ISHP mesazh qytetarëve: Ja si të vendosni, përdorni dhe hiqni maskën

May 20, 2020 09:21

ISHP mesazh qytetarëve: Ja si të vendosni, përdorni dhe hiqni maskën

Mëngjesin e sotëm, Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë disa disa këshilla për qytetarët sesi të vendosin dhe të heqin maskën. ISHP këshillon që në asnjë moment maska nuk duhet të preket me dorë nga pjesa e përparme.

Pastroni duart me solucion me bazë alkooli duke i fërkuar me njëra-tjetrën ose lajini me ujë e sapun.
Mbuloni fytyrën dhe hundën me maskën dhe sigurohuni të mos lini hapësira mes maskës dhe fytyrës. Gjatë përdorimit evitoni prekjen e maskës me duar; dhe nëse e prekni lani duart me ujë e sapun ose fërkojini me njëra-tjetrën me solucione me bazë alkooli.

Zëvendësoni maskën me një të re sapo të ndjeni që është e qullur dhe mos e përdorni përsëri maskën njëpërdorimshe.

Kur ju duhet ta hiqni maskën: hiqeni duke e kapur nga pas (mos e prekni maskën nga përpara); Hidheni menjëherë në një kosh të mbyllur, pastroni duart me solucion me bazë alkooli duke i fërkuar me njëra-tjetrën ose lajni me sapun.

o.j/dita

May 20, 2020 09:21
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim