Izraeli tashmë “shtet kombëtar hebre”

July 19, 2018 14:50

Izraeli tashmë “shtet kombëtar hebre”

Parlamenti izraelit ka miratuar mes debatesh të shumta, një ligj që njeh Izraelin si “shtetin e kombit hebre” dhe si shtëpi të popullit hebre.

Miratimi i këtij ligji shkaktoi debat të shumtë nga komuniteti arab që jeton në Izrael, ndërsa deputetët arabë protestuan në sallë, duke valëvitur flamuj të zi.

Me ligjin e ri të miratuar, gjuha hebreje bëhet gjuhë zyrtare e Izraelit, duke anashkaluar atë arabe, pasi deri tani të dy gjuhët ishin zyrtare.

Gjithashtu, statusi i ri shpall Jerusalemin si kryeqytetin me të drejta të plota të Izraelit dhe thekson se hebrenjtë kanë një të drejtë unike për vetëvendosje kombëtare atje.

o.j/dita

July 19, 2018 14:50
Komento

8 Komente

 1. Nje shqiptar July 19, 15:24

  URIM, in ebraico אורים sikurse shkruhet ne biblen me te lashte , per popullin e shumevuajtur hebre.

  Reply to this comment
  • Arben July 19, 15:48

   O “shqipetar” paraardhesit e tu, filistinet perzune

   Cifuteria nga kanaani, kur I perzune nga egjypti.

   Keshtu qe to Tani duhet te gezohesh per cifutet.

   Reply to this comment
 2. Arben July 19, 15:28

  mbi troje te grabitura

  Reply to this comment
 3. Nje shqiptar July 19, 15:36

  Ne shqip ne themi qe eshte URIM, ne heraishte eshte e njejta fjale אורים . Eshte nje mrekulli qe nje popull i lashte dhe i shumevuajtur i Mesdheut ka tashme nje vend Meme. Urime per hebrejte e tashma kane vendin ATDHE, nga tere ne shqiptaret qe akoma kemi shume fjale te gjuhes tuaj antike.

  Reply to this comment
 4. Epiriot me Zemer e Shpirt July 19, 19:55

  https://www.youtube.com/watch?v=WrwIdi6DYY0&list=LLcCpTXC7unPqAllDQTqnvPQ&index=90&t=345s per te gjithe injorantet edhe lepirsumeve te izraelit jevgjite te lindjes se mesme.
  Izraelet e sotem ose me sakte sionet ,jane turkmene spepash .Nje duzine e tyre jane neper ballkan ,natyrisht te maskuar ne kripto islamin ose kripto krishterimin.
  Kampion mban Maqedonia edhe Greqia me Serbine por edhe Shqiperia ka plot.
  Shume prej tyre erdhen ne periudhen e Perandorise Osmane nga Andaluzia,pas perznies masiveprej katolike te Katalonjes.
  Ihsin ketajezide qe masakruan Shqiperine nen masken e Austro Hungarise dikur.Edhe e katandisen nje thell e te mykur.
  Hbrenjte e vertte jane kunder henbrevete bere ,dmth sionisteve.Protesotojne perhere duke grisur e djegur flamurete shteti hebre.Sipas fese setyre hebraike nuk lejohet te ngrihet shteti sionist.
  Neveri deri ne peshtirosje per servilizmine dhe injorancen e disa shqipfolesve.
  Por neveria me e madhe kur shikoj injorancine katolike shqipfolese qe i thur lavde izraelit sionist.
  Kjo eshte injorancia me e madhe e te deklaruarve Katolik.

  Reply to this comment
 5. Pellazgos July 19, 23:44

  Popull pa civilizim,pa zemer,pa gjak njeriu jane Cifutet.
  Vendi i quajture Palestine nga Palesi greke e Lashte nuk ka lidhje me cobenjte cifute gjoja jane te “dashurit” e Zotit.
  Kur Greqia e Lashte ndertonte Theatro,shkolla filosofike,Akademi,Alfabet,Bibliotek ne Aleksandri,Lojera Olimpike per nder te Perendive te Olimpit,Buste ne Marmaro,Leceu i Aristotelit etj keta cobenj nuk kishin as ha,,,le.
  Patjeter qe Vasilet e bere Hamza dhe tradhetare te Kastriotit duan Hebrenjte se nuk kane Identitet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?