Kosova shpall non-grata Handken

December 11, 2019 16:54

Kosova shpall non-grata Handken

Nobelisti Peter Handke është shpallur person i padëshirueshëm në Republikën e Kosovës. Vendimi është marrë sot dhe është bërë publik nga ministri i Jashtëm kosovar, Behgjet Pacolli.

“Sot kam vendosur ta shpall Peter Handke si persona non-grata në Kosovë për shkak të mbështetjes që ai i dha Millosheviçit dhe politikave të tij gjenocidale në Kosovë dhe Bosnje e Hercegovinë dhe mohimin e gjenocidit të kryer nga Serbia. Ai dhe Komiteti i Nobelit treguan mos-respekt ndaj viktimave të genocidit”, shprehet Pacolli.

Shkrimtari dhe laureati i Çmimit Nobel për Letërsi, Peter Handke, njihet për mbështetjen që i ka dhënë Sllobodan Millosheviçit dhe luftërave të përgjakshme që ai kreu në ish-Jugosllavi.

Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Bosnje-Hercegovina, Kroacia, Turqia dhe Afganistani bojkotuan ceremoninë e ndarjes së çmimit Nobel në Stokholm, duke kritikuar edhe vendimin e Akademisë suedeze, ndërkohë që mbështetje u dha nga liderët serbë.

l.h/ dita

December 11, 2019 16:54
Komento

7 Komente

 1. Arben December 11, 18:31

  KAQ PAK??!!

  Reply to this comment
 2. KORÇARI December 11, 18:47

  Bëjini gjyq këtij qenit të Millosheviçit

  Reply to this comment
 3. Peter Handke December 11, 20:44

  Dear Ottoman leftovers!
  I wouldn’t touch even with a ten-foot pole that shithole of your country.

  While Serbia has its own Nobel prize winners, you dirty monkeys can only brag that no Nobel prize winner has ever put foot in your shithole.
  Cheers!

  Reply to this comment
 4. Scanderbeg December 12, 00:44

  Dear pete muzhik leftover

  You can go back to your ural mountains and look for your mother remains because your father Lenin killed the prostitutes after you were born.
  Meanwhile suck some Slavic cock

  Reply to this comment
  • Peter Handke December 12, 03:56

   Milosevic was an angel compared to Scanderbeg, who butchered your kind. That’s why you filthy scum felt safer to live in fields of Kosovo near Serbs than in the territory of Scanderbeg.
   If it wasn’t for NATO Serbs alone could wipe you out of the face of the Earth, let alone the Ottoman Empire. You were Turds bootlickers then and today.

   Reply to this comment
 5. Genti December 12, 06:35

  Kur u katandis edhe cmimi Nobel si Politika ka shkuar per lesh ajo pune. Me vjen keq per ate gjarprin me syze Kadarene qe e humbi kete rast, se ngeli duke u jargavitur per cmimin. Po ta kishte fituar do ja kthenin ne politike e do ta benin bashkepuntor te Diktatures dhe propagandes 45-vjecare Enveriste. Ai natyrisht do ta meritonte, sepse i tille ishte, por Nobeli nuk jepet per politike por per vlera ne fusha te caktuara. Se sii ka mundesi qe ngaterrohet qellimisht keku me byrekun, te na shpjegojne keta politikanet, si vegla te telekomanduara qe jane.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim