Ja pse e kam krahasuar Berishën me Esad Toptanin dhe Ahmet Zogun

Interviste - Pellumb Xhufi July 7, 2013 09:16

Ja pse e kam krahasuar Berishën me Esad Toptanin dhe Ahmet Zogun

Historiani dhe politikani i njohur, Prof. Pëllumb Xhufi bën një nga analizat më të ftohta dhe njëherësh më të pamëshirshme për zgjedhjet e 23 qershorit dhe të rezultatit referendar kundër Sali Berishës. Kur nisi fillimi i fundit të Berishës dhe pse u mbyll aq keq kapitulli i tij? Në ç’pika Sali Berisha ia kaloi Enver Hoxhës dhe pse është i denjë të krahasohet vetëm me figurat më të errëta të këtij kombi si Esad Pashë Toptani dhe Ahmet Zogu? Si e interpreton Prof. Xhufi votën e çamëve në këto zgjedhje dhe çfarë do të ndodhte nëse Vangjel Dule do të bëhet ministër dhe Vasil Bollanoja deputet? Si duhet trajtuar çështja kombëtare në të ardhmen? Të gjitha këto në këtë intervistë ekskluzive për gazetën ‘DITA” nga Prof. Pëllumb Xhufi.

– Prof. Xhufi, si e lexoni votën e shqiptarëve më 23 qershor?

– Mendoj se në 23 qershor (23 Qershor!) shqiptarët dhanë, më në fund, mesazhin se populli as ka vdekur, e as nuk është zhburrëruar: se ai është atje, me sy, me veshë e me mendje, dhe të gjykon e të ndëshkon kur e mbush kupën. Në 23 qershori populli morri me “dhunën” e votës sovranitetin, të cilin ia kishte rrëmbyer një pushtet gjithnjë e më shumë antipopullor. Një pushtet, që e kishte zhveshur politikën nga misioni i saj kryesor, shërbimi për publikun, për ta kthyer atë në një instrument të dhunës e të intrigës në funksion të pasurimit e përjetësimit të një lukunie njerëzish të babëzitur, pa moral e pa ndërgjegje qytetare, të cilët jo shërbimin ndaj qytetarëve, por shërbimin ndaj vetes së tyre e kishin shpallur qëllim të angazhimit të tyre publik. Si të mos mjaftonin bëmat e Berishës, kjo lukuni oborrtarësh handikapatë, opozitarësh renegatë, gjyqtarësh të korruptuar, policësh xhahilë, opinionistësh të qurravitur, intelektualësh të jargavitur, pra gjithë lëtyra e shoqërisë shqiptare e viteve të tranzicionit, i pushtoi si asnjëherë mediat për ta kushtëzuar votën popullore në favor të Berishës. Unë gjykoj se rezultati i zgjedhjeve do të kishte qenë diçka më ndryshe, sikur kjo lukuni lakejsh pa dinjitet e personalitet të mos i kishte provokuar qytetarët shqiptarë me reklamimin e shëmtisë së vet morale e shpirtërore. Deri edhe rrethet më afër Berishës nuk e fshehën pakënaqësinë e revoltën ndaj organizatorit të kësaj maskarade, kur ky, duke fyer e nëpërkëmbur ndjenjat e bashkëluftëtarëve të betejave demokrate, flirtonte e katapultonte në listat e PD kanakarët e vet brenda kampit të majtë, sikur të donte t’i përqeshte të vetët duke u thënë: “Ju kam dh…. me një Kaç”! Ky ishte kulmi i një sjelljeje sado-mazokiste, të cilën, pasi e eksperimentoi me opozitën, doktori filloi ta aplikojë edhe me të vetët. Dhe kjo, padyshim, u reflektua në 23 qershor, kur votuesi i djathtë e parandjeu humbjen tek vështrimi i venitur, i demotivuar e demotivues i drejtuesve të PD. Në këtë kuptim, votën e 23 qershorit unë do ta quaja votë mbarëpopullore, pavarësisht që ishin të shumtë votuesit e djathtë, të cilët edhe kësaj radhe “nuk e tradhtuan” votën e tyre. Në thelb, ata janë pjesë e popullit opozitar: larg kamerave dhe jashtë kutive të votimit, ata rezultojnë të jenë po aq të pakënaqur sa edhe të tjerët nga arroganca dhe amoraliteti i një pushteti, tek i cili nuk e gjejnë më veten.

– A duhet konsideruar si një triumf vota dërrmuese e shqiptarëve kundër Sali Berishës?

