Itali, gjenden 26 mijë bimë kanabis të organizatës “Ndrangheta”

July 21, 2018 11:26

Itali, gjenden 26 mijë bimë kanabis të organizatës “Ndrangheta”

Tre plantacione, për një total prej 26 mijë bimë kanabis sativa, janë zbuluar nga Policia e Shtetit në Itali gjatë hetimeve që çuan në operacionin “Kopshte Sekrete”.

Nëse lënda narkotike do të shitej në treg, vlera e saj do të shkonte rreth 20 milionë euro.

Hetimet që rezultojnë nga konfiskimi dhe që u zhvilluan në Nicotera, Joppolo dhe Capistrano, kanë theksuar aftësinë e organizatës për të siguruar të gjitha fazat e ciklit të prodhimit.

Policia italiane njofton se në kuadër të këtij operacioni, ka goditur një organizatë të rrezikshme kriminale të narko-trafikut, e cila drejtohej nga Emmanuele Mancuso, djali i njërit prej kapove të organizatës famëkeqe kalabreze “Ndrangheta” në Limbadi Pantaleone, i quajtur ndryshe “inxhinieri”, raporton shtypi italian.

Tetë persona kanë përfunduar në pranga, ndërsa nëntë të tjerëve u është caktuar masa e sigurisë ‘arrest shtëpiak’.

o.j/dita

July 21, 2018 11:26
Komento

1 Koment

  1. ukujot July 21, 13:27

    Mos e keni gabim. Si ka mundesi qe ne itali te mbillet droge, e nga kush, nga italianet. Me siguri duhet te jene shqiptaret ata qe mbollen drogen, po bejne sikur jane italian.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*