Ish-të përndjekurit nderojnë kujtimin e shokëve: S’i ndalim protestat

Redaksia Online December 30, 2012 17:10

Ish-të përndjekurit nderojnë kujtimin e shokëve: S’i ndalim protestat

Në ditën e parafundit të një viti jo pak të vështirë për ta, ish-të përndjekurit politikë janë kthyer në vendin ku pak kohë më parë zhvilluan grevën e urisë. Ata janë mbledhur për të kujtuar dy prej shokëve të tyre që i humbën në muajt e fundit të këtij viti: Lirak Bejkon dhe Shpëtim Karamuçën.

Në nderim të tyre, ish-të përndjekurit politikë kanë ndezur qirinj në vendin ku tre muaj më parë protestonin për të drejtat e tyre, duke privuar veten nga ushqimi. Ata thanë se qeveria vazhdon të jetë indiferente ndaj çështjes së dëmshpërblimit të tyre financiar për vitet e kaluara në burgjet e diktaturës. Ish-të përndjekurit thanë se do të rinisin protestat.

Lirak Bejko u vetëdogj në shenjë proteste ndaj indiferencës shtetërore gjatë grevës së urisë, ndërsa Shpëtim Karamuça u nda nga jeta para disa ditësh, si pasojë e një sëmundjeje të rëndë nga e cila vuante prej kohësh.

Redaksia Online December 30, 2012 17:10
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*