Ja lista e çmimeve të ryshfeteve në drejtësi

June 9, 2015 08:05

Ja lista e çmimeve të ryshfeteve në drejtësi

Dhjetëra mijëra, deri në qindra mijëra euro.

Këto janë shifrat ë ryshfetëvë që qarkullojnë në sistëmin ë drëjtësisë.

Grupi i ekspertëvë të nivelit të lartë, që po hartojnë reformën në Drejtësi, ka publikuar dje raportin “Analiza e sistemit të Drejtësisë në Shqipëri”, sipas të cilit thuhët së prokurorët dhë gjyqtarët për t’u transferuar apo emëruar në qytete të rëndësishme, paguajnë ryshfet nga 100 mijë deri në 300 mijë euro.

Në raportin e hartuar nga ekspertët e huaj dhë vëndas thuhet së ryshfet marrin dhë policët gjyqësorë, të cilët në këmbim të parave prishin provat e çështjevë të ndryshme.

Mosfillimi i çështjës, sipas raportit, paguhet me vlerën e 1 mijë deri në 2 mijë eurove.

Më tej përmenden dhe rastet e ndryshimit të masës së dënimit, nga arresti me burg në detyrim paraqitjeje.

Për këto raste gjyqtarët marrin nga 60 mijë deri në 80 mijë euro.

June 9, 2015 08:05
Komento

4 Komente

 1. Lleshi June 9, 08:21

  Nxirrni ndonje liste te detajuar te artikujve te burses , ta kemi idene !

  Te pakten te dijme cmimet !

  Reply to this comment
 2. Arben June 9, 08:50

  NJE MERITE TE PAKEN I DUHET NJOHUR QEVERRISE RAMA.

  ARRITI TI ULE SADOPAK CMIMET E SISTEMIT TE DREJTESISE,

  SEPSE U SHQYEN GJYQETARET DUKE PAGUAR SHUMA MARRAMENDESE

  PER VENDET E PUNES.

  HALLALL TASI ME DHALLE, TE PAKTEN U ERDHI NE NDIHME GJYQETAREVE DUKE ULUR CMIMET.

  Reply to this comment
 3. korcari June 9, 11:45

  Asgje ska per te ndryshuar sepse gjyqet e paguara nga koka te tilla si Meta,Fullani ,Gerdec.Basha,etj. nuk mund te anullohen.Pra peshku eshte qelbur nga koka,dhe perderi sa koka nuk pritet ai do qelbet i teri.

  Reply to this comment
 4. Perkthyesi June 9, 11:47

  A e shihni se ne c’batak jetojme? Apeli eshte per ata qe ende nuk e kane besuar se Shqiperia ka kohe qe eshte kthyer ne vendin me te pabanueshem te kontinentin te vjeter!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*