“Po merremi me kaseta porno, kur krimi 25 vjeçar ka marrë peng shtetin”

June 4, 2016 10:48

“Po merremi me kaseta porno, kur krimi 25 vjeçar ka marrë peng shtetin”

Izet Haxhia ka reaguar pasi Gjykata e Lartë ka dhënë vendimin për dosjen ndaj grupit te ashtuquajtur “Hakmarrja për Drejtësi”.

Ai thotë se shumë nga krimet për të cilat akuzohej ky grup nga Berisha, në fakt janë kryer nga shteti i Berishës.

Haxhia kujton bombën e vendosur te VEFA dhe tentativën për të ekzekutuar Agim Shehun me urdhër të Berishës.

Sipas tij, në atë kohë ka pasur një grup me 30 persona, shumica e të cilëve u bënë vrasës dhe kanë kryer disa ekzekutime.

Madje, sipas Haxhias, disa prej tyre janë përfshirë edhe në vrasjen e gjyqtarit Konomi dhe bankierit Artan Santo.

Ja çfarë shkruan Haxhia:

“Lexova nje vendim te vonuar te Gjykates se Larte, ku hidhte poshte dhe perjashtonte ekzistencen e te ashtuquajtures banda ‘Hakmarrje per Drejtesi’.

Kam qene i pari, perveç te akuzuarve per pjesmarrje ne kete ‘bande’, qe kam hedhur poshte ekzistencen dhe disa krime qe i ja kane veshur kesaj ‘bande’.

Kur kam thene keto te verteta qe dija, jam akuzuar se po mbroja kete ‘bande’ ne gazeten e tyre, pra gazeten Dita, nga ana e ideuesit te kesaj bande dhe te birit te tij, që eshte dobiçi i Serbise, me veglat qorre Gazidede dhe Shehu.

As nuk e kam ditur, as nuk e di akoma se kujt i perket pronesia e gazetes Dita, nuk kam patur njohje, as nuk kam me te akuzuarit e kesaj bande te sajuar, por nisur nga ajo qe une dhe vëllezërit e mi kemi qene viktime e intrigave e sajesave te dhendrit te Serbise dhe veglave te tij ne drejtesi, per nje krim qe nuk e kemi bere ne, por i kryer nga ideuesi i sajesave te tilla, ashtu sikur eshte po ai urdheruesi i disa krimeve qe ja hodhi kesaj ‘bande’, dy jane nga keto krime te renda qe jane ideuar nga mendja kriminale e dhendrrit te Serbise, që dua te veçoj.

Autobomba e vendosur tek firma VEFA me 26 shkurt 1996 dhe vrasja e Bujar Kaloshit ne korrik 1996.

Te dy keto krime monstruoze jane krime shtetërore te zbatuara nga njerez te lidhur me shtetin e kohes, qe punonin per shtetin nen mburojen e organizatave ilegale dhe te jashteligjshme te antikrimit te krijuar nga shteti i kohes.

Askush deri me sot nuk ka marre mundimin te hetoje apo hedhe drite mbi ekzistencen e kesaj organizate antikrim, qofte nga drejtesia apo nga mediat. As nga qeveria e sotme.

Kane qene rreth 30 pjesëtare te kesaj organizate ilegale qe kane kryer vrasje per hesap te politikes e me vone per hesap te atyre qe paguanin leket, siç eshte rasti i vrasjes se gjyqtarit Konomi apo i bankierit Santo.

Disa prej tyre jane vrare, siç eshte rasti i killerit Anton Gjergji, që vuri autobomben tek VEFA apo kreu shume vrasje te tjera, si ato te Haklajve. Ai u vra pasi doli jashte kontrollit te atyre qe porositen keto vrasje.

Anton Gjergji u perpoq te eleminonte edhe Agim Shehun duke i vendosur bombe ne deren e apartamentit te tij me porosi te Berishes, por qe u njoftua nga persona te afert me Shehun, dhe u be çaktivizimi i kesaj bombe pa shperthyer.

Pse nuk pyetet Agim Shehu per kete tentative? Ka patur apo jo nje tentative te tille?

Perse dhe nga kush kerkohej vrasja e tij?

Apo rasti po i mbetur ne tentative i vrasjes se komandantit te grupit antikrim Vasillaq Sota, po ne të njejten menyre dhe nga i njejti person.

Perse nuk behet nje hetim i plote e i paanshem i ketij grupi kriminal brenda shtetit dhe i perdorur po nga shteti?

Apo kane frike se aty do të dalin te brendshmet e pista te lyera me gjak te ketij shteti kriminal qe kemi krijuar per keto 25 vjet tranzicioni.

Mos u merrni me kaseta perverse e porno te kujdoqofshin, por merruni me krimin 25 vjecar qe ka marre peng shtetin”.

June 4, 2016 10:48
Komento

18 Komente

 1. gjyshi June 3, 17:11

  shtet mutii.bomba duhet ne parlament e te qerohen keto plera njehere e mire.

  Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... June 3, 22:25

   Ne kete meselene 25 vjecare te shtetit tone te pazakonte nuk te bene me habi asgje, pervec faktit qe rama i kollarisur si bir i popullit hesht perpara cdo skandali para te cilit ulen perdet e sekretit.

   Qe hesht eshte e qarte por pyetja eshte “Perse???” Prese rama qe ishte ne nje shesh me te renet e 21 janarit diten e vrasjes se tyre nuk e ngre zerin sa duhet as per ta???

   Rames i mjaftion vetem nje vendim qe ai si kryeminister e zoteron: fshirja e nenit 25 nga reforma ne drejtesi dhe tia jape ate popullit ta votoje me referendum. Kjo do te ishte demokraci ne funksion, do te ishte transparence ne krah te qeverrise dhe kryeministrit dhe mbi te gjitha do te ishte drejtesi per kombin dhe shkalle e konsiderueshme per cuarjen e shqiperise ne evrope!!!!!!!!!!!!

   Une mendoj se edhe rama ka dicka qe nuk e le te flase. Perndryshe reforma ne drejtesi do te kishte marre fund deri tani.

   Rama eshte me dorashka kremineli aq sa eshte edhe saliu. Ndoshta jo per vrasje por per shitje leje pallatesh kur ishte kryebashkiak i tiranes dhe dikush ia mban te tendosura fijrt ne prapaskene.

   Pra politikanet tane ia kane topet ne dore njeri tjetrit dhe askush nuk guxon te terheqe i pari.
   Keshtu qe ne jemi dhe ngelemi nje vend i qelbur prej krimit dhe hipokrizise ekstreme, gjendje nga e cila asnje shqiptare ne jet sote nuk do arrije ta shohe shqiperine te dale.

   Reply to this comment
 2. zsf leka June 3, 17:27

  Ne Shqiperi nuk ka prokurori,gjykate as parlament qe te nxjerrin te verteten,te ndryshojne gjendjen.Si i justifikojne pagat e majme qe marrin?Kur lexojme keto artikuj apo vendimin ne gjykates pe hakmarrjen per drejtesi pas kaq vjetesh et, si keto a thua se Shqiperia eshte 100 ml banore jo rreth 3 ml .Si drejtohen shtetet e medha ?Atje duhet te behet nami po te drejtohen nga njerez te tille si ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 3. zef leka June 3, 17:43

  Pergezime stafit te gazete dita per shkrimet e rendesishme qe boton.

  Reply to this comment
 4. Zef leka 2 June 3, 17:53

  Pegezime stafit te gazete dita

  Reply to this comment
 5. Genti June 3, 18:17

  Katerrmen ka bere se vrari ky pusht i UDB serbe sali ram berisha,ku eshte ai o mark uk shikoje idudhin+ADN tende te pabese vrasin njeri-tjetrin pas shpine,vrasjet me te bujshme ky plere serbe i ka bere,yyyyytttt mendie diabolike…Nuk flet kot+dokrra i madhi Izet Haxhia…

  Reply to this comment
 6. Arber June 3, 18:32

  Bravo Haxhia, te gjitha sa thua jane te verteta, sepse i kemi jetuar me TMERR!

  Reply to this comment
 7. Pilo Lala June 3, 18:47

  Ne kamikazet e Berishes ka qene edhe nje Tropojan qe jetonte ne Fier, qe e vrau motra e Haklajve.
  Per ate thone qe vendoste eksploziv me telekomande.
  Ai ka vrare nje ose dy vellezer te Haklajve shperthim ne makine.
  Ne varrimin e tij ka marre pjese Sali Berisha

  Reply to this comment
 8. Tani June 3, 18:49

  Ah mor Izet sa gjera te verteta ke then ti por….. Nuk eshte me faji Kriminelit Berishe po i pabythsave socialiste. Ky rilindasi sharlatan i vuri vulen perfundimishte te ardhmes te ketij vendi per ta pare Berishen&femijet e tij kriminel ne burg.

  Reply to this comment
 9. Spartaku June 3, 18:53

  Pergezime zotit IZET HAXHIAJ,qe me guximin e madhe dhe me sinqeritetin e tij,i jep vendit dhe popullit tone nje kontribut te madhe e te rralle.Sote per sote,akuzat te dokumentuara,mund te mos i marre njeri ne konsiderat,pasi kemi nje prokurori te kapur nga Sali Berisha,por neser kur shqiperise do ti vije nje drejtesi te vertet,ato do te dalin si dokumenta shume efikase dhe te pranueshme.Do vije dita qe te gjitha deponimet e IZET HAXHISE do te gjejne vendin e duhur,dhe do bejne punen e duhur.Edhe ata,qe,sote pengojne dhe nuk i marrin ne konsiderat per hetim,do te kalojne ne bangon e te akuzuarve.Dardha e ka bishtin mbrapa.

  Reply to this comment
 10. Arben June 3, 19:09

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK,

  EDHE BAR DO TE HAJE, EDHE RRUGEVE TE BOTES DO TE BREDHE SI LYPSAR, POR AMA PARTINE NUK E TRADHETON.

  Reply to this comment
 11. Luli June 3, 19:36

  Bravo Izet Haxhia!
  Do te shkruaj historia per ty more trim. Shpresojme qe nje dite te vihet drejtesia ne Shqiperine

  Reply to this comment
 12. sokol June 3, 20:11

  Si i besoni nje vrasesi si haxhia?!
  Kunishte ky kyr ndodhnin keto gjera.
  Aoo ndryshoi karakter ne moshen 50 vjec?!
  O shqiptare, kaq keq u ka lene truri?!
  Haxhia eshte i mundur ne kete jete me cka bere.
  Haxhia ka mllef perse nuk ju mbulua krimi ped sherbimet qe ka afruar.
  Haxhia urren sic urren cdonnjeri i destinuar te vdese ne syrgjin pa pare me atdheun.
  Nuk keni ndohte qe besoni te kjo lloj kategorie?!
  Po respekt per inteligjencen tuaj?

  Reply to this comment
 13. hanxhiu June 3, 20:24

  Na ishte nje here nje Sali.
  Kishte roje nje Haxhi.
  Kur Saliu ra nga fiku.
  Haxhia u ngrit e iku.
  Socialistat sa moren pushtet.
  Dy her denun Haxhin e shkret.
  Nji per vrasje nji per grusht shteti.
  Se maj tanku e pa mileti.
  Po ma von koha ndryshoi.
  Haxhia shpejt nisi e shkroi.
  Mori penen shkruan historine.
  Do te laje biografine.
  Vetem se harron i shkreti Haxhi.
  Nuk falen denimet me histori.
  Por dhe u falshin nga pushtetaret.
  Nuk falet gjaku nga familjaret.

  Reply to this comment
 14. Darius June 3, 23:08

  POLITIKA ne Albania state,eshte MAFIE,qe vjen nga ish-byroja.
  Nje mafie e stofistikuar teper e nderlikuar per tu kuptuar nga njerezit e thjeshte.
  PD…LSI…PS=Mafie!!!
  Izeti nje i penduar!!

  Reply to this comment
 15. Andrea June 4, 13:21

  Mos e kerkoni tek Rama qe te veproje ndaj tragjrdise kombetare te ketyre 26 vjeteve o popull dele.Organizimi i protestave te fuqishme per reformen ne drejtesi dhe arestimin urgjent te bandes se Sali Berishes shpejton pranimin e shqiperise ne Europe dhe ju thyen hunden PODESTES dhe U,D.B.se qe mbrojne me cdo cmim kermen e ketij kombi SALI BERISHA si dhe krye mafiozin qe ri ne hije e ferkon duart me pordhet e Saliut ILIR META.Pa u shporur keta mafioze Rama nuk mund te beje azgje pasi eshte i bllokuar nga kjo dyshe qe eshte edhe fatkeqesi e ketij kombi.

  Reply to this comment
 16. Alban Dega June 4, 15:17

  Subject: SHQIPERIA NE SEMAFOR

  OPINIONE:

  E BUKURA E DHEUT…. SHQIPERIA NE SEMAFOR…

  – Plasi p … jeshka!

  – Te pakten te mos bejne Puritanin ata qe e nxoren aty!

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  Eureka… Nje kryebashkiak i degjeneruar ia lyp nje 20 vjecarjeje ne shkembim te nje vendi pune, ne kembim te bukes se gojes dhe nje jete me te mire.
  Media prostituta qe i kane kthyer studiot e ekranet, faqet e fytyren ne shtepi publike e q… ihane… vene kujen e bejne Virgjereshen me p… jeshka ne goje e palle ne dore!
  Politika eshte kurve, ka thene nje nder baballaret me te shquar te saj Churchilli. Por kurre e ne asnje rrethane ai nuk e nxori Mbreterine e Bashkuar ne semafor , sic veproi politika shqiptare e ketyre 25 vjeteve te fundit me Atdheun tone te bukur
  Krim i shemtuar.
  Lukunia e puritaneve hidhet ne sulm. Secili e te gjithe bejme moral.
  Te gjithe bejme jo vetem prokurorin e gjykatesin, moralistin e te ndershmin sikur te ishte i vetmi rast i shemtuar e degjeneruar ne nje shtet ky degjnerimi eshte bere jo vetem mode por edhe menyre jetese, leve pasurimi, ballone shpetimi.
  Me mijera kilometra larg deri ketu ne Nju Jork vijne emra e bema ministrash e deputetesh, kryebashkiakesh e ish-kryekomunaresh qe per cdo sherbim publik qe e kane detyre ligjore, per cdo emerim apo shkollim, punesim apo gradim, promovim apo perkrahje kerkojne paga ne natyre apo me para ne dore e vetem ne euro. Nuk kane kohe as ti numerojne leket e shkreta.
  Cfare pergjegjesie mban Edi Rama per nje krybashkiak te degjeneruar si ky hamshori plak i Dibres!?
  Cfare pergjegjesie mban Ilir Meta per ish- drejtoreshen analfabete te Arsimit te Lushnjes qe u kap me dopjo PP apo per Eskobarin e Sarandes?
  Cfare pergjegjesie mban Sali Berisha per terakun Ylli Pango qe Gjykata prostitute po sa ai e nxori te virgjer!?
  Cfare faji ka Lulezim Basha per deputete e kryetar bashkie te PD-se qe ua lypin pjeshken por edhe kuleten Klodianave apo Franave… Dopjo PP ose ne P… te sames!
  As Rama, as Meta, as Berisha, as Basha nuk kane faj per ta… Ata nuk jane e nuk mund te behen Gardiane seksi e Roje krevatesh te cdo zyrtari te zgjedhur prej tyre….
  Secili mban pergjegjesi morale dhe ligjore per veprimet e tij!
  Ne flasim vetem per Gjykates e Prokurore te korruptuar por harrojme se kjo eshte vetem gjysma e se vertetes. Harrojme se shume prej tyre per nje post te tille kane paguar 100- 500 mije euro per ato karrike!
  Kujt !? Emertesave perkatese KLD-se , deputeteve e deri edhe Presidentit nepermjet nje lukunie sekseresh qe gjuajne si hienat cdo oferte per karrike e para, per p… jeshka e per sefa! PP- Ja – jo Partia e Punes, por partia e Pjeshkes dhe Parase ka mbreteruar e sundon Boten!
  Zanati me vjeter ne Bote! Ka mijera vjet qe Bota sillet e bie ne gjunje para tyre !
  Ekonomis e tregut nxjerr cdo gje ne treg
  Sic na thoshte ish- Presidenti i Meksikes miliarderi Luis Echeveria Alvarez ketu e 30 vjet perpara ne shtepine e tij ne Cuernavaca ” Ne kapitalizem nuk ka te bukur e te shemtuar, te trashe e te holle, te Cdo gje matet me para! Je aq i zoti, aq i bukur, aq i mencur sa para ke. Para me cdo mjet e me cdo rruge !”
  Si u siguruan votat e munguara per 2 presidentet e fundit te Republikes se Shqiperise Zoti Puritan!? Me vota te blera, me vota te trafikuara…
  Kur shitet e blihet, kur trafikohet deri edhe posti i Presidentit ai vend ka marre fund! Ka dale ne semafor ne pritje te klientit te radhes!
  Ky eshte faji madhor i politikes shqiptare dhe krereve te saj!
  Ketu ne Nju Jork dhe me teper ne Washington e ne Bruksel, ju siguroj edhe ne Beograd e ne Athine, ne Moske e ne Pekinin larget e dine me emer e mbiemer e deri ne hollesite me te vogla veset, virtutet, cenet, miresite e dobesite, bemat dhe poshtersite e cdo politikani e zyrtari te rendesishem shqiptar….
  Teknologjia ka arritur maja te paimagjinueshme vetem 10 vjet perpara. Po plaket cdo ore e cdo sekonde!
  Per publikun kjo. Po per institucionet speciale!?
  Jane te pakten 5- 10 vjet perpara!
  Puritanet e Tiranes bejne sikur nuk e dine!
  Te gjithe pergjojne te gjithe!
  Secili pergjon secilin.
  Dine per secilin prej nesh shume me teper se secili prej nesh di per vetveten!
  Dine edhe cka dime ne per vetveten… Dine edhe cfare dine e cfare thone te tjeret per secilin prej nesh.
  … Nuk dine vetem cka ata nuk duan as nuk kane interes te dine per secilin e ne te gjithe!
  Ndaj te mos bejme Puritanin dhe as te virgjerin
  Jemi ku jemi se jemi si jemi sepse te tille jemi…
  Vendi me i bukur ne Bote me nje popull qe lind e rritet mbi nje truall flori duke numeruar qindarkat per te shtyre ditet e muajt, ndersa nje grusht politikanesh e kusaresh te pa dine e iman hyjne ne politike si te mjere e behen milionere.
  Politika eshte bere mjeti dhe rruga me e lehte dhe me e shpejte per tu pasuruar dhe degjeneruar jo vetem veten e familjen, fisin e tarafin, por edhe shoqerine e shtetin ne teresi si ne Tirane edhe ne Prishtine, si ne Tetove edhe ne Malesi…
  Ndaj Reforma ne Drejtesi eshte nje emergjence Kombetare!
  Perndryshe, edhe do te jemi aty ku jemi sepse jemi si jemi, sepse jemi ata qe jemi!
  E ka thene shume qarte ketu e 150 vjet me pare nje nder baballaret e demokracise amerikane Abraham Linkolni ” Cdo popull ka qeverine qe meriton”!
  Nuk meritojme me shume…. Kenaquni shqiptare me
  p… Jeshka. Nuk ka me plasi peshku!
  Tani e tutje ka vetem plasi p…. jeshka!
  Hani p….jeshka, pini p… jeshka qe politika e politikanet, gjykatesit e prokuroret, Gjin Gjonet e Ylli Rakipet, Alekandender Frangajt e Adriatik Pallat, …. te hane rehat parate dhe pasurine tuaj, dhersen e gjakun tuaj, te sotmen e te ardhmen tuaj!
  Hajde p… jeshka me lesh!
  Hajde p… jeshka pa lesh!
  Paguan Paria e Tiranes….
  Qe tu kaj me kollaj pjeshken jo vetem te Nanes!
  Edhe Nanen e Nanes e te babes, memedheun e Atdheun tone te bukur!
  E Bukura e Dheut- Shqiperia ne semafor!

  Sent from my iPhone

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*