Itali, gabimi i spitalit përhapi virusin

February 25, 2020 09:25

Itali, gabimi i spitalit përhapi virusin

“Virusi është i paparashikueshëm, por ne nuk kemi nënvlerësuar asgjë , prandaj dhe kemi ndërmarrë masa drastike”, ka deklaruar kryeministri italian Conte, pas mbledhjes së fundit me Komitetin e Mbrojtes Civile.

Kreu i qeverisë italiane ka informuar se në parhapjen e virusit ka ndikuar për më tepër një strukturë spitalore e cila nuk ka ndjekur një protokoll të kujdesshëm e që rekomandohet në këto raste.

“Kjo gjë, tha ai ka kontribuar në përhapjen e koronavirusit në Itali”.

Ndërkohë nuk kanë munguar dhe debatet politike mbi situatën që po kalon Italia.

Lideri i Partisë Lidhja, ish-ministri i Brendshëm Matteo Salvini kërkon dorëhqejn e kryeministrti Giuseppe Conte për paaaftësi në përballimin e kësaj gjëndje të emergjencës.

“Conte ka fjetur, nuk mund të shprehet se është i surprizuar nga përhapja kaq e shpejtë e koronavirusit. Conte paguhet për të zgjidhur problemet e vendit, nuk është një kalimtar i radhës që të ndjehet i surprizuar. Conte, kërkoju falje italianëve e jep dorëheqjen”, ka deklaruar Salvini.

o.j/dita

February 25, 2020 09:25
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim