Ja dokumenti, kështu Filbi dhe KGB njoftuan për diversantët

March 18, 2017 13:00 Updated

Ja dokumenti, kështu Filbi dhe KGB njoftuan për diversantët

Në vend të replikës me ish-oficerin e Sigurimit, Mark Dodani

Nga Thanas Mustaqi

Më 15 mars 2017, në të përditshmen DITA, ish-oficeri dhe shkrimtari i Sigurimit të Shtetit, Mark Dodani, këmbëngul se Kim Filbi nuk ka dhënë asnjë ndihmesë në dështimin e operacionit të përbashkët të shërbimeve sekrete, britanik dhe amerikan.

Dodani shkruan mes të tjerave: “Më qesharakë akoma bëhen ata soj kundërshtarësh deri në armiqësi me përdorimin e një farë Kim Filbi. Nuk pushuan “së lehuri” nëpër gjithfarësoj mediash elektronike dhe të shkruar, teh më teh botës, që paskësh qenë ai, tradhtari Kim Filb, i cili paskësh shkaktuar dështimin e asaj strategjie dhe taktike të anglo-amerikanëve, të cilët përmes Banditizmit Politik do të përmbysnin Shqipërinë e asaj periudhe historiko-shoqërore.

Është e njohur tanimë, që Kim Filbi, ishte vërtetë tradhtari i madh, shumë i rrezikshëm kundër Mbretërisë së Britanisë së Madhe; aq sa ishte hero po aq i madh në shërbim të KGB-së sovjetike, por ndërkohë ishte krejtësisht i paqenësishëm për Shqipërinë… CIA-SIS, u detyruan të shpikin alibira të gjithëfarsojshme.

Alibia e përdoruar me emrin e tradhtarit të tyre Kim Filb, nuk është asgjë tjetër veçse përpushja si gështenja në prush për të justifikuar dështimin katastrofik, të turpshëm që pësuan në duel me kundërzbulimin dhe zbulimin heroik të shërbimeve informative sekrete të Sigurimit të Shtetit Shqiptar”.

Po botojmë në gjuhën shqipe dokumentin e nxjerrë nga arkivat e ish-KGB-së. Ky fakt përgënjeshtron pretendimet e Enver Hoxhës dhe funksionarëve të ish-Sigurimit shqiptar të Shtetit se Filbi nuk ka dhënë asnjë kontribut apo informacion në dështimin e operacionit të përbashkët britanik-amerikan “Valuable”.

STALIN: “DESANTËT TË ASGJËSOHEN PARA SE TË ZBARKOJNË NË TOKË!”.

Për 30 vjet Kim Philby furnizoi Moskën me informacionin më sekret, ku për afro 10 vjet – nën kërcënim real për jetën. – Duke qenë personi i dytë në shërbimin sekret britanik (gati sa s’u bë kreu i tij!), i projektuar për të kapur spiunët sovjetikë, në thelb, Philby ishte vetë i tillë. Është njeriu i vetëm në botë, që ka marrë dy dekorata të përjashtueshme reciprokisht, nga ana e konkurrentëve të drejtpërdrejtë: në vitin 1945 – urdhrin e Perandorisë Britanike nga duart e vet mbretit George VI, kurse më 1947 – urdhrin e Flamurit të Kuq me porosi të Stalinit. Të dy dekoratat – për merita në spiunazh!

Pikërisht në sajë të Philby-t shumë operacione të rëndësishme sekrete të shërbimeve speciale britanike dhe amerikane pësuan dështim të turpshëm. Për shembull, hedhja e diversantëve në Shqipëri. Në vitin 1949 CIA dhe SIS vendosën të hiqnin qafe Enver Hoxhën mundësisht në mënyrë elementare – duke zbarkuar nga ajri njerëz të armatosur.

Informacioni për këtë ra në duart e Philby-t. Pasi lexoi raportin e tij sekret, Stalini theksoi me lapsin famëkeq blu: “Desantët të asgjësohen para se të zbarkojnë në tokë!”. Urdhri u ekzekutua fjalë për fjalë [sipas https://rg.ru/2011/11/18/filbi-site.html].

FILBI: “NUK NDIEJ KEQARDHJE PËR VRASJEN E DIVERSNATËVE NË SHQIPËRI!”

Agjentit të KGB-së, mitikut Kim Filbi, nuk i bëhet vonë për vdekjet e shkaktuara në Shqipëri gjatë desantimit të diversantëve shqiptarë. Ai e përligj këtë spiunim të viktimave me faktin se “ata që e menduan dhe e planifikuan këtë operacion, gjithashtu, si dhe unë, mundësonin gjakderdhje për qëllime politike”.

Kim Philby (1912-1988) ishte një nga drejtuesit e zbulimit britanik, komunist, agjent i zbulimit sovjetik që nga viti 1933, kur u rekrutua gjatë studimeve në Kembrixh.

Në vitet 1949-1951 drejton misionin e ndërlidhjes në Uashington, ku vendos kontakte me drejtuesit e CIA-s dhe FBI-së dhe koordinon veprimet e përbashkëta të SHBA dhe Britanisë në luftën kundër kërcënimit komunist.

Ai njoftoi Sigurimin e Shtetit mbi zbarkimin e parë nga deti në tetor të vitit 1949, të përgatitur nga shërbimi sekret britanik, mbi planet e kalimit të kufirit në verën e vitit 1950, mbi desantimin parashutist të përgatitur nga CIA në nëntor 1950.

Gazetari i mirënjohur australian-anglez Filip Najtli (Phillip Knightley) ka qenë i vetmi gazetar perëndimor që ka mundur të intervistojë spiunin e famshëm të KGB-së, në Moskë, në vitin 1988, pak kohë para se të vdiste. Ka shkruar librin “Philby, KGB Master Spy”. Ja fragmenti i intervistës kur flitet për Shqipërinë.

Filip Najtli: Ju nuk ndieni kurrfarë brerje të ndërgjegjes për vdekjet e njerëzve, vdekje që i shkaktuat ju, për shembull, me operacionin shqiptar? (në periudhën fundviti 1949-fillim-viti 1950, Kim Filbi koordinonte operacionin e përbashkët të shërbimeve sekrete amerikane-angleze për depërtimin e agjentëve për realizimin e rebelimit kundër regjimit komunist të Enver Hoxhës. Filbi njoftoi për këtë operacion KGB-në dhe agjentët gjatë desantimit në tokë u kapën rob dhe u pushkatuan – shënim i autorit të intervistës Filip Najtli).

Filbi: Nuk ka pse të ndiej keqardhje. Po, unë, luajta rol përcaktues në minimin e planit të hartuar nga Perëndimi për organizimin e një masakre të përgjakshme në Shqipëri. Por ata që e menduan dhe e planifikuan këtë operacion, gjithashtu, si dhe unë, mundësonin gjakderdhje për qëllime politike. Agjentët, që ata dërguan në Shqipëri, ishin të armatosur dhe të vendosur për të kryer akte sabotimi dhe vrasje. Prandaj nuk ndiej keqardhje, që ndihmova në asgjësimin e tyre, – ata e dinin se ku po shkonin. Mos harroni se unë kohë më parë gjithashtu u implikova në likuidimin e një numri të konsiderueshëm hitlerianësh, duke dhënë kështu kontributin tim modest në fitoren mbi fashizmin.

Faksimile e dokumentit të Komitetit të Informacionit të qeverisë sovjetike të 23 shtatorit 1949, ku bëhet e ditur se është informuar për zbarkimin më 24 shtator të dy grupeve parashutiste në Shqipëri. E dhëna iu kalua Mehmet Shehut.

I shklasifikuar

Tepër sekret

Shokut Stalin I.V.

Shokut Molotov V.M.

Rezidenti i KI-së* në Londër natën e 23 shtatorit të këtij viti raportoi me telegraf se ai nga agjenti që punon në __________ ___________________________(është censuruar teksti nga shklasifikuesit e dokumentit origjinal – Th. M.) mori njoftime se organet e zbulimeve të SHBA dhe Anglisë [razvedyvatel’nyye organy SSHA i Anglii] së bashku kanë hartuar planin e veprimtarive minuese kundër Shqipërisë, të quajtur operacioni “Valuable”**.

Ky plan parashikon zbarkimin në Shqipëri të grupeve diversioniste-kryengritëse, të kompletuara nga emigrantë-fashistë shqiptarë, me detyrë të ndihmonin në Shqipëri në pranverën e vitit 1950, “lëvizjen partizane” kundër qeverisë së Enver HOXHËS.

Për realizimin e planit, në ishujt e Maltës dhe Korfuzit u organizuan baza për përgatitjen e këtyre grupeve. Natën e 18 shtatorit të këtij viti, dy grupet e para, të përbëra nga pesë veta secili, u hodhën në territorin e Shqipërisë. Hedhja e dy grupeve të tjera është caktuar natën e 24 shtatorit. Po përgatiten edhe disa grupe, të cilat, ka gjasa, do të transportohen në Shqipëri gjatë këtij viti.

Të dhënat për hedhjen e grupeve diversioniste-kryengritëse natën e 24 shtatorit, iu transmetuan nga ne nëpërmjet këshilltarit tonë të fshehtë në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Shqipërisë sh. GLAZKOV*** Memed (Mehmet) Shehut (në atë kohë ministër i Brendshëm 1 tetor 1948-23 korrik 1954) për marrjen e masave përkatëse.

 1. Savçenko

24 shtator 1949 Nr. 3309 / C

Konfirmuar. Nënshkrimi 25.10.49 [https://cdnimg.rg.ru/pril/article/54/93/39/dok5-big.jpg]

Shënime të autorit të shkrimit

* Inicialet rusisht për “Komitet Informatsii” – Komiteti i Informacionit pranë Këshillit të Ministrave të ish-Bashkimit Sovjetik, nga viti 1949 pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme, emri i zbulimit të jashtëm sovjetik në vitet 1947-1951. U krijua më 30 maj 1947.

** Në origjinalin rusisht “operatsiya “Tsennaya””, shqip “operacioni “I vlefshëm””, anglisht “Valuable”.

*** Kolonel Mihail Froloviç Glazkov (1906-1963). Karriera: nëntoger i SSH (Sigurimi i Shtetit) 23.04.37; toger i SSH 28.04.41; major i SSH 11.02.43; nënkolonel i SSH 04.10.44; kolonel 28.02.50; me shërbim në Shqipëri 8.1947-6.6.1950; përfaqësuesi KI-së pranë Ministrinë së Punëve të Jashtme të BRSS në Shqipëri 6.6.1950-9.1951, dekoruar në Shqipëri me Urdhrin e Lirisë.

 

March 18, 2017 13:00 Updated
Komento

45 Komente

 1. shpati March 18, 13:43

  Sa per zbulimet e ish sigurimit fmekeq te shtetit,te cilet Enver Hoxha i etiketoje mije kenetash,nuke ka nevoje per shume komente e trimeri,apo zgjuarsi alla ddanshe,kur publikisht vete Hoxha ka shtuar se armiqte e partise i ka zbuluar dhe ndeshkuar vete partia.Te gjtha deshmite per trimeri e zgjuarsi nga Dodani bien poshte,ashtu sikurse u ndeshkuan ish ministra te brendeshem dhe shefa te sigurimit famekeq nga vete diktatures,nuke te len shume per vend per te derdellis,a doni me per Belulin.STOP,zgjuares e mijve te kenetes,lerjani arshivave ti zbulojne.dhe deklarata e Kadri hazbiut ne gjygjin ndaj tije se,sigurimi i shtetit vazhdonte lidhjet me UDB-an Jugosllave deri ne fund vitet e tije dhe sot me berishajt e bashajt me shoke e shoqe,flasin shume.Germo tare germo,se gomere te ngorrdhur por te mburrurr do te gjeshe,

  Reply to this comment
  • Zeus March 18, 17:45

   Thanas Mustaqi,je mashtrues!
   Ke thene qe Stalini shenoi me lapsin blu,por nuk e verteton kete mashtrim me dokumente!
   Ke thene se disponon dokumentin qe verteton ndihmen e Filbit per Sigurimin e Shtetit,por kete dokument nuk e boton!
   Ajo,qe ti e quan dokument ,nuk ka asnje gjurme te Filbit,por nje relacion te organeve sovjetike,pa permendur fare Filbin!
   Megjithate,ne kete dokument ti pranon se pa asnje informacion ishin hedhur ne Shqiperi 2 grupe diversantesh ,pra pa ndihmen e sovjetikeve jane kapur ato ne Shqiperi,,se kjo shkrese eshte perpiluar ne daten 24 shtator 1949,ndersa diversantet ishin hedhur ne 18 shtator!
   Ku eshte ndihma e Filbit ketu?
   Ti pranon se eshte informuar ministri i Brendeshem M.Shehu,por kete nuk me verteton me asnje dokument sovjetik apo shqiptar!
   Sipas teje informacionet qeveritare jepeshin me goje e jo me dokumente zyrtare?
   Kjo shkrese mban daten 24 shtator 1949,pra ate dite qe do te hidheshin diversantet ne Shqiperi,pra ku del ketu qe qeveria shqiptare qenka informuar me pare per kete veprim kriminal?
   Mbi te gjitha ti mashtron per te gjitha,se nuk ke patur nevoje te germosh arkivat sovjetike,por keto dokumente(ne se do jene te verteta) do t’i gjeje ne arkiven e ministrise sone te Brendeshme!
   Si perfundim:
   Si mund te quhet informim zyrtar per akte diversioniste,pa dhene asnje te dhene mbi sasine e diversanteve qe do hidhen,mjetin transportues,drejtimin dhe vend hedhjen e tyre,shtetin qe i ka pergatitur,daten dhe oreh e hedhjes etj!
   Te gjitha keto nuk i verteton me asgje,pra ti je nje mashtrues i rendomte,qe nuk di as te mashtrosh!
   Ne se Sigurimi yne do te ishte kaq i pa afte per te zbuluar dhe kapur te gjitha grupet diversioniste,atehere pse shqetesoheni ju?
   E verteta eshte ndryshe:SIGURIMI I SHTETIT ishte nje kocke e forte qe kapi si miu ne cark te gjithe armiqte e Shqiperise!
   Shpifni sa te doni,por te verteten nuk e mbuloni dot!

   Reply to this comment
  • ELIOT March 19, 18:03

   CESHTE KY NASTRADIN ..NA MERRE PER LOPE ..OSE DEBILA… MORE SHOKU X XX PO TE DONTE ANGLIA TE VENTE NJE SISTEM DEMOKRAT DHE JO ENVERIN ..QE NE 43 NDIHMONTE ABAZ KUPIN SE KISHTE SHUME MIQESI DHE E BENTE PRESIDENT SI NE GREQIE …EDHE GREKET DONI SISTEM BOLSHEVIK POR CHURCHILLI I VURI PERPARA ME TANKE DHE ZGJODHI NJE DEMOKRAT PER TE DREJTUAR VENDIN .PRA PERSE TE RREZIKON MBAS LUFTE ..KUR E KISHIN NE DORE NE 44 ME SHUME PARTI SHQIPTARE QE ISHIN DAKORD ME AMERIKANET DHE ANGLEZET …PERSE ..PASTAJ TE GJITHE BOTA E DIME QE ROUSVELDI CHURCHILLI DHE STALINI BENE NJE PAKT QE MBAS LUFTE .VENDET E LINDJES DO TE ISHIN NEN URDERAT E STALINITTE MADH ?????VETEM GREKUN E KERKOI CHURCHILLI DHE STALINI JA LA … PERNDRYSHE PERSE NUK E BERI SI NE LUFTEN SPANJES …HE HE .. DHE PO TE DONIN AMERIKANET … PERSE NUK I NDIHMUAN KUR NE CHEKIE NE VITET 60 POPULLI VOTOI SISTEM DEMOKRAT DHE E SHPORREN PRESIDENTIN QE VURI STALIN NJE BOLSHEVIK .. ..PERSE ANGLIA SBERI GJE ?????? SEPSE RUSIA I COI TANKET DHE I PUSHKATOI DEMOKRATET LIBERTENE .. DHE VUNE AKOMA NJE BOLSHEVIK ..QE JA THITHTE RUSEVE … PRANDAJ SIPAS LLOGJIKES …. AI QE KA PAK …… PO TE VRISNIN ENVERIN DIVERSANTET DO TE VENDOSNIN NJE SISTEM AMERIKAN …???? DHE RUSIA DO TE LEJONTE KETE GJE .??…KUSH SIGURONTE SE NUK CONIN TANKET NGA JUGOSLLAVIA DHE I PUSHKATONIN REBELET ..SI NE CHEKI … MJAFT ME PERRLLA DHE IMAGINATA ..AMERIKANET E KISHIN NJE BOMBE TE VONUAR …CUBEN E FIDEL CASTROS ..DHE SKISHIN NEVOJE PER NJE BOMBE TJETER SI SHQIPERIA .. MERCI … .

   Reply to this comment
 2. tom March 18, 13:52

  Pse thoni qe Stalini shenoi me lapsin e tij famekeq blu?
  Per cilen fame e ke fjalen dhe cilen lloj fame ke dashur ti?

  Reply to this comment
  • Haaaaa March 18, 18:13

   Ky Th.Mustaqi,grekofon ish gazetar i gazetes “Luftetari”,tani shpif kunder atyre qe dikur ka shkruar kunder diversanteve!
   Vetem nje i PAFYTYRE si ky grekofon mund te derdellite keshtu,ndonese del hapur si njeri i paguar per te shpifur pa asnje dokument!
   Aq i trashe eshte sa edhe kete qe e quan dokument,nuk di ta interpretoje ku emri i Filbit dhe i Shqiperise nuk ekziston gjekundi!
   Dokumentre si keto mund tre perpilohen edhe sot me tonelata per te hedhur poshte SIGURIMIN E SHTETIT qe ua dogji te gjitha letrat ne dore te gjithe zbulimeve te fuqive me tre medha te botes!
   Fakti qe per 50 vjet i rruajten trapin Shqiperise,verteton se SIGURIMI I SHTETIT ishte nje fuqi me permasa boterore!

   Reply to this comment
 3. intelektuali March 18, 14:02

  Krimineli i Enverit, Mark Dodani nuk ka si te flase ndryshe, sepse i ka duart te lyera me gjak njeriu te pafashem deri ne brryl,

  nderkohe:

  Qe Kim Filbi eshte fakt qe ka qene spiuni i suksesshem i KGB-se sovjetike, jo vetem ne shqypni por edhe ne shume vende te tjera te Evropes Lindore,

  por:

  Mesiguri eshte ARMIKU me i perbetuar dhe me i ZI i Shqypnise dhe i shqyptareve gjate gjithe historise se vendit tone.

  Reply to this comment
  • Sigurimi i Popullit . March 18, 16:06

   Ja shikoni Diversantin intelektual ,
   eshte nga ata qe Enveri la Gjall .
   Shikoni 27 vitet e demokracise ,
   Kete sistem kerkonion Diversantet

   Reply to this comment
   • ELIOT March 20, 19:33

    SIGURIM NAZISTI … DIVERANTET ME TE MEDHENJ ISHIN BANDA VENDIT … I PARI ENVER KRIINELI QE I ELIMINOI TE GJITHE SHOKET QE BENE LUFTEN?????? APO JE QORR… SE 2 RAMIZ QOFTJA QE NA VODHEN LIRINE DEOKRACINE DHE NA LANE SI NE AFRIKE ..SIGURIM QOFTJA ..KUR TI HASHE BUK E MISRI ME DJATHE DHE SPIUNOSHE KOMSHIJTE …. BOTA JETONTE ME TE GJITHE TE MIRAT … NE FRANCE ITALI ATO GJERA QE NE HANIM ME DIVERSANTET E ENVERIT …AS QENVE SJA JEPNIN….PIQU PAK KOKE LOQE … SI SU POQE MORE KOKE LOQE THONTE MET BAGA …KUR TI S KISHE NJE BICIKLETE …ENVER DIVERSANTI KISHTE 5 BENZA DHE 10 VILA ..ME SHUME SE BAMKE QIKOLLARI …. .. HAPI SYTE S E KE LINDUR BUDALLAH POR ESHTE GHYNAH TE VDESEH DEBILE …MERCI …. TETE DE BITE …

    Reply to this comment
 4. intelektuali March 18, 14:03

  Krimineli i Enverit, Mark Dodani nuk ka si te flase ndryshe, sepse i ka duart te lyera me gjak njeriu te pafajshem deri ne brryl,

  nderkohe:

  Qe Kim Filbi eshte fakt qe ka qene spiuni i suksesshem i KGB-se sovjetike, jo vetem ne Shqypni por edhe ne shume vende te tjera te Evropes Lindore,

  por:

  Mesiguri eshte ARMIKU me i perbetuar dhe me i ZI i Shqypnise dhe i shqyptareve gjate gjithe historise se vendit tone.

  Reply to this comment
 5. Goni March 18, 14:21

  Bravo Thanas,
  Keshtu replikohet: me dokumenta autentike, jo me llafe.
  Shkrimi ngjan me nje leksion per analistet dhe shkarrashkruesit e panumurt shqiptare.
  Z. Dodani, mos t’iu vije keq. Ju nuk kishit se si t’i dinit komunikimet e nivelit me te larte per ate kohe: Stalini, Molotovi, Enveri, Mehmeti etj. Nuk iu ben ne faj njeri!
  Por mire eshte qe te kekoni ndjese per pretendimet dhe gjuhen paksa te vrazhde qe keni perdorur ne shkrimin tuaj. Duhet te kuptoni nje gje: “Heroizmi” juaj dhe i shokeve tuaj nuk mjaftonin “per te gjunjezuar” CIA-n dhe Sherbimet e fshehta Britanike.
  Goni

  Reply to this comment
  • Loko-Loko March 19, 00:58

   Re Goni mavriu me boje!
   Per cfare dokumentesh e mburr kete spiunin grek Mustaqin ti?
   Ajo leter qe boton ky si zhgarravine,eshte vetem nje mashtrim!
   Ai nuk verteton asgje nga ato qe pretendon Mustaqi!
   Emri i Filbit,nuk del gjekundi,pra qe ketu hidhet poshte shkrimi!
   Edhe datat qe jepen bien ne kundershtim me real;itetin!
   Shkresa eshte marre ne 25 shtator 1949 kur diversantet jane hedhur me perpara!
   Shkrimet me pagese keshtu perfundojne!

   Reply to this comment
  • Mahmudeja March 19, 01:09

   Ti Goni mund te jesh pak idiot!
   Lexo se cfare deklaron ish kryeministri britanik Toni Bler per forcen e Sigurimit te Shtetit kur pranon deshtimin e te gjithe zbulimeve te huaja!
   Mire qe deri ne 1960 na paska ndihmuar Filbi,po pas 90-tes kush na ndihmoi?

   Reply to this comment
 6. Memoria Kombetare nuk te fal... March 18, 14:25

  Ne vend te hyrjes:

  99.99 perqind e problemit qe diskutohet eshte se shteti i shqiptarve me Enver Hoxhen per here te pare dhe te fundit te historise tij..Mposhti..edhe nje here Mposhti:

  AMERIKEN
  ANGLINE
  GREQINE
  JUGOSERBINE
  MIJRA ZOGKURVARE
  MIJRA TERRORISTE
  MIJRA ISH FASHISTE
  MIJRA VATIKANISTE
  MIJRA ISLAMIKE

  duke u bere keshtu nje nga legjendat me te spikatura ne historine e planetit
  .
  ‘Shikojeni ju lutem ne planin kombetar..mos e ngaterroni me planin ideollogjik qe ishte e importuar

  …..
  KUSH NU BESON ?

  DUHET TE LEXOJE KETO RRJESHTA
  .
  Shërbimi sekret amerikan, bashkë me Greqinë dhe Jugosllavinë përgjatë viteve 1949-1954, bënë një sërë tentativash për të rrëzuar regjimin komunist në Shqipëri. Marrëdhëniet e asaj kohe me Bashkimin Sovjetik shiheshin me sy kritik nga amerikanët, pasi Shqipëria kishte një pozicion strategjik në rast lufte dhe për ta mund të shërbente si një bazë ushtarake e rusëve.
  .

  Për këtë arsye ka pasur shumë tentativa për rrëzimin e Enver Hoxhës. Gazeta po publikon më poshtë të gjithë planin që CIA kishte për krijimin e një grushti shteti më 1 korrik 1954. Bëhet fjalë për një dokument të datës 6 shkurt 1953, ku baza e CIA është informuar mbi tentativat e agjentëve të saj për të rrëzuar Enver Hoxhën nga pushteti. Plani ishte i sofistikuar dhe në të përfshiheshin Jugosllavia, SHBA, Greqia, si dhe Italia me Francën e Anglinë, por që këto të fundit do kishin një rol më të kufizuar. Sipas asaj që tregohet në dokument, rreth 10 mijë forca greke, amerikane dhe jugosllave do të futeshin në kufi dhe do të godisnin të gjitha bazat ushtarake. Ndërsa më pas do të niste rebelimi për rrëzimin e qeverisë. Plani tjetër ishte që të kapeshin të gjithë drejtuesit e pushtetit dhe qeveria të përbëhej nga anëtarë të Komitetit Kombëtar për Shqipërinë e Lirë. Bëhet fjalë për një organizatë që mblidhte të gjithë intelektualët e emigracionit, që punonin kundër regjimit si dhe mbështeteshin nga CIA. Në dokument theksohet se palët i trembeshin dhe një sulmi të mundshëm nga jugosllavët, dhe këtu më pas do ndërhynin aleatët e tjerë për të shmangur çdo lloj incidenti.
  Plani i grushtit të shtetit në Shqipëri
  1. Situata e përgjithshme: Është marrë vendimi për të kryer një grusht shteti të fshehtë në Shqipëri, të mbështetur multilateralisht nga SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët e Jugosllavisë, për të përmbysur regjimin aktual të Enver Hoxhës dhe zëvendësimin e tij me një qeveri shqiptare të lirë e të pavarur. Ndër forcat mike listojmë grupet e mëposhtme, sipas negociatave të kryera nga Departamenti Amerikan i Shtetit:
  a. Lidhja e Prizrenit, e cila është shkrirë me Komitetin Kombëtar të Shqipërisë së Lirë sipas udhëheqjes së përbashkët amerikane e jugosllave. NCFA do të jetë më tej instrumenti i krijimit të qeverisë së përkohshme në Shqipëri.
  b. Jugosllavia do të lejojë operacionet e nevojshme paramilitare të nisin dhe të mbështeten nga bazat brenda territorit të saj, nën mbikëqyrjen e selisë kryesore të përbashkët të drejtimit.
  c. Jugosllavia do të furnizojë operacionin me forcat e refugjatëve shqiptarë dhe të vullnetarëve, për kompletimin e fazës paramilitare të grushtit të shtetit, dhe do të japë asistencë të mëtejshme për zhvillimin e planit të detajuar.
  d. Forcat e armatosura greke dhe jugosllave do të punojnë për të mos lejuar përforcimin e forcave armike shqiptare, nga sovjetikët apo satelitët e tyre, duke ndaluar fluturimet mbi territorin e tyre derisa grushti i shtetit të jetë siguruar.
  e. Shtetet e Bashkuara dhe Britania do të japin mbështetje ushtarake për Jugosllavinë dhe Greqinë, në rast të një pushtimi të mundshëm nga forcat sovjetike apo satelitët e tyre.
  f. Forcat detare amerikane do të nisin manovrat ushtarake në Detin Adriatik që prej nisjes së sulmit deri në sigurimin e grushtit të shtetit, për të dekurajuar një afrim të forcave sovjetike apo të satelitëve të tyre.
  .
  Hipoteza të tjera
  Me anë të negociatave që kanë nisur nga Departamenti Amerikan i shtetit, Franca, Turqia dhe Italia do të njihen deri në një farë mase me qëllimet e Aleatëve për nisjen e grushtit të shtetit dhe do të aprovojnë grushtin e shtetit moralisht. SHBA, Britania, Franca, Italia e Turqia do të njohin qeverinë e re të përkohshme shqiptare sapo ajo të vendoset. Aleatët do të marrin të gjitha masat e deklaruara për të ruajtur pavarësinë e plotë të Shqipërisë së çliruar.
  Misioni dhe koncepti
  Misioni është përmbysja e regjimit të Hoxhës dhe vendosja e regjimit të një qeverie të lirë e të pavarur në Shqipëri, me anë të një grushti të fshehtë të shtetit gjatë një periudhe ende të pacaktuar, me ditë të parashikuar të nisjes së sulmit 1 korrik 1954. Me anë të sulmit synohet të kapet dhe të sigurohet zona e Tiranës dhe të neutralizohen apo të sigurohet kontrolli i forcave kryesore kundërshtare në zonat rrethuese. Të kapet çdo lider i rëndësishëm qeveritar dhe të vendosen zyrtarë të qeverisë së përkohshme në vend të tyre. Të reklamohet çlirimi i Shqipërisë. të konsolidohet kontrolli i qeverisë qendrore.
  Llojet e operacioneve
  a) Operacionet paraprake – Zhvillimi, organizimi, pajisja dhe trajnimi në Jugosllavi, Greqi e vende të tjera të huaja i forcave të përbashkëta që nevojiten për fazën paraprake të grushtit të shtetit. Zhvillimi i njësive të forta të rezistencës brenda Shqipërisë, që do të mbështesin dhe do të shtojnë numrin e forcave që vijnë nga jashtë Shqipërisë. Përfitimi i të gjithë inteligjencës operacionale që nevojitet për kryerjen e suksesshme të grushtit.
  b) Operacionet sulmuese nga pikat e selektuara në Jugosllavi e Greqi dhe pikat e përbashkëta të komandës, të nisin lëvizjet operacionale të natës, drejt objektivave në Shqipëri bashkë me dërgesat e furnizimeve. Forcat e përbashkëta në terren të sulmojnë gjatë natës për të kapur dhe siguruar zonat e synuara. Elementët e sulmit të neutralizojnë ushtarët e kufirit dhe të marrin kontrollin e instalacioneve ushtarake, të ndërpresin komunikimet dhe të shkaktojnë dezertimin ose izolimin e forcave kundërshtare ushtarake dhe të sigurisë. Të gjitha fushat ajrore dhe avionët bashkë me qendrat e transportit të sigurohen. Më tej të kapen dhe të mbahen të gjithë liderët e rëndësishëm të qeverisë. Qeveria e përkohshme të përbëhet nga liderët e NCFA( Komiteti për Shqipërinë e Lirë). Ata të njoftojnë publikisht krijimin e qeverisë së lirë e të pavarur të Shqipërisë, dhe të detyrojnë liderët e regjimit Hoxha të pranojnë publikisht largimin nga pushteti, në mënyrë që të nxitet mbështetja për qeverinë e përkohshme. Me anë të qelizave të organizuara paraprakisht dhe me grupet e terrenit të bëhet ngritja e grupeve të rezistencës vendase për kompletimin e grushtit të shtetit.
  c) Konsolidimi i operacionit. Të eliminohen elementët e mbetur të opozicionit. Të riorganizohen e të forcohen forcat e qeverisë së përkohshme dhe agjencitë e forcat e tjera mike.
  Detyra për njësitë dytësore
  Forcat e përbashkëta të terrenit të zhvillojnë, organizojnë dhe të trajnojnë forcat e jashtme operacionale me një fuqi të përgjithshme prej 10.400 si më poshtë:
  Në bazat e zgjedhura në Jugosllavi forcat arrijnë në numrin 4800, duke përfshirë task-force me 2500, dhe komandën veriore operacionale me fuqi prej 1300 njerëz, rezervat e përgjithshme prej 1000. Në bazat e Greqisë, forcat operacionale arrijnë në 5600, duke përfshirë komandën e terrenit me 2500 forca dhe rezervat e përgjithshme e task-force. Sulmi simultan i tre fronteve do të nisë natën në ora 01 00, me neutralizimin dhe marrjen nën kontroll të njësive ushtarake dhe të forcave të sigurisë. Të kapen dhe të sigurohen objektivat e përcaktuar në Tiranë, Durrës dhe Elbasan nga komanda qendrore e terrenit. Komanda veriore të sulmojë për kapjen e Shkodrës, Kosovës, Dibrës dhe zonën lindore të Elbasanit, me objektiva kryesorë neutralizimin e opozicionit në zonat rreth Shkodrës. Komanda jugore të kapë zonat e Beratit, Korçës, Vlorës dhe Gjirokastrës, me objektiva kryesore neutralizimin e forcave armike në rrethinat e Vlorës, Korçës e Gjirokastrës.
  Forcat e brendshme të rezistencës. Nën kontrollin e komandantit të tyre, forcat e përbashkëta dhe ato të terrenit të bashkëpunojnë për arritjen e objektivave të mësipërme, me një masë të përafërt të zgjerimit të elementëve të armatosur nga 1000 në ditën e parë, në 5000 në ditën e tretë duke arritur në 10 000 në ditën e 30-të. Zgjedhja e bazave të përshtatshme, zhvillimi, organizimi, pajisja dhe trajnimi i të gjithë njësive të mbështetjes së jashtme, mbështetja logjistike, transportimi i forcave të terrenit drejt zonave të shënjestruara.
  Forumi i Komitetit Kombëtar për Shqipërinë e Lirë (NCFA)
  Në një përpjekje për të bashkuar të gjithë elementët shqiptarë të emigracionit në një front të bashkuar kundër terrorit komunist, u formua Komiteti Kombëtar i Shqipërisë së Lirë dhe selia ndërkombëtare u hap në Nju Jork më 17 korrik 1950. NCFA u krijuar për të tejkaluar linjat e ndarjeve politike mes shqiptarëve dhe për të përfaqësuar të gjithë shqiptarët që dëshirojnë të mbajnë lart të drejtat e njeriut në vendin e tyre. Aktivitetet e Komitetit drejtohen nga selia e tij e Nju Jorkut. Ne mbajmë gjithashtu një zyrë në Romë e cila përpiqet të qëndrojnë në kontakt me bashkë-atdhetarët tanë që vuajnë brenda Shqipërisë. Aktiviteti kryesor i NCFA është koordinimi i përpjekjeve të rezistencës së shqiptarëve në emigracion që luftojnë kundër komunizmit.
  Përbërja e Komitetit për Shqipërinë e Lirë
  Hasan Dosti- president. Zoti Dosti është një anëtar i njohur i Lëvizjes Balli Kombëtar dhe përpara Luftës konsiderohej si juristi më i aftë në Shqipëri. Ai vjen nga një origjinë e thjeshtë, por pati mundësi të studiojë në Francë dhe u kthye në Shqipëri për t’u bërë një prej qytetarëve kryesorë të saj.
  Abaz Kupi – aktualisht ndihmon aktivitetet e NCFA në Rome. Kupi konsiderohet si një prej heronjve të luftës për drejtimin e tij të përpjekjeve guerile kundër pushtuesve italianë. Në vitin 1943 ai krijoi Partinë e Legalitetit, që kishte si qëllim të ruante legjitimitetin e ish-mbretit Zog. Megjithë mungesën e shkollimit formal, Kupi krijoi emrin e tij si një nga mbrojtësit më të ashpër të lirisë së Shqipërisë.
  Said Kryeziu – I emëruar në degën e NCFA në Romë, Said Kryeziu është gjithashtu president i Partisë Agrare Shqiptare. I arsimuar në Paris, Kryeziu ka punuar shumë për të vënë nën një flamur grupet shqiptare të emigracionit për të luftuar kundër pushtuesit. Për këtë ai ka luftuar kundër gjermanëve dhe italianëve gjatë luftës dhe u bë një prej anëtarëve të Komitetit të Parisit, i cili ishte pararendësi i NCFA.
  Zef Pali – Anëtar i komitetit të NCFA në Rome dhe aktualisht në Nju Jork për konsultime. Pali është një lideri i njohur dhe aktiv i Ballit Kombëtar, i arsimuar në Kolegjin e Mësuesve në Elbasan. Ai respektohet si një njeri i letrave dhe i idealeve demokrate. Pali u detyrua të largohej nga vendi gjatë luftës dhe u bë një prej anëtarëve të parë të NCFA.
  Nuçi Kotta- është një zyrtar i NCFA në New York, dhe anëtar i partisë së Legalitetit. Ai ka qenë prej kohësh në shërbim të mbretit shqiptar në emigracion, Zog, dhe ka studiuar për drejtësi në France. Kotta u kthye në Shqipëri për të shërbyer si kryeministër i Zogut për disa vjet. Edhe ai është një prej anëtarëve të parë të Komitetit të Parisit në gusht l949. Ai është përgjegjës për publikimin e gazetës së komitetit, Shqipëria.

  .
  ME NJE FJALE PUNAE KETIJ KIM FLIBI-IT sihet nje ndihmese nuk diskutohet por qe nuk ndikoi fare ne mrekulline shqiptare qe mposhten nje shterngate shkerdhatash..

  edhe nje here JU LUTEM
  …………………….mos ngaterroni
  KOMBIN ME IDEOLLOGJINE…

  Reply to this comment
 7. EKZEKUTUSI March 18, 14:54

  i Nderuar Thanas Mustaqi, qe na “Perlote” me “Dokumentin Tuaj….
  1-Po mor Zoteri ja po e pranojme se Planin e Operacjonit e Dekonspiroj Kim Filbi…Shume mire…por sa Plane te Tjera dhe sa Banda Diversantesh kane Hyre ne Shqiperi ..edhe pas Operacjonit te Famshem qe po na Tregoni..pra mendoni se 400-te Diversante do te Permbysnin Regjimin Komunist ne Shqiperi…
  2-Kim Filbi Vertet Pranon:SE DONTE TE PARANDALONTE Aktet e Sabotazhit dhe Krimit…pra Mori anen e Tije Ideologjike..pra te Komunisteve…por Mendoni se Anglo Amerikanet pas Deshtimit te Operacjoneve Hoqen Dore????Jo mor Zoteri…
  3-Nje Kusheri ime i trete-pra Kushri i Babait time i bie i dyte…U Arratise se bashku me Gjernanet qe 16-te Vjece..Theksoj se as Kishte Vrare dhe as Kishte Prere..iku Athere me 1944.-ren seikurese deshmon me Vone thjeshte per Aventure..dhe nga qe kishte Bindje qe perputheshin me ato te Ballit Kombetare..
  Ne Gjermani Kusheri ime U Stervit ne nje Grupe Qe do te Merrte Pjese ne Rrezimin e regjimit ne Shqiperi:U Premtuan Para..si dhe u dhane nga 30-Napolona Floriri..i paisen me tekniken e Fundit dhe i Hodhen ne Shqiperi…
  Emri i Kusheriti time eshte i Njohur nga Sigurimi i Shtetit..si dhe Grupi me te cilin ai u Futen ne Shqiperi..u Futen nga Greqia….u Asgjessua…nje Pjestare i Bandes u kape i Gjalle….Kusheriri ime Shpetoj…Gjalle…
  Heroi i Popullit ASIM ALIKO, qe permend edhe Mark Dodani..Deklaron:Per kushon:Vetem Njeri nga te Rekrutuarit,i ka Shpetuar Sigurimit Shqipetare,,.SEPSE ISHTE JASHTEZAKONISH I ZGJUAR, AI NUK KA KRYER ASNJE AKTE TERRORI APO VRASJE, duket se i PELQENIN PARATE QE MERRTE NGA Anglo-Amerikanet…
  Heroi Asim Aliko:DEKLARON:Ne Grupin time qe do te hidhet ne Shqiperi eshte edhe(Kusheriri IME)…gjithe Grupi u Asgjesua me Ndihmen time, por Kur shikojme Mungonte vetem Njeri(Kusheriri IME)…NA E HODHI EDHE KESAJ RADHE THA….Kusheriri Shpetoj se nuk Besonte te asnje nga Antaret e Grupit…dhe Naten nuk Flinte me ta por disa metra me large…
  i Nderuar z.Thanasi..Kusheriri-Diversant eshte hedhur ne Shqiperi me Misjone te ndryshme Zbulimi mbi 10-te Here…Nuk ka Vrare asnje Shqipetare…dhe mbas viteve te 90-ta erdhi ne Shqiperi…ne Fshatin tone….ne fshatin tone diku nga vitet 1975-se erdhi me Misjon..dhe a e di se kush e SPIUNOI:NJE NGA ATA “DEMOKRATET E SOTEM” Qe athere Quheshin KULAKE…por Kusheriri u Informuan…dhe ju la Balgat ne Dore Njerzeve te Sigurimit…RESPEKT PER KETE NJERI…
  Nuk ja theme Emrin sepse AI JETON EDHE SOTE E KESAJ DITE NE GJERMANI DHE KA NJE JETE DHE FAMILJE TE MIRE…
  i thashe keto te gjitha..i Nderuar Thanasi…SE NUK ISHIN VETEM Operacjonet e Kim Filbit qe Hengen Koqen e Plumbit ne Shqiperi-….u asgjesuan sa dhe sa Banda Kriminelesh te Sherbimeve Greke dhe Jugosllave..Prandaj..mos Llapni Kote..se koti..
  Personalisht si komentues nuk kame pasur Lidhje me Regjimin e Komunisteve ne Shqiperi kemi qene njerez ne Punen tone:POR RESPEKT PER SIGURIMN SHQIPETARE QE U FUTEN EDHE SHERBIMEVE ME TE FUQISHME..kete e Deklaron edhe Toni Blere…
  Ju Z.Thanasi dhe shume “Studjues” dhe “Heronje te Demokracise”:::i beni shqipetaret ,me Bishte..jo or jo..SE BIJE NENASH KANE QENE EDHE ATA QE LUFTUAN PER MBROJTEJEN E INTEGRITETIT TE SHQIPERISE ..nga Serbo-Greket…Mos valle mor Zoteri do te na thoni se EDHE Pal Melyshi…bashkepunoj me Ruset???

  Reply to this comment
 8. lato March 18, 15:14

  Heroizmi i Mark Dodanit,qe e filloi karieren si kallauz i toger Babes ne malsine e Mirdites jane dhjetra gra malesore te torturuara nga forcat e batalionit te “Mbrojtjes se popullit”,gra dhe plaka malesore qe u torturuan me macokun ne citjane,gra,plaka me femije qe u derguan ne kampin e cfarosjes ne Tepelene.Mark Dodani si klyshi i shtepise shkonte neper kullat Mirditore si komit i maleve dhe kerkonte buke dhe bese.Ato shtepi qe e prisnin si mik shenjoheshin me rreth te kuq ;burrat ne birucat e sigurimit,grate dhe femijet ne Tepelene.Kur flet per bese,tradite fisnike,skuthi i pabese i sigurimit,kallauzi i krimineleve lab ne kullat e Malsise shqiptare,gjarperi i Mirdites,Mark Dodani,te hiken tepeleku i kokes,sikur nga Rubiku deri ne nFushe Arres te mos kene jetuar malesore qe ja njohin dhembe e dhemballe.

  Reply to this comment
 9. hysni March 18, 15:33

  E kam njohur Thanas Mustaqin rreth viteve ‘ 80. Jam takuar me te rastesisht dy apo tri here, me sa mbaj mend ne Tirane, kur ai vinte nga Durresi. Me sa me kujtohet, banonte ne qytetin e Durresit dhe punonte ne Drejtorine e Hekurudhave…Kam qene rreth te njezetepestave atehere…Me pas e kam ndjekur nepermjet botimeve te ndryshme ne gazetat Drita, Zeri i Rinise etj. Me kane bere shume pershtypje niveli intelektual i larte dhe sidomos karakteri i shendetshem i tij.Lexonte shume…Mendoj se Shqiperia ka shume nevoje per njerez te tille. Nuk e di se ku gjendet tani. Po ta takoja, do ta pija nje kafe me shume qejf me te.E pershendes… Me shume dashuri, Hysni Guda

  Reply to this comment
 10. gjermani i fundit March 18, 15:58

  Stalini perdorte edhe “fatlumin”lapsin kopjativ, qe kur shkruante “futini plumbin” do te thoshte qe te benin aheng me nje fuci vodke…Ku Stalini e ku Saliu or mik! Stalini drejtonte ushtrine e Kuqe, qe fillonte ne kufi me Alasken dhe perfundonte deri ne Berlin, e ti thua se tersi fshihej tek ngjyra e lapsit.

  Reply to this comment
 11. EURO MALOKU March 18, 16:16

  Ja pra qe ende nuk e mposhtin dot Shtetin e Diktatures se Proletarjatit as me Thanasin me Mustaqe dhe Presidentin pa mustaqe!

  Reply to this comment
 12. genci.d March 18, 16:20

  Kesaj i thone :Germo o Tare se aty e kam qenin e ngordhur….Nuk e kuptoj se kujt i hyjne ne pune (Prevec atyre te historise) se cfare ka ndodhur ne vitet 50..Mbushni faqet e gazetave me lajme boshe, pa vlere…Kur as vete amerikanet , ruset dhe vete nena e vet nuk e di kush ishte Filbi c’te semes kerkoni ju ?Ne fund te fundit nese Amerika eshte , qe s’eshte ne te vertet , nje vend demokratik per te tjeret perse i fut hundet ne punet e te tjereve..Po Anglezet , antishqiptare ,pushtues ,cfare kerkonin :Rrezimin e Hoxhes apo sundimin e Shqiperise sic kishin nenshtruar Greqine thane te kemi dhe shqiperine..Keshtu dhe Ruset po qanin hallin e popullit…Nese Enveri nuk do ishte ai qe ishte sot besoje nuk do flisnim Shqip por nje zot e di..

  Reply to this comment
 13. Net March 18, 16:22

  Po ti nastrudin, spiun i kujt agjenture ke qene se sna i ke thene ndonjehere?

  Reply to this comment
 14. demo March 18, 16:36

  O memoria sklerotike! Shteti shqiptar i Enver Hoxhes mposhti Ameriken,Angline,Italine,Francen,Greqine,Jugosllavine…!!!!!
  Kete loje me radioamatorizem e zhvilloi Abwehri me Zbulimin anglez ne La Mansh.I kapen te gjithe agjentet desante qe hidheshin nga sherbimi sekret anglez ne France me tekniken luftarake,madje ne fund u derguan fjale:A keni me per te hedhur?Pergjigja ishte zbarkimi i 2 miljon ushtareve ne Normandi dhe jo ne La Mansh.Per te mesyre nje shtet inexistent si Granada Amerikanet angazhuan ushtrine,forcat ajrore dhe tokesore,nuk derguan 4 desante,as 40,as 400 desante sa paskan nemuruar per 50 vjet ne Shqiperi.Operacioni qe mposhti Jugosllavine u zhvillua me aeroplanmbajtese,bombardime dhe ne fund hyne trupat tokesore.Po ta kishin ate ndermendje amerikanet e kishin bere Kore qe ne 1950.jo me Ufon Hamit Matjani,qe e kapi supermeni Mark Dodani.

  Reply to this comment
 15. Nje ish-koleg i joti,por qe s'te ka me. March 18, 16:45

  More Thanas, nuk po te kuptoj kur thua Agjentit të KGB-së, “mitikut Kim Filbi, nuk i bëhet vonë për vdekjet e shkaktuara në Shqipëri gjatë desantimit të diversantëve shqiptarë. “. Qe diversantet do vrisnin popullin ne Shqiperi ti nuk te ardha keq,por per terroristet qe u vrane pa rene ne toke, te ardhka keq! Interesant! Me gjith mend e ke?! Mjere populli qe te ka besuar dikur kur ishe oficer i ushtrise se tij dhe gazetar i asaj ushtrie. Turp!

  Reply to this comment
 16. tonia March 18, 17:00

  Buza e Bredhit dhe Liqeni I Vajkanit (dy radio lojat e mirenjohura dhe te paprecedente ne historine e spiunazhit boterot),nuk u bene as nga Kim Filbi e as nga te tjeret por nga shqiptaret qe me intelegjencen e tyre turperuan “kolloset” e spiunazhit Ameriken e Angline.Te tjerat jane llafe kot!

  Reply to this comment
 17. Ramy March 18, 17:43

  Nastrudin. Po ndrec ndue gjoken ytat diversant e vrau??? Perclerimin e vatanit???

  Reply to this comment
 18. autokton March 18, 17:44

  Mbylleni kete perralle me Kim Philbin! Ai ishte nje super hero Anglez qe talli bythen me Bashkimin Sovjetik. Sovjetiket e grabiten Philbin me te vetmen te drejte nderkombetare sepse Kim kishte nenshkruar qe do ” bashkepunonte me Sovjetiket. Kim u tradhetua nga shume lart, por eshte merre hak.
  Shqiperia u perdor si kurve pa pagese gjate luftes se ftohte! Prishja e Shqiperise me Sovjetiket ishte fallco, Sovjetiket mbajten Shqiperine deri ne merrveshjet me perendimin per ndryshimet qe u quajt “renia e murit te Berlinit”
  Fqinjte pa merite gezuan parajsen gjate luftes se ftohte, ne mizerjen qe s’po ngrihemi dot as sot, sepse po na bren percarja injorante…. UROJME qe Brezi i Ri te marri Hak ndaj PADREJTESIVE.

  Reply to this comment
 19. Lungara March 18, 18:18

  — Një farë Kim Filbi -thotë Mark Dodani !
  Kjo mënyrë të shprehuri tregon shumë – kapadaillëk , injorancë , mëndjelehtësi , mashtrim ……!
  Arrogancën prej bajraktari, siç duket , Marku e ka gjenetike. Dhe jo vetëm Marku është I tillë , kalova lumin të dhjefsha kalin !
  Qëndrimi I Markut na ul , qëndrimi I Thanasit na nderon në sytë e Botës !
  Mark !
  Ti dhe Filbi jini të një sindikate , sindikata e zbuluesve ose e spiunëve , siç quhet në popull .
  Merr një tufë me lule dhe vure mbi varrin e Filbit , për ndihmën që na ka dhënë , sado e vogël !
  Është hero I BRSS dhe është varrosur në murin e Kremlinit , pranë njerëzve më të shquar të shtetit !

  Reply to this comment
 20. oNKEZMI March 18, 18:51

  Me gezon shume qe,nje fare intelektuali di shume,pra i di te gjitha.Une nuk hap me,Enciklopedi sa te jete ai ne keto mediume,gazetareske…mesoi shkenca te natyres dhe shkenca shoqerore,biles kohet e fundit do kerkoje dhe librat e tij,qe e thote vete me “modesti”…

  Reply to this comment
 21. ne paris u mblodh uno-ja... March 18, 19:14

  Pse kur ka artikuj per Enverhoxhen ka rekord komentesh..dhe ajo qe ka rendesi eshte se mbi 70 % e komentuesve e vlersojne me +……

  Pse disa antienveriste bien ne kolvusione kur dikush flet sakte per kohen e Enverit..
  .
  Spjegimi eshte ketu poshte ka humor por tregon dhe madheshtine e tij ne Paris kur nuk kishte asnje me vetem por

  ISHTE EDHE I VETEM TRIM NE LUFTE

  &&
  .

  Edhe une mendoj qe sistemi enver hoxhes ishte I keq por ne krahesim me kohen e Zogut dhe Nano-Berishes ishte 1 miljon here me I mire.
  ..
  Kembengul se po nuk u fut Sali qeni ne burg dhe po nuk u hoq me ceremony permendorja e tradhetarit Zog nga Tirana..mbetet te mendoj se ai popull ajo klase politike dhe ato xhambasdoret e Tiranes e kishin hallall diktaturen e enverit si te nevojeshme dhe te domosdoshme.
  Se kush ishte enver hoxha njihuni me nje fakt pikant:
  ……………………PARIS 1946
  Greket kishin nxjerr pretendime territorjale dhe sllavet gjithashtu kishin presion psikologjik ndaj shqiptareve si njerz me bisht.
  Delegacioni shqiptar zbriti ne Paris dhe ishte ne pritje te autoriteteve protokollare franceze qe vononin!Nje ushtarak francez i derguar per inspektim,filloi te shikoje,thote Le Monde,delegacionin shqiptar nje per nje nga prapa duke filluar nga me i fundit qeveritar shqiptar e mbritur tek i pari i tyre, Enver Hoxha,i cili thote
  Gazeta njihte dhe fliste shume mire frengjishten

  .Kur mbriti tek Enver Hoxha,dhe po e veshtronte drejtuesin shqiptar nga pas,si të tjeret,diktatori e pyeti:”Zotri,cfare kerkoni që na shikoni nga pas?”

  Menjehere kontrolluesi sqaroi:”Serbet & greket na kane thene se ju shqiptaret jeni njerez me bisht…por une bisht nuk po shikoj “Gazeta shkruan se menjehere, duke qeshur,Enver Hoxha iu pergjegj:”Jo,zotni,serbet & greket kane te drejte!
  .
  Vetem se gabojne pamjen:Ne shqiptaret kemi bisht te madh,por e kemi ketu,përpara dhe do tua tregojme edhe ne mbledhje atyre dhe grekeve!” Shkruan me humor te larte “Le Monde”gje qe edhe ndodhi ne mbledhjen e Parisit.Vet “Le Monde”faqe 3 dhe 22 me foto e cilson Enver Hoxhen kryeshtetarin me fotozhenik te mbledhjes dhe me të ashprin ne mbrojtje te shtetit te vet
  .
  .Ndofta mund te jene dhe keto arsyet qe studiuesit e paanshem gjejne tek kenga popullore e asaj kohe vargjet e pashkulshme:
  .
  “Në Paris c’u mblodh UNO-ja,
  Fol Enver,të lumtë goja!
  Fol e mbro të drejtat tona!…”etj…

  .
  Natyrisht,kjo s’ka te beje me balten qe ca shqiptarobishtukë të vertet i hodhën Enver Hoxhes,duke shitur gjer dhe trojet e detit ne jug dhe duke qënë,si dihet zgjatim bishti i bythës se sllavëve në Tirane e Shkoder e gjetke
  .
  ”Bishti ynë eshtë perpara”, një thenie enveriane lapidare qe i bën mirë kombit shqiptar!

  Reply to this comment
 22. shaqo March 18, 19:59

  Idiotizem anadollak, i madhi Mark Dodani, ka bere jeten e diversanteve, ka ngrene e ka pire, ka fjetur syhapur bashke me ta dhe Thanasi me apo pa mustaqe gjen dokumenta autentike?! se ku jane ketu ne gazete e di Thanasi, se… tralala, nese ke dy fije mend ti dhe keta qe komentojne ketu, negativisht per Markun, me plot gojen u them qe jeni injorante. Por edhe nese ka dhene informacione Kim Fibi, a nuk eshte dhe kjo nje zotesi e jashtezakoneshme e siguimit shqiptar qe ka ditur te bashkepunoje dhe te marre informacione ne te gjitha rruget?
  Me vjen keq per te gjithe ata komentues qe gezohen me ato qe shkruan Thanasi, ju them qe qenkeni te nivelit teper te ulet intelektual, me formim teper te ulet arsimor, per t’u kenaqur me ato qe thote Thanasi dhe te mos besojne e degjojne ato qe ka thene vete Toni Bleri. Sinqerisht eshte per te ardhur keq.

  Reply to this comment
 23. sokol March 18, 20:42

  Thanas, ti nuk di gje fare. Shkruan dy fjale dhe te duket se cudite boten.
  Lexo librin “Operation Fiend” (Operacioni Djalli), qe flet pikerisht edhe per operacionin “Valuable”, sepse keshtu e emertonin anglezet nderhyrjen ne Shqiperi. Libri eshte mbeshtetur bi gjithi ne dokumente te CIA-s amerikane.
  Ti genjen ne disa gjera:
  1. Anglezet nuk hodhen diversante nga ajri. Ata hynin nga toka ose nga deti. 90% e tyre u vrane owse u zune rob. Pakkush shpetoi duke u kthyer ne Greqi ose dale ne Jugosllavi.
  2. Eshte e vertete qe Filbi, ne vitin 1049, ishte nderlidhesi midis sherbimeve sekrete angleze dhe amerikane. Por, kur anglezet rane ne gjurme te dy miqve te tij, Burges dhe McLean, keta te dy u arratisen dhe anglezet dyshuan per Filbin. Eshte e nderlikuar ceshtja Filbi, por jo se ai beri te deshtonte nderhyrja angloamerikane, por per te tjera gjera. Dokumentet amerikane tregojne prere se Filbi nuk lojti rol ne deshtimin e nderhyrjes ndaj Shqiperise komuniste.\3. Filbi eshte larguar fare nga sherbimet sekrete angleze ne mesin e vitit 1951. OIperacioni/radioloja “Liqeni i Vajkalit” eshte bere nga maji i vitit 1952 deri ne tetor te vitit 1953 (17 muaj te plota). Lexo librin qe te mesosh, nga qe paske lexuar edhe shenimet qe bente Stalini!!!
  4. Si rezultat i kesaj loje, sherbimet sekrete shqiptare u bene te njohura per agjensi te tilla si CIA(Central Intelegence Agency), por edhe Per NSA (National Security Agency-Agjensia e Sigurise kombetare), qe eshte institucioni me i larte inteligjent i SHBA.
  5. A e di, o z. Thanas Mustaqi, se kjo agjensi, futi ne edukimin e agjenteve te saj pikerisht radiolojen “Liqeni i Vajkalit”. E ktheu ne leksione! Merr vesh, cfare rendesie i dhane.
  6. Per ty, e per shume te tjere, qe tallen me sherbimet inteligjente shqiptare, nuk jane keto operacione, si radiolja “Buza e Bredhit” dhe “Liqeni i Vajkalit”, ato qe mund te quhen me te rendesishme. Eshte loja “Fronti i Rezistences”, loje qe vuri perpara jo vetem bandat e brendshme, qe luftonin prej 1945 kunder qeverise komuniste, por edhe ato qe vinin nga jashte.
  Sigurimi i Shtetit, meqe ke qejf te flasesh per te, krijoi lidhje me Alush Lleshanakun dhe e futi ne kurth. Nuk po te tregoj gjate per te, por po te them vetem se ai ishte nje nga agjentet me te mire, qe inteligjenca perendimore kishte ne Shqiperi. Pastaj, futi ne kurth dhe e zuri te gjalle, ‘tigrin’ e famshem, Hamit Matjanin, i cili kishte vrare jo pak njerez ne Shqiperi. “Tigri” bashkepunoi me Sigurimin, kete e ke ne librin, qe te keshillova te lexosh.
  7. Libri “Operation Fiend perfshin dokumente deri ne vitin 1954 (ke edhe gjyqin e Zenel Shehut dhe te Hamit Matjanit ne liber). Por duro dhe pak. Nje profesor i shquar anglez, qe jep mesim edhe ne universitetet me ze amerikane, qe quhet Stiv Long (Steve Long), po shkruan nje liber mbi dokumente te deklasifikuara angleze, qe perfshijne vitet e ndrhyrjes angleze ne Shqiperi (1949 deri 1953), duke hapur arkivat angleze, gjithnje ne drejtim te sherbimeve sekrete angleze kunder Shqiperise, deri ne vitin 1960.
  Me njerez si ti, apo si “Intelektuali”, qe vetem i tille nuk eshte, sepse Uran Kostreci eshte larg atij titulli te nderuar, mund te flitet vetem me dokumente te huaja.

  Kurse, ata qe shajne me pseudonime Mark Dodanin, deshiroj t’u them se ai ka trimerine e dinjitetin qe te tregoje punen e tij, e cila ne ate kohe ishte ne mbrojtje te atdheut dhe popullit.
  E mos te flasim per mirditoret, sikur ata ishin te gjithe me diversantet! Ata mbeshteten shtetin shqiptar kunder bandave te maleve. Kjo beri qe ne 1951 bandat e maleve gati te pushonin se ekzistuari.
  Lufta e Mark Dodanit dhe shokeve te tij te shumte, ne ate kohe nuk kishin te benin fare me komunizmin. Ajo lufte, shmangu nje coptim tjeter te Shqiperise, sepse anglezet donin ta ndanin vendin tone midis Greqise dhe Jugosllavise. Bile edhe te Italise.
  Vetem SHBA nuk ishin dakord dhe kjo u ben nder amerikaneve.

  Reply to this comment
 24. Vëzhguesi F. March 18, 21:18

  Thanas! Edhe pse te kam mik, ne kete rast po te them se ja ke futur pordhes ose si kau peles. Referimet qe bene jane nje lloj patologjie qe te paska rrembyer edhe per shkak te moshes, per te treguar se çoç di dhe ti, apo se je nje lexues dhe investigues i materialeve historike. Humbe pike si poet dhe perkthyes i rusishtes, ashtu siç humbe pike dhe si ish oficer i xhenjos, si Bullar Mehmeti, presoidenti Saliut.

  Reply to this comment
 25. shpresa March 18, 21:42

  Ja, e sqaruam dhe kete probleme nga Thanasi pa mustaqe. Tani ngelet qe Thanasi pa mustaqe te na tregoje lidhjet e çadres me krimin dhe kgb-ne ne ditet e sotme. Besoj se do na japi dokumenta kete radhe. Nderim dhe respekt, Thanasi pa mustaqe.

  Reply to this comment
 26. shpresa March 18, 21:43

  Ja, e sqaruam dhe kete probleme nga Thanasi pa mustaqe. Tani ngelet qe Thanasi pa mustaqe te na tregoje lidhjet e çadres me krimin dhe kgb-ne ne ditet e sotme. Besoj se do na japi dokumenta kete radhe. Nderim dhe respekt, Thanasi pa mustaqe. Ore, se harrova; po keta i hoqen te gjithe mustaqet qe nga presidenti Nishani e poshte, Thanasi po i tradheton.

  Reply to this comment
 27. Lola March 18, 22:55

  Kim Filbi ishte komunist dhe si i tille patjeter qe jepte informacion per interes te vendeve socialiste. Po pas vitit 1951, kur Filbi nuk kishte me mundesi te ndihmonte,kush e ndihmoi Shqiperine ??!! Vete shqiptaret, te mbeshtetur ne idealin e tyre te atdhedashurise. Por kete nuk e pranojne antishqiptaret, ashtu si dhe luften Nac-Çl e quajne civile, komunistet kriminele, apo se Shqiperine e ka çliruar serbi se ata dhe e kane krijuar P.Komuniste. Keto jane broçkulla qe vetem armiqte i hedhin ne shtyp si diversantet hidhnin fletushka anti-pushtetit popullor por qe vete populli ja tregoi vendin.

  Reply to this comment
 28. return of saint March 18, 23:11

  Mustaqi e drejte ata ishin te spiunuar dhe philby ka luajtur rol absolut gjate gjithe luftes se ftohte, sigurimi ishte filial i KGB-se ate kohe

  Reply to this comment
 29. “Washington Post” march 1, 1946 March 19, 00:02

  Ju falenderoj “sokol” per komentin brilant…vetem nje verejtje kam:

  Si ne vitet 20-30 apo ne 40-50 te shekullit kaluar..po ashtu edhe ne vitet 1990-2017 jo te gjithe politikanet amerikane kane qene me Shqiperine…

  Sot per shembull lobi grek ne Amerike ka nje fuqi te pabesueshme dhe per kete mjafton te shikoni levizjet e tradhetarit Lul Basha me Silogun e Himares qe eshte me shume se antishqiptar..
  .
  Por ajo qe verteton idene me lart eshte ky debati me poshte qe nje ish ambasador amerikan ne Shqiperi na mbrojti me heroizem nga ai perfaqsuesi i Senatit qe ishte paguar nga lobi grek i Bostonit….absolutisht si sot kur kujtojme shitjen e Detit me firmen e Lul Bash tradhetaret qe Greqia e quajti fitoren DIPLLOMATIKE me te madhe pas L2B.

  Ja dokumenti qe tregon se nje pjese e amerikaneve donin te jepnin vorio epirin dhe KORCEN greqise dhe ca amerikane na mbrojten:
  ….
  NDAL ATENTATIT GRABITËS NDAJ SHQIPËRISË

  (ish ambasdori amerikan ne shqiperi lufton me nje top senator qe ishte shitur te lobi grek ne amerike)

  .
  “Uashington Post” më 1 mars 1946
  .
  I dashur senator Pepper,
  .
  Keni shpallur se do të bëheni mbrojtës i fushatës për drejtësi të Komitetit Grek, i cili lufton për kërkesat greke të reparacioneve kur do të bëhen traktatet e paqes me shtetet e Ballkanit…
  .
  Këtë lëvizje të drejtësisë për Greqinë e polli C. Diamantopulos, ambasadori grek në Uashington, njëherazi kryetari i makinës së propagandës së organizatës imperialiste greke në Shtetet e Bashkuara…
  .
  Kjo deklaratë arrin të thotë që të vuloset që tani një atentat ¬grabitjeje kundër Shqipërisë së varfëruar, për të cilën Greqia ka 32 vjet që përpiqet. Ky i ashtuquajturi Epiri i Veriut është tani Shqipëria e Jugut, e cila mban në gjakun jetësor ekonomik atë vend të vogël dhe kërkesa ka qenë gjithnjë kaq qesharake saqë është dhënë vendimi kundër Greqisë tri herë me radhë.
  .
  Në gushtin e 1923, Lidhja e Kombeve dërgoi një mision në Greqi për të përcaktuar në vend kufirin greko-shqiptar. Të gjithë anëtarët e atij misioni, katër italianë dhe një përkthyes shqiptar, u vranë pa mëshirë ditën që arritën në Greqi. Një mision pasardhës caktoi kufijtë e sotëm, të cilët u miratuan nga Lidhja e Kombeve. Këtë herë, një metodë më e qytetëruar po përdoret duke iu zëvendësuar juve dhe shumë nga kolegët tuaj në vend të dorës së vdekjes që u përdor kundër misionit të pafat në 1923.
  .
  Qeveria greke nuk i kapi kurrë vrasësit, duke treguar kështu fajësinë e saj dhe për këtë i pagoi Italisë një milion dollarë si një idemnitet punitiv për këtë krim. Përveç një kohe të shkurtër prej disa muajve më 1914, ky i kështuquajturi Epir i Veriut, nuk ka qenë kurrë pjesë e Greqisë që 600 vjet e këtej. Indianët e Amerikës kanë tani tepër të drejtë të kërkojnë Virxhinian ose çdo shtet tjetër të Shteteve të Bashkuara ku kanë jetuar 300 vjet më parë.
  Meqenëse kërkesa greke bazohet në fakt në gjeografinë e vjetër, është interesante ta dimë se Straboni, një nga autoritetet më të mëdhenj mbi Greqinë e Vjetër (lindur në 64 para Krishtit), na thotë se epirotët nuk flisnin greqisht, por ilirisht, që do të thotë se ata nuk ishin aspak grekë, por shqiptarë.
  Grekët që kanë kërkuar përkrahjen tuaj, senator Pepper, janë kryesisht monarkistë grekë në Shtetet e Bashkuara të udhëhequr nga Diamantopulos, të cilët shpresojnë që të rivendosin në fron Mbretin Gjergj, muajin që vjen, pa marrë parasysh protestat e shumicës së qytetarëve grekë.
  Për të fituar simpati për Greqinë në përpjekjen e saj për të grabitur Shqipërinë e Jugut, z. Diamantopulos flet pa kursim se Shqipëria e ka shitur pavarësinë e saj në 1939, si përfundim i dallavereve të shumë viteve me Musolinin.
  Shqipëria e injoroi atë vepër gjer në qershor të vitit 1926, kur Musolini i kërkoi qeverisë shqiptare që të nënshkruante një dokument për pranimin e protektoratit.
  Qeveria shqiptare, për të fituar kohë, thirri ministrin britanik, amerikan, frëng dhe jugosllav, duke i informuar se vetëm 24 orë afat kish përpara se të vinte nënshkrimin. Ministri britanik, duke i keqkuptuar instruksionet e tij, protestoi kundër këtij demarshi italian dhe për fatin e tij të keq u thirr nga Austin Chamberlain, ministri i Punëve të Jashtme, i cili pranoi se veproi në këtë mënyrë, për të marrë me të mirë Musolinin.
  Si ministër i Amerikës në Tiranë, në atë kohë, unë e dëgjova këtë histori të kërkesës italiane dhe thashë se do ta raportoja në Uashington. Por, në mbarim të Luftës së Parë Botërore, duart e qeverisë sonë qenë të lidhura nga politika izolacioniste që kish vendosur Senati, i cili e përbuzi konventën e Lidhjes së Kombeve. Po kjo politikë e ndaloi Presidentin Ruzvelt që të merte masa drastike kur Musolini pushtoi Etiopinë.
  Jugosllavia dhe Franca nuk bënë asnjë veprim, dhe Shqipëria, pa një ndihmë të jashtme, iu dorëzua me padashje Italisë në një traktat që u bë në nëntor të 1926-s, i cili përgatiti udhën e invazionit italian 13 vjet më vonë.
  Duke e akuzuar Shqipërinë se i është shitur armikut, z. Diamantopulos, organizatori i lëvizjes Drejtësi për Greqinë, qëndron në një tokë që lëviz. Ai është në Uashington nën patronazhin e Mbretit Gjergj (jorgo)
  .
  Tani, senator, dëgjo!
  Kredoja jote në jetën publike ka qëndruar gjithnjë në një besim të deklaruar te vullneti i popullit. Përpara se të shkoni thellë, duke përkrahur kërkesat greke, unë ju sugjeroj të merrni vesh se ç’ndiejnë grekët për punën e një plebishiti në Shqipërinë e Jugut, të cilën ata me dhelpëri e quajnë si Epir të Veriut.
  .
  Për shekuj me radhë Shqipëria e Jugut ka qenë e populluar në mënyrë mbizotëruese nga shqiptarë, dhe Korça, qyteti i dytë më i rëndësishëm i Shqipërisë, të cilën grekët e kërkojnë si një dhuratë speciale, është pothuajse ekskluzivisht shqiptare në popullsinë e saj.
  Udhëheqësit reaksionarë grekë kanë heshtur me dashje në çështjen e një plebishiti. Pyetini se ç’mendojnë për një punë të tillë.
  .
  Miqtë amerikanë të Shqipërisë nuk kanë asnjë frikë nga vota e popullit të Shqipërisë së Jugut….
  (nderpritet ky dokument se eshte i gjate)..

  Reply to this comment
 30. Kasandra March 19, 00:53

  Çfarë tha Kim Filbi me gojën e tij shprehimisht?
  Si homazh për gazetarin australian Filip Naitli që u shua vjet në Dhjetor në moshën 87 vjeçare dëshiroj të përmbledh shkurt kontributin e tij dhe të Filbit në çështjen e desantimit të banditëve në Shqipëri. Në librin e tij ” Mjeshtri i Spiunazhit: Historia e Kim Filbit” autori i ka kushtuar kësaj çështje tri faqe (botimi anglisht 1989, f. 158-161) pas të vetmes intervistë që Filbi dha dhe ia besoi pikërisht Filipit në ditët e fundit të jetës së tij më 1988. Filipi shkruan si u përzgjodh Shqipëria si hallka më e dobët e sistemit socialist për të siguruar suksesin e operacionit si domino e parë që të pasohej nga të tjerët, si kishte dështuar grupi i parë i dhjetorit 1949 i diversantëve, si operacioni u ndërpre dhe rifilloi në Tetor 1951. Filipi thotë se qëllimi strategjik i operacionit shqiptar u tradhëtua nga Filbi i cili hodhi poshtë insinuatat që bëheshin për të, por Filbi shprehimisht tha në vazhdim: “Përkundrazi, unë mund të pretedoj kredi të një shkalle shumë të reduktuar për rolin që kam luajtur në prishjen e planit të hartuar nga të tjerë”. Filipi e interpreton bisedën me Filbin kështu: Filbi ua tregoi rusëve egzistencën e opeacionit shqiptar por nuk mund të fajësohet për gjithë dështimet operacionale, dy vitet e fundit ai s’kishte të bënte fare me të sepse ishte në Washington dhe nuk mund të rrezikonte. Pasi citon Enver Hoxhën se për sa ia vlen, Enver Hoxha thotë se ishte vigjilenca e sigurimit të tij dhe ‘radio-loja’ e tyre që shkaktoi katatrofën ‘dhe jo merita e një farë kim Filbi, siç pretendojnë disa’ (E.Hoxha,”Rreziku Anglo-Amerikan për Shqipërinë”,anglisht f. 430) Filipi shkruan se ky citat është një shteg për të kuptuar se çfarë ndodhi realisht, se Filbi i tregoi sigurimit rus për operacionin shqiptar në parim, Moska ia tregoi Tiranës, sigurimi shqiptar penetroi në organizatat e emigrantëve shqiptar- nëse nuk e kishte bërë me kohë…Sigurimi shqiptar detyroi radistin e kapur si diversant të punonte për të dhe mori nën kontroll gjithë operacinin që çoi në katastrofë gjithë grupet e diversantëve…Kështu e gjykon Filip Naitli këtë çështje. Deklasifikimi i dokumentave kur të bëhet do të zbulojë të vërtetën e plotë, mençurinë the trimërinë shqiptare që shpëtoi nga gjakderdhja fatale një popull të tërë dhe coptimin e mëtejshëm të Shqipërisë.
  Me sa duket dikujt i hynë në punë të përgënjeshtrojë një fitore kaq të madhe, të faktuar e të pranuar botërisht nga të gjitha palët pjesëmarrëse aq sa kapet pas një interpretimi të paqartë të rolit të Filbit dhe si fakt jep thënien e përgjithshme të Stalinit ngjyrosur blu, ardhjen e diversantëve nga ajri dhe nuk i bën përshtypje porosia për eleminimin e tyre pa zbritur në tokë që nuk është zbatuar ashtu, përkundrazi bëhej e kundërta, i kapnin diversantët me të shkelur në tokë, gjë që ka domethënien e saj edhe kjo. Ka materiale të botuara që faktojnë se sigurimi i shtetit i siguronte vetë informacinet me njerëzit e tij, kishte edhe përvojë në pritjen e diversantëve nga toka, deti dhe ajri. Mbështesim fitoret dhe arritjet e kaluara apo të sotme, të mëdha apo të vogla, se janë frymëzim, vetëbesim dhe faktor uniteti për arritje të ardhshme më të mëdha për gjithë shqiptarinë.
  Denigrimi i çdo arritje aktuale deri në armiqësi nga opozita është dekurajim e pesimizëm, përçarje e shpërbërje, prishje imazhi të shqiptarëve, karshillëk pa fund përpjekjeve për forcimin e shtetit shqiptar, për të rrëzuar qeverinë e ligjshme, për të penguar mirëkuptimin ballkanik dhe europian. Ky qëndrim insistues i udhëheqjes së opozitës duket sikur kërkon ndonjë favor paraprakisht, por, çfarëdoqoftë, është i pabazuar, pra edhe i papranueshëm se nuk varen nga qeveria lëshimet, nuk e bën Qeveria numërimin e votave dhe votimi bëhet ditën për diell. Opozita i ka njëlloj mundësitë e korrupsionit për të cilat akuzon Qeverinë nëse është fjala për shit-blerje votash. Mundim i kotë. Haka prapë do të shkojë tek i zoti! Kasandra.

  Reply to this comment
 31. Drejtesia do behet ceshtje oresh,Denonco e protesto March 19, 08:16

  Sa vullnet e deshire keni qe te komentoni pro e kunder ish sigurimit famekeq te shtetit.Po ku ishte ky sigurim kur Shqiperine e mbuloje reja e zeze ramizjane,nanojane,berishjane,metojane,ramojane,e bashojane qe e dogjen, grabiten,dhe po kerkojne ti vene flaken perseri ne mes bandave roze e blu, qe nuke kane te ngopur ne leke te piset e pushtet pa kufi me c’do forme e cmim,ku?Llomotit si grua llafazane dodaneria,ashtu dhe pampersat prane e large tije,kur shkaterrimi i Shqiperise c’do dite jo vetem shikohet,por dhe po perjeteohet me dhimje nga mijra viktima qe vazhdon te leje pas kjo cmenduri anti shqiptare e politikave te dites.Ne kete panorame lind pyetja a kane moral keto sherbetore te zellshem diktaturash qe si dje dhe sot po dhunojne me fuqine e pushteteve Shqiperine,apo ky ishte plani i rradhes, ku trimeria,zgjuaresia,e patriotizmi nuke ka vend?Ne Shqiperine e grabitur dhe e tjetersuar deri ne percmim sikuse te mos jete vend i shqiponjave, por i qofte largut nuke i shkojne per shtat levdatat ndaj ish sigurimit famekeq te shtetit,qe si dje ra prehe e dikatures duke doditur per vdekje fjalen e lire,ashtu dhe sot perseri prehe e barbarise se politikave te dites qe nuke kane te ndalur ne ligesi.Nje Shqiperi ku shqiptaret cdo dite largohen nga vendi se nuke e gjejne veten aty,dhe ku politika e ka kthyer ne nje prone te babait nga pangopesia per leke te piset dhe pushtet pa kufi me c’do forme e cmim,perrallat dodaneske,apo hymnet ndaj ish mijve te kenetave, nuke kane me vend,ato te marrese bashku ishin dhe mbeten pjese e jashteqitjes shqiptare qe nuke ndjen dhimshuri,as kur gjamarrja e montuar dhe e stimuluar nga politikat e dites vazhdojne te marrin jete te pafajshe,as kur Tiranes dhe gjithe Shqiperise te trasheguar nga lashtesia i eshte vene kazma,as kur dhurohen siperfaqe detare Greqise,as dhe kure tragjedite ne dete e toke marrin jete njerezish,as kur pasuria kombetaree private grabitet e tjetersohet me fuqine e pushteteve te botes se krimit,as kurse digjet istitucioni i krieministrise,as dhe kur populli grabitet perseri me fuqine e pushteteve,as dhe kure ujqerit e cakejte cirren per gjak,keto palo sigurimsa famekeq i bejne karshillek duke u bere pale me krimin qe c’do dite shton pas viktimave te eterve, viktimat e marrive te rradhes.Marri e shkuar marrise,bashkefajesi.Se fundi nese Shqiperia do te kishte partiote,sot Ajo do te ishte pjese e EUROPES dhe jo peng i politikave te pandeshkuesherise ndaj botes se krimit e korrupsionit me suport nga bandat kriminale e korruptive roze-blu te Tiranes zyrtare deri me sot qe i kane vene vellon e zeze deres se krieministrise dhe caderen ne Bulevardin e Deshmoreve te Kombit,Bulevard i lare me gjak lirie e demokracie.Ne kete konteks trimerite,zgjuaresite dhe patriotizmi nuke kane vend.

  Reply to this comment
 32. lili March 19, 12:03

  Kim Philby ishte i derguari i sigurimeve perendimore ne Moske,si besnik i tyre,i stervitur per kete Pune.
  Qe per t’i bere nje ‘biografi’ te tradhetarit,u ngrit nga Wisner and co nje opération qe ia vlen,nuk ka dyshim se ky operacion ishte pa kosto te nalte ,nuk kishte shume problème per t’u ngritur edhe sjellte vetem perfitime!!Amerikanet e anglezet krijojshin, me kete , mitit e kilbyt ‘tradhetar’ per te mbuluar gjithe poshtersite e tyre kunder nationalistave te vendeve lindore,testojshin aftesite e tyre,edhe hiqeshin qafe ne Shqiperi ‘problemin’ e ceshtjes shqiptare, Duke shfaros nationalistate e duke ‘ngri’ Shqiperine ne nje bunker te mbylur.
  Si grekia,si jugoslavija ishin ne dijeni,mbasi urdheri per keta diversanta ishte te shtrehoshin ne keto vende.

  Reply to this comment
  • mason March 19, 14:03

   Dy fjale per komentuesin “lili”

   Nuk dua te ofendoj por ju jo vetem jeni nje masakrues i gjuhes shqipe por keni dhe probleme mentale me keto perralla per femije nen 7 vjec.
   .
   Sepse burra shteti me “koqe” kane pranuar pathyeshmerine e shtetit shqiptar dhe sidomos
   prefektshemerine e Sig.Shtetit ne ate kohe se kishin si busull atdhedashurine dhe linin jeten per kombin..flasim per ate kohe..
   .
   Nuk diskutohet qe kishte ndihme logjistike nga Lindja por mos harroni se pas 1948 shqiperia u izolua gjeografikisht dhe prandaj anglo amerikanet ne ate kohe bene ate qe bene turqit me kalane e Krujes ne kohen e Gjergh Kastriotit.
   .
   Nuk ka rendesi ne me beson kush (kam qene antienverist) por kur shikoj ate vend ku eshte katandisur si Kolumbia e Europes mendoj se ate qe nuk e arriten keto antishqipatre ne vitet 50′ e arriten sot…..mjafton te shikoni kucedrat e serbit sali & lul berisha qe e shfarosen ate vend..me kenge dhe me valle duke luftuar “dikatatorin” qe me thene te drejten i tregoi vendin ketyre kanibaleve .
   .
   Prandaj duke pare Shqyerjen e Shqiperise sot nga greku serbi nen “buzeqeshjen e miqve tane” duhet te pranojme qe enver hoxha ka patur FUQI KOZMIKE
   .
   Ne vendin qe ka liri
   Do ngre bustin me flori
   Enver Hoxhen djale te ri
   Per cdo dite do ndez e qiri
   Prane statujes se Lirise
   Te ndrije ylli I Shqiperise
   Rrugen ti tregoj vegjelise
   Qe te shkoi drejt diturise
   Ta marr vesh bota mbare
   Enver Hoxha ish Shqiptare
   Ndricoi naten si fanare
   Leshoi drite per te pare
   Zhduku bej dhe yzmeqare
   Malet i kthehu ugare
   Grur dhe miser ne hambare
   I la bangat me thesare
   Ai shkriu malet me bore
   I vuri Shqiperis kurore
   Se vet ish madheshtore
   Si ylberi me kolore
   Te quajten dhe dictatore
   Ata qe te puthnin dore
   Vet na dolen dezertore
   U shiten per nje lakrore
   Historia eshte percare
   Kane dale larte ca zuzare
   Deri dije syte pa lare
   Sot jane shpallur si te pare
   Kuvendojne mizat e kalit
   Neper pellgjet e mocalit
   Duan ti ulin majen e malit
   Se nuk shohin nga syte e ballit
   Eshte diamant gurri gjerdanit
   Mbi kuroren e Vatanit
   Lare nga gjaku i istikamit
   Se thane dot ere e murlanit
   Ne per ty jemi krenare
   Per cdo dit lule mbi vare
   U derdh loti i papare
   Ne cdo vend ku kish shqiptare
   Larte ne qiell me shkreptime
   Malet leshuan bubullime
   Lumenjt fryhen me terbim
   Populli qau me ngasherime
   Planetet derguan kurore
   E percollen dor me dore
   Si kristali me debore
   E vendosen mbi Tomore
   Dallget deti do ti ndale
   Dielli do te ndris ngadale
   E verteta ne drite do dale
   Kush na ishte ai djale
   O Enver ylli me nure
   Populli nuk te haron kure
   Do ta ngreme kalan me gure
   Do te qendisim ne Flamure
   E bere dimrin pranvere
   Largove stuhit me ere
   Bere shum gjera me vlere
   O Hazreti yne Envere
   O Mason mendje ndritur
   E gjith vepra qe ke ngritur
   Do te ngelet e skalitur
   Neper shekuj e rinditur

   Reply to this comment
 33. Ekzekutusi March 19, 13:14

  Sigurimi i Shtetit Shqipetare ka pasur Sukses ne Luften per Mbrojteen e Integritetit te Shqiperise, pikerishte kur behet Fjale ,menjehere mbas Clirimit deri ne vitet 1960-ta..
  Pas Viteve te 60-ta..Agjensite e Spiunazhit CIA–Anglezet…UDB-ja..Greket..Hoqen Dore nga Aktete e Dhunshme te Sabotazhit dhe Terrorit, sepse Shqiperia i kishte Konsoliduar Organet e Pushtetit,si dhe ato Ekzekutive..pastaj Shqiperia ishte edhe Pjese e Traktatit te Varshaves…keshtu qe nuk kishte Bythe asnje Shtet Armike sa do i Fuqishem qe te ishte ti kundervihej Ushtarakisht..
  1-Mbasa Viteve te 70-ta…Lufta e Sigurimit te Shtetit ra ne “Rutine” Intrigantesh dhe Thashethemexhinjesh,
  Enver Xhoxha Krijoj GESTAPON e tije me ne krye Sulo Gradecin, pra nje Sigurim shteti Paralel per Mbrojtjen e Dinastise …duke Eleminuar te gjithe Shoket eLuftes..
  2-Sigurimi i Shteti Shqipetare DESHTOJ, neFuten me UDB-e Jugosllave…UDB-ja Jugosllave Kishte nje Pervoj te hidhur nga UDHEHEQJA SHQIPETARE ME Rrenje TOSKE..Trinomi:ENVER-KAPO-SHEHU..Ishin qe te tre Antijugosllave, pamvresisht se keta erdhen ne Pushte po me Perkrahjen e ketyre te fundit..
  Pra UDB-ja Investoj ne Agjentet POTENCJAL TE FJETUR,ne Prespektive…Shembulli me i mire eshte SALI RAM BERISHA, dhe per te ardhur keq eshte se Sigurimi i Shteti Shqipetare e dinte se Agjentura Serbe Kishte dy Kanale me Shqiperine..Njeri nga keta ishte me Fillesat ne Vicidoll..qe zgjateshin deri ne TIRANE..
  Por eshte me se e pa-kuptushme se si e lane kete Kanale te Funksjonoj??Pse nuk ja prene Koken Gjarperit??qe ne Fillime??Ka shume Dokumenta qe e vertetojne kete…POR AJO QE TE BENE TE BESOSH, qe e lane te hapur kete Kanal(Visidollit)::ishte se ky kanal Bente LOJE TE DYFISHTE…pra nje Praktike kjo e Agjenturave dhe sherbimeve Sekrete..
  Vete Nexhmije Hoxha Deklaron: SALI BERISHA, kur vjen ne Shtepine tone vjene nga Dera e Mbrpme..dhe Ai nuk u be Doktor i Enverit , se ata e dinin per Lidhjet e tije me UDB-ne Jugosllave..
  Vjerra e Sali Berishes Milica-ishte Togere e UZNAS-paraardhese e UDB-se…
  Pra shikojme se Ne Sigurimin e Shteti Shqipetare kemi pasur nje Segment qe ka Punuar per Interesat Serbe…dhe ishin ky Segment ..qe jo me kote na Themeluan PD-e..dhe jo me kote ky Segment NA MORI EDHE CREDON AMERIKANE PER TE QEVERISUR NE SHQIPERI…Sali Berisha..akoma edhe “Heroi”Azem Hajdari dukej se ishte 1200-tesh..Vullnetare..jo me kote Sali Berisha i thoshte :Ti je Spiune i Sigurimit te Shtetit…
  Shkurt:Sigurimi i Shtetit Shqipetare DESHTOJ, ne Luftemn me UDB-ne Jugosllave..dhe Shikojme sot:Lulezim Basha na Ngre Cader ne mese te Tiranes..per ti thene jo Integrimit te Shqiperise..dhe bene Thirrje per Lufte njesoj si mentori i tije Sali Berisha me 1997-ten…
  Cadrat e Ngritura ne mes te Tiranes Shpien Uje ne Mullirin e Interesave Serbe…qedo nje Shqiperi te Shkaterruar, shembulli me i mire eshte PLATFORMA SHQIPETARE NE MAQEDONI..sapo u Bashkuan Shqipetaret shikojme se Serbo-Sllavet jane Hedhur ne Mesymje…Lulezim Bssha Takohet ne Kulmin e Krizes qe vete ka Krijuar me Ambasadorin Russe…dhe Takohet me Perfaqesuesit e Shoqates Pan-Epirote ne Amerike..a thua se nuk ka me se te merret???
  TRADHETARET I KEMI NE TIRANE..ata duhen Eleminuar..perpara se te na Shkterrojne si KOMBE..lol

  Reply to this comment
  • 1951 March 19, 14:44

   egzekutues…shume po shkelqejne keto komentet tuaja por pak po ngrohin..
   .
   Sigurimi i shtetit shqiptar dhe vete shteti shqiptar u gjunjezua pikerisht ne 1990 nga Ramiz Alia kur dorzoi armet..uli flamurin dhe filloi bisedimet pa firmosur armpushimin me ish armiqte e tij amerikane..
   .
   EDHE NJE HERE EGZEKUTUES LESHI
   PO TA PERSERIS:
   .
   Shteti shqiptar u sulmua barbarisht pasi Ramiz Alia ne vitin 1990 ngriti flamurin e bardhe per pajtim..
   ,
   Pikerisht nuk eshte sekret tashme te themi se serbishtfolesi Elez Biberaj ka udhehequr me banden kriminale te Tropojes nje nga doktrinat me antinjerzore ate te dekomunistifikimit qe ja kaloi
   MEGALIDHESE GREKE
   NACERTANIES SERBE
   AGJENTI I PARE I SIGURIMIT TE SHTETIT SHQIPTAR : FRED ABRAHAMS
   Autori i librit “Shqipëria Moderne”, Fred Abrahams thekson se ky ishte gabimi shume i madh i SHBA-së me Shqipërinë, që vazhdon të ketë pasoja
   Me librin e tij, “Shqipëria Moderne”, këshilltari i “Human Rights Watch”, Fred Abrahams, ia ka dalë që të nxisë kureshtjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare, të cilët duan të dinë më shumë për Shqipërinë postkomuniste të viteve “90-të, si dhe rolin që luajtën Shtetet e Bashkuara të Amerikës në ndihmën e saj për ngritjen e një sistemi pluralist. Në një intervistë dhënë për “Huffington Post” Fred Abrahams, shprehet se SHBA-të ka bërë një gabim të madh në Shqipëri në fillimet e demokracisë shqiptare. “Një gabim i madh i politikës së Perëndimit ishte se ata besonin se demokracia vjen vetëm me zgjedhjet dhe reformën në tregun e lirë. Shqipëria tregon se ky nuk është rasti. Demokracia vjen me institucione demokratike dhe kulturë demokratike dhe këto gjëra i mungojnë sot Shqipërisë”, shprehet Abrahams në intervistën e tij dhënë gazetarit Nick Robins-Early duke vijuar më tej, autori shprehet se Berisha ishte zgjedhja e qartë e Uashingtonit: i vendosur, njeri që dinte të artikulonte mendimet, i fortë, dhe me njohuri të mira të anglishtes. Ai ishte me distancë prej të tjerëve politikani më i talentuar i asaj kohe. Por pavarësisht këtyre aftësive, SHBA-të vendosën të bënin një sy qorr kur Berisha u kthye në “djalin e keq”, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët apo rrihte opozitarët e asaj kohe. “Veçanërisht në vitet e para, politika amerikane mbështeste një të ashtuquajtur lider demokratik, këtë tipin e quajtur Sali Berisha. Ai, ishte i vendosur për të shkatërruar trashëgiminë komuniste dhe amerikanët e mbështetën 110 për qind. Por ai ishte djalli i keq, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët, rrihte opozitarët dhe ruante një kontroll të fortë. SHBA bëri një sy qorr në ato ditë, për shkak se ai ishte njeriu i tyre.

   AGJENTI I DYTE I SIGURIMIT TE SHTETIT SHQIPTAR : ANDREA DIMUSHI

   Andrea Dimushi, ish kryetar i SHIK-ut në Pogradec e Kavajë në gjysmën e parë të viteve 1990 thote PER TAKIMIN TOP SEKRET
   MILLOSHEVIQ
   BERISHOVIQ
   GRIGOROVIQ
   “Në dimrin e ‘93 në fushën fare pranë liqenit të Pogradecit ulet një helikopter me Sali Berishën, Presidentin. SHIK Pogradec u njoftua në çastin e fundit me telefon e jo me radiogram si e donte rasti. Dolëm në fushën e akullt me automatikët në sedilje të Aro-s dhe e pritëm dhe e shoqëruam… Autokollona doli nga pikëkalimi i Tushemishtit, ku oficerë me dhe pa uniformë, maqedonas e serbë ngrinë gatitu e me nderim nën strehen e kapeles”–

   AGJENTI I TRETE I SIGURIMIT TE SHTETIT SHQIPTAR : IZET HAXHIA

   Izet Haxhia: Ju rrëfej se si e sollën serbët me lobin e tyre ne Amerike Sali Berishën në pushtet në ‘92

   Ish-badiguardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

   : “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava.

   Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

   Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

   Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.

   “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”,

   pra e kuptove qe saliserbin
   e pruri nga amerika midis te tjerash
   dhe….elez serbiberaj..
   nga udb por dhe seksioni i cia-s per ballkanin…..?

   .
   nqs nuk e di je budalla
   .
   nqs e di ke frike ta thuash ose je pjese e ketij sekti ultra antishqiptar qe kenaqin epshet e tyre antikomunsite me nje kufome si kanibale

   Reply to this comment
   • EKZEKUTUSI March 20, 20:23

    1951…shi…I “Nderuar”, qe na paske qene edhe SHIKA-s…pra jo Spiune por Spiune i SHIKU-t…
    Ti vetem na Citove Librin e Abrahamas, se c´fare ka shkruar ai per Shqiperine..E PRANOJME….ti na Tregove per Demushin..dhe per Izet Haxhin…por “Replika” jua me Komentin time nuk na ka sjelle asgje ne Drite VETM JU VERTETONI se SALI BERISHA ESHTE AGJENTE I SERBEVE…(Biseda me M inistrin Serbe ne Prani te Gruas)..ect…
    i “Nderuar”::Beni Shume Gabime kur thoni se Shqiperia kishte “Vetem “Sali Berishen In telektual qe Dinte Anglishten…
    Ne Shqiperi kishte Mijra Intelektual qe dinin Anglishten dhe Gjermanishten pale se Italishten e Fliste qe ne ate Kohe Gjysma e Shqiperise se paku Zona Bregdetare..
    Ju vete e Pohoni se Ishte Elez Biberaj Antishqipetari i Radhes qe na beri PESHQESH Sali Berishen me Amerkanet…akoma edhe per Zoterin Philips, me Aksjone ne Fabriken Zastava…pra ju i rate gjate dhe dolet atje KU UNE THME:SE UDB-ja Serbe kishte Potencuar Agjente ne Prespektive..Jo me kote na Erdhi Berisha ne Pushtet…dhe jo me kote Kerkuan te shtyheshin Zgjedhjet per Zgjedhjen e Kryetarit te PD-se..ne vije te pare ishte Gramos Pashko Kandidat..por pse na “Zgjodhen Komunisti n” e Flakte Sali Berisha…??
    KESHTU ti 1951-shi…lexoj mire Komentet e te tjereve ,pastaj na thuaj ndonje “Llaf” et Madhe…
    Ju do te ishte mire te na Binit Informacjone te tjera..Rreth Sali Berishovicit…Shkurt ju nuk na thate ndonje gje te re..lol

    Reply to this comment
 34. KORÇARI March 19, 14:42

  Kanë dalë Gjithë HIENAT ANTISHQIPTARE NË SULM FRONTAL . MË NË KRYE KRYEHIENËN ANTISHQIPTARE SALI MUT BERISHA DHE LEGENIN ANTISHQIPTAR ANTAR NDERI I LOBIT ANTISHQIPTAR GREK NË USA. LUL [email protected] BASHA NË PËRPJEKJE PËR NJË RICOPTIM TË TROJEVE SHQIPTARE. SHQIPTARË KUDO QË JENI. KUJDES!!!!!! KUJDES NGA KËTO HIENA ANTIKOMBËTARE , MOS BINI PRE E POLITIKAVE ÇORODITËSE TË TYRE.

  Reply to this comment
 35. lili March 19, 22:01

  Mason,baba IME ishte nje nga keto parashutistat,edhe di sigurisht ma shume se ju mbasi jam rritur me gjithe alto qe mbijetuan,e qe mbijetuan sepse nuk vepruan sikur ‘qendra’ i udhesoj po sipas fjaleve qe prof miftar Spahija i pat thane babes.Lord Béthel me deshmite e babes edhe te shokeve te tij shkruajti librin,pas takimit qe patem kur spiuni tjeter publikoj nje liber edhe ku ky i kerkoj fjalje babes per ‘tradhetine’ e bere karshi shqiptareve’po ishim ushtarak edhe zbatuam vete urdherat.keshtu i tha babes ,shkrimtari i famshme anglez ne Paris.Kaa edhe disa deshmi te registruara me te qe nuk Jane publikuar ende..deri sa te ‘prodhoni’ histori tjera,me spiunet e juaj…

  Sa per shqipen,te kuptoj e me kupton,kjo me mjafton se nuk e kam ndermend me u bâ akademik n’albanistan!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*