Ja imamët shqiptarë që mbështesin sulmin terrorist në “Charlie Hebdo”

Birn January 26, 2015 18:49

Ja imamët shqiptarë që mbështesin sulmin terrorist në “Charlie Hebdo”

“Çdokush që ka pikturuar karikatura për Profetin tonë Sa-l Allahu alejhi ue sel-lem ose ka shkruar artikuj në gazeta apo revista ose ka shkruar libra ose ka bërë filma në të cilat ka fyerje ndaj, Profetit tonë Sa-l Allahu alejhi ue sel-lem kjo për ne konsiderohet më shumë se shpallje lufte,” shkruan Balla dhe Hysa.
“Kështu që ajo vepër që ka ndodhur në Francë nëse vërtetohet se e kanë bërë muslimanët për arsye të karikaturave atëherë ne këtë vepër e konsiderojmë vepër të mirë që ka shumë shpërblim tek Allahu,” shtojnë ato.
Me 7 janar tre burra të maskuar hynë në zyrat e revistës satirike franceze Charlie Hebdo, duke qëlluar me armë automatike dhe vranë 11 persona dhe plagosën 11 të tjerë. Kur dolën nga ndërtesa ato gjithashtu vranë një polic francez.
Edhe pse shumica e shqiptarëve janë myslimanë, islami radikal ka pak ndjekës në Shqipëri. Shumica e politikanëve shqiptarë dhe liderëve religjioz e kanë dënuar sulmin ndaj revistës. Përfaqësuesit e katër denominimeve kryesore fetare u bashkuan me kryeministrin Edi Rama dhe lider të tjerë botërorë në marshimin e unitetit në Paris pas sulmeve. Balla dhe Hysa u arrestuan në shkurt si pjesë e një aksioni kundër terrorizmit, të akuzuar për rekrutimin e xhihadistëve për të luftuar me grupet radikale islamike Jabhat al-Nusra dhe ISIS.  v
Që prej nisjes së konfliktit, 10 shqiptarë kanë humbur jetën në Siri dhe 30 të tjerë janë kthyer në atdhe, përpara hyrjes në fuqi të ligjit që i dënon ata për bashkëpunim me terroristët.
Në muajit shkurt Prokuroria e Krimeve të Rënda në Tiranë, arrestoi 8-të dyshuar, përfshirë dy imamët, si pjesë e një rrjeti i cili besohet që ka organizuar dhe financuar rekrutimin e xhihadistëve shqiptar që luftojnë në Siri.
Rreth 90 militantë Shqiptarë, një pjesë me familjet e tyre, u nisën drejt Sirisë gjatë viteve 2012-2014, me bindjen se do të bëheshin pjesë e një lufte të shenjtë. Sipas dokumenteve të siguruara nga BIRN, rreth 50 prej tyre, të identifikuar tashmë nga autoritetet e sigurisë vazhdojnë të jenë pjesë e konfliktit.
“Nëse dikush do thotë: ju qenkeni terroristë sepse po lejoni të vriten njerëzit për shkak të lirisë së fjalës. Përgjigje: Po ne jemi terroristë ndaj çdo armiku të Allahut që I ka shpallur luftë fesë islame. Jemi krenar për këtë,” shkruan Balla dhe Hysa.
“I bëjmë thirrje çdo muslimani që e do islamin dhe e do Profetin Sa-l Allahu alejhi ue sel-lem më shumë se vetja,fëmijët, prindërit e të tjerët që të bashkëngjitet me ne në këtë qëndrim ne mbrojte te fesë tonë dhe Profetit tone Sa-l Allahu alejhi ue sel-lem sidomos tani që shume gazeta janë solidarizuar me gazetën që i ka shpallur luftë islamit duke fyer Profetin Sa-l Allahu alejhi ue sel-lem,” përfundojnë ato..
Birn January 26, 2015 18:49
Komento

17 Komente

 1. "Horri i Bulevardit" January 26, 19:02

  Keta lloj mjekroshesh, kurre si kam dashur, me vrasin syte, keta jane shtazet e njerzimit.
  Por te qendrojme me kembe ne toke.
  Ska asnje te drejte, te fyeje askend, si myslimanet, ashtu te krishteret.
  Te fyesh nje popullsi gati 2 miljardeshe, vetem e vetem se ti e ndjen vehten te forte ushtarakisht, kjo eshte pabesi dhe dyfytyrsi, qe ne emer te fjales se lire, kerkon te fyesh, kedo qe smendon si ty.
  Te gjithe banoret e botes jane te barabarte dhe askush smund te kerkoje tek tjetri, ate qe vete nuk e respekton.

  Reply to this comment
  • KATHERINA DIE GROSSE January 26, 19:56

   Po qe se dikush e meriton te quhet Profeti i Shqiptarve,Ai osht i madhi Enver Hoxha,
   dhe jo Muhameti,
   Para mbi 500 vitesh erdhen turqit me dhume e me mashtrime sollen teorit e islamizmit.
   Bota e qyterume fluturon ne Hapsiren kozmike,ndersa kto i dien dulleve .
   Muhameti e ka venin ne Arabi,atje ne orjent i rrethu nga virgjereshat e mituna e garte e mshtjellme me çarçaf.Ato gra fatkqija jan viktima te islamistave te terbu nga gripi i gjelave-
   Enveri e meriton me u qujt Pejkameri i shqiptarise,djali i Ismail Qemalit dhe sternip i Skanderbegut.
   Enveri civilizoje dhe shkolloj shoqnin shqiptare.
   Ndertoi vendin,thau kenetat,boni shendetsin falas,na dha drite dhe energji ne çdo cep te Shqypnis,
   Enveri ishte diktatori ma i eger,por qi punoj qi shqiptaret te shtohen si popull e komb
   E tash bastared shkojne dhe pshurrin mbi varrin e tij.
   Profetin nuk e zgjedhin njerzit nga fjalet qe thot,por ai vete zgjedh me u vu ne sherbim te popullit qe e don me gjith shpirt,me vepra dhe me pune,njashtu siç boni Enver Hoxha.
   Jo Muhameti,por Enver Hoxha osht profeti i shqiptarise.
   Ai ndaloj fene por na ushqeu me nacionalizmi shqiptar
   Ju lutena shum gazeta Dita mos ma censuroni komentin.
   E di se shum kan vujt nen rregjimin kamunist,por mos te harroj se ne 1944 gati 90 % e popullsis shqiptare ishte analfabete,dhe po te mos ishte edukimi dhe shkollimi i sistemit te diktatures,ne sot do te ishim nji popull i turbullu njisoj si kta imamet e shkatarru nga ideologjia islamiste.
   rrofte Shqypnia,rrofshin shqiptaret.
   Stop dokrave fetare qe shoqeria njerzore i ka parakalu prej shekujsh.
   Islami si fe ka nevoj te reformohet,pernryshe ka me jua hanger koken vete islamistave qe e predikojn.

   Reply to this comment
  • N.VJOSA January 26, 20:02

   I nderuar HB,
   Keta nuk jane fetarë!
   Keta jane t e r r o r i s t ë!
   Dhe me shume se terroriste!…
   Keta jane frymezuesit e T E R R O R I T !
   DENIMIN MAKSIMAL PER KETA K R I M I N E L E te maskuar me rrobat e Fesë!
   Qeveria Shqiptare, ne vend te xhamive te ndertoje shkolla!…
   Jemi ne Europe dhe jo ne Arabine Saudite!…
   Feja islame eshte nje Fe e mbjelle nga pushtuesit otomane, duke prishur Fene tradicionale , krishterimin dhe duke mbjelle nje fe tjeter, Fene e Pushtuesit!…

   Reply to this comment
   • Toni January 26, 20:12

    Po si mund te jene fetare keta palaco qe kane psuar lavazh truni,plera+funderrina te shoqerise..

    Reply to this comment
  • albert January 26, 20:17

   Me fal , por me duhet te te kundershtoj. Keta qe i bene karikaturat dhe qe nuk i “fyen’ vetem myslimanet, por “fyen” edhe te tjeret , perfshire ketu edhe te krishteret, nuk e bene se ndihen te forte ushtarakisht. Kete e bene sepse ata ( charlie hebdo dhe tere bota e civilizuar) mendojne se kane te drejte te kene mendim ndryshe nga fetaret. Kane te drejte te tallen me papen dhe me skandalet qe ndodhin ne Vatikan. Kane te drejte te tallen edhe me Muhamedin a.s. qe martoi nje nente vjecare apo qe zyrtarizoi placken ( suretu el enfale) apo lejoi dhunen dhe vrasjet ( suretu el bekare).

   Reply to this comment
 2. Christ January 26, 19:23

  U dhjefsha Profetin Sa-l Allahu alejhi !
  Barbare shpellash….

  Reply to this comment
 3. dn January 26, 19:29

  Siç duket keta kur Kuranin nuk e pas kan lexuar,se aty tregohet se si eshte fyer,si eshte perndjekur Profeti Muhamet! Edhe ai perkunder ketyre mjekroshave,ai i ka falur njerezet edhe kete Pune e ka lane ne Duarte e Zotit,Kurse keta duan punet e Zotit me i marr ne dore edhe me vend os ne vend te Zotit se kush eshte i mire e kush eshte i keq! Keta pra thjesht nuk besoj ne Zotin,nuk besoj ne fuqine e Zotit,qe ne cdo moment mundet me pervuar te keqin e te mirin,edhe me fale te keqin!Zoti, ma mire se keta njerezet arrogant ,e di kush meriton meshiren e tij e kush jo!
  Besimtari-e keta po thone se Jane besimtare-qe nuk beson ne meshiren e Zotit,eshte nje mije here ma mekatar se jobesimtari qe karikaturon Zotin,sepse ky besimtar nuk besoin ne Zot kur ky besimtar mohon Zotin plot meshire e plot fuqi. Kjo eshte blasfem,siç eshte arroganca e tyre per te mos e lane kete ne duarte e Zotit!…
  Nuk ka Krim ma te madhe per nje besimtar se sa me mbyt njerin,qe eshte krijesa e Zotit!
  Keta luftojne per pushtet per vêtu,jo per Zotin,

  Reply to this comment
 4. KATHERINA DIE GROSSE January 26, 19:34

  Po qe se dikush e meriton te quhet Profeti i Shqiptarve,Ai osht i madhi Enver Hoxha,
  dhe jo Muhameti,
  Muhameti e ka venin ne Arabi,atje ne orjent i rrethu nga virgjereshat e mituna e garte e mshtjellme me çarçaf..
  Enveri civilizoje dhe shkolloj shoqnin shqiptare.
  Ndertoi vendin,thau kenetat,boni shendetsin falas,na dha drite dhe energji ne çdo cep te Shqypnis,
  Enveri ishte diktatori ma i eger,por qi punoj qi shqiptaret te shtohen si popull e komb
  E tash bastared shkojne dhe pshurrin mbi varrin e tij.
  Profetin nuk e zgjedhin njerzit nga fjalet qe thot,por ai vete zgjedh me u vu ne sherbim te popullit qe e don me gjith shpirt,me vepra dhe me pune,njashtu siç boni Enver Hoxha.
  Jo Muhameti,por Enver Hoxha osht profeti i shqiptarise.
  Ai ndaloj fene por na ushqeu me nacionalizmi shqiptar
  Ju lutena shum gazeta Dita mos ma censuroni komentin.
  E di se shum kan vujt nen rregjimin kamunist,por mos te harroj se ne 1944 gati 90 % e popullsis shqiptare ishte analfabete,dhe po te mos ishte edukimi dhe shkollimi i sistemit te diktatures,ne sot do te ishim nji popull i turbullu njisoj si kta imamet e shkatarru nga ideologjia islamiste.
  rrofte Shqypnia,rrofshin shqiptaret.
  Stop dokrave fetare qe shoqeria njerzore i ka parakalu prej shekujsh.
  Islami si fe ka nevoj te reformohet,pernryshe ka me jua hanger koken vete islamistave qe e predikojn.

  Reply to this comment
 5. KingBardhyl January 26, 19:42

  Keta jane gati te vdesin per allahun prandaj ju duhet plotesuar deshira. Nje shiringe me AIDS i con te takojne 72 virgjereshat.

  Reply to this comment
 6. Lul January 26, 19:50

  Keta ta neverisin fen….edhe profeti keta fytyra i kishte djegur duke kursyer token.

  Reply to this comment
 7. Studenti January 26, 19:54

  Ai qe nuk ka zot te vertete, duhet te vrase per zotin perallor, sepse zoti tij eshte i pafuqishem te vrase vet…

  Reply to this comment
 8. frank January 26, 19:57

  o qelbesira ju befte shurren ne fytyre amerika pasi te ju vrase.ju dhjefsha ate qe i dilni per zot,juve nuk jeni shqiptare jeni kopila dhe i thoni arabit baba se ja ka hypur plakave tuaja dhe ju beri juve.dhe te lavderohet shqiperia me juve qe ju ka.

  Reply to this comment
 9. Drita January 26, 20:07

  Ataturki per Muhametin
  http://europenews.dk/de/node/37523

  Reply to this comment
  • KATHERINA DIE GROSSE January 26, 20:54

   Faleminders Drita.
   Ju kshilloj ti lexoni se jan shum me vlera.
   Kjo ishte ma domethansja.
   “Der Islam ist eine Religion mit einem Gott, der von dir verlangt, dass dein Sohn für ihn stirbt. Das Christentum ist ein Glaube an einen Gott, der aus Liebe zu dir seinen Sohn gesandt hat, dass er für dich stirbt.” …
   Po e perkthej per lexusat qi s’din gjermonisht, 😉
   Islami eshte nje religjion me nje zot qe kerkon nga ty ,qe djali jot te vdes per te(Per Muhametin),ndersa kristjanizmi eshte besimi tek nje Zot ,qe nga dashuria e tij per ty,dergon djalin e tij qe ai te vdes per ty.

   Reply to this comment
 10. AMERIKANIOo January 26, 20:39

  Crist..King.. Frang ..tre vellezer te tre bijnak te tre ini mut apo kak,Shikoni emrat qe kini mor te marr u shkerdheft genin populli shqiptar.

  Reply to this comment
 11. Toni January 27, 00:45

  Ju doni prere kokat me sharre druri!! Bastarda qe flisni dhe shqip ju majmuna!

  Reply to this comment
 12. AMERIKANIOo January 27, 05:52

  Toni,ne je burr jep andresen .UNE DOTE GJEJ SHUME SHPEJT .UNE JAM VLONJATI PARE TE SHKETHEJ FISIN JO VETEM TY O I MARR.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim