Izraeli pezullon kontaktet diplomatike me Bashkimin Evropian

November 30, 2015 10:51

Izraeli pezullon kontaktet diplomatike me Bashkimin Evropian

Izraeli pezulloi kontaktet diplomatike me BE-në, lidhur me procesin  problematik të paqes mes izraelitëve dhe palestinezëve, si protestë ndaj vendimit të grupit për etiketimin e produkteve të prodhuara në kolonitë izraelite në Bregun Perëndimor dhe territore të tjera të pushtuara nga Izraeli.

Kryeministri Benjamin Netanyahu e njoftoi të dielën vendimin, duke thënë se kontaktet me organizmat e BE-së dhe përfaqësuesit e tyre do të vazhdojnë të qëndrojnë të pezulluara, deri në një rivlerësim të ri nga qeveria izraelite.

Zoti Netanyahu nuk dha hollësi për këtë veprim dhe nuk dihet se cilat institucione do të preken prej tij.

Vendimi ndodh pas një jave tensionesh dipmomatike në rritje me BE-në, bllokimit masiv të tregtisë, që ka patur si synim të ushtrojë presion ndaj Izraelit, që po vazhdon zgjerimin e vendbanimeve të reja në Bregun Perëndimor.

 

November 30, 2015 10:51
Komento

3 Komente

 1. Arben November 30, 14:27

  PO VJEN DITA QE ZULLUMQARET DO TE PAGUAJNE PER KRIMET E TYRE.

  Reply to this comment
 2. bobo November 30, 15:48

  Atyre bythezinjve mire ja u ben izraeli,se nuk duan te njohin ekzistencen e shtetit izraelit,E godasin izraelin me raketa dhe pastaj kur ju kunderpergjigjet izraeli,bythezinjve nuk ju vjen mire Ata jane denuar te vuajne,se nuk duan te jetojne ne paqe.

  Reply to this comment
 3. Peace August 18, 13:07

  Paqja per Palestinezet do te jete shume vone ose e pa mundur pasi Paqe per ta eshte zhdukja e Izraelit qe kjo gje mos ndodhte

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*