Ja, arrin polici…

PETRIT ZILI November 8, 2013 16:18

Ja, arrin polici…

Po bënin policët

Një kontroll  rutinë

Fap ngritën tabelën

Ndalwn një makinë

 

Makina luksoze

Fare nuk u ndal

Fluturoi polici

Tutje  në kanal

 

Gazin shtoi makina

Fluturoi si  era

Kaluan pas saj

Makinat e tjera

 

Filluan bilbilat

Alarm me sirena

Në garë policia

Me këmbën në frena

 

Sa e bukur ishte

Gara, mor amani

Shefi në timon

Dukej si Katani

 

U kthye në film

Ky kontroll rutinë

S’e dinin kush ishte

Brenda në makinë

 

Ja, arrin polici

Në krah nga  shoferi

“Ah, sikur ta gjuante

Dhe me saçma derri”!

 

 

“Naço” në timon

Nuk do ta  dëgjojë

Shenjë i bën policit

Veshin të afrojë

 

“M’i hiq k’ta policë

Mor mendje livadh

Këtu në makinë

Kam shefin e madh”.

 

Na u bë  polici

Me ethe në gusht

Vetëm belbëzon

Dhe nderon me grusht.

 

Në mesin e rrugës

Ra autoriteti

Me buzët te goma

Ishte vetë shteti

 

Kur gërrmon më thellë

Hajde, vaj medet

Shikon ndonjë “ naço”

Veshur me pushtet .

 

I ka rënë “naços”

Një nur “ bukurie”

Drejtor na ësht’ bërë

Me një kurs ushtrie.

 

E mësoi zanatin

Bashkë me ushtarë

Sot shkollën e lartë

Te “ Sudja” ka marrë.

 

Mbarë nuk do na ecë

Kurrë o lum vëllai

Në qoftë se haka

Nuk shkon te ustai

 

 

 

PETRIT ZILI November 8, 2013 16:18
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*