Për ata tropojanë që më quajnë bukëshkalë

October 4, 2016 17:16

Për ata tropojanë që më quajnë bukëshkalë

Kete status ja dedidikoj patrioteve të mij tropojane që vazhdojne akoma të lehin në mbrojtje te qoftelargut e duke me share mua si bukeshkale e të pabese. Une dola në krah të Berishes në dhjetor të ‘90 edhe per faktin se até e konsideroja tropojan, se me thene të drejten jo vetem ne tropojanet ,por edhe shume shqiptare të tjere vuanim nga semundja e krahinizmit.

Por në ato fillime të demokracise tropojanet u treguan të zgjuar dhe ishin të paret që e perzune qoftelargun në rrugen e tij të mashtrimit e misionit të mevonshem të shkatrrimit jo vetem të Tropojes por të gjithe Shqipërise,në mitingun e pare të PD me 10 janar 1991.

Qoftelargu i terbuar nga ky poshterim kafshonte panderprere buzet me dhembet e tij të prishur, duke bluar në mendjen e tij diabolike hakmarrjen e mevonshme per Tropojen e djemte e saj.

Isha une me vëllezërit e mij dhe nje pakice e vogel e disa djemve tropojane ,qe e shpetuam qoftelargun nga lincimi qe donte t’i bente populli i Tropojes, a thua se ai popull fisnik dhe i vuajtur e parandjente gjemen qe do ti bente ”biri ” i saj .

Edhe naten e 31 marsit të vitit 1991 kur Tropoja nuk i dha voten, ai me plot ligesi e urrejtje m’u drejtua mua dhe Azemit që “e shifni se per ke votuan tropojanet tuaj”. Dhe na erdhi pushteti i shumepritur nga qoftelargu ne Mars të ‘92, shume tropojane ish-spiune e familje spiunash na u ofruan e u bene demokrate te flakte e perkrahes të qoftelargut.

Disa kusherinj të tij, që nuk linin rast pa e share e anatemuar qoftelargun në fillimet e karrieres se tij në krye të PD, u bene keshilltaret e tij që jepnin opinionet per tropojanet e Tropojen, kuptohet keqedashëse. Ora e hakmarrjes ndaj Tropojes per poshtërimin e bere kishte ardhur.

Gjate sundimit të pare të qoftelargut Tropoja u la në harresen e injorimin e qeverise se tij, pa asnje investim, duke futur mes tropojanve perçarjen e urretjen partiake. U ofruan në poste e detyra njerez me karakter të dobet e spiune të sigurimit si Hysen Osmani, pseudonimi i të cilit ishte, “ Ujëvara”. Apo në radhet e policisë injorante e bij sigurimsash si Agron Kuliçi. Keto ishin ”nderet ”që i beri Tropojes, qoftelargu në sundimin e pare.

Por per atë dhe qeverine e tij të korruptuar erdhen ditet e veshtira të marsit 1997, dhe ishin po ata tropojanet e perbuzur nga ai vete, që me fjalen dhe besimin që kishin tek une e vëllezërit e mij, u mblodhen e mbrojten në ato dite të veshtira per të. Por ai si i pabese dhe hakmarres që eshte kerkoi që të na fuste në nje lufte vëllavrasese në Tropoje me pretekstin, se do fillojme nga Tropoja të vendosim rendin që ai vete e kishte shkaterruar me politiken e tij e partise se vet.

Kur nuk e arriti kete, provokoi tropojanet në mitingun e 17 qershorit 1997 duke akuzuar shume familje patriotike e pjestare të tyre si agjente të UDB, sepse nuk donin ta lejonin të hynte në Tropoje. Dhe hakmarrja e tij vazhdoi me nxitjen e mbeshtetjen e luftes vëllavrasese në Tropoje që solli me qindra viktima.

Por duke mos u ngopur me gjakun e tropojanëve e shkaterrimin e percarjen që i solli Tropojes, në fund të ikjes se tij të pakthim nga pushteti , ai vendosi të vriste edhe natyren epike të Tropojes, duke dhene lejet e tij korruptive per ndertimin e HEC në perlen e Tropojes e Shqipërise, në luginen e Valbones.

Tani më thoni mua kush eshte i pabese e bukeshkale? Une që po denoncoj me të verteta kete perbindesh apo perbindeshi me emrin, Sali Berisha?

Izet Haxhia

October 4, 2016 17:16
Komento

8 Komente

 1. Bushi October 4, 18:34

  Jo,jo zoti Izet Haxhiaj! Perkundrazi,per ty flasin mire njerzit dhe shqipetaret e perparuar,te cilet te kuptojne ty dhe problemet qe ngre, te drejta, shume te vereteta e te pranueshme.Keto qe po thua ti, nuk jane te pranushme per disa kafshe qe shkojne pas doktor mortjes,Berisha (qe u harrofte emri),dhe qe jane helmuar me para te madhe nga ai maskara njeri.Saliu te varet me litare eshte pak,ai duhet te digjet i gjall.Ti Izet je njeriu qe deri tani ke fituar respektin e qindra e mijra shqipetareve,dhe po te vij nje dite te dalin ne gjyq si deshmi reale per qoftlargun,do behesh qytetar nderi.