– Do ta quaja “triumf” në rast se do të isha i sigurt se pas “mbretërisë së të keqes” do të vijë “mbretëria e së mirës”. Por nuk më duket se është kështu. Së pari, sepse vetë opozita e majtë që pritet të qeverisë, do të ndodhet përpara një misioni të vështirë, thuajse të pamundur. Në këta tetë vjet keqqeverisjeje sistematike janë tronditur themelet e shtetit, është shpërfytyruar vetë imazhi i demokracisë, janë plaçkitur e shpërdoruar pasuritë e paçmuara të këtij vendi, është rrënuar ekonomia, janë boshatisur financat, është shkretuar e helmuar mjedisi, janë diskretituar e zhvlerësuar ushtria, policia, gjykatat, është banalizuar arsimi, kultura, arti dhe sporti, është shëmtuar e çnjerëzuar shërbimi shëndetësor e çdo shërbim tjetër, është korruptuar administrata, është prishur njeriu. Opozita dhe të gjithë ne të tjerët jemi pjesë e kësaj katrahure, që e jetuam dhe e duruam në mënyrë të përsëritur dhe shpesh herë pa bërë as gëk as mëk, në këta 23 vjet “demokracie hibride”. Pra, nëse do të flisnim për triumf, do të duhej të pranonim se kemi triumfuar mbi vetveten, gjë që do të ishte tepër mazokiste për njerëz krenarë, siç jemi ne shqiptarët, që jemi mësuar ti shohim virtytet dhe veset tek të tjerët, dhe asnjëherë te vetja jonë. Prandaj, votën e 23 qershorit do ta përkufizoja thjesht si një zgjim, apo si një shpëtim të minutës së fundit, siç ka ndodhur shpesh në jetën e popullit tonë të shënuar nga vonesa të mëdha historike. Fitorja e opozitës ishte mbresëlënëse, tronditëse për dimensionet e saj, por entuziazmi i përmbajtur i fitimtarëve, është shënjë e një ndërgjegjësimi për humnerën e frikshme që ka lënë prapa qeverisja e mbrapshtë e PD. Duhet mbushur kjo humnerë përpara se vendi të hedhë hapa përpara, dhe kjo do të thotë se cilësia e jetës së qytetarëve shqiptarë nuk pritet të ketë ndonjë ndryshim esencial në muajt e në vitet e para të qeverisjes socialiste. Si fillim, do të na duhet të mjaftohemi me qetësinë shpirtërore që do të na dhurojë largimi nga ekranet dhe nga jeta jonë e figurave të zhurmshme e të dhunshme, si ishin ato të z. Berisha e të sejmenëve të tij. Dhe kjo, si fillim, nuk është pak. Por, le të shpresojmë që tërheqja nga politika  e z. Berisha të jetë e vërtetë, mos të jetë si ajo e Teng Hsiao Pinit, siç dyshon me të drejtë Dritëro Agolli.

– Ju kini qenë tepër kritik kundër Berishës, madje e keni quajtur një figurë më të errët se ajo e Esat Toptanit. Pse?

