Italia pro hapjes së negociatave, Pitella i shkruan Contes

June 20, 2018 14:30

Italia pro hapjes së negociatave, Pitella i shkruan Contes

Pitella letër Contes: Italia të konfirmojë hapjen e negociatave

Senatori italian Gianni Pittella përmes një letre i ka thënë kryeministrit italian Giuseppe Conte-s që të konfirmojë qëndrimin pozitiv të Italisë në e Këshillit të Europës në favor të hapjes së negociatave për anëtarësim në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë.

“I dashur President, në Këshillin Evropian më 28-29 qershor, ne ju kërkojmë për të konfirmuar pozicionin e Italisë në favor të përshpejtimit të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Maqedonisë”, nis letrën Gianni Pittella.

 “Në dritën e miqësisë midis popujve italiane, shqiptarë dhe maqedonas, marrëdhëniet tregtare midis vendeve tona, si dhe përpjekjet që qeveritë maqedonase dhe shqiptare kanë bërë për të forcuar demokracinë dhe shtetin e së drejtës, ne besojmë se një pozicion i favorshme për përshpejtimin e negociatave korrespondon me interesat italiane, maqedonase, shqiptare, dhe të gjithë Evropës”, përfundon letra.

Po ashtu letra është nënshkruar edhe nga senatorët Joseph Cucca, Laura Garavini, Francis Jakobit, Nadia Ginetti, Salvatore Margiotta, Antonio Misiana, Thomas Nannicini, Edoardo Patriarca, Roberto Rampi, Tatjana Rojc, Valeria Valente dhe Luigi Zanda.

l.h/ dita

June 20, 2018 14:30
Komento

2 Komente

  1. Mico June 20, 15:01

    Senatori i kerkon qeverise.Titulli nuk korrespondon me artikullin.Po sikur qeveria te thote jo?Gazetari e ka marre shkollen me veze thoshin dikur.

    Reply to this comment
  2. Plaku Xhuxhumaku June 20, 18:20

    A eshte Italia pro apo kunder kjo nuk dihet. Sipas ketij informacioni vetem ketij Pitellas ia nin ta fusi edhe Albanistanin ne Europe.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim