Ja gazeta që lulëzon pasi ta keni lexuar

February 13, 2016 22:32

Ja gazeta që lulëzon pasi ta keni lexuar

Në Japoni ka dalë gazeta që lulëzon pasi e përfundon së lexuari.

Fletët e gazetës janë modifikuar, të cilat jo vetëm që nuk ndotin ambientin, por shërbejnë edhe si një formë për të prodhuar bimë të reja.Letra gazeteDuket se ka ardhur momenti për t’i dhënë lamtumirën letrës së padobishme, që hidhet në rrugë, duke ndotur ambientin. Por si mund të lindë një pemë e re, duke filluar nga një letër mbeturinash? E thjeshtë. Në përbërjen e letrës ka fara.

Pasi të keni përfunduar së lexuari gaztën, mjafton që ta copëtoni atë dhe ta fusni brena në dhe.  Më pas do të shihni se nga toka do të dalin fidanë të vegjël. Një gjest i vogël, e bën padyshim planetin tonë më të gjelbër. Iniciativa u promovua intensivisht jo vetëm përmes mediave sociale dhe reklamave, por edhe duke organizuar takime në shkolla me qëllim që të rritet ndërgjegjësimi publik mbi mjedisin, që në moshë të re.

February 13, 2016 22:32
Komento

1 Koment

 1. Ligor Luarasi February 14, 11:08

  Shembulli fakton tre llojet e mendjeve,

  1-Qe “pjellin ” idera per se mbari.
  2-Qe jane mendje shterpe.
  3- Qe pjellin idera mekatare.

  Kush ze vendin e pare ne kete drejtim? Eshte e qarte, ai popull qe ka “pjelle” me shume idera perparimtare se te tjeret.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*