Neni 50, shkëputja e Britanisë nuk është punë e lehtë

June 24, 2016 15:28

Neni 50, shkëputja e Britanisë nuk është punë e lehtë

The Independent

 

Kur shtetet anëtare të Bashkimit Europian hartuan dhe më pas miratuan Traktatin e Lisbonës në vitin 2007, ata nuk menduan se dikush do të kërkonte të largohej – ishin vitet para krizës së Eurozonës, dhe blloku ishte ende i zjarrtë nga zgjerimi në drejtim të lindjes.

Për herë të parë në historinë e saj, BE-ja përfshinte një nen – famëkeqin Nenin 50 – për një dalje të mundshme, por e la atë qëllimisht të paqartë.

“Traktati i Lisbonës është hartuar me idenë se Neni 50 nuk do të përdorej”, thotë Chris Bickerton, një lektor në Universitetin e Kembrixhit.

Kjo në praktikë do të thotë: muaj pasigurie politike ndërkohë që të gjitha palët do punojnë për të interpretuar traktatin.

Ja çfarë thotë në mënyrë eksplicite Neni 50: Një qeveri duhet ta vërë në zbatim artikullin duke njoftuar zyrtarisht qëllimin për të lënë BE. Pastaj ka një periudhë dy-vjeçare, në të cilën negociohen kushtet e daljes.

Gjatë kësaj kohe Britania nuk do të jetë në gjendje të marri pjesë në asnjë proces çdo vendimmarrje të BE-së, dhe çdo marrëveshje e daljes duhet të miratohet nga të 27 vendet e mbetura të BE-së dhe Parlamenti Europian.

Pastaj, pas daljes zyrtare të Britanisë, negociatat të reja mund të fillojnë për secilën marrëveshje të re tregtare.

Por ç’është më e rëndësishmja, nuk ka asnjë afat kohor apo citim se kur nis Neni  50, pas një referendumi, duke lënë të shqetësuar shumë politikanë për një periudhë të gjatë pasigurie.

“Ne kemi nevojë të shmangim një periudhë të gjatë pasigurie. Kontinenti evropian nuk mund të pushtohet nga një betejë e brendshme e partisë konservatorëve britanike mbi atë se cili do të jetë lideri i ardhshëm i partisë, apo  kryeministri i Britanisë së Madhe. David Cameron megjithatë ka lënë të kuptohet se mund të jetë detyrë e atij që e pason për të nxitur artikullin 50, – thotë Jan Techau, drejtor i Evropës Carnegie,  i cili shton se do të ketë pak shtete të tjera të BE-së që mund ta parandalojnë këtë.

“Topi është në fushën e gjykatës britanike – ata duhet të vendosin procedurat për mënyrën se si duhet ta drejtojnë këtë,” tha ai për The Independent.

Edhe pas zgjidhjes se çështjes së Nenit 50, qeveria britanike më pas duhet të vendosë pozitat e saj negociuese, dhe se çfarë lloj marrëdhënieje do të mbajë me BE-në në të ardhmen. A do të duan ende një qasje në tregun e perbashket? Çfarë statusi do të duan për qytetarët e BE-së që aktualisht janë të punësuar në Britani dhe britanikët që punojnë në vende të tjera të Europës? Çfarë lloj tregtie duan të bëjnë? Këto propozime më pas do të diskutohen nga 27 vendet anëtare të BE-së.

Është një proces për të cilin presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk ka paralajmëruar se mund të kërkojë deri në 7 vjet dhe ka mundësi që të jetë një luftë e hidhur.

 

June 24, 2016 15:28
Komento

11 Komente

 1. ??? June 24, 15:40

  Artikulli 50 (ose neni 50 si I thoni ne Shqiperi) sipas BBC eshte I qarte, ne momentin qe Brukseli merr letren zyrtare te qeverise X, vetem atehere starton periudha 2 vjecare e negociatave. Kongresi dhe me pas zgjedhjet jane diku nga Shtatori dhe pasi BORIS JOHNSON te zgjidhet lideri I Conservativeve, atehere Cameron do dorehiqet, qe do te thote kryeministri I ri Boris Johnson do dorezoje kerkesen e daljes nga EU bazuar ne voten popullore. Kaq!

  Reply to this comment
 2. uliksi June 24, 16:51

  po pse cfare do te bejne sipas jush do ts mbajne me dhune…pastaj kush ushtrite e mberdhihura evropiane qe i drishen shalet nga ISIS e lere pastaj Rusia…apo ushtria e daja samit qe eshte shperndare si vaji ne lakra neper bote dhe me zbarku naten korea e veriut nuk mbrojne dot as brigjet e tyre (te pakten per nja 96 ore)”kllocka i ruan zogjte e saj sa pa vajtur ne gojen e dhelpres se po vane aha”…

  Reply to this comment
 3. tirona June 24, 17:11

  Erdhi koha e $$$$ -it

  Reply to this comment
 4. deshmitar June 24, 17:13

  The Indipendent po tenton nga marrezia duke siguruar te behet fare qesharake.
  Referendumi eshte populli. As ne Shqiperine e kohes Saleh Ramush Beshirit nuk eshte guxuar deformim i votes Referendumit (94).
  Po tentoi kete deformim politika kurve e BE, do marre jo vetem shijen e deshtimit por dhe shijen e turpit.
  Sovrani foli – Populli foli
  The Indipendent eshte vetem nje vajtuese e mjere te kufoma e BE se dhjere.

  Reply to this comment
 5. nibiru June 24, 17:30

  ti uliksi qenke analist i karlindur fare.

  Reply to this comment
 6. IP June 24, 17:49

  O uliksi, mos I qaj hallin kaloresit se I varen kembet. Amerika e ka plot me baza marinsash token e vet, me ushtare qe e duan shume vendin e tyre e jo me rekruta. Ai ISIS-I jot apo Korea e Veriut le ta provojne, bashke me Rusine se e shikojne ku perfundojne si Japonia dikur. Ky eshte fundi I Britanise, le ta marrin vendin e tyre back tani dhe te bejne gati torbat e emigracionit se ju erdhi rradha.

  Reply to this comment
 7. Arben June 24, 18:27

  MBA VETEN O MUCO, ME GARIET.

  Reply to this comment
 8. Arben June 24, 19:17

  MBA VETEN O MUCO, ME GARIET..

  Reply to this comment
 9. Hani pak mos hani shume m.... June 25, 04:07

  Shoke Internacionaliste te BE, GB iku se keshtu vendosen qytetaret e saj, ate artikullin 50 tregojani shteteve te tjera per “gogol” se guri i pare i dominose ra, tani prini rradhen e te tjereve, shperberja e BE eshte e pashmangeshme.
  BE humbi dinjitetin kometar te shteteve dhe i mbushi me jevgj, kineze, indiane e lloj lloj malukati, te pakten GB i erdhen mend me vonese por perseri nuk jane vone.

  Reply to this comment
  • ??? June 25, 09:16

   Per ke e ke per ato gomonet me Shqiptare qe kalojne La Manshin? Per kete votuan jashte. Te keqen e truve qe ke or mik!

   Reply to this comment
 10. Rajmondi jo vlonjat June 25, 13:30

  Tek ne ekziston nje shprehje; Jep nje grosh te futesh ne valle,jep 100 grosh dhe nuk del dot nga vallja.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?