ISH TË PËNDJEKURIT / MF sqaron pse është krijuar problemi me këstet IV e V

September 29, 2015 12:47

ISH TË PËNDJEKURIT / MF sqaron pse është krijuar problemi me këstet IV e V

Ministria e Financave ka deklaruar këtë të martë se po vijon zbatimin e skemës së shpërndarjes së dëmshpërblimeve për ish-të përndjekurit politikë.

Në një njoftim për shtyp, MF sqaron se në kuadër të kësaj skeme janë miratuar 25 vendime nga Këshilli i Ministrave, ndërkohë që fondi total i miratuar arrin në 52.7 miliardë lekë.

“Numri i ish-të dënuarve të cilëve u është miratuar vlera e dëmshpërblimit financiar është 13 mijë e 167 njësi, ndërsa fondi i aprovuar për vitin 2015 është 2 miliardë lekë”, sqarohet në njoftimin për shtyp.

Në dokumentin zyrtar, lidhur me disa problematika të hasura nga përfituesit sa i takon këstit të katërt dhe atij të pestë, nënvizohet se ato kanë ardhur si pasojë e mungesës së dokumentacionit nga përfituesi.

“Ministria e Financave konfirmon se gjatë këtij viti është paguar kësti i pestë për 904 dosje, ndërkohë që kanë mbetur për t’u paguar edhe 1.208 dosje”, vijon njoftimi.

Ministria e Financave fton përfituesit që të konsultojnë faqen e internetit ku jepen sqarimet e nevojshme lidhur me këto problematika dhe të tjera.

September 29, 2015 12:47
Komento

2 Komente

 1. dag September 29, 17:39

  ne vend te kompesoni pronaret, kompesoni te burgosurit pa u hapur dosjet, qeveri adoleshente e pa pergjeshme. vk

  Reply to this comment
 2. shqiptar sharri. September 29, 19:28

  Per,dag,dhe per qeverit,partit dhe shoqatat jo qeveritare de fakto,por dejure jan shoqata te formuara nga sherbimet e huja nen mantelin e humanizmit,pra ju drejtohem nga sharri,dhe lexone kete koment dhe mendim per ish te denuarit politik,kriminel,dhe per pronaret kulak te ish pushtetve te zogut,pra ju them qeveritarve dhe partive po dhe intelektualve te mirfillt dhe patriot e kombtar te devotshem ju drejtoham me kete SHKRIM.
  Pse,keni raa ne kurthen e sistemeve te,mafiozve perendimor qe per vete nuk e bejn nji gje te tille cfar juve jua kan mbjell dhe jua kerkoin,jasht xhdo parimi te fillozofais s`te drejtes apo s`fillozofis te fajtorit jofajtor ndaj shtetit dhe rendit shoqeror te nji shteti sovran.A`ju shkon ne mendje juve fare,se ju jeni duke shkelur te drejtat i popullit dhe te brezave qe ende jan gjall dhe brezave qe dote vijn,ne emer te larjes s`pa drejtsis gjoja te bere nga pushteti i diktatures dhe bejni padrejtsi ndaj popullit duke ja marr gjersen e mundin e punes,me paguar vitet e burgjeve njerzve qe jan shpall fajtor nga regjimi dhe sistemi,dhe vet tani e pranoin duke u lavruar se kan punue kunder sistemit me dreqin dhe te biren,me te hurit dhe te litarit kan qen kunder sistemit bilem kan vrare polic,ushtar e kufitar dhe prandaj jan fajtor dhe jan denue er bemat e tyre kriminale e tradhtare tani per cfar te paguaj,njeriu qe nuk ka pas asnji te mir nga kta matrapaz,dhe delikuent te krimit?Pse te paguaj une,dhe gjeneratat pas neve per bemat e ktyre hajdutve,se tani ne emer te burgut politik,edhe vrasesist,hajdutet,dhe bixhozxhit,kurvaret kerkoin damshperblim nga shteti dhe sistemi i sodite me pa te drejt morale e pa te drejt drejtsie,romake apo xhdo fillozofi e se drejtes legjislative.Pra,ATA TURKU,eshte i madhe ne saje qe nuk i pranoi te bemat e sulltanatve,dhe te pagunte per damet e perandorive osmane,pra nga ai veprim ATA TARKU QEMAL PASHA,eshte ikon e turqis sodite.Kurse ju,pseudopolitikan po tregoheni ma te mencur se ata turku,dhe ja kaloni dhe GONXHE BOJAXHIUT-NENES TEREZE,qe bejni se tregoheni humanist dhe vjedhni popullin ne emer te grupit te ish burgosurve,dhe nji pjes jua epni atyre dge familjeve te atyre,dhe 3 pjes i merni ju per vete,pra vjedhni ju,dhe me ju vjedhin dhe ata ashtu te thanun te burgosur politik,matrapazet dhe bashkpuntoret e sherbimeve te huja,
  Tani,po dal pak te PRONARET KULAKET,dhe matrapazet e tokave te shqipris.Edhe kta pronar jan matrapaz ngase ZOTI TOKEN E KA BERE PER KREJT NJERZIMIN,NE LINDJE E PERENDIM,NE JUG DHE VERI TE DYNJAS,DHE SHQIPRIA ATY KU JEMI NE GADISHULLIN BALLKANIK,KA POPULLIN DHE TOKEN DETIN DHE LUKEJT,LIQENET DHE MALET KODRINAT DHE FUSHAT LUGINAT DHE GERXHET,pra jan te popullit kah u bene te ca,KULAKVE DHE LATIFONVE DHE PRONARVE,?!!Kur krejt zoti i ka fal per njerzimin pra ju qe i thoni vetes njerez qe besoni ne ZOT,KRISHT,MUHAMED,PARAJS,XHEHNET,XHEHNEM,pse nuk besoni ne popull dhe ne te mirat e popullit por vetem besoni ne pronat e juaja qe nuk jan tuajat,por jan te atyre qe e punoin dhe shfritzoin me nikoqirllejk per te miren e familjes dhe te popullit per te jetuae e jo per tu pasunuar deri ne qyell,pra ju nuk jeni pronar pronar eshte ZOTI I KSAJ TOKE DHE I KTI QYELLI,ZOTI I KA BERE PER NJERZIMIN E JO VETEM PER JU,TE VETQUJTUR PRONAR,hiqni dor dhe mendje nga ajo smir e juaja se nuk eshte toka e juaj kate dine.
  Prandaj ju drejtohem üoüullit qe te mos ju perkrahe S JUVE PRONARVE,AS ATO TE BUROSURIT POLITIK E MATRAPZ QE KAN QEN TE DENUAR NE BAZ TE LIGJIT DHE RENDIT KUSHTETUS TE SHQIPRIS.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*