VIDEO / Izet Haxhia: Bomba te VEFA, historia e killerit Anton Gjergji

May 14, 2018 21:46

VIDEO / Izet Haxhia: Bomba te VEFA, historia e killerit Anton Gjergji

 

VIJON NGA: KËTU

 

 

Mira Kazhani: Në ngjarjet e Tropojës kanë humbur jetën shumë djem të rinj, te pafajshëm; direkt apo indirekt sa pati lidhje zoti Berisha…?

Izet Haxhia: Berisha kanë qenë palë në historinë e Tropojës. Njerëz që kanë qenë rreth tij, dhe që sot janë sërish afër tij, kanë qenë sponsorë të komandos që vranë Haklajt. Në krye të kësaj komandoje ka qenë Anton Gjergji.

Dua të sqaroj diçka që opinioni nuk e din. Nëse e mbani mend bombën tek VEFA. U akuzua një e ashtuquajtura “Hakmarrja për Drejtësi”. Nuk i njoh e as nuk di dhe s’e di çfarë kanë bërë ata, por një gjë e di me siguri: Që dy gjëra për të cilat janë akuzuar, s’i kanë bërë ajo bandë, bombën tek VEFA dhe vrasjen e Bujar Kaloshit.

Atë ditë që ka shpërthy bomba tek VEFA kam qenë në zyrën e Agim Shehut. Kemi shku që të dy në vendngjarje. Pas dy ditësh u vu në lëvizje shteti. Berisha ka qenë në Dajt. Shkoi dhe e mori helikopteri dhe e çoi në Presidencë. I thashë kështu-kështu dhe ai e priti shumë qetë, “E di, e di”, më tha. Pas rreth 3-4 ditësh vjen një miku im i komisariatit numër 3, një polic i vjetër dhe profesionist. Ai thotë që “unë e di kush e ka vënë bombën tek VEFA”. Polici më tha mua që ta transmetoja tek Berisha. Atë bombë e ka vu, vëllai i Il Mulletit. Vëllai Il Mulletit ka qenë bashkëpronar i firmës Shqiponja, ortak me Tritan Shehin, me Anton Gjergjin.

Historia e Anton Gjergjit është interesante. Ai, një djalë nga Puka, ka qenë shoqërues i Nexhmije Hoxhës. Ka qenë një njeri shumë i pregatitur por ka qenë edhe një killer shumë gjakftohtë. Ma merr mendja mua që ai është rekrutu nga shërbimet sekrete të kohës, të SHIK-ut. Të gjitha shërbimet sekrete të botës nuk përdorin njerëzit e tyre por njerëz nga jashtë për të tilla shërbime. Sepse po u kap një person i shërbimit sekret është një skandal i madh.

Atë ditë urgjent kam shkuar te Berisha. Në atë kohë aty ka qenë edhe Gazidede dhe i thashë që kam një informacion të sigurtë që bombën tek firma VEFA e ka vu një Anton Gjergji. Berisha dhe Gazidede janë pa në sy me njëri-tjetrin dhe thanë: Mirë mirë se do e zgjidhim. Më vonë asnjëherë nuk dëgjova që të fajësoheshin këta persona. Dhe fakt interesant është se ky person është shfrytëzu për të vënë bombat në Tropojë.

 

Mira Kazhani: Jeton më ky person?

Izet Haxhia: Mesa kam dëgju unë, e kanë vrarë. Por Anton Gjergji ka qenë në krye të komandos që ka vrarë Haklajt. Dhe është njeriu që ka vrarë Fatmir Haklajn në pritën që i bënë. Bombën tek VEFA e vuri ky, dhe Bujar Kaloshin e vrau grupi operativ i SHIK.

 

Mira Kazhani: Do zbardhen ndonjëherë dosjet e Tropojës?

Izet Haxhia: Pa u zbardh dosja Tropoja, nuk do ketë asnjëherë drejtësi. As për mua dhe as për të tjerët. Është një dosje shumë e vështirë. Eleminimi i protagonistëve të këtyre ngjarjeve e bën të vështirë, por ndoshta një ditë drejtësia do e bëjë këtë detyrë.

 

Mira Kazhani: Doja t’ju pyesja edhe më lart, zoti Haxhia: A ka patur përpjekje reale për të eleminuar Sali Berishën?

Më kujtohet ditën që është rrëzu busti i Enver Hoxhës. Kam qenë me Berishën kur i erdhi një njoftim që duhet të takonte urgjent Ramiz Alinë. Erdhi një makinë e TVSH, Berisha hypi në vend të parë. Unë nga pas. Kur po kalonim tek libri universitar, aty Berisha kërkoi të ndalonim sepse pa disa njerëz që donte t’i takonte. Aty kam pa Haxhi Lleshin, Shefqet Peçin, ishit këta të byrosë të shqetësuar. Aty ishte një burrë i gjatë, Berisha u afrua t’i thoshte diçka dhe ai filloi t’i gjuante me çantë: Tradhtar, spiun! Berisha uli kokën dhe ai vazhdonte t’i qëllonte me çantë, dhe shoh në një çast që ky personi nxori pistoletën për të goditur. Unë hidhem nga sipër Berishës dhe kap dorën e tij. I kërkova shoferit t’i jepte gaz. Më vonë kam marrë vesh se ky personi ishte Dine Abazi. Ai ka qenë një njeri që ka ndihmu shumë Berishën në ngritjen e tij. Kushedi…

 

Mira Kazhani: Gjatë kohës kur ishte president a ka patur një përpjekje të tillë? Psh, ju keni marrë një propozim të tillë?

Izet Haxhia: Pas vrasjes së Azem Hajdarit në vitin 1999 është bërë një takim në Rogner, Pozitë-Opozitë, ku kanë qënë të pranishëm Majko, Ilir Meta, Sali Berisha, Genc Pollo, nuk di nëse ka pas të tjerë. Në atë kohë kam qenë në Tropojë. Takimi ka qenë i papritur sepse qeveria ishte në luftë. Berisha akuzonte PS për vrasjen e Azem Hajdarit etj. Aty është bërë një marrëveshje për eleminimin tonë. Aty Fatmir Haklaj është shqetësuar shumë. Një ditë më tha: Dëgjo, ti e don Berishën por Berisha është armiku jot. Por dëgjo, më tha, – Po qe se nuk vritet Berisha, ne do na vijë fundi. Të shkojmë ta vrasim Berishën në Tiranë. Në mënyrë absolute, i thashë, kjo nuk ka për të ndodhur. Berisha nuk është kriminel, i thashë. Kështu mendoja unë në atë kohë për të. Fatmiri më tha se ai është njeriu më hipokrit e i pabesë. Ke për ta pa, më tha ai.

 

Mira Kazhani: Nga e dinit se kishte marrëveshje për eleminimin tuaj?

Izet Haxhia: Fatmiri e kishte këtë informacion. Mesa duket, ja jepte Fatos Klosi. Se Fatos Klosi qe njeri shumë negativ, ngatërronte nga të gjitha anët.

 

Mira Kazhani: Si kanë qenë raportet tuaja me politikanët e majtë? Mendon se ata të kishin frikë?

Izet Haxhia: Nuk i kam dashur asnjëherë ata. Nuk e di a më kishin frikë. Ndoshta edhe më kanë pasur. Ja t’ju tregoj një rast për Edi Ramën. E kam njohur në fillimet e PD-së. Ka qenë një miting dhe kur shoh Edi Ramën me një pardesy të bardhë që kishte mbërthy nga fyti Arben Imamin, mbrapa podiumit ku bëhej mitingu. Ai donte të mbante një fjalim më duket dhe Berisha kish kërkuar që ai njeri të mos afrohej. Kam ndërhy dhe e kam largu, por më bëri përshtypje se ishte shumë paqësor. Por kam pas antipati për atë njeri.

Më vonë, sa herë dilnim me makinë andej nga Artet, të gjithë shokët e mi gjuanin femra, unë prisja dhe ngacmoja me fjalë Edi Ramën. Ai ishte pedagog në arte dhe sa herë më dilte, e ngacmoja. Një ditë një ish-miku im, Skënder Haluca më kërkoi që mos ta ngacmoj më dhe i premtova. Kur e pashë në rrugë, i fola nga makina dhe i thashë që s’do e ngacmoj më meqë më kish fut një mik. Ai mu përgjigj keq dhe siç isha nga dritarja e makinës ja tërhoqa atë këmishën bashkë më T-shirt dhe jelekun dhe ja grisa. Ai u prek, u përlot dhe thoshte se nuk kish si shkonte në mësim. (jepte mësim)

 

Mira Kazhani: Do t’i kërkosh ndjesë?

Izet Haxhia: Nuk i kërkoj ndjesë, vetëm që është kryeministër. Po të mos ishte, do i kërkoja. Nuk dua të dukem si servil se nuk jam. Por dua të saktësoj diçka, se jam akuzu se kam qenë unë njeriu që kam rrahur Edi Ramën. Nuk është e vërtetë. Ai kur është masakru në ’96-ën nuk ka lidhje me mua. Edi Rama është rrahur nga një grup operativ i SHIK-ut të kohës. Unë e di që edhe prokurorit ai i ka thënë që mos e shkruani emrin që më ka rrahur, se ai njeri më vret mua. E ka pas fjalën për mua. Por nuk është e vërtetë. E dinin që isha unë i dhunshëm me politikanët, me 3 a 4 politikanë dhe m’i faturonin mua të gjitha rastet e dhunës. Atë e rrahu grupi i Xhahit Xhaferrit.

 

Mira Kazhani: Po Ilir Metën si e keni njohur?

Izet Haxhia: Më kujtohet që edhe ai më çonte fjalë kur shkonte për të pi kafe tek Rogneri. Nuk e di pse, por ishte krijuar përshtypja që unë isha i dhunshëm dhe mund t’ju krijoja probleme. Por ai është burrë i zgjut. Ishin të shumtë atëherë që ruheshin nga unë. Ashtu më kish dal nami. Kisha rrahur edhe Nikoll Lesin. Po atë e pranoj, e kam urdhëru unë drurin për Nikoll Lesin.

 

Mira Kazhani: Dmth. keni qënë vërtet i dhunshëm. Jeni penduar?

Izet Haxhia: Për disa gjëra jam pendu. Pendesat janë të vazhdueshme.

 

Mira Kazhani: Këtu në Turqi mësova se jeni lidhur shumë me besimin mysliman. Për çfarë e falënderoni zotin ju Izet?

Izet Haxhia: Nuk jam bërë këtu besimtar. Nënën e kam pas besimtare. Kam agjëruar që nga viti 1991. Feja myslimane është shumë e pasur. Gjatë viteve të burgut pata kohë edhe ta studioj. Çdo të premte falem. Kam dhe shumë miq imamë, por nga ata të moderuarit. Nuk jam dakord me radikalët.

 

Mira Kazhani: Për çfarë i luteni Zotit?

Izet Haxhia: Unë nuk e quaj veten pafat.

 

Mira Kazhani: Se shpëtuat gjallë?

Izet Haxhia: Po, edhe për këtë. Të kalosh gjithë ato prita, komplote dhe të kesh shtetin kundër nuk është e lehtë. Ke një makinë të tërë që mundohet të të zhdukë. Unë jam i qetë pëpara Zotit, se nuk kam bërë krime. Jam treguar i dhunshëm por nuk kam vrarë njeri, nuk kam dhënë urdhra për të vrarë njeri, as nuk kam lëshuar pritë për të vra dikë. Për këtë jam i qetë para fëmijëve të mi dhe familjes time.

 

Mira Kazhani: Ju nuk e patët të mundur të mbanit familjen këtu për shkak të dokumenteve, ata jetojnë në Tiranë. Kur mendoni se mund të bashkoheni?

Izet Haxhia: Nuk e di. Zoti e di. Ndoshta do bashkohemi. Ose në shtëpi ose në burg. Nuk e di se si do të jetë…

 

Mira Kazhani: Jeni mirë këtu në Turqi?

Izet Haxhia: Sado i mirë të jetë vendi, s’ka si atdheu. Sado i keq me qenë, vendi jot është vendi jot.

 

Mira Kazhani: Ju ka marrë malli të ktheheni në Tiranë?

Këtu përlotet, dhe nuk e vazhdon më intervistën.

 

Fund – Kusadasi, Turqi, 9 Shtator 2014.

May 14, 2018 21:46
Komento

104 Komente

 1. Rrufeja shqiptare September 15, 11:34

  1. Sali berishoviq dhe qetnikja qelbesire serbe liri-sllobodanka si deh kok kishku i tyre homoseksualci cotine Lulziana Bashoviqi me instruksione te sakta nga UDBja kane bere plaqkitjen e BSH-se ne menyre te vazhduershme me vite e vite….te gjitha keto para nji pjes i kan futur ne xhepat e tyre ndersa pjese te madhe te ektyre parav e nepermjet kanalevet te ndrushme kane perfundu ne bankart e Qipros dhe nga aty jane transferuar ne Serbi/Beograd i dhe Moskvë/Rusi te shefat e tyre te UDBse serbe dhe GRU/KGB-se Ruse… domethene me vite e vite ne kete menyra jane plaqkituar Shqipetaret dhe ato paar ui jane dhene armiqve te perbetuar te shqiptarev Serbve qetnik dhe Rusve ….
  Ketu eshet krejt e qart ..Fatmir Haklaj ka ardh per te gjurmuar vrasjen e Shkëlqim Haklajt….dhe gjate asaj periudhe sa ka qen aty ai ka ardh te të dhënat dhe deri në konkludim te sakt ne bazë të bisedave dhe kasetës qe i eshte dhene se porosities i vrasjes se vllaut te tij Shkelqim Haklajt eshte Sali berishoviqi….dhe eshte parkuar para PD me nji makine me targa vlore duke pritur rastin per ta vrar Berishen……mirpo berisha dinak e dergon zagarin etij trashallekun dhe kopukun azem hajdari per ti qeru hesapet me njerzit qe prisnin per ta vrar……………dhe e qet per te vrar azemin…kurva plake Sali brerisha ..krejt e qart….
  1.
  2. Kjo kurv plakë kjo shk…..re e UDBse e quajtur Sale berishoviq dhe ajo tjetra k…. qetnike e UDBse Slobodanka -alias Liri berisha (e bullatoviqve te malit te zi-Miomir Bullatoviq dore e djatht e vrasdesiot barabar et shqiptarve Milosheviqit dhe eminence gri e rrjetti te UDBse qetnike serbe) porttretizojn rete e zeza mbi popullin zemerbardh e te shkret shqiptar….qe i plaqkiten dhe i vran pameshirshem tash e 24 vite..Ky qift zuzar i fliqt i UDBse bashk me gjithe djemt e vajzatb e tyre si dhe familjen e ngusht berisha ….duhet te vriten si qaushwesku me gruan e tij ne rumani…pushkatim te menjihershem dhe te pameshirshen te te gjjithve …..pa marr parasysh moshen dhe gjinin…berishoviqet duhet te zhduken nga faqja e dheut..menjiher..menjiher
  https://www.youtube.com/watch?v=XsRQP7TifME
  https://www.youtube.com/watch?v=UOEwizw3TL4
  Shkau i shkines kriminali qetnik Sala berishoviq dhe qelbesira… shkin liri-slobodanka si dhe azeminja hajdareviq e trasha ..sklave e zagaro i tyre me rrjetin e tyre te UDBse …çebabtorja/pika strategjke e spiunazhuit kane arganizu ne menyre djallzore (sipas instruksioneve te UDbse vrasjen e trimit Kosovar Ilir Konushevci…..pra familja e ilir konushevcit dhe tere Kosova gjakun e djalit et tyre trim Ilirr konushevci duhet ta kerkoj nga Sala plaka liri-slobondaka dhe familja e azemine hajdareviqit………..alias azem hajdariviq
  Shqipërinë e kallen e plaqkiten dhe e vran dy qelbesira plaka te UDBse qetnike serbe Nexhmije Hoxha dhe liri-slobodanka…..dy monstra te fliqta coftina e ma qelbesire se grate shkavellqe…sala plakë dhe lavirja homoseksuale Enverja Hoxhoviq …qelbesira qetnike si jane plaqkiten e vrane..tere shqiperin
  …………………

  Reply to this comment
  • Tradita September 15, 15:59

   Ne tetor Rama shkon ne Serbi, te ka mbetur ora tek koha e Enverit.

   Reply to this comment
   • Partia Demokratike duhet te largoj Berishen dhe Bashen September 15, 18:37

    Berisha doli jasht kontrrollit te Ramiz Alise dhe u vu krejtsisht ne sherbim te Serbise nepermjet Elez Biberajt.
    Ai shkatrroi Tiranen dhe gjithe Shqiperine.
    Izet Haxhia per mua eshte Burre TRIM dhe mbrojtes i se vertetes.
    Gazetarja Mira Kazhani eshte personaliteti i vitin 2014.
    Faleminderit Gazeta Dita.

    Reply to this comment
    • DRENICA E KUQE September 15, 20:15

     Kjo interviste ekskluzive duhet t’i shperbleje nga shteti shqiptar gazeten DITA dhe gazetaren Mira Kazhani! Tash, duhet te veproje shteti ligjor: Ta burgose menjehere Sali Serbin me qenin e tij besnik serb Lulzim Bashen. Elez Biberaj eshte bere “biber” edhe ne Prishtine, e mesonte Ibrahim Rugoven qysh duhet mbrojtur Serbine e qysh duhet share UÇK.
     Njerzit si Sala, Luli e Biberaj i skuqe vetem plumbi!

     DRENICA E KUQE

     Reply to this comment
     • Nero May 15, 11:49

      Te lumte ajo goje o Drenica e Kuqe!
      Dhashte Zoti e behet ashtu si thua!

      Sa per DITA-n
      Shkruani per drejteshkrimin e Shqipes o Thano, por perdorni anglikanizma sa po na e shpifni:
      Po cfare jane keto fjale or gazetare?

      Killer—po ku vajti fjala vrases ore njerez qe ma quani veten SHQIPETARE?

      Cfare po ibeni gjuhes se SHQIPES or njerez?

  • ilir September 15, 16:40

   hmmmmmmm,paska nderruar lekuren se zakonin nuk besoj se e ka harruar.Ky njeri vepron ne baze te instiktit.

   Reply to this comment
 2. Butcher September 15, 11:44

  Ne 14 shtator 1998 ne krye te protestuesve ishte ky Izet Haxhia i mbuluar me kollane fishekesh e me kallash ne dore si ” Rambo “, qe u pa qarte ne filmimet e kohes. Tani qe po tregon shume histori, po per kete aksion te tij te armatosur a ka per te shpjeguar gje te gazetarja Mira? Ishte ne grusht shteti te armatosur apo ishte i futur nga qeveria per te bere show para kamerave me arme prane autoblindave? Donte te rrezonte Berishen apo donte te hipte Berishen ne pushtet. Per kete 14 shtator do ishte mire te shpjegohej ky Izeti apo ” Zani i PD ” si kishte qejf ta quanin.

  Reply to this comment
  • ilir September 15, 16:13

   nuk besoj qe ky njeri eshte penduar por kerkon t’ia hedhe dhe kete radhe pa u lagur.Edi Rama nuk duhet ta amnistoje kete plehre!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
   • besa September 15, 20:13

    O komentuesi me pseudonimin Butcher. Nuk eshte Izeti ai ne foto me arme ne 14 shtator. Eshte Dem Dollapi

    Reply to this comment
 3. turi September 15, 12:20

  Ooooo o zoteee sa kenaqwsi po ndjeje qw keti qwnit po i dalin te pa larat sheshit. Ku jeni ju qe e mbeshtesni,po u them ju qe keni 1 fije dinjiteti,jo atyre shqipfolse si Sali UDB. E moret veshe o sy lesh qe pa Ramizin nuk bente para Saliu

  Reply to this comment
 4. turi September 15, 12:23

  Po FEVZIU VETE QWNI I SALIUT E PYETI RAMIZIN DHE RAMIZI SI DHELPER QE QE I THASH QE KOMUNISTAT CA GJERA I MARIN NE VARE. PO ISHALLA I DALIN DHE FEVZI QENIT TE PA LARAT QE ESHTE SPIUN DHE KREDITE E BUTA QE KA MARE NE BANKE TI JAPE DIREKT MBRAPA. NDRYSHE SI FARA E TI TE VEJE TE FULLANI DHE TA SHOQEROIN DHE SANDRI ME ZENIN. SA I AXHITUAR JAM AQ DHE I LUMTURUAR JAM KUR I DALIN LAKRAT KETI QENI TE UDB. SALI BERISHOVICIT

  Reply to this comment
 5. dine September 15, 12:28

  Ore e keni pare qe ky Dine Abazi m.gj.th ishte mjeku kryesor i Hysni Kapos edhe sot e kesaj dite eshte kreu i urdhrit te mjekeve prej 20 vitesh.Eshte bere si Blater tek FIFA

  Reply to this comment
 6. Agimi September 15, 12:29

  Sali Berishen e ka caktuar vetem amerika me marveshje me Ramiz Aline dhe Ilir Enver Hoxha .TE TJERAT JANE TE PAVERTETA http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
  • Tartufi September 15, 21:38

   @Agim
   Pershendetje nga miku tend i viteve 80te
   Ky eshte nje popull hajvan nga me te medhenjte e kesaj bote.akoma nuk e kane mare vesh kush eshte armiku i tyre i vertete qe i bie verdalle?????

   Reply to this comment
 7. labi September 15, 12:31

  Respekte Izet Haxhia per guximin qe po tregon, duke treguar fytyren e vertete gjakatare dhe te pabese te ish kryeministrit.

  Reply to this comment
 8. GJELA September 15, 12:46

  BERISH ME BANDEN E TIJ NE DATEN 26/2/1996 SHKONE NE SPITALIN USHTARAK RRETH ORES 9.30 MINUTA DHE NE PRANI TE GAZETAREVE E GRUPIT TE TIJ TE SHOQERIMIT PYET DIREKT ISH TITULLARIN E ATIJ SPITALI NE ATE KOHE ILIR KALON DUKE IU DREJTUAR SI I SHQETESUAR SE SA VIKTIMA KA DHE SA TE PLAGOSUR JANE.ILIRI E SHIKON ME HEBI DHE I THOTE QE:NUK KEMI ASNJE TE VRARE E ASNJE TE PLAGOSUR QE TE KETE ARDHUR TANI!SALIU DUKE TRUFULLUAR I RIDREJTOHET PERSERI :SI NUK KA ASNJE TE PLAGOSUR E VIKTIME ,CTHUA MOR ILIR I THOTE!DREJTORI I SPITALIT I VENE NE POZITE E PERSERITE SE S’KA ASNJE TE VRARE APO TE PLAGOSUR.NE MOMENT SALIU PYET GRUPIN E TIJ SE SA ESHTE ORA DHE DIKUSH IU PERGJEGJ SE ESHTE 9.30 MINIUTA.DIKUSH NGA GRUPI I TIJ I SHOQERIMIT I THA NA KE SJELLE RRETH 20 MINUTA PERPARA E AKOMA S’KA SHPERTHYER AJO.MIRE MIRE IU DREJTUA AI ILIRIT DHE NE QOFTE SE KA NDONJE NDODHI TE TILLE MERR MASAT E MENJEHERESHE PER TU ARDHUR NE NDIHME NJEREZVE DHE U LARGUA MR BISHTE NE SHALE.PAS RRETH 20 MINUTASH SHPERTHEU BOMBA TEK VEFA.KJO KA QENE ANEKDODA QE NGRITEN NJEREZIT FILL PAS SHPERTHIMIT TEK VEFA§

  Reply to this comment
  • Kopenhagen September 15, 13:19

   O palle,
   e para e punes, meso te shkruash shqip.
   E dyta, nuk ka patur ndonjehere drejtor te SU me emrin Ilir Kalo.
   Ilir Kalo eshte i biri i Isuf Kalos, dhe eshte shume i ri per te patur ate post ne vitin ´96.
   Ndoshta ke dashur te thuash Ilir Kajo.
   Na mbyti analfabetizmi funksional.
   Nje dreq Berisha, me keq akoma keta qe bejne si antiBerishe me idiotesira.

   Reply to this comment
 9. renato September 15, 12:56

  Bishe e pashpirt dhe injorante. Mu neverit me tregimin per Edi Ramen. Jam i bindur qe edhe kundershtarit me te madh te Edit do i thyhej zemra po te kishte dy pare shkolle dhe kulture nga keto barbarizma. Kushedi sa intelektuale e te rinj tiranas kane marre ne qafe keto monstra. Me kujothet nje ngjarje qe e tregonin shpesh asokohe ku nja dy tre syresh kishin ndaluar nje studente te re dhe simpatike tek gjuhet e huaja dhe i kishin vizatuar nje rreth me shkumes, dhe nuk e linin te dilte jashte rrethit. Duhet te ndahemi perfundimisht nga ajo kohe. Kush nuk e ka kuptuar kete do te perjashtoje vetveten nga koha e re qe po vjen, dhe nuk do te ndalet.

  Reply to this comment
  • Bela September 16, 00:14

   Jam shume dakord, ky e ka treguar veten nje idiot, injorant qe me petkun e pushtetit mund te bente cdo gje.
   Edi Rama mund te kete qene dhe akoma mund te jete qen bir qeni por per momentin qe tregon ky kafsha i ka rene me qafe kur ai ishte ne pune te vet.
   Te duket vetja se nuk ke bere mekate, une nuk e di por komentuesit thone qe ke vrare shokun e dhomes kur ishe student. Dhe vetem per ato shuplaka e shqelma te padrejte qe ke dhene shpirti te vafte ne hell. Nuk ti fal njeri cfaredo kohe te vije. Nuk e di se sa te verteta jane theniet e tij por me ben pershtypje disa data i mban mend shume mire por disa ngjarje dhe njerez nuk i kujton dot mire.
   Vetem nga paraqitja te jep direkt pershtypjen e nje dhunuesi qe i pelqen vetja dhe i duket sikur universi rrotullohet rreth tij. Kafshe me fytyre njeriu.

   Reply to this comment
 10. salihi u ep hak September 15, 13:06

  Salih Bac po rreh telalli
  Do llaskuca i ka nxane halli
  Po perpiqen me tkap per K….
  Ti u thue se eshte zotni
  Mos ma prekni o faqezi
  Sesht i luftes kriminel
  nuk e futi ncdo burdel
  Jam i bjeshkeve katunar
  Punet i kryej rene e mare
  Sblej prej jush kurgja npazar
  Ntreg po delni me zarar
  Ntreg po dilni si eshte ma se keqi
  u fali zoti me u hanger dreqi
  Ndere txhamise ka ngordh Izeti
  Kurr per te smkerset haleti
  E kam pase si qen mas veti
  Dikur iku e duel nsokaqe
  Ngrumuj plehu tuj ba konaqe
  I kapi zhegu e ken terbu
  Njerzt e vendit tuj i kafshu
  Spatem qare pa i faru
  Do jan ike e larg jan shku
  Kishim menden me i nguju
  Tash e dijne qe kan gabu
  se eshte jeta tuj i pervllu
  jam salihu qe u ep hak
  qysh ta lypni u baj konak

  Reply to this comment
 11. labinot September 15, 13:11

  Po pse e shpetove,mor hajvan!Na iku jeta me keta hajvaner!Sa te pendohen Izet Haxhia,Sali Lusha,Azem Hajdari,kaluan 50 vjet.Sali Berisha mbreteron akoma.Ky Dine Abazi sikur eshte kryetar i urdherit te mjekeve.A eshte e vertete kjo qe thote Izeti?

  Reply to this comment
 12. durrsaku September 15, 14:02

  agim je idhulli im , i kam lexuar te 2 vellimet e tua x hamit melin , tronditese , shoket me kishin keshilluar ti lexoja , jam mahnitur dhe tronditur shume kur kam marre vesh tragjedine e ketyre djemeve patriota , isha ne gjirokaster kete vere e kerkova ta shifja dhe shtepine e hamitit nuk e njhnin !!!??? njf shume shoke te armeve te hamitit ne padova , itali flasin me respekt x ate , kurse sa x ty z agim te inkurajoj qe te botosh akoma ngjarje dhe te verteta ne menyre qe populli yne te kete mundesi te njihet me te gjita padrejtesite qe i kane bere , pershendetje dhe fat ..

  Reply to this comment
 13. Mahmuti September 15, 14:37

  Bemat e shoqeruesve si puna Izet Haxhia me kompani , nuk kane te mbaruar , historite e tyre ishin aq te frikeshme , sa njeriu mendon si ka mundesi qe keta nuk e kane patur frike Berishen. Por me vone u kuptua qe keta Bodygard ishin perlyer deri atje sa Berisha nuk ju thoshte dot asgje. Kontrabanda e te gjtha llojeve udhehiqej nga keta njerez , dhe konkurenca per pasurim te paligjshem solli konflikte deri ne vrasje dhe eleminime te njeri tjetrit. Kush i pati kembet e lehta si puna Izetit , shpetoj, ai qe ndenji ne shqiperi u eliminuan njeri pas tjetrit. Kjo eshte me pak fjale , shqiperia deri ne vitin 2013 ////

  Reply to this comment
  • Lori July 2, 16:29

   Mahmut te lumte i ke rene pikes .
   Kjo ka qene te gjithe kondrabandues e perfhunues femrash kane qene plehrat e shpifurs .
   Ata qe vdiqen e merizuan ca hale me pak i farofte zoti ishalla

   Reply to this comment
 14. Rrumi September 15, 14:41

  Ketij Dine Abazit i ka dale emri si pronar i madh andej nga jugu , bregu detit deri mbi Vonoj e Qeparo , jane konkurent edhe me Kocon

  Reply to this comment
 15. kolonel September 15, 14:43

  O “Ryfeja shqiptare” ke lane pa permend dhe agjentin tjeter te UDB-se Hashim Thaqiqin I rekrutuar ne France gjoja nga sherbimet francize, por ne fact serbe te UDB-se. Mos harro lidhjet shume te ngushta franko-serbe, armatosjen e serbise per pyshtimin e shqiprise, dekospirimet e planeve te NATOS tek Serbia. Sali Berisha u caktu nga agjenti serb Ramis Alia, I ati nje serbe I shnerruar ne shqiptar I ardhur ne Shkoder gjoja nga Mali I Zi, qe me katapulte u njit me ndimen e agjenteve serb Popovicit e Mugoshes ne majat e byrose bashkepuntore te fshehte me agjenten tjeter serbe Nexhmie Xhuglini I ati serb I ardhur si maqedonas ne Tirane pjese e agjentures serbe qe Zogu I lejonte si shperblim per armatosjen dhe ndihmen ushtarake qe Serbia I dha ne 1924n. Cia e njihnte agjentin serb Berishoviqin, por si nje agjensi aleate per shume kohe gjate dergimit te diversanteve dhe per faktin qe Serbia nuk do nderhynte direct ushtarakisht per te mbrojtur interest e saj per nje paqe ne ballkan, lejoje ngritjen e agjentit serb ne krye te shtetit shqiptar, fundi I fundit nuk kishim pase prap nje agjent serb Ramiz Aline ne krye, c’far ndryshonte, shqiperia ngelej prape nje krahine serbe ku sklleverit shqiptar punonin per serbine, pra kishte dy krahina serbe me skllever shqiptare injorante.

  Reply to this comment
 16. kolonel September 15, 14:55

  Ju kujtoni se Nexhmie Xhuglini ra ne dashuri me Enver Roten, dhe la te fejuarin Qemal Stafen per te cilin u kujdes sherbemi secret serb ta qeronte duke I lene te lire rrugen Nexhmies e te kishte si te justifikonte ngjitjen pas Enverit, gjoja s’km c’far te bej se I fejuari m’u vra dhe po gjej burre tjeter, dhe rastesisht agjentet serb Mugosha e Popovici zbythen gjithe te tjeret qe u kishin rane lesht per bolshevizmin e vune Enverin ne krye, sic beri Ramizi me Salen, Sala me Bashen, dhe pse kut u fejua me Qemalin Nexhmia, jo more jo por ajo ishte objective I vene agjentes serbe, medoemos duhej kapor Qemali, ashtu si Jovanka Titos. Pse a nuk u kujdes UDB-ja serbe qe te eleminoje gjithe rivalet e mundshem te agjentit te tyre Thaqiqit per t’i hapur rrugen ketij te vije ne pushtet qe krahina serbe te udhehiqej nga Serbia e te punonin sklleverit shqiptare. A nuk e vrau Serbia Konushevcin ne Tirane nepermjet agjentures se vet Berishoviqit?

  Reply to this comment
 17. enea September 15, 14:57

  Cfare idioti, ngacmonte me fjale Edi Ramen, sepse mbante ne brez nje pistolete. Ik ore hajvan i ndyre Tropoje. Ti je nje ndyresire bashke me Berishen.

  Reply to this comment
 18. tropojani September 15, 15:00

  nje tufe cunash shqiptare me i mashtru dhe i vra nje komunist i shpifur…

  eshte ende fatkeqsi qe ka ende idiote qe i shkojne pas ketij derri te vicidollit…

  Reply to this comment
 19. askushi September 15, 15:01

  Bravo IZET…………………..por……..
  Tashme del e qarte thenia e frojdit qe kulturen femija e merr ne moshen 3-4 vjecare,pra ca gjera i ke kuptuar me shume vonese,dhe del qarte qe ti dhe si shume SHQIPTARE jeni perdorur keqazi……keto gjera per shume njerez diheshin ashi qare,per publikun eshte mire te thuhen me vone,sesa kurre.
  Ne 80% te kesaj interviste JU KENI THENE TE DREJTEN,20% qe ngelet,eshte pozicioni qe ju keni pasur mbi informatat qe mund te kene qene dhe te gabuara.
  gjithashtu del e qarte se Klanet Hoxha,Alia,Kapo,Shehu,jane ata qe kane qeverisur dhe do te qeverisin kete vend,me ushtaret e tyre Berishovic,Nano-vic,Meta-vic,Rama-vic……..dhe me ndihmen e “vellezerve”amerikane,jane keto dhurata dhe pasoja,per popullin shqiptar ne keto 70 vjet.
  Askush te mos enderroje,qe Shqiperia do te behet nje dite,sepse eshte nje TERM i se kaluares,tashme bota po perballet me nje sistem tjeter ate te NRWO,New World Order,ku dhe klanet qe sot drejtojne Albanian,e ndiejne veten ushtare te pafuqishem te kesaj KRYQEZATE BOTERORE.
  TRIM dhe i ZGJUAR do te thote ti paraprish gjerave,dhe jo te tregohen FABULA se cfare ka ndodhur,ajo cfar eshte BERE nuk C”behet me……….
  Zgjohuni Shqipetare nga gjumi,sepse Klasa politike eshte lidhur me krushqi me njeri tjetrin deri ne 2 breza,pa bere as 0.1% PERJASHTIM,jeni JU,qe duhet te kerkoni te DREJTAT TUAJA,mos prisni as nga RAMA,e as nga Hajdutet e tjere,e as nga MEDIA te ciles i eshte lidhur FYTI keqazi.
  ZGJOHUNI e shikoni,merrni e gezoni ate qe ju takon,per ju dhe familjet tuaja.
  ZGJOHUNI mos rrini me FRYT I INJORANCES O SHQIPTARE::::::

  Reply to this comment
 20. kolonel September 15, 15:03

  O Kopenhagen nga cfare shpelle ke zbrit ti? Do keshe qene me ndonje shpelle maje mali sa inercia te ka cu deri ne Hollande. Ke kush arushe e ke mesu shqipen? Se ai tjetri ka bo gabim shtypi jo drejtshkrimi. Ai ka shkruajt me gishta po ti mund ti keshe me kthetra duret me dhonje me maje.

  Reply to this comment
  • Kopenhagen September 15, 16:48

   O kolonel (rrapush po te them me mire)
   Po mbaj gaveten o trap zalli, dhe mos shkruaj hajvanlleqe.
   I thua edhe vetes kolonel.
   Ti mundesh te jesh ndonje kolonel i stalles se derrave, se ata qe dilnin kolonele ne kohen kur kishim ushtri, i kishin topet prej celiku.
   Injorant, Kopenhaga eshte kryeqyteti i Danimarkes, dhe jo i Hollandes.
   Qeke kaq idiot, sa rri dhe merresh me korigjimin qe i bej dikujt (ka te ngjare te jesh vetvetja me nje nofke tjeter), por nuk je ne gjendje te shkruash pa gabime gjuhen tende (nese nuk je pakice minoritare si nga LGTB, ose gabel). Me sa duuket ta paska ngrene dhia abetaren.

   Reply to this comment
 21. Sokol September 15, 15:08

  E lexova intervisten dhe mu duk interesante. Do te kisha vetem nje pyetje, Pse tani vendose te rëfehesh??? Gjithe ky pendim nuk me duket i sinqete, ka diçka qe nuk shkone ketu!!!

  Reply to this comment
 22. Tarrasi i Shkolles se Kuqe September 15, 15:39

  Sipas mendimit tim, ky Izeti duhet falenderu per guximin qe ka marre, (pasi pak njerez do e bejshin nje gje te tille, nga gjithe ata persona qe ka pase mbrapa Sali Krimineli). Edhe nga menyra si flet, flet troc, pa ekuivoke, pa perdor gjuhen e trupit, dhe duke e shikuar bashkebiseduesen ne sy, duket se ai thote te verteten, pa llogaritur qe ne fund te bisedes, nuk pergjigjet dot sepse ngasherohet, preket, dhe qan. Dihet kur qan burri, hapet toka, thote nje fjale e vjeter. Megjithese tregon gomarlleqet e veta, idiotesite e veta, nga mungesa e kultures, ose me mire me thene, nga kultura fisnore kanunore tropojane (kulture rurale), kur bjen malesori ne qytet, me makine, dhe me pare, dihet si vepron. Keshtu thonim qytetaret ne qytetet e tyre, ne kohet te qofte largut, qe kishte shtet, dhe jo me ne kohe te ketij keshyshi te Ramiz Alise, bythqirit spiun serb, qe dhe e shkaterroj fare rendin dhe shtetin. Ky person, duhet ruajtur si nje thesar, me i madh se ai qe i ka mbetur BSH, i cili u vjell nga Full hajnat me skemat e tyre te servirura nga krimineli Sali qeni, per te destabilizuar vendin sipas skenarit grek, sepse me vendosjen e nje prokurori te ri ne vend te llall bozes, ky person duhet te pyetet dhe te denoncoje nga fillimi krimet qe ka bere Klika e degjeneruar e Familjes Berisha. Atehere dhe vetem atehere, ky njeri duhet te gjykohet me seance te pershpejtuar dhe me ulje te theksuar denimi per masakrat qe ka bere ne kurriz te ketij populli, gjithmone nqs eshte e vertete qe nuk ka vrare njeri. Kete deklarim te fundit te tij duhet ta marrim me rezerve, sepse pak shanse ka qe ai mos ta kete ndy doren, kur e kane ndy njerez shume me legena dhe te paafte se ai. Pershendejte te vecanta gazetes Dita dhe gazetares per marrjen e kesaj interviste.

  Reply to this comment
 23. BJORN September 15, 15:51

  Te gjitha keto gjera dihen kush i ka bere pak a shume dhe ketu me duket nuk ka asgje interesante ne kete interviste,pervec permendjes se disa emrave te shoqeruar pafakte.Ky ka vetem llafe dhe asnje fakt se ka qene mbushes topi,per qef te Saliut.Ne qofte se don te flase te flasi tamam.

  Reply to this comment
  • gjykimi September 15, 20:52

   il pentito falso…..me nji hipokrizi te tepruar…..gjera qe shqiptaret i dinin me kohe…..sa doja ti thoja qe intervisten ta vazhdoja une…

   Reply to this comment
 24. korabi September 15, 16:06

  Mbahu more burr mos u dorzo jeta ka te papritura , I sherbeve tradhetareve por ty nuk te paska ndryshuar dote njeri , me mir vone se kur … Tregove se sa larte e mban koken dhe sa lartg pames je …

  Reply to this comment