  Reply to this comment
 2. fteri October 4, 20:36

  Dëmet që i ka shkaktuar S.Berisha me qeverisjen antishqiptare popullit shqiptar ,janë të pa llogaritshme ,as armiku i huaj nuk kishte mundësi me i shkaktuar.Ai shkatrroi plotësisht ekonominë shqiptare të 45 viteve të kohës së E.Hoxhës.me dashje të plotë.
  SHkatrroi bazën e industrisë mekanike ,të ofiqinave dhe zingjirin e fabrikave të bakrit e kromit deri te uzina moderne e telit shkodër.SHkatrroi uzinën e autotraktorve Tiranë duke dëmtuar rëndë prodhimet e bujqësisë.Shkatrroi uzinat e prodhimt plehrave kimikë që prodhonin plehra me cilësi shumë të lartë ,shkatrroi uijtjen mbi 60 % të kanaleve e rezervuarve uijtës janë sot pa uijtje.Toka është kthyer në moçalishte nuk prodhon asëgjë por përmbytet.si në v.1945 .U sulmua pemtaria plantacionet e mëdha me agrume të lukovës dhe gjithë jugu i shqipërisë.e deri në Tropojë,Korçë e Dibër me plantacione mollësh ,kumbullash dhe dardhash.
  ……U shkatrrua sistemi arsimor ,shëndetësor e gjyqësor.Vetëm Tropoja ka patur 21 shkolla të mesme në një nivel shumë të lartë ARSIMOR.Analfabetizmi është kthyer e ulur këmbëkryq në zonat veriore e në gjithë shqipërinë.S.Berisha krimineli që shkatrroi gjithë shqipërinë ,ai duhet djegur në zjarrë në turrën e druve.Falenderime nga zemra PATËRJOTIT penduar IZET HAXHIA ,ke fituar zemrat e shqiptarve të ndershëm,përjashtuar mercenarët e S.B,

  Reply to this comment
 3. Fat man October 5, 01:42

  Z. Izet mos u merr me disa trushplare nga Tropoja qe per para shesin motrat dhe nenat, njerez legena dhe pa nje pike nderi.
  Deri me sot “qoftelargu” vellaji biologjik i Kar-axhixhit me vrasjet qe ka bere duke futur ne dhe mbi 200 djelmosha nga Tropoja, nuk jane asgje para gjemes (bombes atomike) qe la me firme e vule ne oret e fundit te drejtimit te Sulltanatit, duke shitur Tropojen me lejet e ndertimit per 11 HEC ne 20 km gjatesi te lumit PERLE, Valbona.

  Reply to this comment
 4. Lal Prenga October 5, 05:46

  Nese kam besim pak tek ky popull i yne, i vuajtur dhe i poshteruar, nga te paktet persona eshte z.Izet Haxhia !
  Guximi i tij eshte per tu admiruar ! Nuk di te flas me mire , por ka gjithe respektin tim!
  Sa per Doktor Mortjen eshte e kote te flasesh me gjate, por dua te shtoj vetem dicka qe e per jetoj personalisht!
  Kur ika nga Shqiperia, shkova me shpresen te kthehem shpejt por Armiku i Shqiperise, qoftelargu Doktor MORTJA , na e ktheu vendin me te bukur ne bote , ne toke te djegur ! Nipat po rriten pa gjyshat prane e gjyshat te vetmuar atje, femijet pa njohur token dhe gjakun e vet!
  Gjithe te zezat na i ka be Doktor Mortja , qe zija i lindte ne prag te deres e kurre mos ju shofte !

  Reply to this comment
 5. corape kuqi October 5, 13:29

  Nuk ka pyll pa derra. Populli i tropojes eshte popull i mire por fatkeqsisht nxori nje monster qe ua nxiu fytyren. Kur shqiptaret sot shajne malok apo tropojan nuk kane parasysh popullin tropojan oir urrejtjen per kete monster qe shkaterrii nje vend e nje oopull. Pas kesaj monstre fshihej perendimi qe shfryu gjith inatin e 50 vjeteve qe u turperua nga pipulli shqiptar.

  Reply to this comment
 6. l ri October 5, 16:03

  Mercenarë e të shitur ka md shumicë në Tropojë,por ti mos u mërzit për këtë,bëj detyrën qytetare ashtu si e ke nisur,pa u tërhequr e pa trembur
  Të gjitjë këta kanç përfituaf d kanç shkeluf ligjin md tç dy këmbët.Pra janë bashkëfajtorë në krime e nç poshtërditë e pa fundme që i kanë bërë këtij populli.
  Nuk kanë për të
  lehur shumë,se numuri i tyre çdo ditë që kalon,po ulet pasi i preg i njëjti fund me të,

  Reply to this comment
 7. Une... ti... ne te gjithe... October 5, 16:59

  Denoncimet behen ne prokurori dhe jo ne f.book e gazeta.

  Ti je kthyer ne nje artikull me vlere gazetateske qe kopilat e politikes se nare neper kampe e blejne dhe shesin si cdo artikull tjeter.

  Saliu s’pordhi nha te gjitha keto qe the ti… c’fare u kuptua??

  Reply to this comment
 8. Jamdrejt October 5, 17:36

  Trushkuluria ka vetem nje emer Drakula. Te gjithe shqiptaret tashme e dine se cfare perfaqeson ky njeri qe solli kaq shume fatkeqesi. Ti Izet e njeh me mire dhe me ngaafer por edhe ne qe kemi qene me larg, po aq mire e njohim. Tropojanet jane atdhetare dhe njerez trima por ky burre u mundua ti shkaterroj, ti fus ne gjak e hakmarrje. Vetem keshtu mund te sundonte. Sot kushdo e njeh kete plak qe fati e solli ne jeten tone dhe jo pak kohe e la qe te na beje gjemen. Nese ka zot duhet ti jap haken sepse sa kohe ai merr fryme ky vend kurre sdo kete hajr.

  Reply to this comment
 9. Epo kjo pune... October 6, 13:14

  prijani rrenjet agjentures serbo greke, jane te gjitha me porosi per te zhbere kete kete popull e historine… nuk e ka nga halli se ka vrare e vjedhur por se keshtu vjen porosia nga serbi sepse ndryshe do ishte jashte shtetit me kohe me soj e sorrollop

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*