ISIS trajnon ushtarë në Itali. Flet një shqiptar

June 27, 2016 11:40

ISIS trajnon ushtarë në Itali. Flet një shqiptar

Gazeta investigative “Il fatto Quotidiano”, sjell një reportazh mbi rekrutimet dhe trajnimet që bën ISIS në Itali. Ndër to përmendet edhe një shqiptar, i cili ka dhënë informacion për rekrutuesin e ushtarëve, të cilët më pas do të dërgoheshin në luftë.

Reportazhi…
Asnjë sy kureshtari, asnjë rrezik. E pabesueshme që ky është vendi ku formohen xhihadistë, në Dolomite. Këtu është vendi ku besniku xhihadist i ISIS, banues në Belluno, ka qene praktikuar për të luftuar në emër të Allahut. Historia e publikuar vjen nga anketa e Prokurorisë së Venecias më 16 mars të vitit të kaluar, ku ai mori arrest me burg nga urdhri i tre Gjykatësve.

Investigimi filloi në janar të vitit 2014, ku u mësua se boshnjaku Ismar Mesinovic dhe maqedonasi Minifer Karamalesku nisen për në zonën e luftimit.

Djali i Ismar Mesinovic vdiq gjatë luftës në Alepo. Ndërsa i dyti, jetonte me familjen në shtetin Islamik i cili punonte si roje i armatosur në zonën e luftës.

Sipas investigimeve, në vitin 2013 të dy kanë qenë në kontakt me marokenin Jaffar Anass i cili në Facebook, ndau ngushëllimin për gjenovezin Giuliano Del Nevo, i cili vdiq në betejën e parë, për “Allahun”.

Salaffi Imam Bilai, sot kërkohet në Sarajevë duke u konsideruar si rekrutuesi i ISIS më i madh i Evropës.
Ja çfarë thotë për të një shqiptar i cili ka qenë pranë dy luftëtarëve të kapur tashmë:

“Ai ka dërguar 200 persona në Siri, gjysmat i ka dërguar në Bosnje. Në korrik të vitit 2013, të dy janë takuar për herë të parë në Bosnje në një qendër Islamike të Castelfranco Veneto”.

Ndërmjetësi është Ajhan Veapi i cili ka një marrëdhënie të veçantë me boshnjakun. Pastaj në vjeshtë të 2013, del figura e sllovenit Rok Zavbi slloven, i lindur në 1990, i cili edhe pse i ri tashmë është një veteran i kampeve të luftës. Rok ka luftuar në Siri dhe tashmë është kthyer në Evropë.

Më pas ai u arrestua në muajin mars, ku dy ditë më parë Prokurori i Venecias siguroi ekstradimin e tij në Itali. Në 2013, Zavbi, mbërrin në Veneto dhe shkon në shtëpinë e Mesinovic në Longarone, ku boshnjaku u transferua pas ndarjes me gruan e tij. Ishte ai që trajnoi të dy xhihadistët në guroret e Dolomites.

Rok sillte nga Sllovenia armë. Si dëshmi e kësaj janë disa raporte informacionesh përmbledhëse të të afërmve, të cilët konfirmojnë stërvitjen në Dolomites.

Për më tepër një person shumë i afërt u ka shpjeguar hetuesve: “Prania e Rok në shtëpinë e Ismar jepte entuziazëm për gjithë grupin, të cilët do niseshin për në Siri”.

Gjatë qëndrimit të tij tregohej se ai luftonte në Alepo dhe kthehej i veshur si infermier. Ai do të na tregoje se muxhahedinët rrethonin vendin dhe strehoheshin në konvikte.

Ai shpjegoi se në mesin e armiqve të ushtarëve të ushtrisë Asad ishin shumë të dobët ushtarakisht, ndërsa ato të Hezbollauht ishin më të përgatitur.

Ai shpjegoi disa taktika luftarake mbi strategjitë që zbatohen në fushat e betejës. Muxhahedinët e rinj shpjegojnë se duhet të jenë të kujdesshëm kur luftojnë me grupet arabe, pasi nuk janë të besueshëm.
Rok Zavbi u kthye në Belluno në janar të vitit 2014 duke tërhequr nga llogaria e Karamaleskut, 6.400 euro.

Në përfundim të trajnimit, Mesinovic i ka thënë miqësisht mikut të tij shqiptar: “Erdhi momenti për mua”. Ndërsa Karamaleski, i cili bisedonte në Skype me motrën, i ndërpreu lidhjet duke i shpjeguar motrës se si jetonte në Daesh. “Unë marr 200 dollarë në muaj, nuk paguaj qiranë dhe energjinë elektrike, vetëm ushqimin”.

June 27, 2016 11:40
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin