Izet Haxhia: Roli i agjenturës serbe në PD dhe lidhjet e Berishës me Elez Biberaj

August 15, 2017 20:12

Izet Haxhia: Roli i agjenturës serbe në PD dhe lidhjet e Berishës me Elez Biberaj

Ish-shoqëruesi i Presidentit Berisha, Izet Haxhia, thotë se agjentura serbe ka caktuar Berishën në krye të PD. Ai hedh akuza të rënda edhe ndaj Elez Biberajt, që sipas tij, vinte nga një familje që kishte qëndruar me vite në Mal të Zi pas arratisjes, ishte përpunuar dhe dërguar në Amerikë.

Postimi i plotë:

Po lexoja nje lajm mbi disa dokumenta te deklasifikuara te CİA -s te viteve 1948-53. Tregonin veprimtarine e spiunazhit te bashkepuntoreve shqiptare me sherbimet sekrete te Titos per rrezimin e regjimit komunist te Hoxhes. Ka disa persona te vetequajtur ‘nacionaliste ‘ qe e justifikojne kete veprimtari me antikomunizmin e tyre. Asgje nuk mund te justifikoje bashpunimin me armikun tone te perjetshem, Serbine, kunder atdheut te vet. Sado i keq qe mund te jete regjimi apo drejtimi politik i vendit, ky bashkepunim me serbet eshte dhe do ngelet tradheti. Duke u kthyer pak me larg ne histori do shofim se ne çdo levizje kunder shtetit shqiptar dhe konsolidimit te tij, eshte dora ne zgjatur e serbise dhe bashkepuntoreve gjakeprishur shqiptare. Fillojme qe me levizjen Dumbabiste te Haxhi Qamilit, eshte e dokumentuar qe ky turkoshak ka marre para nga Pashiqi ne Oher ne vitin 1914 per te luftuar e rrezuar qeverine e Vlores. Tradhetia e Esat Pashes.

Pastaj vijme tek bashkepunimi i Zogut me serbet dhe bjellogardistet per te rrezuar qeverine e Nolit. Gjate regjimit te Zogut, shume emra qe me vone do benin karriere ne regjimin komunist do shkolloheshin ne akademite e Beogradit si Haxhi Lleshi, Myslim Peza e te tjere. Pastaj vjen krijimi i PKSH nga Partia Komuniste Jugosllave me direktive te Titos. Kemi bashpunimin e Enverit me ata per qellimet e tij karrieriste dhe ndarjen e tij me ta, kur pa qe nuk ishte me i preferuari i tyre. Vijme pastaj ne nje lufte 40 vjeçare mes regjimit te Hoxhes dhe sherbimeve sekrete serbe dhe bashkepuntoreve te dyfishte shqiptare. Kur te deklasifikohen dokumentat e mevonshme te CİA per agjenturen serbe ne Shqiperi, te jeni te sigurte se mbi 90 perqind e te arratisurve politike qe kaluan nga Jugosllavia, qendruan aty, dhe me vone u shperndane ne vende te ndryshme te botes, ishin bashkepunetore te UDB serbe. Edhe ne fillimet e demokracise, shumica e atyre qe na u serviren ne krye te partive politike, ishin agjente te dyfishte te Sigurimit te shtetit te klanit pro serbe dhe UDB serbe. Keta persona u seviren edhe nga CIA ne te cilen dominonin klanet proserbe me ne krye Dejvid Philips dhe Kristofor Hill.

Edhe zgjedhja e amasadorit te pare Amerikan te Rajersonit qe vinte nga Beogradi ishte ne funksion te kesaj agjenture. Lidhjet farefisnore te Sali Berishes me Elez Biberaj nje pinjoll i nje familje qe kishte qendruar me vite ne Mal te Zi pas arratisjes, ishte perpunuar dhe derguar ne Amerike, ben qe i zgjedhuri i agjentures serbe ne krye te PD-s te ishte Berisha. Pastaj futja nen kthetrat e agjentures serbe te PD-se ishte aq e dukshme dhe pranishme, sa po te mos ishe pjese e kesaj agjenture apo te mos kishe mbeshtetjen e saj, kurre nuk mund te beje karriere ne PD.

Kete e paten kuptuar edhe ‘mocionistet ‘ e perzene nga PD -ja, aq sa moren rrugen per ne Beograd me shprese se mund te ndihmoheshin per te rrezuar Berishen, por ai ishte nje bir i devotshem i majkes Serbi. Biles Arben İmamı i pat deklaruar ne nje moment sinqeriteti nje mikut te perbashket se bera gabim qe nuk u lidha me agjenturen serbe qe ne fillim, por ku e dija une qe ishte kaq e fuqishme ne PD. Ky rrefim i “sinqerte’ ne gjendje te pire i Imamit, tregon gjithe filozofine e drejtimit dhe politikes ne Shqipri dhe te PD-se ne veçanti ne keto 100 vjet te shtetit shqiptar, filozofi qe Serbia dhe bashkepunetoret e saj apo marionetat shqiptare kane drejtuar e jane munduar te shkaterrojne ate shtet shqiptar, qe deri me sot nuk arritem ta bejme siç duhet.

Shih Kosoven, Maqedonine dhe shih Shqiperine, shihi politikanet shqiptare dhe perkrahesit e tyre se me çfare merren e çfare thone. Ore njerez kur do ta kuptoni se e keqja jone eshte: Serbia dhe marionetat e saj qe kemi shumice ne politike. Pa i pastruar keto marioneta kurre nuk do kemi mundesi te bejme shtet, lere pastaj te bashkohemi. Po te presim sa te deklasifikoje CİA dokumentet sekrete te kesaj periudhe pas 70 vjetesh, na mori lumi. Tradhetaret kane dale haptas si ne Shqipri, Kosove e Maqedoni, kush nuk bashkepunon te beje shtet, kush ngazellehet per shkaterrimin e tij, kush bashkepunon me serbet e jo me vellezerit e vet per te bere shtet e qeveri, ata jane marioneta serbe.

August 15, 2017 20:12
Komento

16 Komente

 1. alphade August 15, 20:19

  Elez Biberaj duhet shpallur armik i popullit shqiptar dhe
  agjent i Milloshevicit, duke bere dallimin relativ me qeve-
  rine e sotme serbe ,megjithese nga pikpamja subkonsie-
  nte eshte veshtire te besh dallimin e Milloshevicit dhe serbit te sotem.

  Reply to this comment
  • N/A August 15, 20:46

   Qe elez biberaj ashtu si dhe ahmet zogu apo saleh berishoviq kane lidhje me nentoken serbe kjo dihet.
   .
   Me cfare ke deklaruar deri tani izet haxhia qe me fakte verteton se berisha jo vetem eshte tradhetar dhe vrases por dhe TERRORIST……SI URDHERI PER GODITJENE AMBASADES AMERIKANE APO KONTIGJENTIN GJERMAN NE RINAS QE JANE 101% TE DOKUMENTUARA.
   .
   problemi me izet haxhine eshte se ndersa tregohet trim me kufomen e enverit nuk ja mban sumatricja ti drejtohet DONALD LU-se
   .
   PSE I NDERUAR AMBASADOR TOLERON SALI MONSTREN ?..
   .
   fakti qe shume tropojane midis tyre dhe A.D kane akuzuar elezbiberajn si metastaze kanceroze te lobit serbo-malazezo-amerikan duhet te ndergjegjsoje se shqiptaret se ;
   PA NJE DENONCIM & DENIM TE DYSHES KRIMINALE BERISHA-BIBERAJ ai vend jo vetem qe nuk do te rregullohet kurre por dhe do shkoje drejt PERVERSITETIT..
   .
   po kush ta beje..ismail kadareja qe dukshem eshte nje papagall ne duart e elezbiberajt..qe kurre nuk kritikuan superkrimet e berishes por u bene kanibale me kockat e enverit.

   sinqerisht jame lemerisur nga ky genocid antikamunist qe ka ushtruar elez biberaj mbi gazetarin A.D

   ***

   E sa per dijeni te kexuesit jam nga te rralle ose i vetmi gazetare Shqiptare qe jam sulmuar me rrena, mashtrime, shpifjet, pa asnje te vertete nga badhkefshatari im Elez Biberi ne nje shkarra liber me titull ” The Rocky Way of Albanian Democracy” ( Rruga e thepisur e demokracise Shqiptare ) ku shkon deri aty sa te me quan edhe pjestar i nomenklatures komuniste dhe edhe zedhenes te PS-se pa qene asnje minute as anetar i saj!
   Jo vetem kaq po me nje ligesi tipike ala serbe me paraqet si nje antiamerikan mua qe ne birin 1986 bitova tek ” Zeri i Rinise” se Remzi Lanit koment in “Nje mik i madh i nje populli te vogel Woodrow Vilson, u pushova per disa minuta nga puna si Editor per Kosoven ATSH sepse per here te pare nxora ne shtypin e asaj kohe emrin e Elez Byberit ne nje koment te tij per Kosoven dhe politbyroistet Manush Myftiu dhe Rita Marko dhane alarmin per tradhetine time ne 87-en.., autor i reportazhit bombe ” Dy muaj ne Amerike” shkruar me 20- 25 nentor 1990 e botuar ne te minuta radhazi ne gazeten “Bashkimi” me 13, 14 e 15 dhjetor 1990 pasi sic ne shpjegoi ish- kryeredaktori i talentuar i saj Qemal Sakajeva ishte detyruar ta hiqte tri here nga faqja kryecensura e KQ te PPSH-se. Te njejten shkrim e kisha derguar edhe tek Zeri i Popullit, por nuk u botuar kurre!
   Ishja une antiamerikani i Elez Biberit, qe per muaj me radhe mbajta gjalle rubriken ” Tri mesime te demokracise amerikane” tek gazeta Bashkimi e Sakajeves dhe Mehmet Elezit!
   Diten e rrezimit te monumentit te Qoftelargut me 20 shkurt 1991 per pak sa nuk me ra ne koke koka e tij… Kam me qindra fotografi te asaj dite historike…
   E Elez Byberi si badhkefshatar me lidhje teper te ngushta e vellazerore midis familjeve tona beri edhe nje dhurate tjeter te paharruar…
   Gjate nje vizite ne ATSH bashke me zevendes apo drejtorin e Zerit te Amerikes per Evropen Lindore, isha zhytur ne nje koment per ngjarjet ne Kosove. I shoh qe futen ne zyre dhe ngriten u jap doren sipas zakonit dhe mikpritjes shqiptare. Pas nje tungjatjeta te thate me drejton pyetjen me cinike te jetes sime
   A akoma je ketu !?
   – Pse ku me e dije se punoje ne Komitetin Qendror!? ia kthej. … Ne kete fabrike lajmesh me tri turne jam!
   U skuq edhe me fytyra e tij kuqalashe nga natyra!
   U skuq dhe nuk vonoi e ma skuqi edhe me shpejt se e mendova!
   Dy dite mbrapa drejtori i ATSH-se magazinieri i peshkut dhe bythelepiresi me I peshtire fillimisht i Dritero Agolli, drite paste, dhe i Sali Berishes, Ilir Zhilla, me therret ne zyre.
   Brenda ishin daja i tij Uran Butka dhe naziskini Petrit Kalakula. I pershendes dhe pa u ulur fare ne tavoline talenti i bythelepirjes se Berishes qe u be drejtor i ATSH-se me nje shkarra shkrim per te ” Njeri apo Shqiponje” !!!! me jep sihariqin e flakjes nga puna mua kryeredaktori per Kosoven me 7 gjuhe te huaja…
   Kur i kerkoi aresyen dhe vendimin zyrtar per ate gjueti shtrigash biberishiste me thote oer aresye reforme dhe vendimin do ta marrish tek kuadri.
   – Shume faleminderit qe me hoqet edhe orange ne fundit me kete regjim , dhe largohem pa u hedhur as syte dy deputeteve me fashiste te Berishes dhe bythelepiresit te tyre Ilir Zhilla…
   Ishte hera e dyte qe bashkefshatari im Elez Byberi me pushonte nga puna! Per nje intelektual e ne punes shteti ai ishte barai me denimin me vdekje!
   Nuk ia arriti sepse kishte gati tre vjet qe sherbeja si korrespondent i gazetave spanjolle ” El Pais” ( edhe sot e treta nga tirazhi dhe e 4- ta nga reputacioni ne Bote ” La Vanguardia” e Barcelones, ” Excelsior” e Meksikes, “La Nacional” e Argjentines…..
   Besoj se jam gazetari i pare shqiptar qe e kam quajtur sy ne sy e balle perballe tri simboleve te tij me te erreta Butjes, Kalakules dhe Ilir Bythelepiresit qeverine e Sali Berishes regjimi. Koha ne dha plotesisht te drejte jo vetem per ate por edhe paralajmerimin qe ia dha vetem 9 dite me vone ne gazeten Zeri i Popullit ne analizen perle e bombe njekohesisht me titull ” Demokracia fiton cdo cdo dite! me 19, 20, 21 qershor 1992…
   – Kujdes Zoti President! ruaju nga servilet… Ata do te jene te paret qe do rrembejne sopaten e bejne dru mbi pemen tende jo pasi te rrezohet por sa te filloje te lekundet…..!
   Ashtu edhe ndodhi ne 1996- 1997-en tragjike
   qe rrezik jo vetem demokraturen berishiane por per shkak te saj edhe krejt Shqiperine sic po orvaten te bej edhe sot ai shtrigan Vicidoli dhe banda e tij e vampireve kriminele!
   E Elez Biberi nuk mjaftohet vetem me aq…
   E per me keq ky liber eshte shtypur nga nje shtypshkrojne e qeverise Amerikane pa verifikuar fare vertetesine e dizinformacionit te tij…
   Sapo marr njoftim dhe blej libri kontaktoj me nje nga studiot ligjore me fame boterore ketu ne Nju Jork.
   Pasi u jap informacionin dhe tregoj librin Presidenti i saj, Dr, Prof. XY me thote se ke nje ceshtje absolutisht te fituar dhe do te padisim jo vetem autorimesse dhe Radion ” Zeri i Amerikes” por edhe qeverine federale qe ka pranuar te shtype nje liber te tille me dizinformacion, shpifje, prishje fame ( difamacion ) cenim personaliteti me pasoja te renda humanitare, ekonomike, financiare, morale dhe psikologjike per ju dhe familjen tuaj per nje shume prej 25 milione dollaresh!
   Per kete studioja e binder ne suksesin e sigurte me ofron qe te mos parapaguaja as he cent dhe do te me kerkonin vetem 15- 20 perqind nga 30- 35 per qind te demshoerblimit qe kerkojne studio te tilla per aksidente. Pervec kesaj ajo do te me paguanin 50 dollare per faqe perkthimi te dokumenteve te mia pasi libri i Elezit ishte ne Anglisht dhe nuk kishte nevoje… Ka qene dite e premte dhe e lame te nenshkruanim kontrate ligjore te merkuren pasi te mendohesha edhe nje here….
   U clirova…. gati sa nuk po fluturoja!
   Kisha hapur ne krahet e ligjit dhe Drejtesise!
   Nuk e kam dashur dhe kurre nuk kam perkrahe hakmarrjen… Kam shume prova per kete… mbi te gjitha shkrimin fantastik ” Ule ate gryke pushke vella!” botuar nga Adrian Thano tek Shekulli !
   Doja drejtesi e Ligj!
   Bashjefshatari im kishte kaluar cdo cak njerezor e ligjor…
   Jo nje… as dy…. as tri …. shume here!
   Do ta falenderoja po te merrte Pushken e te ne dilte perpara si burre e te qellonte!?
   Pse kishte te drejte!?
   Sepse diku nga vitet 49 babai i tij Hysen Byberi dhe mixha i tij Niman Byberi kishin ardhe ilegalisht nga ish – Jugosllavia me misionet e UDB-se serbe kishin trokitur ne deren e families Dega ne Grac.

   .

   Reply to this comment
   • Novruz Taip Vishanji August 16, 09:31

    TI JE AI DEGA I NEW YORKUT

    qe ndyn faqet e kesaj gazete online, me pallavra qe as Qerimja e Vukatanes nuk i gelltit dot.

    E para meso shqipen sa je ne kohe, se ato shtate gjuhet e huaja qe ditkerke, pak veshtire te kuptohesh besoj edhe nga gjuhememesit e tyre.

    Nuk jam ketu te mbroj qelbesiren Elez SerboMalazez Byberin, sepse edhe une e kam njohur vetem mes disa telefonatave, te filluara nga ai me lejen e ish redaktorit te Diellit, pasi kisha botuar disa shkrime terheqese edhe per te, por si duket bathet, po i jep nje rendesi te jashtezakoneshme ketij injoranti brekedhjere qe aq shume permend ne tentativen tende per te shkruar shqip.

    Ja ta them une se kush eshte Elez SerboMalazez Byberaj : thjesht nje perkthyes i materialeve ne shqip, ne gjuhen angleze per eproret e tij amerikane.Qe pastaj i ka interpretuar sipas oreksit te UDB-se qe e punesoi ne VOA, kjo esshte edhe poshtersia e tij.
    Aq shume i kishte mbushur me pallavra amerikanet, sa nje dite te bukur me diell e urdheruan te plotesonte stafin e VOA-s me njes autoktone te shqipes dhe situatave ne Shqiperi.

    Dhe per kete ai, Byberaj, nepermjet UDB-se, kerkoi ndihmen e Ramiz Serboboshnjak Alise, qe i dergoi “duke notuar” dy kurvat Islami, qe i sollen edhe mesazhin nga promovuesi i tyre Ramiz Serboboshnjak Alia, me karta-bianken e Nexhmije Xhuglinit, serbomaqedonases se hereshme ne kete vend.

    Qe ta dish ti or shqip-mezi-foles, nuk eshte Byberaj dominuesi i atij grupi kriminal ne VOA, eshte nje “eminence e hirte” qe quhej Frank Shkreli, nje njeri i poshter kembe e koke antishqiptar.

    Eshte ky i fundit qe ka influencuar ne politike berjen antishqiptare te qeverise amerikane per shume vite.

    Edhe dy fjale tellallit turk Izet Haxhia:

    mos u lodh kot me berbelitje te nje ish studenti qe nuk arriti as te mbaroje universitetin ne Tirone, sepse fantazise tende te improvizuar, veshtire se i beson kush, deri sa te hapesh ate librin tend te krimeve qe ke kryer e sot sot mundohesh ti fshehesh me keto shkrime ne facebook-un tend hileqar.

    Ne se vertete kerkon te tregohesh “i penduar” per sa jete njerezish ke marre ne qafe, rrefehu per to deri ne çdo hollesi, qe keshtu te te gjykojme se kush ishe e kush je.

    Ai ambasadori qe flet ti, ishte i nipi i kryestrumbullarit nderlidhes mes CIA-s dhe çdo grupi antishqiptar ne Amerike, qe ti edhe ne shkrime te tjera nuk ja mban mend as emrin.

    Ja te ta kujtoj edhe nje here: Muhamet Ali Khan, (ne shqip ka mbiemrin e atij ambasadorit tend). Ishte ky qe nuk ndalej as edhe me perdorim te Flotes se Gjashte, me ndihmen e te korruptuarve te mire paguar, gjenerale ne pension amerikane, qe te sulmonte Shqiperine.

    E eshte gjithnje ky grup amerikanesh qe promovuan edhe Dhimiter (Ditmir) Bushatin, nje agjent turk i deges turke te CIA-s.

    E kuptuat te dy, ju lopçaret e shkembinjve te Dragobise, qe na uthulluat me pordhat tuaja edhe ate pak ajer te paster qe u ka ngelur atyre shkrepave, ku bashkelopçaret tuaj duan te bejne turizem me lahute me tela te keputur me kohe e vakt.

    Reply to this comment
    • Po.Po August 16, 11:41

     Ne qofte se ke gje te sakte ne keto qe thua , ti Novruz Taip Vishanji , ben mire qe i publikon ketu , por nuk le aspak shije te mire ,qe, kerkon me insistim e arogance t`u mbyllesh gojen te tjereve , te thone te vertetat qe dine . Realisht , nuk ka pasur , nuk ka dhe nuk do te kete njeri te perkryer , ndaj nuk duhet te merremi me te kaluaren e personit dhe te injorojme problemet qe ai ngre . Kur gjerat personalizohen , keshtu si vepron ti , pastaj behesh i pa besueshemk edhe per te vertetat qe thua , sepse le pas shijen e hakmarrjes personale . Diskutimet duhet te behen parimisht per ,problermet qe shtrohen dhe jo per biografite e njerezve , 90% e te cileve ishin te lidhur me regjimin para `90-es , nga nevoja per te mbijetuar !

     Reply to this comment
   • ejtan August 16, 14:44

    A i more paret e demshperblimit?

    Reply to this comment
  • Nasho August 15, 22:55

   Izet Haxhia ben mirë që ia kujton njerëzve këto gjera, po fatkeqësisht ne e dimë mirë se kush ka kaluar nëpër kampet serbe, nuk ka qenë më shqipetar pasi ka dalë nga ato( ne mos nuk ka qene shqipetar edhe para se të futej në to).

   Se kush jane armiqte e Shqipërisë është e qartë:
   Gjatë gjithë historisë eshte e njejta kastë e qelbur, ata që perkedheleshin si nga pushtetet në fuqi si edhe nga fqinjët tanë, “miqtë” tonë të përjetshëm Greqia , dhe Sërbia.

   Armiqte tanë kryesore keto 27 vite qe e shkaterruan Shqiperine kanë qenë dhe jane:
   1-Sali Berishovici & co.
   2-Fatos Nano zaberhani
   (Te dy te prëkedhelur të sistemit të shkuar e te rekrutuar pas renies së sistemit)

   që vazhdojnë me

   3- Ilir Matë-flori vjedhësin e kombit, një qen qe si Fatosi mbajti gjallë sali berishovicin si kur ishte me te ashtu edhe kur u bë me Edi Ramen

   Më i çuditëshmi dhe i më pakuptueshmiqë atëhere kur njerëzit presin të vere dore në Shqiperi, ose shkraun libra e i promovon, ose merr ne qeveri lulushkën dhe i flet kombit nga rrethet duke i lene ministrat e lulkës te shkaterrojne administraten:
   4- Edi rama, qe nuk kuptohet se si u fut ne PS dhe nuk merret vesh se çfarë po ben sot—duket si i futur në nje tollovitje politike

   por qe fatkeqësisht apo fatmirësisht, ( zgjidhni ke te doni) mund te konsiderohet në politiken e sotme shqipetare:

   ME i MIRI midis të LIQVE.

   Ose mund te shihet si:

   E KEQJA më e PAKËT

   Zoti nan djeftë që i lejojmë vetes te udhëhiqemi nga këta politikane!

   Reply to this comment
 2. alphade August 15, 20:32

  Ky Izeti ka plotesisht te drejte ! Ka 25 vjet qe e perseris
  leitmotivin tim: ” Ne Shqiperi,zoterinj, nuk mund te ngri-
  hesh kurre ne hierarkine e politikes se ketij vendi, ne se
  nuk je sponzorizuar nga fqinjet tane,sidomos serbi dhe
  greku ose boshti i se keqes shqiptare: Beograd-Athine” !!
  Kaq kisha , meriton meditim esta qe per mua eshte aksio-
  me !!!

  Reply to this comment
 3. MH August 15, 21:30

  Nji person qe ndiqte te gjitha lajmet e agjensive te shteteve krysore te Europes ne ate kohe dhe gjithe jeten e vet,ne bisede te lire me Te,me thot: Sherbimi sekret serb,sigurimi serb asht ule kembekryq ne qender te kryeqytetit Tirane dhe ban ligjin ne shqiperi.A nuk ishte Fazllici keshilltare ne kryeministri i kryeministrit.
  Pikrisht nga ky fakt.Mendja ma thot qe Amerika asht e preokupume per te ba pastrim nepermjet Vettingut, edhe ne kete drejtim.Ne menyre qe ti priten kembet sigurimit Serb ne Shqiperi.Shqiperia te jete e spastruar nga keto agjentura serbe,dhe e devotshme pro Ameriken dhe jo shkijeve.Me shkijet kemi kene gjithe jeten e jetes flake per flake me to per jete a vdekje.Keto i dine shume mire krahinat e M.Madhe,Dukagjini,Tropoja.
  Izeti duhet mbeshtetur sepse asht flori i deklarimeve te fshehta nga ku asht mbeshtet rregjimi “demokratik” i marshallit.
  Ky soj plehut riabilitoj kriminelin Zog qe vrau Bajram Beg Currin.Qe asht ndera dhe lavdia e gjithe asaj krahin dhe mbare shqiperise.

  Reply to this comment
 4. Arberia August 15, 23:01

  Ky shkrim ka dy pasaktesi qe ndikojne keq ne besueshmerine e deklaratave te gangsterit te penduar Izet Haxhia:
  1. haxhia thote se bashkepunimi i shqiptareve me agjenturen serbe ka filluar “me levizjen Dumbabiste te Haxhi Qamilit. Eshte e dokumentuar qe ky turkoshak ka marre para nga Pashiqi ne Oher ne vitin 1914 per te luftuar e rrezuar qeverine e Vlores.” Se pari qeveria e Vlores eshte shkrire nga Komisioni Nderkombetar i Kontrollit qysh me 22 Janar 1914; se dyti, ku eshte dokumenti i marrjes se parave nga Haxhi Qamili? Mbreteria e Serbise mbante me para armikun e Haxhi qamilit, Esat Pashe Toptanin.Haxhi Qamili ishte nje i cmendur qe ua merrte parate bashkatdhetarve te tij te pasur.
  2. haxhiu thote:”Gjate regjimit te Zogut, shume emra qe me vone do benin karriere ne regjimin komunist do shkolloheshin ne akademite e Beogradit si Haxhi Lleshi, Myslim Peza e te tjere.” sa per dijeni, se pari, Myslim Peza nuk kishte shkolle fare; se dyti, ne librin e dokumentuar te autorit Hazis (Azis) Gjergji, “Myslim Peza-deshmitar dhe protagonist 1912-1939” (2008), faqe 343-346, tregohet historia e deshtimit te agjentures serbe per rekrutimin e Myslim Pezes, i ka mbetur ne historine e popullit shqiptar “simbol i patriotizmit shqiptar.”

  Reply to this comment
 5. mjere ne August 15, 23:01

  Qe Shqiperine e drejton UDB-ja nuk do as mend e as kalem; qe berisha eshte agjent i tyre, edhe kjo eshte me se e qarte, por cudia eshte se si e shte e mundur qe as Nano, as Meta dhe as rama nuk e cojne Berishen ne Prokurori, kjo eshte dicka qe te ben te thuash se edhe keta i ka futur ne politike UDB-ja.

  Reply to this comment
  • MONIKA - NEPERKA PIKA-PIKA August 16, 11:51

   Ne cilen prokurori dhe gjykate t`i coje Edi Rama , agjenturen serbo-greke ?! Ata jane te kapur qysh ne fillim nga agjentura e huaj , me ne krye Saliun e sarahoshin bixhosci F.Nano ! Pikerisht per kete ,eshte duke u bere reforma ne drejtesi dhe”Vetingu” , zoti “mjere ne” !

   Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic August 16, 01:33

  Prej kohesh jen zbardhur keto dokumentash,pavarsishjte seIzet Haxha ika mete kualifikuera .Keshtu qe tanime duhet te kalohet ne veprime konkrete.
  Nofta edhe gjith keto pengesa per vetingun. ketu e kane pengesen.! Jo vetem Eles Biberaj pore edhe Sali Berisha duhet te shpallet kriminel dhe antishqiptar.!

  Reply to this comment
 7. dulla August 16, 06:23

  Qi Shqypnin e kana prish na ,kjo asht krejt e vertet,qi e kina shqy na kjo asht krejt e vertet,qi e kena privatizue e masandaj e kena shqy na kjo asht e vertet e qi na e mbajm peng edhe kjo asht e vertet,po nen drejtimin e kujt na e serbet jemi vu ne sherbim kurr nuk e thomi na e per kete nuk na ka faj kerkush!Elezi,Kendezi,Salia ,Albani e shejtani gjithnja ja kemi ba gropen ketij vatani per interes te daj Camit!

  Reply to this comment
 8. Mark.uk August 16, 08:44

  More zagar .uti prap fillove te lehish o karaduz.Apo nuk te ngrejn ne qielll kta ish spiunet e sigurimit.Kushdo flet nje fjal kunder liderve te djathte ju e beni shume te mencur.

  Reply to this comment
 9. Syri Shqiponjes August 16, 10:33

  Haxhi Qamilin po e ngaterron me Esad Pashen o Izet. Haxhi Qamili mund te keet shume kusure por jo bashkepunimin me serbet se me to ka zhvilluar beteja te rendesishme si ne Sketerre,Rozovere (malet qe lidhin Krraben nga El dhe grykat e tjera si Tujani etj.Serbet ndihmuan Esadin qe te mundesonin kapjen dhe varjen me pas te tij.

  Reply to this comment
 10. Po.Po August 16, 11:12

  Rrofsh o Izet ! Ti je i vetmi njeri , qe i thua gjerat troc , ashtu si jane , pa shtuar e paksuar asgje .sikurse duhet te veproje nje shqiptar i ndfershem !
  Te pergezoj per sinqeritetin , kurajon e vendosmerine per te thene te verteten , qe nuk mund t`u heqesh apo t`u shtosh asnje fjale ! Te uroj shendet te plote e mendje te kthjellte , per te miren tende e te krejt shqiptareve kudo qe ndodhen .Po nuk e vleresuam….. , rreziku i perhershem per ne , veprimtaria e etheshme agjenturore sllavo-greke , do vazhdoje te na mbetet mbi krye , si shpata e Damokleut ! T`i dhjesesh mbi koke ,vecanerisht Arben Imamit , qe eshte vetofruar vullnetarisht , per te sherbyer UDB-se , per shkaterrimin teresor te ketij vendi dhe te mbushe bythen ky palaco minister mbrojtje , qe me siguri matematike , e emeruan serbet ne ate post ! Dhe populli i ndjek pas me shprese banditet e UDB-se !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*