tona kanë qënë nder më të thjeshtat në raport me të tjerët!?? Prandaj të mos politizojmë çdo gjë dhe ta lidhim me diktaturën!? Kanë qënë masa mbrojtëse të nevojshme pér periudhën e luftës së ftohtë dhe kaq? Ajo e Tufinës është vetëm një Vendkomandë drejtimi e operacioneve në rast lufte, e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë dhe kaq!? Të tilla, por pak më të vogla ka pasur cdo divizion nga të 22 divizionet e Ushtrisë së periudhës,madje ka pasur tre në Tiranë (sauk,babrru,dhe ndroq ) plus V K Q e M K A (po në sauk) etj.etj. Më pëlqeu komenti krahasues i “gjenerali i ushtrisë së vdekur”? Të jemi më patriotë gjatë komenteve për çështje të tilla..!? T’ja u lëmë strukturave profesionale të sigurisë së shtetit të meren me destinacionin e ardhshëm të tyre ? Kaq kisha? Nderime!

  Reply to this comment
 15. KORÇARI November 27, 01:03

  Ore qenkan ftohur keq dis ketu dhe nisen te flasin percart, po ci kini keto dengla o te shastisur, jo te hapim vendstrehimet dhe bunkeret per turizem thote njeri tjetri thote se s’kemi ce duam ushtrine pasi kemi NATO-n ,sepse gjoja edhe Greqia -Turqi etj nuk kane ushtri o tutkun sa per dijeni GREQIA KA AKOMA SHERBIMIN USHTARAK TE DETYRUAR per 1 VIT gjithashtu edhe TURKU, ne cilen enderr i pe keto shtete pa USHTRI ???????
  Sa per te pjerrdhurit gjoja paqesore qe ne llomotisin ketu se gjasme nuk kemi ci duam BUNKIERET dhe VENDSTREHIMET dua ti pyes po kur te mbarojne interesat e AMERIKES per Shqiperine edhe SERBI te versulet ku do ta fshihni bythen o te pjerdhur????? Mos harroni RUSINE pastaj sepse po hyn ne UKRAINE me ushtri mori nje pjese te UKRAINES dhe cfarei beri NATO asgje ose thjesht i fryvi ne bythe,si jua pret ajo pak mendje qe keni se po te nise ndonje konflikt i armatosur ne EUROPE GJERMANI-ITALIANI-GREKU-TURKU etj etj do te lene popullin e tyre ne meshire te fatit qe te mbroje SHQIPERINE ???????? Ju paska marre koka ere me duket o trushkundur.
  Shqiperine ne kohen e ENVERIT nuk e sulmoi askush pasi SHQIPERIA kiSHTE FLOTEN DETARE – AJRORE me te FUQISHME NE BALLKAN e para dhe e Dyta kishte 3 MILION ushtare pasi cdo Shtetas Shqiptar dinte te perdorte armen AK-47,pasi ishte lende mesimi Ushtarakja ,vetem dy shtete ne te gjithe boten e benin kete (tani ka mbetur vetem nje) ISRAELI dhe SHQIPERIA, prandaj ISRAELI mbijeton ne mes te ARMIQVE te tij Shekullore
  Prandaj o TRUTHARE lerini keto pordhe me rigon qe na shisni ketu gjoja si perparimtare sepse nuk ka VEND NE BOTE PA VENDSTREHIME DHE BUNKERE, mendimi im eshte qe ta kemi mire me NATO-n por ….. LE TE SIGUROJME EDHE VETEN TONE SIDOQOFTE ,SEPSE KURRE NUK I DIHET SE CBEHET,ne s’kemi tani Ushtri -Flote Detare – Flote Ajrore -Xhenjo -Kembesori pra nuk kemi me asgje vetem disa Mercenare qe i dergojme andej ketej neper Bote,le te mos i ZBULOJME EDHE BYTHEN BOTES PRA…….

  Reply to this comment
 16. Studenti. November 27, 09:25

  Ne Muzeun antik te Romes,kompleks i tri ndertesave shumekateshe me lidhje nentokesore shfaqen me mijra objekte te kohes se republikes e te monarkise pearandorake se bashku me drejtuesit shtetrore,te cilet kane qene tirane.Te gjithe prijesit e botes,pasi lartesohen nga idhujtaret deri ne qiell dhe fundosen nga kundershtaret ne humnere,rilevohen dhe koha qe ruan ne kujtesen e brezave çdo vlere a kundervlere u dikton njerezve te thjeshte te mos shkaterrojne asgje siç bejne gjithemone turmat qe ndersehen nga politikanet tane deshtake, te mjere.Kush sheh sot “Koloseun”,njerezit çuditen nga madheshtia duke u çliruar nga marrezia dhe deliranca e perandorit qe shpenzoi aq shume nga pasuria qytetare per te bere arenen e mundjeve te sklleverve me luanet.Nje nder shtate mrekullite e botes.Maozoleu i Alikarnasit ne Asirine e lashte eshte permendorja ne fildishin e dhembeve te elefantit e mbretit dhe mbretereshes qe ishin vella e moter dhe burre e grua,kur atehere ndeshkohej incesti,por sera e larte pelqehet nga idhujtaret edhe kur çalon nga mendja edhe nga gjesti,siç ndodh ketu me nje ish-kryepolitikan shpellar,me fytyre te çjerre, qe nuk sheh femijen e vet,por qesendis te tjere,u trtegon breke,sytjena kanatjere dhe nuk sheh veten si eshte permjerre. Nje tjeter vendstrehim i madh jugosllav, afer Sarajeves,u shfaq me rastin e nje ekspozite arti, qe ishte modern,te tjere vazhdojne deri tek selia presidenciale e Erdoganit Keta jane me qindra ne shume vende te botes qe nga katakombet e antikitetit e gjer tek
  ndertimet e sotme nentokesore nga me te sofistifikuarat,ushtarake e civile,te deklaruara e sekrete.Si gjithe te tjeret vendstrehimi yne nuk eshte siç e komentojne krahet e politikes per vete,por deshmi e fuqise shteterore, te kohes se “luftes se ftohte” qe ngrihej mbi mjerimin e nje jete.

  Reply to this comment
 17. Studenti. November 27, 09:28

  Ne Muzeun antik te Romes,kompleks i tri ndertesave shumekateshe me lidhje nentokesore shfaqen me mijra objekte te kohes se republikes e te monarkise pearandorake se bashku me drejtuesit shtetrore,te cilet kane qene tirane.Te gjithe prijesit e botes,pasi lartesohen nga idhujtaret deri ne qiell dhe fundosen nga kundershtaret ne humnere,rilevohen dhe koha qe ruan ne kujtesen e brezave çdo vlere a kundervlere u dikton njerezve te thjeshte te mos shkaterrojne asgje siç bejne gjithemone turmat qe ndersehen nga politikanet tane deshtake, te mjere.Kush sheh sot “Koloseun”,njerezit çuditen nga madheshtia duke u çliruar nga marrezia dhe deliranca e perandorit qe shpenzoi aq shume nga pasuria qytetare per te bere arenen e mundjeve te sklleverve me luanet.Nje nder shtate mrekullite e botes.Maozoleu i Alikarnasit ne Asirine e lashte eshte permendorja ne fildishin e dhembeve te elefantit e mbretit dhe mbretereshes qe ishin vella e moter dhe burre e grua,kur atehere ndeshkohej incesti,por sera e larte pelqehet nga idhujtaret edhe kur çalon nga mendja edhe nga gjesti,siç ndodh ketu me nje ish-kryepolitikan shpellar,me fytyre te çjerre, qe nuk sheh femijen e vet,por qesendis te tjere,u tregon breke,sytjena kanatjere dhe nuk sheh veten si eshte permjerre. Nje tjeter vendstrehim i madh jugosllav, afer Sarajeves,u shfaq me rastin e nje ekspozite arti, qe ishte modern,te tjere vazhdojne deri tek selia presidenciale e Erdoganit Keta jane me qindra ne shume vende te botes qe nga katakombet e antikitetit e gjer tek
  ndertimet e sotme nentokesore nga me te sofistifikuarat,ushtarake e civile,te deklaruara e sekrete.Si gjithe te tjeret vendstrehimi yne nuk eshte siç e komentojne krahet e politikes per vete,por deshmi e fuqise shteterore, te kohes se “luftes se ftohte” qe ngrihej mbi mjerimin e nje jete.

  Reply to this comment
 18. Ndoc topi November 27, 12:58

  DELETED

  Reply to this comment
 19. Emigrant November 27, 14:21

  Te gjitha shtetet e botes kane bere punimet e tyre strategjike per kohe lufte Ato te traktatit te varshaves kane bere me shume se krahu tjeter por natyrisht tegjitha kane bere Ne qysh me fillimin e proceseve demokratike kemi filluar te tregojme cdo gje ndoshta kjo gje nuk e eshte e mire te tjeret nuk tregojne asnje gje per keto punime dhe mire bejne Ato jane punime strategjike dhe normalisht mbeten ne kushtet e njohjes se kufizuar.

  Jam dakort me ate qe thote Gjeneral Karoli ai i di shume mire keto gjera dhe eshte nje nga Gjeneralet me te mire dhe me te ditur qe ka pasur ushtria ne te gjithe kohen e saj si shtet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim