Italia i thotë përfundimisht “JO” emigrantëve

June 30, 2018 17:51

Italia i thotë përfundimisht “JO” emigrantëve

Ministri i Brendshëm Matteo Salvini ka deklaruar në një intervistë për Corriere della Sera se “emigrantët e shpëtuar nga anijet e drejtuara nga organizatat joqeveritare nuk do të lejohen në Itali”.

Ai i ka akuzuar shpesh OJQ-të për nxitje të trafikimit të emigrantëve dhe duke theksuar qëndrimin e tij, Salvini u shpreh përgjatë intervistës se OJQ-të nuk ishin më të ligjshme.

Ministri i Brendshëm ka folur edhe për marrëveshjen e arritur nga udhëheqësit e BE-së në Bruksel, përmes së cilës Italia shpreson të minimizojë kërkesat që BE-ja i ka vendosur përkundrejt emigrantëve.

Italia konkretisht nuk do të marrë shpërndarjen e detyrueshme të të gjithë emigrantëve, por vetëm atë vullnetare të refugjatëve. Ajo do të jetë e detyruar vetëm për të hapur kampe të reja, si dhe të pranojë kthimin në vend të njerëzve që kanë ikur në Gjermani dhe Austri.

Sipas Bashkimit Europian, numri i emigrantëve është 95% më i ulët se në kulmin e krizës në vitin 2015, por shihet se ka një tendencë sërish për rritje të saj.

s.a/dita

June 30, 2018 17:51
Komento

3 Komente

 1. x June 30, 18:13

  OJQ po nxjerrin superfitime ne miliona euro ne kurriz te popujve te qytetareuar te BE.
  Te shpallen te paligjeshme dhe rruga e dyte me e mire eshte qe ata te trajtohen njesoj si emigrantet e paligjeshmem.
  Anijeve te “shpetimit” pra te fitimit te OIQ t’u merret timoni t’u hidhet ne uje dhe te lihen ne det te hapur.

  Reply to this comment
 2. Arben June 30, 21:59

  xhorxh sorros.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim