Ishte “qyteti i çative të kuqe”, një foto e dikurshme e Tiranës

February 11, 2020 20:58

Ishte “qyteti i çative të kuqe”, një foto e dikurshme e Tiranës

Fotografi i njohur Roland Tasho ka publikuar në profilin e tij në Facebook një foto të Tiranës.

Kryeqyteti feston sot 100-vjetorin.

Tirana, ish qyteti i çative të kuqe, i ajrit te paster, i ujit me te mire, i njerëzve bujarë e mikprites sot ka ditelindjen. Fatkeqesisht kjo Tirane nuk eshte me por sot thuhet Gezuar ditelindjen qyteti me i bukur” – shkruan Tasho.

Tirana u shpall kryeqytet i përkohshëm i Shqipërisë në 9 shkurt 1920 nga Kongresi i Lushnjës dhe pjesëtarët e Këshillit Kombëtar hynë në qytet në 11 shkurt 1920.

Përfundimisht Tirana u shpall kryeqytet i Shqipërsisë në vitin 1925 nga Asambleja Kushtetuese.

Para reformës administrative të 2014, sipërfaqja e qytetit të Tiranës ishte rreth 31 km², ndërsa sipërfaqja e gjithë rrethit ishte 1288 km² dhe përfshinte katër qendra: Tiranën, VorënKrrabën dhe Kamzën si dhe 150 fshatra. Pas reformës administrative bashkia e Tiranës u zgjerua në rreth 1,110 km² ndërkohë që rrethet si njesi administrative u shkrinë.

Tirana gjithashtu është pjesë e qarkut të Tiranës që ka një sipërfaqe prej 1,652 km² dhe përfshin pesë bashki : Tiranën, KamzënVorënKavajën dhe Rrogozhinën.

 

d.a. / dita

February 11, 2020 20:58
Komento

12 Komente

 1. ? February 11, 21:51

  Catite, ne kete foto, vec te kuqe nuk duken, te pista po.

  Reply to this comment
  • FIloeuropiani February 11, 23:32

   O bole! E do me te kuqen e piktorit?! Debil! Ngjyra qe merr tjegulla me kohen. Nuk osht pislluku i Tirones se Lali Plehrit.

   Reply to this comment
   • ? February 12, 03:48

    O koqe, tjegulla edhe e re kur eshte nuk eshte e kuqe, po ti mesa duket kater ngjyra njef gjithsej. Tjegullat e vjetra behen pis nga te gjitha pluhurat qe bien mbi to. Pislluku i Tirones osht ai qi osht me Lalin apo pa Lalin dhe une prandaj po them qe jane te pista dhe nuk ke çi ben. Ti ato te tuat merri laji ne avatriçe. A more vesh o lesh Europe?

    Reply to this comment
    • Filoeuropiani February 12, 09:12

     O Ekspert ngjyrash ne foto ke 3 cati te reja me tjegulla te kuqe si i thote populli dhe jo te kuqe si corapet e Timonierit: cep poshte majtas, poshte dhe lart majtas. Te tjerat jane tjegulla te vjeteruara.
     Po ne fshat malor ku nuk ka pislluk pse merr kete ngjyre tjegulla?! Apo s’te shkon ne mendje se materiali nen efektin e faktoreve atmosferike ndryshon ngjyre…

     Reply to this comment
     • ? February 12, 14:04

      O Ekspert i cative, nuk e dike qe ne fshat malor catite nuk i mbulojne me tjegulla po me rrasa guri.

     • Filoeuropiani February 12, 15:59

      Qeke rehat fare. “Fshati” bregdetar i Korçës dhe ato perreth (me ca perjashtime si Dardha) jane te gjitha me çati me tjegulla cfare ngjyre te duash ti.
      Apo edhe në Korçë pislliku i modh si ne Tironë?!
      Hidhi nji sy kot, per te perfeksionuar ngjyrat.

     • ? February 12, 21:51

      Ti qeke si pune morri, kij kujdes se ne Europe nuk i dune morrat sidomos po qene te kuq. Meqe ke qef une po ta oranoj qe edhe tarracat ne Tirane jane flake te kuqe e mos na ca mo trapin. Dakord? Bile ne Tirane ka edhe hale te kuqe.

 2. Operacioni Zjarri February 11, 22:52

  O zot sa bukur. Çatite dhe gjelberimi i pemeve

  Reply to this comment
 3. Ad February 12, 01:03

  Tirana ska patur kurr cati te kyqe por sterr te zeza dhe shtepi qerpici , ose kasolle e hajate dhe nje kryeçoban koketrash si East Taprani dhe nje brekushe turkoshaku si Haxhi Qamili.

  Reply to this comment
 4. VERI February 12, 18:53

  Natyrisht qe catite te kuqe mund te quhen , pasi jane balte e pjekur . Boja cimentike eshte fjala e “koheve moderne” qe me mire nga te gjithe i di “artisti “..!

  Reply to this comment
 5. Rako-Speci February 13, 00:05

  Në këtë foto vetem cati te zeza e mure balte te lyera me gelqere po shikoj une, ska cati te kuqe…
  Ndersa ky Lo…kund…delli qe perdore fjale banale ketu lart ti kthej prapa vrymes nga rriten kembet ose t’ja japi te sëmës…
  Ishte dikur Tirana me speca djeges, faqore rakie e pak gjize dhije.
  Tani qe vodhi dhe vjedh pasurine e gjithe Shqiperise u be Tirana metro-pulë nga katund-gjel qe ishte.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim