Izet Haxhia në Apel, kërkon përjashtimin e trupës gjykuese

March 11, 2019 14:00

Izet Haxhia në Apel, kërkon përjashtimin e trupës gjykuese

Izet Haxhia, ish-truproja e Sali Berishës, i cili ndodhet në burg ka kerkuar në seancën sotme në Apelin e Tiranës ndërrim të trupës që do ta gjykoje.

I dënuar me 25 vite burg për vrasjen e Azem Hajdarit, Haxhia dhe avokatit Bashkim Nikolli kërkuan përjashtimin e trupës gjykuese Valdete Hoxha, Genti Shala, Astrit Haxhialushi me arsyetimin se kjo trupë nuk mund të garantojë një proces të paanshëm.

Avokati Bashkim Nikolli, theksoi se ai bashkë me klientin e tij do të kërkojnë që treshja e përcaktuar të zëvendësohet me një trup gjykues nga Apeli i rretheve qe kaluan vetingun.

Sipas avokatit, fakti që bashkëshortja e Azem Hajdarit punon në të njëjtin ambient me trupën gjykuese, kjo tregon se procesi është i cenueshëm dhe nuk mund të vijohet me këtë metodë gjykimi, sepse me ose pa qëllim gjyqtarët nuk mund të garantojnë proces të drejtë.

Në 2006-n, Izet Haxhia u arrestua në Turqi, ndërsa në maj të këtij viti ai u ekstradua në Shqipëri për të vuajtur dënimin me 25 vite burg që ka marrë nga të gjitha shkallët e gjyqësorit shqiptar për bashkëpunim në vrasjen e deputetit Azem Hajdari.

l.h/ dita

March 11, 2019 14:00
Komento

6 Komente

 1. ROBESPIER March 11, 14:17

  MESE NORMALE,PERBEN KONFLIKT TE RENDE INTERESI!

  Reply to this comment
 2. Jovan bregu March 11, 15:27

  Akoma ka tentativa per te mos pasur drejtesi ??? Ca legenash paskeni qene, edhe pas gjithe ketyre ndryshimeve nuk ka kushte per drejtesi!!! Phu…. Fare e keqe

  Reply to this comment
 3. Mona March 11, 19:50

  Pune krimi banditesh,lerini te lire te vrasin sa me shume
  njeri tjetrin

  Reply to this comment
 4. bart72 March 11, 20:15

  Dava malokesh buk shkelur dru me pre sa i vente mbrapa Sali karit i vajti mire Tani Po ben viktimen keta jan sigurimi shtetit

  Reply to this comment
 5. anticensurë25642654 March 12, 12:21

  “Në 2006-n, Izet Haxhia u arrestua në Turqi, ndërsa në maj të këtij viti ai u ekstradua në Shqipëri për të vuajtur dënimin ”
  të kujt viti??
  të 2006ës??
  jo!
  të 2019ës??
  akoma jemi në mars dhe maji nuk ka ardhur!!
  atëherë i vjen që të jetë ekstarduar vitin e kaluar??
  dhe jo këtë vit

  Reply to this comment
 6. info analitike March 12, 15:13

  O shoke a e kuptoni se duke i shkuar pas marrezive te Ibretit po beheni qesharake! Nuk mbeti njeri pa i dale armik Ibretit perfshire edhe familjaret dhe njerezit e tij me te afert. Nese ky ka konflikt edhe me te shoqen e Azemit kjo e ngarkon Ibretin me faj duke konfirmuar armiqesite me Azemin e jo te kunderten qe pretendon Ibreti. Nejse tashme u mesuam me qyfyret e Ibretit e te Baba Takut e nuk na mbetet vec te gajasemi se deri ne cfare shkalle arrin budallalleku.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim