VIDEO / Izet Haxhia: Nata e vrasjes së Azem Hajdarit

May 13, 2018 14:00

VIDEO / Izet Haxhia: Nata e vrasjes së Azem Hajdarit

 VIJON NGA: KËTU

Mira Kazhani: Kush e vrau Azem Hajdarin?

Izet Haxhia: Fatmir Haklaj

 Mira Kazhani: Ka qëlluar dikush tjetër kundrejt tij?

Izet Haxhia: Jo!

 Mira Kazhani: Pse ishte atë ditë aty Fatmir Haklaj, me qëllim për ta vrarë Azem Hajdarin dhe ju jeni ndërmjetësi që nënkupton Jaho Mulosmani në intervisten ne DITA, pak jave me pare nga burgu i Burrelit?

Izet Haxhia: Jo. Nuk kam qënë atë ditë aty (në seli). Po ta tregoj komplet historinë. Unë jam gjendur rastësisht në atë ngjarje. Në datën 11 shtator, ka ardhur vëllai im Ismeti. Më tha që ka kërkuar të të takojë Fatmir Haklaj. Shkova tek hoteli ku po qëndronte, në Linzë. Aty gjeta Fatmir Haklajn, Jaho Saliu, Idajet Gjeci, ka qënë edhe një polic nga Tropoja, Elez Haklaj, Halil Haklaj. Të thirra tha të të falenderoj që më ke pa vllaun gjatë kohës kur ishte në burg. Kena ardh, – tha Fatmiri të takoj dikë se dua të futem sërish në polici, se në atë kohë kish dhënë dorëheqjen pasi vrau dikë në Komisariat dhe donte të gjente një mënyrë për t’u rikthyer. Në atë kohë ka ardh një telefon, dhe më tha që ishin me nxitim për të takuar një njeri, më duket se Arben Imamin.

 Mira Kazhani: Nuk biseduat asgjë për Azem Hajdarin në atë tavolinë?

Izet Haxhia: Fatmiri tha se donte të ta­konte 2 persona nga PD. Myftar Lumneshi për një problem që dua ta saktësoj, -tha ai dhe do takonte edhe një person tjetër Dem Dollapin për problemin e një kasete. Bëhet fjalë për një kasetë ku është regjistru Berisha, është kaseta e -97-s ku është regjistru Berisha në Tropojë ku thotë: “Ma sillni ose gjalllë ose të vdekur” atë Shkëlqim Haklajn. Atë e ka regjistru një njeri i afërt i Berishës sepse unë nuk kam qënë në atë miting. Ky (Dem Dollapi) ju kish thënë që do j’ua jepte Haklajve.

 

Mira Kazhani: Çfarë u bë me këtë kasetë?

Izet Haxhia: Nuk e di se Çfarë është bërë. Mirë më tha ai, (Fatmiri) ne nuk duam të dukemi andej nga PD, por lidhemi. Pata një dyshim në fakt, Fatmiri mu duk i nervozum. Atë natë nuk jemi taku dot, ai më mori me radio por nuk e di pse nuk u lidhëm dot. Unë kam qëndruar tek bilardo afër shtëpisë time. Të nesërmen në mëngjes, rreth orës 6 e 30 të mëngjesit ka ardh xhaja i gruas time. Më tha që po të kërkojnë ca persona. Dola jashtë dhe pashë ata, ishte Fatmiri. Dukeshin të pagjumë. Ata më thanë që do niseshin për  Tropojë. U ndamë dhe u përshëndetëm. Atë ditë kam shkuar tek PD dhe më duket se kemi ngrënë bashkë me vallin tim Ismetin, i cili atë ditë më tha se do shkonte te motra në Shkodër. Madje kujtoj një bisedë atë ditë kur ra muhabeti tek Azemi, sepse vëllai im e ka dash shumë Azemin. Më kujtohet që tha: Azemin mos ma shani, se është i vetmi që kur Partia juaj më pushoi nga puna ai me ndihmoi, më ndihmoi për punë. Unë mund ta them hapur, nuk kam folur 4 vjet me vël­lain tim. Ai ishte komunist dhe jemi ndarë për disa kohë vetëm prej Berishës. Ai ishte i majtë unë i djathtë, nuk merreshim vesh, ta them drejt tani.

 

Mira Kazhani: Nuk kuptova një gjë. Tek selia e PD kë prisnin të takonin në 12 shtator ata? Dem Dollapin dhe Myftar Lumneshin?

Izet Haxhia: Ah, po në mëngjes kur i takova i pyeta pse donin ta takonin Lum­neshin, ai më tha se kishte një llaf me të dhe dua ta vërtetoj. Thuhet se një person në pritën e Qafe Luzhës (ku u vra Shkëlqim Haklaj) ka thënë se një njeri për tre ditë rresht në atë pritë ku u vra Shkëlqimi, në atë vend ka parë persona me mitraloza duke shku nga pjesa e Bokës, (quhet vendi atje). Çdo ditë në mëngjes. Sipas tij kanë qënë tre persona, një çun i tezes së Myftarit (Selim Hoxha), vëllai i tij Rasimi dhe Gani Neza, që është kunati i Myftarit.

Nuk është e vërtetë – i thashë, sepse Rasimi në atë kohë ka qënë në Greqi, Selimi ka qënë në Fier sepse atë natë kam qënë unë tek shtëpia e tij, për Ganinë nuk e di se ku ka qënë, nuk të jap dot përgjigje.

Fatmiri më tha që donte ta dëgjonte nga goja e atij, (Myftar Lumneshit) sepse jemi miq, e s’ma merr mendja të jetë kështu, por thjesht dua ta dëgjoj. Ishin bindur se ishte një nga ato shtirjet që bëjnë tropojanët, se ata janë të shquar për të fut në sherr, një që e ka inat tjetrin, shkon edhe e rren, shpif, fut në ngatërresë. Sa për Dem Dollapin i thashë që s’e kisha parë e nuk dija gjë.

Diku nga ora 5-së e pasditës, isha në shtëpi time tek Shkolla e Kuqe, kur erdhi Jaho Salihi. Ai kishte makinën e Fatmir Metës, dhe më tha që Fatmiri (Haklaj) donte të më takonte sërish. Kemi shku tek kodrat e Liqenit, aty ishin të gjithë veç atij policit dhe Idajet Gjecajt. Më thanë ‘na doli edhe një punë tjetër dhe nuk ikëm në Tropojë e thamë të pinim kafe’. Folëm e biseduam dhe aty u hap bisede edhe për Azemin.

Elez Haklaj më tha se Azemi ka kërkuar ta takojë përmes një juristi të PD, nuk ja kujtoj emrin tani, por kujtoj që ky juristi i PD në atë kohë ka qënë vëllai i gruas të Sokol Haklajt, djalit të Elez Haklajt që është vrarë tek prita e Milotit. Ai vazhdimisht ka kërkuar të më ta­kojë se është futur si ndërmjetës mes nesh dhe Azemit. Ma merr mendja se kur thonë që atë ditë donin të takonin një ndërmjetës, ndoshta është ky njeriu që kanë pritur. Kemi ndenjur rreth 1 ore e gjysëm dhe mbaj mend që Jaho vinte dhe shkonte, bëri disa lëvizje, ndërroi makinën me një tjetër. Mu duk se donte të blinte një makinë. Nuk u fol asgjë më shumë për Azemin, veç asaj që tha Elez Haklaj.

U ngritëm dhe zbritëm poshtë. Ishim unë, Halili, Agim Logu, Elez Haklaj kemi bërë një xhiro, këtej nga krahu i ministrisë së brend­shme dhe mikrobusi ku ndodheshim, është ndalur tek ushtari i panjohur.

Ulemi dhe pimë një kafe sa të vijnë ata, (nënkupton Fatmir Haklajn dhe Jaho Salihi Mulosmanin). Jemi fut tek kafe Aroma. Kemi pi kafe aty, kemi ndenjur më shumë sesa një gjysëm ore. Sa kemi dalë nga kafe Aroma kanë ardhur breshëritë e automatikut, fiks kur po hipnim ne mikrobus. E mbaj mend shumë mirë, se i kemi dëgju breshëritë e automatikut, ishin 5 breshëri automatiku, dhe mes tyre kanë qënë edhe nja dy –tre të shtëna pistolete.

Halili është alarmue, kishte radion me të cilën tentoi të fliste me Fatmirin por nuk arriti. Pak më vonë ka fol Jaho më duket, dhe ka kërkuar që të dalim nga rruga e Dibrës. Jemi nis dhe kemi dalë tek Farmacia 10. Kam parë një makinë Mercedes me një fenelinë policie sipër. Kemi kthye makinën dhe u vumë në ndjekje të saj. Në radio na thanë për një të plagosur. Përshtypja ime ishte se kishin rënë në ndonjë pritë. Ku të shkojmë, ku të shko­jmë? Vendosëm të shkonim tek shtëpia e Nehat Kullës. Shkuam tek shtëpia e Nehatit. Nga aty është bërë ndërrimi i të plagosurit dhe është fut tek mikrobusi, këtij Naimit të cilin Jaho Salihi, Elezi dhe shoferi e çuan në spital.

Në ato momente asgjë nuk po kuptohej se çfarë kishte ndodh. Unë për vete nuk kam ditë asgjë. Kemi trokit tek shtëpia e Nehatit, ka dalë Nehati dhe ka pyet: Çfarë ka ndodh? Nuk e di,- i thashë Nehatit. Ka një të plagosur dhe s’di a kanë rënë në pritë, a çfarë ka ndodh. Pastaj pashë që Fatmiri ka fol diçka me Halilin. Halili ka fillu të heq ato targat e makinës se Mercedesit. Ka marrë automatikun që kishte Fatmiri, e ka copëtue pjese-pjesë. Në atë kohë u kthyen edhe ata nga spitali dhe u larguan, ndërsa unë kam ik në shtëpi, aty tek Shkolla e Kuqe.

Pas 10 minutash jam fut tek bilardoja. Në atë kohë ka dalë gruaja ime dhe ishte marrë vesh që ishte vrarë Azem Hajdari dhe ma ka dhënë ajo lajmin. Kuptohet që ka qënë një tronditje. Aty jam përpjekur të kuptoj çfarë kishte ndodhur. Jam fut në shtëpi dhe kam fol në telefon me ish-komandantin e gardës Halit Gjeçin dhe ma konfirmoi dhe ai që ishte vrarë Azem Hajdari.

Në atë kohë më ka marrë në telefon Ismeti. Ku je, – i thashë unë? Se unë e dija që ishte në Shkodër. Jam tek shtëpia e një tropojani më tha mue. E pyeta pse nuk kishte ik në Shkodër dhe më tha se ja kish kërku Fatmir Meta që të shkonin një ditë më vonë, pasi ky i fundit merrte dhe detyrën si shef i komisariariatit atje. Kujtova se mos të ka ndodh gjë ty, më tha vël­lai im Ismeti. Kish kujtu se mund të kisha qënë tek PD-ja. Ai kish shku atje dhe kish marrë vesh për vrasjen e Azemit, kish pyet për mu se kishte pas frikë mos kisha qënë unë andej, dhe më pas kish ik me disa tropojane tek shtëpia e këtyre. Në mënyrë absolute – më tha – mos dil përjashta sonte. Janë gjërat shumë të ngatër­rueme

Nuk kam dal atë natë dhe kam shkuar të nesërmen. Por atë natë nuk kam fjet, doja ta sqaroja se çfarë ishte ajo gjë që ndodhi.

 

Mira Kazhani: Pas kaq shumë vitesh e keni sqaruar çfarë ishte ajo që ndodhi? Duke lidhur edhe ngjarjet të gjitha bashkë, pse mendoni se u vra Azem Hajdari?

Izet Haxhia: Pas ngjarjeve të 14 shtatorit, kam qëndruar një javë në Shkodër dhe më pas kam shkuar në Tropojë. Aty kam patur rastin të takoj Fatmirin. Ai ma ka sqarue. E kam py­etur: Pse e vrave Azem Hajdarin? Dhe çfarë lidhje kisha unë me atë punë, që më thirrët. – Të kërkoj falje unë, më tha. Nuk kam pas asnjë qëllim dhe nuk kam shkue me vra Azem Hajdarin.

Kjo është ajo që u betua ai para meje: “Unë po të kisha dash me e vra Azem Ha­jdarin, mund ta kisha bë. Gjatë kohës që ne kemi pritur këtë personin, s’ma tha emrin, por ma merr mendja mu ka qënë ai juristi i PD. Fatmira më tregoi se gjatë asaj kohe Azemi ka qënë në kafe aty. E kemi pa dhe po të kisha dash me e vra e kisha ba. Jemi çudit kur ka ardh në drejtim tonë. Në kohë kur ka pa Azemin që vinte në drejtim të makinës, Fatmir ka pas një shprehje: – Po ky vjedullaku ça po don?

Është një shprehje nga Tropoja për një njeri të shëndoshë. Azemi kur ka ardh drejt makinës, në njërën dorë ka qënë duke fol në telefon dhe në tjetrën mbante një pistoletë me silenciator. Shoqëruesi i tij, që ka qënë një djalë shumë i mirë dhe më ka ardh shumë keq, i ka ra xhamit të Jaho Salihit. Fatmiri ka dalë nga dera e pasme e makinës, ka qënë i veshur me uniformë, kanë qënë ato të ndërhyrjes së shpejtë. Nga mbrapa tij ka dalë edhe Naim Cangu. Dhe Fatmiri siç duket ka pa pistoletën e Azemit, nuk e di. Fatmiri e ka gjujt me breshëri Azem Hajdarin. Fillimisht ka gjujt një breshëri, është rrëzu në tokë dhe ka gjujt breshërinë e dytë mbi Azem Hajdarin dhe pastaj ka qëllu mbi Zenel Nezën.

Fatmiri tre­gonte se kur ka gjujt mbi këta të dy, ka pa një tytë automatiku dhe tyta ka qënë e shokut te tij Naim Çangu. Ai s’e ka parë dhe i ka dhënë një breshëri edhe atij. Fatmiri ka kthy kokën dhe ka parë shoqëruesin e Azemit që mbante shtrënguar Jaho Salihin, dhe Fatmiri tregon kështu, se ngaqë ata ishin të ngjitur trup për trup, dhe më duket ka pas një pistoletë beretë dhe ka futur mes tyre pistoletën dhe e ka qëllue atë. Pastaj me automatik i ka dhënë një breshëri edhe atij. Kjo është ajo historia.

Biles Jaho tregonte se Fatmiri qe duke më vra dhe mu, se e ndjeva atë ngrohtësinë e plum­bave tek këmbët.

 

Mira Kazhani: Pse mendon se u gjend aty Azem Hajdari. E ka nxitur dikush apo e ka bërë me mendjen e tij?

Izet Haxhia: Tani të flasim të vërtetën. Kur unë kam shkue tek PD të nesërmen jam interesu me marr informacion. Kam pyt shumë persona, si ka mundësi që Azemi të dal para asaj makine me targa Vlore. Ç’nevoje kishte? Ka qënë një person me emrin Bujar Daja. E kujtoj që ai ishte shumë i tronditur atë ditë. Unë më tha, s’kam ditë asgjë. E vërtet që e kam bë telefonatën, dhe kam thënë që është një makinë e dyshimtë me targa Vlore, dhe telefonatën e kam bë në zyrën e Azemit.

Në atë kohë sipas informacioneve, Azemi është thirr, nga Linda Ihsani, sekretarja e Berishës në zyrën e Berishës, më duket për të pa film­imet e mitingut që kishin bërë në Fier. Fisnik Sina (në atë kohe këshilltar i Azem Hajdarit) ka shku tek zyra e Sali Berishës, dhe i ka thënë se është një makinë me targa Vlore që dyshohet se ka bombë. Sala, ka thënë kështu: Azem dil e zgjidhe këtë çeshtje, se ti e zgjidh!

Gjatë asaj ore ka ndodh kjo. Përballë makinës ku ndodhej Fatmir Haklaj, Jaho dhe Naim Çangu, në distancë nga trotuari ku ndodhej makina ka qënë një lokal. Aty ndodhej e ulur mbesa e Sali Berishës, Shpresa Breçani. Ajo i ka pa dhe i ka njohur, se njihen gjithë tropoja­nët. Ajo ka hyp në zyrë dhe ka tregu Berishës për atë që ka pa. Sali Berisha kishte dijeni se kush ishte në makinën me targa Vlore përpara selisë së PD, jam sigurt me 1 mijë përqind. Ç’punë kishte Azemi që të zgjidhte këtë çështje?

Azemit kur i ka thënë Berisha ka shku në zyrën e tij, dhe në atë kohë në koridorin e zyrës ka qënë Genc Pollo me Sali Lushën duke bisedu ndërsa Azemi i alarmuar u ka thënë se Saliu i ka thënë se jashtë është një makinë me bombë që do të hedh në erë PD, dhe merr një armë. Është fut tek zyra e vet ka vënë silenciatorin e pistoletës së tij Zastava, e kam pa atë pistoletë. E ka pas dhuratë nga një miku i tij, Myftar Çela, është vra edhe ai më duket në Mal të Zi.

Duke zbrit shkallët e PD, ka kërku në telefon numrin e Ismet Jovanit, (pseudonimi Jovanovic) dhe mu ma thotë mendja kështu: Ismet Jovani ka qënë mik i ngushtë me Nehat Kullën. Nehati ngaqë ka qënë mik me Feriz Kërrnajën e këta, si duket Azemi atij i ka thënë që po qe se ke ndonjë njoftim… Edhe pse Azemi ka dash me bë figurë në sy të Berishës që dal unë e zgjidh çështjen, ai ka dyshu ka dash me marr masa, me kuptu diçka. Është një supozim. Duhet të pyetet ky person se çfarë ka bisedu Azemi me të. Ky është njeriu i fundit me të cilin ka fol Azem Hajdari. Mua ma merr mendjen që ka pyet: A kanë ardh Haklajt në Tiranë? Se e kishte atë frikën, jo atentati që i pat ndodh…

Mua ma merr mendja që kjo vrasje ashtu si u gjenda unë rastësisht i përfshirë, edhe kjo ishtë diçka rastësore. Sepse Fatmir Haklaj nuk ka patur nevojë të më gënjejë. Jo se e kanë dash Azemin, mendoj që do kenë dasht edhe me e vra, por atë ditë nuk ka qënë e paramen­duar, ka qënë e rastësishme.

Unë jam akuzu se e kam nxjerr Azem Ha­jdarin në pritë. Është një akuzë që ka ardh nga ana e PD. Po pse ka ardh nga ana e PD? Është bërë me qëllim për të mbuluar nxjerrësin e vërtetë ne pritë të Azem Hajdarit që është Sali Berisha. E ka nxjerr me dashje apo padashje… por është edhe një gjë e vërtetë se Sali Berisha pas takimit të plakut të Haklajve me Azem Hajdarin, ka qënë shumë i shqetësuar.

Edhe është e vërteta e madhe që s’mund ta mohojë askush që Sali Berisha e ka pa kur ka marrë plumbat Azem Hajdari.

VIJON

Ribotim – Botuar nga DITA në shtator 2014

May 13, 2018 14:00
Komento

87 Komente

 1. Daut Kabashi September 14, 12:35

  Mira, ju keni komlekse te shumta, e pa fuqishme te arrini ne media ju bani keto intervista me kriminel qe skane vend asgjekundi perveq se ne Anadoll, aty ku ka ba burgun nji patriot siq ishte Qerim Delia se i preu jeten nji koke Turku. Ai flet per te tjeret, asgje per vetevehten, aty ku ke hanger buke tradita nuk lejon ta shkelesh buken. Tani keta Tropojana kane Edin dhe bej pytje pse nuk kthehen ne Tirane por derdh lote….., Mira kazhanovic

  Reply to this comment
  • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku September 14, 14:18

   Mira osht nji Gazetare e perkushtume dhe profesioniste ne sherbim te fjales se lire per te informu publikun shqiptar.
   Ne ket intervist per mue teper gjigande ajo tregon vlera te medhaja te gazetaris investigative.
   Te gjitha kto sene shqiptarija i dinte por kur tregohen nga goja e atij qi shoqenoi Sali Berishen ato vertetohen plotsisht.
   Me ka ngel peng me e pyet Izetin se a din gjo per vrasjen e Remzi Hoxhes ky djal Trim i Tropojes se Fatime Sokolit,duhet tu thot diçka fmijve te se ndejrit se ku jon eshtrat e babes se tyne.
   Ke bo mir qi ke fol,ti te pakten ke nryshu dhe je pendu per krimet qi ke bonun,por Sal Sude Berisha qi vazhdon me bo plane me shkatarru Shqypnin.
   RESPET per Miren,MIRNJOHJE per Gazetn Dita qi osht bo percjellsa e se vertetes.

   Reply to this comment
   • Varja September 15, 00:34

    Me siguri qe po, di sh gjera se tipat si ky ishin “pastrues” provash. Po pse ben sikur je verior nga menyra si mundohesh te shkruash? Nderro IP dhe kaq mjafton…se keshtu kuptohet lablliku jot. Dhe tjeter, nqse ky Izeti do flase per krijimin e hakmarrjes, menyra gjysmake me te cilen tenton te laje duart nga bashkepunimi ( i detyruar ose jo) do zhvleresoje shume gjera ne syte e opinionit

    Reply to this comment
   • Vlora1912 September 15, 07:40

    E ku dreqin shfaqen “Vlerat e medhaja te Gazetarise Investigative” te Kazanit ne kete interviste ooo Aishe?????

    Pse ky quhet investigim, te botosh fjal per fjal intervisten e nje bastardi te stanit Tropojan te Saleh Berishes…

    Nuk ka asgje te re qe del nga kjo interviste dhe mund te ndryshoje historine e vrasjes se Hajdarit – Eshte nje Histori e ndyre pabesie e barbare TROPOJANESH- Asgje me teper. – Histori Tropojanesh

    Reply to this comment
    • Raimond Vlonjati September 18, 04:27

     O Izet , por nga sa thua ti aty , dmth ai Fatmir Haklaj ta ka futur ,
     te ka mbajtur prane ate diten e vrasjes ne menyre qe te te njolloste edhe ty me krimin e tij

     Po si ka mundesi qe nje kalama te ka futur ne kurth ty dhe tet vella ?

     Se , une nuk e kuptoj pse te ka dashur ty ai Fatmiri aty prane ,
     sepse ai kishte vendosur ta vriste Azemin , dhe kishte zene prite aty tek PD-ja

     Keshtu qe nuk ka rendesi fare nese Izeti ishte me banditet apo jo ,
     dhe po ashtu nuk ka rendesi fare se kush e nxori Azemin jashte ne prite

     Edhe po te mos e nxirte njeri Azemin jashte , prape ata do e vrisnin,
     sepse Azemi ishte brenda ne godinen e PD-se dhe ai do dilte nga godina qe te shkonte ne shpi,…Keshtu qe ne momentin qe Azemi do dilte per te shkuar ne shpi, Fatmir Haklaj me shoke
     kishin mundesi ta vrisnin , sepse ata po e prisnin aty perballe godines……

     Keshtu qe edhe me ndihmen apo pa ndihmen e atij qe e nxori jashte AZEMIN , ata do e vrisnin ,se Azemi nuk do flinte ne godinen e PD-se …

     Reply to this comment
  • TONI September 14, 14:48

   Po ik mo futja vrapit militante te lodhur se late nam

   Reply to this comment
  • treni September 14, 15:32

   Daut, nuk eshte e verteta ashtu si don ti, kompleksiteti krijohet nga mosdija e ne ket rast me i mosdituri jeni Ju. Mira e ka ba punen e vet qe i takon nga lemi i gazetarise, shkurt ka bere pyetje, e pergjiet Izet Haxhia qe per ty eshte kriminel e per Sali Berishen ishte truproje, ja ruante trupin ,jeten, e kupton tani qe Salihu ishte kryekriminel qe e ruanin kriminelet. Ket deshe apo duheshe ta thuash Ti. Nje njeri cili do qoft, i cili pendohet per veprimet e veta (kriminale) ka qene kriminel para pendimit atehere kur i sherbeu Salihut tend qe spo mund e kaperdin te verteten e hidhur. Ketu eshte “targeti” e jo tek gazetarje, e mire apo e keqe, je mesuar ti me mbulua krimin me ato viç-at e famshme duke njollos viktimat, kushdo qe nuk u shkon nga qejfi pd-es e ldk-es ua mbathni viç-at, jo jo, Ju jeni viç-a.

   Reply to this comment
  • ilir September 14, 16:11

   per mua nuk eshte burre sepse po akuzon nga mijera kilometra larg,le te vije ne prokurorine e Tiranes qe te deshmoje.

   Reply to this comment
   • dardani September 15, 07:42

    Pershëndetje Ilir
    Kjo që thua ti për dëshminë ësht shum normale për një Shtet dhe shoqëri normale, fatkeqësishtë në shqipëri akoma nuk ka normalitet.
    Ose pse mbahet peng i pafajshmi (përderisa nuk dëshmohet e kundërta) Jaho Mulosmani.
    Përshëndetje vllazërore Ty dhe gjithë Lexuesve besnik.

    Reply to this comment
  • Mal Uka September 14, 17:03

   Nje pershendetje te ngroht per @ Daut Kabashin ! Me dy rreshta e shkrove nje roman Paq jete te gjate e te shendetshme !

   Reply to this comment
  • ERA September 14, 17:24

   Izeti po tregon ato ngjarje qe te gjithe i dinin dhe per kete e pergezoj, por nga ana tjeter me vjen turp te ndihem shqipetare kur mendoj se ne doren e kujt e lame te ardhmen tone per 24 vjete.Sala me shoke nuk jane aq te zgjuar sa duken, por thjesht perfituan nga injoranca jone qe na karakterizon si popull.

   Reply to this comment
  • Samir September 14, 19:14

   Pse me ke frike prej te vertetes? Shqiperia eshte e mbushun me kriminele, sidomos ne krye te politikes, e ti nuk do me dite se kush jane e si kane mundur te qendrojne ne krye te kupoles se krimit?
   Izet e thote vete se cfare ka ba, e pranon shume nga ato qe ka ba, por ai ka pare shume e duhet te flase. Kjo nuk e ben me te mire, por tesh mundet me fjete ma qete naten e kur te vijne sahati me dhane fryme ma lehte.

   Reply to this comment
  • Sherbyesit e mafies se saliut September 14, 19:53

   Mira Kazhani, eshte nder te pakta zonja te verteta te gazetarise Shqiptare, profesinoiste, korrekte dhe shume inteligjente!
   Ju fanatiket e saliviçit, keni lind dhe do vdisni me intikte egersirash dhe eshte e qarte qe nuk mund te beni diferencen mes jush dhe njerezve normal!
   E ndoqa me shume vemendje edhe kete interviste dhe pergezoj Zotin Izet Haxhia, ne cfare ai tregon me thjeshtesine qe e karakterizon , duket qarte qe cdo fjale e tij eshte e sinqerte, kurre nuk shikon majtas, por shikon gazetaren drejte e ne sy, nuk i prek shqisat e fytyres me duar , nuk e ngre tonin e zerit , por e mban gjithmone kostant, prandaj cdo fjale e tij duhet rrespektuar pa asnje gjykim!
   Sigurisht qe mafiozeve dhe te pabeseve nuk i vjen aspak mire, kur dikush me burrerri i tregon te vertetat!

   Reply to this comment
  • mario September 15, 00:02

   o daut o idiot ,dukesh qe je spiun i beogradit si sali berishoviçi,po gazetarja qe po ben punen ç’fare faji ka ketu, se berisha e ka djeg dhe shkaterruar shqiperine nuk eshte faji i gazetares o trap injorant…..shume mire thua qe ky haxhia eshte kriminel por duhet ta pranoni se Sali Berishoviçi eshte mbrojtur dhe mbrohet e qendron gjithmone me keta kriminele….

   Reply to this comment
  • B. September 15, 11:55

   Po ju zoteri cfare komplekseh keni qe nuk arrini dot te analizoni ne menyre te ftohte faktet (qofte dhe me dyshim mbi vertetesine e tyre), pa nevojen (deri patologjike) per te qene domosdoshmerisht pale me dike?

   Reply to this comment
  • Sulo Permeti September 16, 21:35

   Fan NOLI: Ne se do ta vesh zjarr vatane,merr 5 apo 6 tropojane……Sulo

   Reply to this comment
  • andi November 19, 15:57

   Daut Kabashi, mos u ngut, se kush ngutet permutet. Keto qe thote Izet Haxija, e Haklaj jane te verteta e duhen thane, aqe me shume kur ka vrasje, Sali Berishen e njohim mire edhe per ngjarje te tjera e ka te mbushur kupen sa nuk e lan i tan fisi i tije e jo me Kuc e Mac qe ka ne familjen e tije kriminele. Ti nuk munde ta mbrosh e krejt soji juj, ai do ngordhi si Qen bashk me krejt familjen e banden qe i shkon mbrapa. Punet e mira bahen ngadal e sot jane vu ne vije, kudo te shkojne ato kriminela ate qe meritojne do gjejne.

   Reply to this comment
 2. Agroni September 14, 12:37

  Keta ishin e jane politikanet tane!? keta sillnin e sjellin qytetari, paqe ne vend?! Keta ishin e jane “demokratet”?! Si perkthehet fjala “demokrat” dhe si e pse qene e jane “demokrate” keta?
  Keta me sinqeritetin, dhunen, egersine, pabesine e tyre kuptohen se çfar jane. Ato qe nuk kuptohen jane kopete e deleve dhe dhive brenda e jasht Shqiperise qe iu shkojne nga pas me veprime dhe emocione. Apo?

  Reply to this comment
  • ziku September 14, 14:42

   lexoni me vemendje pjesen kur Saliu nxjerr kete ordinerin Hajdarin nga selia. Cfare dhelpre, cfare Jagoje

   Reply to this comment
   • vek September 14, 14:45

    Nuk ka asgje kaq te zgjuar te Saliu o Ziku.
    Ai i ka shfrytezuar karakterin e rrembyer ketyre djemve te Malesise dhe i ka vrare nje nga nje te gjithe, ca me njeri tjetrin ca me komendon e SHIK-ut te Gazidedes.

    Ato qe ka bere ky burre pis ne Tropoje dhe ne gjithe Shqiperine nuk ka lume e det qe i lan. Nuk e di se si mund te rrije akoma ne skene ky individ. Ka vetem nje shpjegim: Beogradi qe e futi ne loje nepermjet Ramiz Alise ne 1990, e mbron ende

    Reply to this comment
 3. beni September 14, 12:43

  Azemi esht viktima se si berisha e genc pollo te rimernin pushtetin!

  Reply to this comment
 4. une September 14, 12:58

  Karakteri i Saliut ka qene nje gjeme e madhe per historine e shqiperise keto 24 vitet e fundit.

  Njw dhurate Shqiperise ne vitin e saj me te rendesishem 1990 prej Ramiz Alise dhe kesaj plakes qe nuk i del shpirti Nexhmije Hoxhes.

  Sa trishtim

  Reply to this comment
 5. I.Troplini September 14, 13:17

  Problemi im, ka te beje me teper me titullin DESHMOR I DEMIKRACISE sesa me analizen e psikologjise dhe menyres se te menduarit ne Tropoje. Nese hipokrizia behet kauze shteterore, atehere ne shqiptaret do kemi nje problem te pazgjidhshem ne te ardhmen. Kaq shume psikiater dhe psikologe, qe do na duheshin per te na kuruar ne,,,,,,nuk ka kjo bote.
  Eshte pikerisht ky mentalitet, qe po na mban peng sot.

  Nuk krijohet nje shoqeri europiane dhe nje shtet i se drejtes, me menyrat e semura te te menduarit te nje pacienti dhe ordineri si Sali Berisha. Shqiperia nuk ka vetem njerez te semure si ai. Ata ndjejne neveri per nje njeri te tille dhe per menyren e funksionimit te ketij njeriu.

  Neveria dhe mospajtimi me te keqen, jane motivet kryesore qe duhet te shtynin shtresen e shendoshe te kesaj shoqerie, te mos pajtohej me heshtjen qeveritare, per pastrimin sa me te shpejte te vendit nga kriminelet ordinere.!!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi September 14, 21:06

   Okej me ju Troplin? Ngjarje kobzeza,politikanë kobzinj ,psikologji primitive e ndërtimit dhe funksionimit të shtetit? Më vjen për të vjelle kur nëpërmjet rrëfimit të këtij Izetit shoh sesi tributë e cubave rregullonin punët,pazaret,ndikimet në shtet,në politikë,në lidership,në polici,në administratë etj.etj. Asnjëherë nuk paskemi pasur shtet,mekanizmat e tij kanë funksionuar pasi i vajisnin cubat…një tmerr e mishmash i paparë… Uf,-është tronditëse të fjasësh,të zë ngërçi mendor,të mbahet fryma nga era e pisllëkut e primitivizmit!? Eshtë e vështirë të japësh mënyra ringritjeje te shtetit? Ku hanë pykat ide e mendime? U rraskapita me kaq pak rrjeshta… Nderime!

