Italia merr presidencën e OSBE-së në 11 janar

January 1, 2018 22:04

Italia merr presidencën e OSBE-së në 11 janar

Italia pritet të marre në datën 11 të këtij muaji presidencën e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

Ministri i Jashtëm italian Angelo Alfano do të paraqesë një program pune dhe prioritetet për presidencën e vendeve anëtare dhe atyre partnere gjatë mbledhjes së këshillit në datën 11 janar.

Kryesimi i Italisë vjen pas asaj të Austrisë e cila e drejton që prej vitit 2016. Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë është krijua gjatë Luftës së Ftohtë, si një forum për dialog dhe siguri mes Lindjes dhe Perëndimit.

OSBE sot ka kompetence aktivitetin politiko-ushtarak, ekonomik, ekologjik dhe humanitar. Gjithsej OSBE ka 57 vende anëtare nga Europa, Amerika dhe Azia.

 

January 1, 2018 22:04
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*