   Reply to this comment
 6. lida September 14, 13:45

  prokuroria duhet te rihap dosjet te pyetet dhe saliu

  Reply to this comment
 7. ilir September 14, 13:48

  u lodhem me fakte se nuk po behet asgje,Berisha rron e mbreteron!!

  Reply to this comment
 8. ismeti September 14, 14:19

  Kjo eshte deshmia e trete me sa mbaj mend nga persona te lidhur me ngjarjen qe deshmojne se kombinacionin per vrasjen e Azemit e organizoi Sali Berisha.Kjo eshte e vertetuar nga disa deklarime tashme. SB duhet arrestuar,

  Reply to this comment
 9. kolonel September 14, 14:24

  Deshmore I demokracis apo deshmore I shpellarve dhe mafjes? Keta serbo-maloket e agjentit serb te rekrutuar ne france gjate specializimit, dhe mbeturine e pararojes serbe ne Vicidol para pushtimit te veriut te shqiperise, duan me na poshteru dhe demokracine, ku me gjithe mend u sakrifikuan per demokraci, por jo ish sigurimsi I Ramiz Alise, komunisti 30 vjecare Azem hajdari qe edhe nje jave para se te fillonte vitin e pare ne inxhinieri mori pjese ne mbledhjen e parties te inxhinierise

  Reply to this comment
 10. tani September 14, 15:03

  Erdhi ky iku ai me tha i thashe e pa se pa e vrau e pkagosi bam bum dhe morali i kesaj favole berisha dhe familia e tij rron ne lluks e ky roja i tyre ka nje jet ne turqi larg families.mesim per keta bady leshte e sotem qe te mos bejne kot si kardera .

  Reply to this comment
 11. Kreshnik Martini September 14, 15:09

  Izeta Haxhia, t’uroj shnet ty dhe familjes tende ne radhe te pare. Mendoja se burrat mund t’i gjesh vetem te varrezat. Po ja qe paska edhe te gjalle.

  Pavarsisht se cka thone keta trimat brekembushur, per momentin je shqiptari me i guximshem ne planet. Meriton nderime pa fund. Sot ne kete kohe lavirash ku nuk di se kush eshte mik e armik do burrni e guxim ta thuash fjalen tende per probleme shumefish me te thjeshta, dhe lere me te flasesh per persona e ngjarje qe tundin themelet e shtetit.
  Keta qe te shajne duhet te mendojne thelle per nje moment. Izet Haxhia mund te rrije i qete atje ku eshte. Te mos mendoje asnje sekond per vendin per te cilin dha shume dhe mori shume pak. Por vendosi te mos shikoje punen e tij por t’ia perplas zogjve te shkines te zezen mbi te bardhe.
  Ndrimet me te thella per ty Izet Haxhia!
  E mira t’u kthefte ne femijte e tu!!!

  Reply to this comment
 12. Krasniqja E Gashi September 14, 15:12

  Loja vazhdon, dhe s’besoj se do dali gjo ne drite pasi lemshi eshte shum i ngaterruar nga te dy palet. Thjeshte do ngelen legjende urbane a informale te thuash e te vjen keq kush ka drejtuar shtetin ne keto vite iluzioni demokracie.

  Reply to this comment
  • Tartufi September 14, 21:20

   @E Gashi
   Pershendetje, te kuptosh nga loja eshte shum veshtire,akoma me veshtire eshte te kuptosh lojen e krye banditeve te kesaj bote qe bejne kete loje kaq
   te nderlikuar.Mendjet e zakonshme jane shum larg lojrave… Izetrit me shok
   qe perbejne turrmat e ketij populli ,jane vetem viktima pa as nje vlere,turrmat
   jane mjergulla qe mbulon marifetet e lojes,

   Fatos Nanua me mendjen e tij te pjerdhur prej ordineri,u nis ne Greqi per takimin e famshem me presidentin e Serbise… Miloshevicin dhe takimin me
   krieministrin e Greqise… Simitisin…. per paqen ballkanike,ne formen ballkanase
   e jo ne formen Angloamerikane.Ky ordiner i pjerdhur Nano haroje qe keta
   Angloamerikane sakrifikuan mijra shqiptar te ndershem per te rruajtur kete
   shqiperi si folen e tyre per 50 vjet rresht….e me pas ti shtonin ate pjese qe vete
   ja kishin ndare shum kohe perpara… Kosoven… e me pas ta kene si kokoshin
   mbi koke te ordotoksise Ballkanike kete Shqiperi se bashku me kete Kosove
   si kunder peshe te armiqesise se tyre me keta Angloamerikane.Serbija gjithashtu dhe Greqija jane armiq tradicional te Angloamerikaneve.
   Bejme pjetjen si ta zvaritnin kete ordiner idiot Nanon? Nje plumb nga pas kokes
   nje plehane tjetri,qe ky ordiner shqiptar te mari aratine pa brek ne bythe,qe me
   pas te fillonte bombardimi kunder Miloshevicit dhe detyrimi i Simitit Grek te ngrite aroplanet e tij e te godiste mikun e tij serb.Ordinerin shqiptar te ikur nga
   kembet e koka akuzuar per vrasje te nje plehut Tropojan pa as nje vlere,por me
   nje misjon te madh per plumbin pas koke se na prishi takimin ballkanik te paqes ne formen ortodokse te bythes nga Nanua me shoke te tij. Keto nuk jane
   pune qe mer vesh Izet hajvani ku ka qene loja e vertete?????????????

   Reply to this comment
   • beni September 15, 08:23

    Ishte puci i pergatitur nga berisha e pollo vrasja e hajdarit, per te rimar pushtetin e humbur, me ndihmen e pucistve te ardhur nga uck nga kosova! Pse duheshe te rembenin armet, ku kish nje qeveri te zgjedhur mbas disfates te zgjedhjeve te pd se.? Fatos nano perfaqsonte ps si kryeminister i rizgjedhur e jo mendjet e ekstremizmit ekstrem islamik me ne krye sali berishen e uck qe nuk mundet te jet pa gje ne vrasjen e budallajt hajdari! Si mundet te digjej gazeta koha jon, atehere zeri te vertetes! Kush e dogji? Uck! Pse? I ndjeri perikli teta ish minister i brendshem deklaroj se ne ket mes kish dore uck ne drejtim ne shqiperi nga sali berisha, zogisti ekerem spahia, genc pollo dhe shba per te nderlikuar nje lufte te mundshme mes shqiperise dhe serbise!

    Reply to this comment
   • elidon haxhia September 15, 18:57

    kujt i thue hajvan o bir kurve

    Reply to this comment
 13. miri September 14, 15:35

  Izet, e lexova me vemendje edhe kete pjese te intervistes.
  Une nuk e besoj qe ti e ke ndihmuar arratine e vrasesit Fatmir Haklaj pa patur dijeni qe sapo kishte vrare Hajdarin.
  A nuk komunikoje dot ne radio, para se tu jepje ndihme per ti cuar te Nehat Kulla?
  Pranoje qe e ke dhene me vetedije kete ndihme, ose nga frika qe ke patur prej /Fatmirit

  Reply to this comment
 14. ARDIANI September 14, 16:09

  NJe gje te sakte di per Sali Berishen:

  Ne vitin 1995 nje student nga Kukesi qe punote ne nje servis kompjuterash ne Tirne me tha qe nje plak i moshuar nga Kukesi kishte pyetur ne vitin 1992 se kush u be President i Shqiperise dhe pasi i kishin thene Sali Berisha nga Vicidoli i Tropojes ishte ngritur ne kembe Plaku 80 vjecar dhe kishte thene:
  “Mos more, mos se e mori lumi Shqiperine”.

  Studenti e shpjegonte qe Plaku nuk e njihte personalisht Saliun por kishte parasysh fisin e Berishajve dhe bemat e tyre.

  Fatkeqesisht ka njerz qe nuk e kane njohur ende kete anti-Shqiptar qe lau me gjak gjithe Shqiperine dhe Kosoven (Firma SHqiponja e PD qe furnizonte me karburant avionet e Serbise gjate bollokades qe ju be nga Europa para dhe gjate luftes se Kosooves, Berisha ishte kunder firmosjes se marrveshjes e Rambujese, Mbeshtetja qe i dha Bukoshit etj)

  Reply to this comment
 15. daja September 14, 16:18

  Une e besoj kete Izetin. Ka qendrushmeri e siguri ne ato qe tregon. Tregimi i tij perputhet edhe me tregimet e te tjereve. Shkurt e thjeshte: Azemi eshte vrare rastesisht ate nate. Po te donin ta vrisnin, nuk e benin vrasjen, ashtu rremuje por psh i kishin zene prite kur te kthehej per ne shtepi. Apo ne nje vend tjeter. Duket kane ardh per ate qe thote Izeti, ne kerkim te atij personit per te dale tek e verteta. Pastaj do vendosnin c’do te benin me tej: te vrisnin Saliun, Azemin . apo…? Keto gjera tani mbeten supozime. Vetem Mulosmani i di te vertetat e tjera. Tani keta te dy (Izeti dhe Mulosmani), duhet te kerkojne rihapje gjyqi e te deshmojne gjithcka. E keshtu te pastrojne edhe veten. Sidomos ky Izeti. Se me duket fare pa faj, dhe e kane ngaterruar kot e qellimisht ne kete histori. Te isha mik i Izetit, do ta keshilloja t’i kerkoje Prokurorise shqiptare qe pranon te kthehet ne Shqiperi, por me kusht qe gjyqi rihapet nga e para ! Dhe aty te deshmojne te gjithe. Edhe Saliu…

  Reply to this comment
 16. Fox September 14, 16:27

  A ka ndonje njeri te me shpjegoje se cfare vlere dhe burreri kane tregu barbaret e Tropojes ;C’fare sherbimi i kane bere shqiperise keto monstra?????

  Reply to this comment
  • gjirokastra September 14, 17:21

   Ke njof ndonje tropojan ti more Fox?
   Po nuk ke njiohuir mos fol.
   Une qe po te shkruaj jam nga jugu i thelle fare madje.
   Cuna te forte e te zote sa tropojanet, miq te mire e te sakrifices sa ata nuk ka.
   Nuk e perfaqeson Tropojen nje Sali.
   Mos beni gabimet e Maks Velos

   Reply to this comment
   • mario September 15, 00:11

    bravo shoku komplimente per fjalet qe thua, edhe une nuk jam nga veriu por nuk pranoj ofendimet e njerezve si matufi maks velo…te pershendes

    Reply to this comment
 17. daja September 14, 16:29

  Izet, i kam lexuar me kujdes deponimet e tua. Per mendimin tim, kthehu e mos ki frike. Saliu (perfshire Zenin e tij e me radhe) eshte vec nje kufome politike qe pret diten t’i bashkohet Mulosmanit, Nehat Kulles, Zan Caushit, Alfred Shkurit e te tjereve ne burg. Atje e trajtojne ata pastaj. Dhe deshmo te verteten duke kerkuar rihapje gjyqi. Duket je pa faj per kete rast.

  Reply to this comment
 18. Andi September 14, 16:44

  Bravo Izet qe po i ben sherbim te madh shqiptarve duke then keto te verteta. Ish dasht te kishe fol me kohe. Ndoshta se ke pas lehte. Sot po kuptojne edhe ata qe se kane njof tamam Sali Berishen se cfare mostre eshte. Kriminel qe ska kursy as bashkpuntoret me te afert. Te veproj sa me pare Prokurori Llalla!

  Reply to this comment
 19. Popull i mpir nga trut e kokes, September 14, 17:11

  Eeeehhhhkush e ka udhehequr kete vend per 24 vjet .eepopull o popull e sa do vuash me ketto ment qe ke.

  Reply to this comment
 20. Elton September 14, 17:24

  Me kete deshmi, Izet Haxhia konfirmon edhe njehere dy pika qe e ka akuzuar gjithmone prokuroria shqiptare dhe vete Berisha:

  1. Ka qene ne kontakt para vrasjes, gjate vrasjes dhe direkte pas vrasjes me grupin e zjarrit qe erdhi nga Tropoja per te ekzekutuar Azemin. Mes tyre ndodheshin dhe dy vellezerit e tij.

  2. Izeti ka komunikuar ne radio speciale (jo nga ato te policise) me grupin e Haklajve gjate asaj dite dhe me pare.

  Sidoqofte, kjo interviste besoj se do e ndihmoje qe te fitoje statusin e azilantit politik ne Turqi

  Reply to this comment
 21. ijs September 14, 18:08

  Ky popull majmun paguaj cmimin e dy gishtave se keshtu eshte bota kur hudh ne ere nje shtet dhe ate e zevendeson me xhungeln e dy gushtave perpjete! Keshtu merr race e pershtire mos u qani per maloket dhe mafian qe sot ju ka si therrime buke!

  Reply to this comment
 22. John September 14, 18:14

  Fatmir Haklaj ka qene ate dite ne Tirane, per te marre hakun e vllait dhe jo vetem por me nje vargan te madh me makina (kane ndenjur tek liqeni artificial). Afer Partise Demokratike ai priste ate qe ka urdheruar vrasjen e vllait (Azem Hajdari e ka sqaruar plakun e Haklajve se ai nuk ka pas lidhje me vrasjen e djalit te tij). Urdhrin e ka dhene Sali Berisha. Berisha e ka marre vesh se kush po priste poshte PD. Fatmir Haklaj priste Sali Berishen te dilte nga zyra. Berisha, si ujk i q..re qe eshte, ia ka ngritur lakun Azemit (jo se Azemi ka qene ndonje burre i mire). E kane fryre Azemin duke i thene se kane ardhur me makine te hedhin ne ere seline e PD (pse duhej shpikur kjo rrene e trashe). Azemi armatoset dhe shkon vete i trete per me pa. Fatmir Haklaj i aramatos deri ne dhembe i ka pas nervat tel nga pritja dhe nga tensioni per ta heq Sali Berishen. Kur Azemi vjen me revole ne dore, F.Haklaj ka pyet i cudit “po ky budalla pse po vjen”. Tensioni nervor ka qene i madh nga te dy palet, pasi Hajdari ka pas dijeni se Haklajt mund ta kishin ne liste (prandaj eshte taku me Muharremin, per me sqaru muhabetin). Me pas ka ndodhur ajo qe ka ndodhur, F. Haklaj ka qene i karikuar per me derdh gjak, faktet tregojne se ka vrare Azemin, qe ka qene me revole ne dore, ka vrare bodigardin tjeter Ceren, dhe ka mundur te qelloje edhe bodigardin tjeter, plus qe ka plagos edhe Naim Cangun, shokun e vet, dhe ka qene duke vrare pa dashje edhe Jahon. Nje gje eshte e sigurte, ti kishte dale Berisha, F.Haklaj do e kishte cuar tek te shumtet ate nate dhe Shqiperia do kishte shpetuar nga shume gjera. Po nuk qe e thene, Hajdari e hengri ne vend te tij dhe pastaj ndodhen ato qe ndodhen. F.Haklajn, A. Hajdarin dhe shume te tjere i kane instrumentalizuar gjithe kohen, dhe ata pa e ditur as vete kane vepruar per te permbush synimet e te tjereve. Gabimi i tyre si veriore tipike nga Tropoja eshte se kane pas koken e nxehte dhe ne keto raste trimeria nuk vlen, se te erren syte dhe nuk e sheh gropen qe po te hapet!!!

  Reply to this comment
 23. pashku September 14, 18:23

  Bageti e bujqesia qe i besojne akoma sali serbit,vetem nje gje duhet ta perpunojne ne trurin e tyre(ne rast se kane nje çike):ne 96-97 sali serbi ose dhenderi i serbise(i cili ne 1974 ka nenshkruar ne france per sherbimet serbe)nuk ka lene gje pa vjellur per azem hajdarin me dhe pa te drejte!!pasi u vra ne 98 na e ka bere “hero”kujt duhet besuar?sali serbit para apo pas vrasjes.Diçka tjeter qe dua te them:me ben pershtypje se disa komentues qe mbrojne sali udb-en perdorin q ne vend te ç per te treguar se jane nga trojet e Kosoves!!ma thote mendja qe jane thjeshte klyshet e sali serbit dhe udb-es qe duan te fusin perçarje mes shqiptareve!sali-gerdec,udb,peniciline,hajdut,agjent,perçares,incesist etj.mbiemra qe i meriton plotesisht po te ngushtohet laku!prit reformen ne padrejtesi qe shpejt do te behet dhe do marri emrin e vertete DREJTESI.

  Reply to this comment
 24. Rea September 14, 19:15

  Falenderojme gazeten per kete interviste por ne nje momente teper te pa favorshem per deri sa krimi me i fundit ai i bankes eshte akoma me i fresket.une si lexues i gazetes kisha disa pyetje per Izetin ose Lezetin.1 -perse kaq i vonuar .2-perse nuk shprehet i vellai ose babai i fatmir haklajve.3-ju keni qene i larguar diten e krimit nga sherbimi dhe keni qendruar ne linez dhe tek liqeni kushe kishte djeni per ty,4-kur jane takuar me ty ti thua se ishin te pergjumur sikur te kene fjetur jashte??(nuk kishin ndonje baze ku te strehoeshin).5-po bene rolin as mishe as peshk.6-a po mbane rezerva dhe perse??

  Reply to this comment
 25. Neri September 14, 19:16

  Kjo gazete e kjo interviste vetm ne sherbim te se vertetes nuk eshte. Qellime me te errta e te lidhura me ineresa te ngushta te caktuara jane ato qe kane nxitur kete inerviste te sforcuar nga nje gazetare e sforcuar.

  Reply to this comment
  • bubi September 14, 20:34

   O Neri ik futi nje tas me dhalle andej nga Shqupi

   Reply to this comment
   • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku September 14, 20:37

    Ne çdo vend demokratik te botes pas publikimit te fakteve te tilla do te kishim arrestim te Kryeministrit KRIMINEL Sali-Sude Berishes.
    Jan fakte TRONDITSE te ndigjosh si osht drejtu shteti nen udh-heqjen e Sal Gerdecit.
    Shqiptarija i dinte kto gjona por kur thuhen nga goja e shoqerusit te tij jan mese te verteta.
    Sal duhet KRIPOSUN i gjalle per gjith ato viktima qi i krijoj Shqipnis

    Reply to this comment
    • beni September 14, 20:38

     Keto na uzurpuan pushtetin pas diktatures komuniste…injorante e provinciale….kriminele e ordinere…o tempora o mores…FALEMNDERIT 1000000 HERE POPULLIT SHQIPTAR QE PAS NJE DURIMI KAQ TE GJATE I HODHI NE KOSH TE PLEHRAVE DHE KOHA E TYRE NUK FO KTHEHET KURRE ME. Merreshin me droge e kontrabande dhe vrisni njeri-tjetrin per arsye idiote. VELLEZER SHQIPTARE SA ME SHPEJT NGRIHUNI DHE USHTRONI PRESION TE REFORMOHET DTEJTESIA DHE YE DENOJE KRYEPLEHREN KRIMINELIN SALI BERISHA DHE TI SEKUESTROJE PASIRITE E VJEDHURA E TE NDERTOJE SHKOLLA E SPITALE ME PARATE E VJEDHURA NGA KY HORR VUCIDOLI. PRISNIN SHQIPTARET E MJERE TE BEHESHIN SI GJITHE EUROPA ME KETO DERRA..NE FAKT NA BENE DI GJITHE TROPOJA. VDEKJE BERISHES DHE DERRAVE TE TIJM

     Reply to this comment
 26. shpetimi September 14, 19:24

  po ky qe po tregon jo isha ketu e jo atje dhe po thote se di kete e ate ,ky ashte bash ai i pari qe duhet hetuar e gjykuar ,sepse po i vijka era hudher dhe po don me fajesu sb. por autori i pare ashte ky qe i ka vozite neper tirane dy dite e na thojka se nuk di gja qa u bo.

  Reply to this comment
 27. lali September 14, 19:25

  I lexoni se ç’fare emrash permenden? Ne dore te kujt njerezish dhe mentalitetesh ka qene Shqiperia! Dhe vazhdoni qe te adhuroni te tjeret ,qe thjesht kane nderruar emrat dhe dialektin!Ky vend nuk behet deri ne momentin, qe kjo klase politike te zhduket bashke me sejmenet e saj.Per kete duhen heronj,por nuk besoj se mund te dalin nga populli im legen!Te anija e Izetit duhet te hypim ne,por jo per tu mbytur,thjesht per te ikur.

  Reply to this comment
 28. nastradin September 14, 19:39

  Tani eshte shume vone .
  Populli dhe rinia besuan tek demokracia .
  Sistemi i enverit nuk kishte liri por kishte barazi.
  Sistemi i saliut nuk ka liri nuk ka as barazi.
  Populli qe i provoje te dy sistemet sot e di se cili stistem ishte me i mire.
  Kishte bukuri kur zgjoheshim ne mengjez duke ngrene mengjezet e duke vrapuar per ne pune.
  Sot cdo gje eshte nihiliste.
  Dhe pa vlera .
  Kjo shoqeri o komunitet ka humbur shpirtin.
  Nuk na plas shume se saliu e te gjithe politikanet kane vjedhur dhe kane bere leka. Ne populli u kemi dhjere ne pasurine tuaj.
  Por qe keta politikane i moren shpirtin dhe vlerat ketij populli duhet te pergjjigjen deri me nje..
  I vrane shpresen dhe te arthemen rinise qe nuk ka shprese per punesim. E droguar e shperfyturuar me propagante nihiliste.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi September 14, 21:23

   Dakord dhe me ju “nastradini” kaltérosh? Vazhdon me sukses “shpëlarja e trurit” me përralla nihilizmi e pseudodemokratike? Marrin pjesë zedhënësit e shtetit të cubave dhe të agjenturave antishqiptare!? Moj Shqipëri e mjera Shqipëri…!? Tung!

   Reply to this comment
 29. ARUSHA September 14, 19:47

  SA ME I SHUME I DEGJON KETA TROPOJANE

  AQ ME SHUME SDO ME I PA KUURRRRRRE NE TIRANE

  PRUNE LIGJIN E UKUT E TUC MAKUT

  E SHQIPERISE JA VUNE NE QAF LAKUN!

  Reply to this comment
 30. nastradin September 14, 19:57

  Enveri na beri ateist
  Kurse demkracia na mesoi se zot qenka leku.
  Lakuriq kemi lindur dhe lakuriq do te ikim nga kjo bote.
  Vetem fytyra dhe te qenurit njeri nuk shiten dhe blihen.

  Pavdeksia fitohet me ate qe beni ne jete.
  Lume ai qe le kujtime te mira
  Jeta eshte vetem nje kujtim
  Lume ai qe fal dashuri dhe jep e eshte i dobishem per te miren e popullit

  Reply to this comment
 31. Toni i Madh... September 14, 20:18

  SHumica e shqiptarve Politiken e kuptojnè me interes prandajè keta mostra punojnè akoma
  ne Parlamentin SHqiptare sikur nuk ka ndodhur asgjè,jemi Popull fshatare dhe injorant ku
  hiq njè 30% qe barazoher me njè KULTURE EUROPIANE ,pra jemi pakicè per te qenè njè
  Popull Simbol.M.gj.ate hijena Sali do n’deshkohet para Drejtesise SHqiptare por pasi te
  humbè Bashkine e Tiranes(vitin e ardhshem zgjedhjet)dhe me e rèdesishmja Presidenca(mbas
  2 vjetesh) ,tani per tani eshte i forte dhe rrethohet nga shumè dashamires per interes pasi
  drejton akoma Institucjonet siç e kujtova me lartè .
  SI do intervista mbetet njè meritè per G.Dita pasi kerkon te japè opinjonit publik te verteten
  e Historisè 23 vjeçare qe mostra Sali e ka shkruar me gjak te derdhur nga Jugu ne Veri,
  edhe njè herè KOPLIMENT Gazetares Mira K.

  Reply to this comment
 32. Lenci September 14, 21:09

  Ky paska qene me te gjithe qe atehere edhe me Haklajt edhe me Berishen edhe me Azemin.

  Reply to this comment
 33. Pëllumb zaimi September 14, 21:46

  Pashë dje dhe sot komente që e bënin Mira Kazhanin sigurimse??? O kuku bre,- sa pa kufi qënka marrëzia!? Mirën që unë e kam ndjekur vazhdimisht është thjesht një gazetare e talentuar dhe me një shpirt realist? Kam qeshur njëhere me lot kur në një intervistë me Mustafa Nanon mbyllja ishte me pasqyrimin e faturës së kafeve…të cilën e kishte paguar jo Muçi por… Mira??? Po gjatë kësaj interviste kush pagoi Mira , ju apo… Izeti ? Edhe ky fakt duhet sjellë për të parë çfarë mikpritjeje afrojnë tropojanët e penduar…? Ha ha ha, Mira…sigurimse? Marrëzia është shumë e madhe ndër ne? Madje më duket sikur na i ka ngjitur saliu në përmasa të pabesueshme!? Mos e besoni po deshët,duhet të jetë se s’bën ngjitëse? Kam parë një dygishtak që edhe në gjumë i mbante gishtat në formën saliste dygishtake!? Ky është fakt që ajo, d.m.th marrëzia është ngjitëse? Tung!

  Reply to this comment
  • Sigurimsi September 14, 22:11

   Mira Kazhanin e kam rekrutue në kundërzbulimin strategjik qysh kur ka qën n’maternitet? Ishte me t’dhana shum’ t’mira sidomos zëmrën e kishte shum t’fort dhe kjo asht’konfirmue nga mjeku kardiolog i asaj kohe profesor doktor agjenturor sali ram berishi? Pranajna mos i queni të pa mujtuna ato qi thon’ për kët Mirën? Pëshnetje!

   Reply to this comment
  • s.g. May 13, 23:03

   As barbarizmat që përdor gjuha shqipe nuk janë ma të mërzitshme se qoroditja e përshëndetjes tungjatjeta (e treta në Europë si ma e mira përshëndetje)nga rrugaqëria e Prishtinës pse e përdor kur nuk je nga Kos.Izet më dhimbesh por shpresa s’falet

   Reply to this comment
 34. orli September 14, 22:48

  saliu trashgoi nga ramizi seksionin e dizinformacionit prane kqppsh-is!keshtu kjo rrace spiunesh jane ne gjendje kur ju preken interesat edhe mushken ta bejne shtatzene!!!hapja e dosjeve…dosjet,dosjet vetem ato e pstrojne shqiperine nga haleja politike..;

  Reply to this comment
 35. artan September 14, 23:50

  I nterviste e nje krimineli idiot dhe nje sigurimse asgje me tjeter. Tani Miras i mbeti ta nxjere dhe Zanin hero, boll me me keto lodra te qelbura me keta kriminele

  Reply to this comment
 36. orienti September 15, 00:16

  -Biseda merr vlera,sepse behet mes njerezve reale ,te cilat i japin siguri kesaj historie..Zakonisht ne shqiperi ,historia eshte shkruar nga oborrtaret ,ose enderimtaret,prandaj dhe harroet kollaj.
  Me vjen mire per gazetaren,qe diti te veje ne shina nje problem qellimisht te ngaterruar,dhe te drejtoje mendesi ,qe s’kane evoluar

  Reply to this comment
 37. Rrufeja shqiptare September 15, 00:31

  Nga faktet qe i flet Izet haxhia ketu eshte krejt e qart si loti……ska kurfar dileme…..Fatmir Haklaj ka ardh per te gjurmuar vrasjen e shkelqim Haklajt….dhe gjate asaj periudhe sa ka qen aty ai ka ardh te te dhënat se porosities I vrasjes se shkelqim haklajt eshet Sali berishoviqi….dhe se fundi eshte parkuar para PD me nji vetur me traga vlore duke pritur rastin per ta vra -per ta cofë coftinen te quajtur Berishoviq……mirpo berisha dinak e dergon zagarin etij trashallekun dhe kopukun azem hajdari per ti qeru hesapet me njerzit qe prisnin per ta vrar……………dhe e qet per te vrar azemin…kurva plake Sali brerisha ..krejt e qart….

  Reply to this comment
 38. GJELA September 15, 05:05

  Eshte e vertete qe ne dy pjeset e para te intervistes se I.Haxhise ndjehet ndoshta nje pendim per jeten e tij rrugaçerore e te nje vrastari qe kerkon te refehet se perse ka mbritur deri ne ate pike!Ne pjesen e trete per mendimin Tim del ne pah qarte se I.Haxhia ka bere loje te dyfishte me Haklajt dhe me idhullin e tij kryekrimin shqipetar iniciatorin e ideatorin e te gjitha vrasjeve politike e perse jo edhe me gjere Sali Ram Berisha.Ne kete rfefim per here te pare shikojme nje person qe shpjegimet e Tij nuk i bene nga deshira per te treguar nje te vertete por i ndodhur ne siklet te madh flet si Sali Berisha ku vetem te verteten nuk e ka thene kurre.Haklajt nga sa del ne kete bisede te coptuar te tij del se ne Tirane kane ardhur per te vrare njeriun me antiplumb ne trup Sali Berishen i cili si kryekrimineli i ketij vendi ka qene ne dijeni per kete prite nga po vete I.Haxhia(mendoj une).Duke patur rastin me ideal per te vene perballe zjarrit kundershtarin e tij te bezdisur e njekohesisht te çakardisur A.Hajdari ,ndoshta me mendjen e nje profesionisti Ai ka menduar te shfrytezoje trapllikun e A.Hajdarit ku ishte i sigurte qe ky do te eleminohej pasi pala tjeter ishte e shumte ne numer.Ne refimet e para Ai ndoshta me sinqeritet thote qe Tropojnet jane te shquem per te improvizu sherre me njeri tjetrin e jam i sigurte qe kete e ka shfrytezuar edhe
  vete Izeti duke na lene te nenkuptuar se edhe ai si Saliu nuk e ka dashtun A.Hajdarin duke qene pika e takimit te tyre ne kete ngjarrje qe perfundoi me vrasjen e nje vrastari qe qene te veshur me mantelin e PD.Kjo bande nuk kishte si te vepronte ndryshe kur edhe baza e tyre ishte e formuar nga kriminele ,rrugeçer e njerez me vese siç edhe e pohon vete Izeti.Nje element tjeter i rendesishem ne tregimin e tij rapadapa eshte shoqerimi qe i bene bisedes me duar ,çka tregon tek ky refyes se ai ka dashur te kontrolloje vehten se mos gabon .Asnje fjale e deponimit te tij nuk ka lidhje me fjalen pasardhese te tij.E vetmja fjali qe ai ndoshta ç’lirohet nga kjo deklarate eshte ajo e fundit kur akuzon Sali Berishen siç edhe ky i dyti akuzon I.Haxhine se e ka nxjerre ne prite gjahun e radhes ku kete here te dy nuk kane gabuar duke futur ne loje nje “bishe si Hajdari” me pistolete me silenciator ne dore.

  Reply to this comment
 39. kange Izet Haxhise September 15, 07:51

  Qyfteli ta shterngoj telin
  Me i preke perdet per Izetin
  Dy tri fjale Izet Haxhise
  Kesai krijese te poshtersise
  Kriminelave te shqiperise
  Qe i bane hyzmet tradhtise
  Si shtaze gjunglash ntoke tarberise
  Per te marre me zor pushtetin
  Than me plum me e tute miletin
  Tuj nxane prita e vra mas shpine
  Si qen tqartun mas sterrvine
  Me i kallxue Izet Hajvanit
  Cilen tmire i dhe vatanit
  Cka ki ba ti per shqiperi
  A po mburresh me tradhti
  Spaske lane ven hunet pa i shti
  Salih Shqipetarin smujte me e gri
  Sun e vrate Salih Shqipetari
  Por ia vrate Azem Hajdarin
  Me e dobesue me ja thye krahin
  Ne qete tbanditave u ngujove
  Shoket tu vrane po ti vet pshtove
  Paske shkue ne anadoll
  Me e kalue jeten me zor
  Ndere txhamise ka hi shejtani
  Me rrejte zotin stnihmon kurani
  Denue tka poplli e vatani
  Kriminel Izet Haxhija
  Nuk te do grueja as nuk tdon thmija
  Jasht shqiprise tka trete perenija
  Me rrene tue e fjale me bishta
  Nuk njolloset salih berisha
  E ka fale zoti qilibar
  Burre me nere e atdhetar
  Ja epe doren bota mare
  veq anmiqet qe sjan shqipetar
  Noj klysh qeni e noj magar
  qe e kan ba veten prralle

  Reply to this comment
  • tropojani September 15, 21:16

   Te lumt goja per kengen e bukur qe ja paske vu keti tradhtari….Me siguri e meriton te behet hit dhe te kendohet neper oda bujare dhe trimash….

   Reply to this comment
 40. adriatik xhafa September 15, 08:29

  po tani do meremi me historin dhe krimet qe jane kryer cfar doni me shume jane te qarta dhe edi rama ka qeverine ne dore dhe duhet te veproj faleminderit per inisiativen zonjes gazetare booll me intervista por duhet te mbrohet izeti sepse ben pjesen mete madhe te historise se pd dhe ato qe thote qeveria jone duhet tivere kokes mende se nji dite do te dalin te gjitha mereni ne shqiperi dhe te dali perballe shtetit shqiptar dhe ti tregoje vendin te gjitheve qe rine aty dhe edi rama duhet ti pergjigjet cdo fakti ai po do rezohet vet ku igjen keta njerez prandaj ai te ekstradohet dhe te japi prekurorise te gjitha detajet esistemit te qeverisjes pd ps . bool se populli shqiptar ka ngelur ne duart eketyre plerave

  Reply to this comment
 41. Davidi September 15, 09:19

  Foli e foli Izeti dhe ne fund nxorri emrin e nje te vdekuri.

  Reply to this comment
 42. Besi September 15, 15:35

  Më në fund, pas kësaj interviste, shqiptarët kanë përpara syve portretin vërtetë nudo të një politikani, atë të Salih Ramë Berishës. Ju lumtë znj. Kazhani!

  Reply to this comment
 43. elidon haxhia September 15, 19:07

  tan ata si e shajn izet haxhiajn jan mother fucker si mshefen mac facebookve e i thon dy fjal tan tutsa tan bitcha

  Reply to this comment
 44. Tropoja September 16, 00:25

  Izet fatmir metà kishte filluar pune ne tropoj , ti thua di shkonte me vllain te fillonte pun. Ti nuk tregon qe vellai jot ismeti erdhi me ta nga tropoja. Qellimi te takonte ty sepse ata Binin ne sy po te takoheshin me ty. Pse iket te kodrat e liqenit sepse aty ti ju dhe planin. Pse u denuat 3 vellezer kot fare dhe jo denime po ka 25 vjet. Ti i percolle ata dhe shkuat ke nehati dhe prap nuk dije gje. Ok kur e more vesh ti ishe shiqeruesi berishes pse u fshehe brenda e nuk ike tek ps . Pse ismeti u strehua ke ca tropojan. Ky ishte plani jot qe gjoja ne skemi lidhje , dhe ti nuk e le ismetin te shkoj me ta. Ti ktu je treguar i pabese, dhe meqe i ke hy rruges te drejt e din cka asht me pre ne bes njeri, e shef shpesh

  Reply to this comment
  • Tropoja September 16, 00:30

   Ne enderr azemin e koleget tu qe i tradhtove, vrasja e azemit ka qen e studiuar deri ne d’età je nga ana jote por ste doli ashtu. Te perdoren se kishe frik dhe nga nje djal i beses perfundove tradhtar. Ne malsoret e kem pas nje adet kur ja ham bugne dikuj se flliqim mbrapa. Mir qe fole per salen po per lirien e per djal te tij turp per ty. Sa lek je paguar per kete intervist. Je i vetedijshem qe jan fjalet tua spo ka manipulim, turp turp turp.

   Reply to this comment
   • Pallavra May 13, 16:27

    Kjo eshte e verteta miku im. Azemi levizte me makine te blinduar dhe nuk ishte e lehte te vritej. E provuan ne tropoje. Izetin e perdoren si karrem i cili e mori ne tel azemin. Me kaq mbyllet Kjo histori

    Reply to this comment
 45. Shqiptari September 20, 20:54

  Nje gje duket se Izeti e thote te vertete aty kuume negativ thote se konfliktet i ka nxitur Fatos Klosi, nje njeri shume negativ.

  Turp per ju tropojane nese keni vrare njeri tjetrin ne baze te genjeshtrave dhe manipulimeve dhe nuk keni zhdukur burimin e ketyre thashethemeve

  Reply to this comment
 46. Gentjan September 23, 15:47

  Qe gjerat te shkojne aty ku duhet duhet te merret ne interviste edhe truproja tjeter i Azemit qe u plagos ate nate Zenel Nezaj i cili ndodhet ne Belgjike.

  Duhet edhe ai te thoje te verteten e tij se si ndodhi vrasja edhe kush qelloi.

  Reply to this comment
 47. kasem gahinji May 13, 15:49

  per vrasesit eshte e qarte,izeti konfirmon gjithecka.por ka nje pike te erret:-roja personale e saliut dy dite rrjesht qendron larg saliut.pse?e kerkuan apo e derguan si specialist intrigash?braktisi detyren dy dite rrjesht.?pse?cila ishte detyra e tij per te cilen pagyhej?izeti thote:-vrasja e azemit ishte e rastesishme..po pse duhet te dilte azemi,pak xhandare kish ne seline e pd dhe duhet te dilte ai?si figure ai ishte i parafundit.te shpjegoje,ose e nxorren qellimisht”se ti i rregullon keto pune”,ose rastesisht”ti roja te porta,dil e shiko nje here ceshte ajo makine.dyshohet per makine autobombe dhe nxjerrin azemin?pra ne thelb nuk eshte e rastesishme,por izeti perpiqet te mbuloje dicka.mos do te lehtesoje saliun?te shohim,sepse kjo interviste ka kohe qe eshte bere.replikat,mesazhet qe ka marre mund ta kene detyruar te reflektoje drejt zbulimit te se vertetes.sidoqofte,dorzimi dhe kerkesa per ekstradim,bere me vullnetin e tij,eshte akt burreror.pse nuk e ben saliu?pse me vullnetin e tij nuk dorehiqet nga mandati,per tu perballur nga pozita te barabarta?frika e saliut tregon shume per pergjegjesin e tij.por fakt eshte qemotivi i vrasjes se azem hajdarit nuk del.

  Reply to this comment
 48. minushe May 14, 11:29

  gjithe historia me misteret e saj… qe ndoshta do zbardhet nje dite….por cfare beri Azemi qe pas vrasjes ….u shpall hero I demokracise.. Te nderuar lexues, sa me lart, a ka lidhje kjo histori me mbrojtjen e demokracise shqiptare ????????

  Reply to this comment
 49. kasem gahinji May 15, 11:33

  nga tipa si geringu shqiptar,qe eshte implikuar ne shume trafiqe e kondrabande,deri te lidhje me sherbime sekrete, nuk mund te priste asgje demokracia.nje pyetje gjithsesi e kam per izetin:-si truproje me saliun ke filluar para apo pas1 janarit 1991?nese di gje kush e fshehu saliun dhe azemin ne janar 1991 ne periferi te romes,kush pagoi qerane e viles?

  Reply to this comment
 50. ALBAN DEGA May 16, 04:14

  From: [email protected]
  Date: February 21, 2011 at 9:22:53 AM EST

  MESAZHI I PADEGJUAR I TROPOJES DHE TRAGJEDIA SHQIPTARE

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kam nje kerkese vellazerore per te gjithe lexuesit e komentuesit e cilesdo gazete e medias shqiptare. Mos e ngaterroni Malesine e Gjakoves, Tropojen me Sali Berishen me asnjerin prej ne tropojaneve. ” Nuk ka pyll pa derra” thote sovrani.
  Ia mori fytyren Malesise se Gjakoves. I shami shan, thone bashkevendasit e tij . E ai vazhdon adetin e te shamit.

  Sa trim eshte Sali Berisha!? Kembet e lehta faqja e bardhe !

  Per me teper ishin populli i Malesise se Gjakoves, bijt e bijat e Tropojes , te paret ne Shqiperi qe organizuan spontanisht protesten e pare mbarepopullore, protesten spontane, protesten uragan kunder Sali Berishes, Azem Hajdarit, Arben Imamit e co. me 9 janar 1991.
  Aty shihet qarte si drita e Diellit edhe trimeria e Sali Berishes dhe kacakeve te tij …
  Si Sali Berisha, edhe Azem Hajdari, edhe Arben Imami… edhe krejt ceta e kacakeve te tij u bene ere para urganait popullor tropojan
  “Heronjt e demokracise” u bene ere perballe sovranit! Ata lane mbrapa vetem hijen e pardesyve te bardha, dhe kembet e shpejta te lepurit te bardhe! Kembet e lehta faqja e bardhe!
  Kjo eshte trimeria e vertete e Sali Berishes! Trimeria e lepuri!

  Me syrin e se vertetes plot 20 vjet mbrapa

  “Kurre ne jeten time nuk kam pare nje uragan te tille popullor… U ndez qyteti i Bajram Currit nga zjarrmia e shpirtit demokratik dhe sic e tregoi koha edhe te parandjenjes se sovranit se cka do te vinte” me thoshte njezet vjet mbrapa vellai im Agim Dega , i cili ne ate kohe udhehiqte opoziten ne Tropoje.
  ” As qe behej fjale per ndonje organizim ose qofte edhe nje gisht e aq me pak dore te fshehte tonen si opozite ne ate proteste”, sic na akuzoi PD-ja ne ate kohe… “Kurre nuk do t’ia arrinim ta organizonim nje uragan te tille te papare ndonjehere ne historine e Tropojes…

  Nese nuk e besoni shikoni filmimet e cunguara te asaj ngjarjeje… Pyeteni edhe korrspondentin e RTSH-se Ilir Bucpapaj e mijera tropojane deshmitare te gjalle te asaj ngjarjeje, qe ka qene te pranishem e ka filmuar apo kane perjetuar ngjarjen.

  Terbimi i Berishes nuk fal as femijet!

  E ate dite nuk u thye asnje xham. Nuk u shkel asnje fije bari. Nuk u rrah as nuk u lendua asnje milingone….”
  E parandjenja e popullit u vertetua…. Asnje rreth si Tropoja nuk e ka paguar aq shtrenjte harxhin e politikes qe do te zbatonte biri i tyre, Sali Berisha. Mbi 165 tropojane, mbi 90 per qind te moshes nen 45 vjec, u vrane ne vitet 1997- 2000 per shkak te kesaj politike, per nje fjale te nje 16 vjecari ndaj Berishes ne qershor 97 . Pra dyfish me shume se sa ishin pushkatuar per gati gjysem shekulli diktature ne Tropoje.

  A e dini pse !? Nje djalosh 16 vjecar , Shkelqim Haklaj kishte thirrur kunder Sali Berishes ne mitingun e mbajtur ne Bajram Curri nga PD-ja per fushaten elektorale ne qershor te vitit 1997. Berisha ishte terbuar kunder nje femije!
  ” E dua gjalle ose vdeke ate djale ne Tirane” u hakerrye edhe ate dite ish- Presidenti shqiptar Berisha para mikrofonave. Eshte e incizuar dhe eshte transmetuar ne kronikat e “ Xhungles” se gazetarit me te mire hulumtues shqiptar te te gjitha kohrave Artan Hoxha.

  Zjarrvenes i Tropojes- Zjarrvenes i Shqiperise

  Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte flaken edhe vendlindjes sone , Tropojes… As ato fantazma nuk do ti ndahen regjizorit edhe te kesaj tragjedie tropojane as pertej varrit derisa te zbulohet e verteta cullak ( lakuriq ) e derisa te jepet drejtesia nga shteti ligjor per kete tragjedi tropojane qe do te ishte pjese e tragjedise se madhe shqiptare me te njejtin regjizor, Sali Berishen!

  Zjarrvenesi i Tropojes nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Shqiperise. Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Tropojes!

  Si njera edhe tjetra jane duke paguar edhe sot haracin e asaj tragjedie, plaget e se ciles do te vazhdojne te kullojne gjak derisa te jete vene ne vend drejtesia nga shteti ligjor, para te ciles duhet te jene te barabarte si Presidenti edhe ai 16 vjecari krejt i pafajshem, si krye- ministri edhe secili prej te ekzekutuarve me urdherat e tij direkte me 21 janar 2011. ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit”

  Keshillat qe rane ne veshin e shurdher i Berishes dhe Azem …. ari

  “Tri dite para se te vinte ne Tropoje u takova rastesisht me Berishen tek Pallati i Kultures ne Tirane”, tregon Agimi. “U pershendetem vellazerisht… Me thote se do te vinte ne Tropoje dhe me pyeti per ndonje sugjerim. I uroj paraprakisht mireseardhjen dhe i jap tre keshilla:

  E para, mos merr me vete Azem Hajdarin se tropojanet kane alergji per te.

  E dyta mos merr shume lidere te PD-se me vete se tropojnave u duket sikur po u ben karshillek.

  E treta , mos fol ashper kunder Enver Hoxhes tani per tani sepse akoma nuk eshte krijuar mjedisi per kete hap ne Tropoje…”

  Beri krejt te kunderten per secilen keshille. Cfare mbolli korri!!!

  Te nesermen duke shkuar ne Tirane per te raportuar per ngjarjen ishja ne nje traget me suiten e Berishes, perfshi Azem Hajdarin. Isha ulur prane nje plaku te mencur e shume hokatar nga Puka dhe po pinim kafe. Pak caste me vone afrohet Azem Hajdari dhe fillon te bertase e kercenoje pse gjoja i kishim organizuar antimitingun. Iu pergjigja me qetesi . Ai vazhdoi ne te tijen.

  Ne kete kohe plaku qe kishja prane e keshillon qe te qetesohet se ishim vellezer. Azemi terbohet edhe me keq dhe ofendon plakun quke e quajtur “matuf”.

  -A e di ti mor matuf se une jam Azem Hajdari, i hakerrehet Azemi duke uleritur.

  – Si e kishe emrin si e kishe!?, i thote plaku hokatar.

  – Azem Hajdari dora vete Azem Hajdari , i pergjigjet ai.

  – Manete i thote, ti emrin mund ta kesh Azem Hjadari… Po ti kake ( qenke ) Azem K….ri…, iu pergjigj me gjithe forcen e shpirtit plaku i mencur pukjan.

  Kujtese per cdo shqiptar !

  Malesia e Gjakoves, Tropoja, e dha mesazhin e vete demokratik per krejt Shqiperine. Fatkeqesisht ai mesazh nuk u degjua dhe aq me pak nmuk u kuptua ne kohe… Ndaj mos shani Tropojen. Tropoja nuk ka asnje faj. Tropoja e kishte kryer detyren e vet atdhetare e qytetare.

  Jo vetem ne ato fillime demokracie. Shume me heret. “ Ruaju pabesise se shkaut ( serbo- malazezit ) dhe sherrit te Berishes” e ka thene tash e mbi njeqint vjet.

  Jo vetem kete por edhe filozofine per berishsit. “ Berishsin edhe kur mbytet mos i kerko kufomen teposhte lumit. Kerkoje perpjete. Jo vetem per se gjalli por edhe per se vdekuri ata ecin mbrapsht,

  Nese kini dyshim shihni rrugen e politiken, shihni ecurine e Sali Berishes! Aty keni jo vetem deshmine e mencurise tropojane por edhe nje mesazh per te gjithe shqiptaret. E kur nuk te do katundi tend si mund te doje qyteti, rrethi , krahina, shteti, kombi tend!

  Katrahura 97, Otrantoja, Grushti klasik i shtetit 98, Gerdeci 2008, 21 janari 2011 jane deshmi mjaft tragjike per ti harruar. Kush harron eshte i denuar te perserit te njejten tragjedi.

  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne… Po bien… bien…bien!

  SHENIM: NDAJ MOS E SHANI, MOS E NGATERRONI TROPOJEN ME ASNJE BASTARD TE SAJ….
  ASNJE TROPOJAN KUSHDO QOFTE AI NUK MUND TE FUSE NE THES KETE PERLE, ZANE MALESH E JATAK BURRERIE, TRIMERIE, BESE E MIKPRITJEJE LEGJENDARE…
  ZJARRVENESI I SHQIPERISE SALI BERISHA SE PARI IA VURI FLAKEN, MINAT, RRENIMIN VENDLINDJES SE VET, MALESISE SE GJAKOVES = TROPOJES…
  E GJETI PERLE, E GJETI QYTETIN E ALPEVE, BAJRAM CURRIN, E GJETI NE PUNE KAMIN E KROMIT…
  I LA TOKE TE DJEGUR, KANDAHAR, SKAM…!
  PER 16 VJET PRESIDENT,KRYEMINISTER SALI BERISHA NUK LA NJE KRUA ME EMRIN E TIJ NE VENDLINDJEN ….
  AS RRUGEN E VALBONES NUK E MBAROI … E PAGOI TRI HERE ME TAKSAT E SHQIPTAREVE “KRYEMINISTRI I RRUGEVE” QE ME SHUME SE ASNJE PUSHTUES E DESPOT,UA DHA RRUGET E BOTES, TROPOJANEVE E SHQIPTAREVE, POR KREU VETEM 6 PREJ 20 KILOMETRAVE TE SAJ…
  PARET E SAJ I VODHEN CIFLIGARET E TIJ NE KRYE TE TROPOJES , I KTHYEN NE VILA, HOTELE, ZAPTIME TOKASH ….NE PLACKITJE E KORRUPSION MASIV QE KANE TRIPOJEN E SHQIPERINE RRASE NE DIELL , SIC THEMI NE TROPOJANET!
  SA TE ZBATOHET VETINGU E REFORMA NE DREJTESI DO TI GEZOJNE NE QELITE E BURGJEVE E PRANGAVE…
  SARAJET E DUGAJAT NUK FUTEN NEPER XHEPA E AS NE BANKAT IN E OUTSHORE TE KUSARISE BERISHIANE !
  HAKA DO KTHEHET TEK I ZOTI, TEK POPULLI TROPOJAN E SHQIPTAR!
  ASNJE PARALAJMERIM I FUNDIT ALA KIM JONG UN E ZGJIDHJE PERFUNDIMTARE ALA ADOLF HITLER NUK DO TA SHPETOJE SALI BERISHEN DHE BANDEN E TIJ TE GANGSTEREVE FAMILJARE E POLITIKE NGA DREJTESIA DHE LIGJI !

  Reply to this comment
 51. ALBAN DEGA May 16, 04:18

  Sent: Thursday, September 12, 2013 1:39 PM
  Subject: AZEM TI JE GJALLE …. !

  AZEM TI JE GJALLE …. !!!!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berisha botoi sot ne Facebook nje elegji fantastike kushtuar heroit te demokracise Azem Hajdari!
  Azem ti je gjalle ,e shte titulli i saj .
  Azem ti je gjalle !
  Por une te desha te vdekur.
  Te desha te vdekur sepse vdekja me shume se jeta jote me sherbente mua!
  Vdekja jote do te ishte ringjallja ime
  Arkivoli jot do behej topuzi per te shqyer dyert e Kryeministrise, Kuvendit, RTSH-se … shtetit !
  Varrimi jot do te behej grusht shteti im ne bashkepunim me Milloshin!
  Me nje gure vrisnim dy zogj:
  1- Nje thike mbas shpine Kosoves dhe luftes clirimtare te UCK-se
  2-Nje shpate magjike per te rimarre pushtetin e sundimin une !
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli!
  Pa pushtet, pa karrike, pa sundim te pakufizuar… pa pushtet dhe pa impunitet jeta ime eshte me e rende se vdekja jote!
  Azem ti je gjalle … i gjalle per se vdekuri !
  Une nuk te vrava… as te perdora as te shperdora sa ma dashti suma! Kurren e kurres…
  Une nuk kam gisht ne pushket qe te vrane…
  Une vetem te nxorra ne prite! Vetem te nxorra ne prite per te te dhene pavdekesine ty heroit te demokracise! Ty liderit te dhjetorit! Ty….
  Azem ti je e do te jesh gjalle per se vdekuri!
  Te nxorra ne prite vetem e vetem qe te shpallja deshmor!
  A nuk veprova keshtu edhe me Arben Brocin e tre heronjt e 2 prillit!
  E shiko Azem cfare bej une per heronjt e demokracise!
  Cdo sakrifice e bej une… I nxjerr ne prite heronjt per ti shpallur deshmore!
  A e kishe menduar ndonjehere Azemi im i gjalle se do te preheshe me te tera nderet ne Varrezat e Kombit !
  Cfare nuk bej une per demokracine… Edhe vete demokracine, bile edhe Shqiperine vete e bera deshmore te karrikes sime … Jo nje por tri here me radhe !
  Azem ti je gjalle… Per heronjt e demokracise une bej cdo sakrifice!
  I pari ne sakrifica e i fundit ne pretendime! Eshte tipari numer nje i antikomunistit. E ka thene vete ai i madhi, me i madhi antikomunist i Shqiperise Enver Hoxha vete.
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli… E cfare kuptimi ka ymri im pa karriken qe mia shkurtoi kembet ky demosi i mallkuar me 23 qershor!
  Azem ti je gjalle per se vdekuri …
  Une jam i vdekur per se gjalli qysh ate dite te mallkuar 23 qershori…. Oi…Oi….Oiiiii !

  POST SCRIPTUM: Nje mesazh edhe per te bijen e Azemit qe po orvaten ta keqperdorin njesoj si te jatin…. Edhe djalli shfaqet me fytyre njeriu, thote filozofia 5000 vjecare kineze.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*