– Do mund ta krahasoja Sali Berishën edhe me Enver Hoxhën, për sa i përket intolerancës, egërsisë, qasjes përjashtuese, fanatizmit, depersonalizimit, frymës së voluntarizmit në ekonomi, përdorimit të njerëzve si kavje për të eksperimentuar “njeriun e ri”. Të gjitha këto sjellje, në një masë apo në tjetrën, z. Berisha i ka manifestuar gjithashtu. Por, parë nga këndvështrimi historik, sjelljet e tij antidemokratike janë edhe më të dënueshme e të patolerueshme se ato të Enver Hoxhës, për sa kohë manifestohen në kushtet e një sistemi e të një kulture të re politike, në kushtet e thyerjes së izolimit komunist dhe të integrimit me botën demokratike. Nga njëherë më duket se Sali Berisha dhe e gjithë klasa drejtuese e viteve të tranzicionit post-komunist, qëndrojnë edhe më poshtë se paraardhësit e tyre komunistë përsa i përket moralit dhe integritetit. Në delirin e tyre ideologjik, këta i varfëruan shqiptarët duke i tufëzuar e duke i zhveshur nga çdo pronë e pasuri. Por, të paktën, e filluan këtë aventurë duke dorëzuar të parët pronat e pasuritë e tyre dhe në fund rezultuan po aq të varfër sa edhe të tjerët. Kurse “udhëheqësit” e sotëm, thuajse të gjithë, kur i hynë politikës kishin nga një kacidhe në xhep. Tani, janë latifondistë e bankierë të tillë, që do t’i kishin zili edhe Verlacët e Sinat e dikurshëm. Por përtej këtyre përkimeve me qeveritarët e epokës së komunizmit shqiptar, më ka tronditur ngjashmëria e sjelljeve politike të Sali Berishës me përfaqësuesit më domethënës të një rryme historike të mendimit politik shqiptar, që e ka shprehjen e vet më domethënëse te figura e Esad Pashë Toptanit dhe, deri diku, tek Ahmet Zogu. Individë të tillë, injorantë e gjysmë-injorantë, e mbështetën autoritetin e vet jo në votën e lirë të popullit shqiptar, por në mbështetje krahinore e tribale të fituara me dhunë, para dhe injorancë. Si Esadi, ashtu edhe Ahmeti e trajtuan qeverisjen jo si një të mirë publike, por si një instrument të intrigës e të pabesisë, për të eliminuar kundërshtarët politikë dhe për të vjedhur e plaçkitur popullin e vet. I zgjodhën miqtë dhe aleatët e huaj pikërisht mes armiqve të Shqipërisë. Këtyre u shitën territore, pasuri, interesa dhe dinjitet kombëtar, mjaft që të mernin në këmbim një tufë me mercenarë, një grusht me para dhe një qerre me armë për të shtypur e skllavëruar popullin e vet.  E pra, pas një historie 100-vjeçare të shtetit të tyre, shqiptarët kanë trashëguar në gene përçmimin dhe refuzimin për këtë model esadist të qeverisjes. Askush, as edhe demokrati më i thekur nuk mund të kapërdinte miqësitë e dyshimta të Berishës me individë si Damir Fazlliç, Nikolas Gaxojanis, Vasil Bollano e pse jo, me  “shushunja” të llojit Ridge-Podestà, që shfrytëzojnë emrin e fituar dikur gjatë angazhimit në administratën amerikane, për të bërë para në kurriz të xhepit dhe të lirisë së shqiptarëve, qoftë edhe duke mbështetur politikanë të korruptuar e autoritarë, si këta tanët. Akoma më shumë, nuk kishte shqiptar, edhe nga ata që kanë nxjerrë përfitime nga ky pushtet, që të kapërdinte faktin, që pasi pushtoi çdo institucion, Berisha e përdori makinën shtetërore për të përjashtuar, për të ndjekur, për të spiunuar, për të rrahur e për të vrarë shqiptarë të tjerë. I lëpirë, i zgërdhirë e bujar sa më s’bëhet me të huajt. I përdalë, i shpërfytyruar e mizor me shqiptarët. Personalisht e ndjeva humbjen e këtij modeli, të mishëruar sot në qeverisjen e Berishës, kur pashë si u dyndën në Vlorë, në 28 Nëntorin e shkuar, me qindra mijëra shqiptarë nga të gjitha trevat, përfshirë edhe ato më verioret të Traboinit, Gucisë e Malësisë së Gjakovës. Ishte prova se populli i kishte qëndruar besnik mesazhit rilindas të bashkimit kombëtar, dhe e kishte refuzuar kumtin e urrejtjes e të përçarjes ndërshqiptare të Kryeministrit e të paladinëve të tij. Ndoshta jam gabim, por zanati im më shtyn t’i japë një copë të mirë historisë në këtë fund të palavdishëm të karrierës politike të z. Berisha. Ky, pasi e ndërtoi dhe e zbatoi në praktikë, gjeti pikërisht 100-vjetorin e shtetit shqiptar për të ngritur edhe në piedestal modelin esadist të qeverisjes, duke diktuar për çdo ditë nga foltorja e Kryeministrit versionin e vet të historisë, duke përmbysur rilindasit e duke lartësuar tradhtarët. Kjo përplasje me historinë rezultoi fatale për fatet politike të tij. Të paktën, kështu më pëlqen mua të besoj. Fundi i Berishës filloi në vitin 2012, në 100-vjetorin e Ismail Qemalit, dhe përfundoi në vitin 2013, në 100-vjetorin e Esad Pashës. E thënë kështu, do të dukej sikur një dorë hyjnore, që kujtohet për Shqipërinë një herë në njëqind vjet, i rregulloi gjërat të rridhnin ashtu siç rrodhën.

– Ju jeni deklaruar si një mbrojtës i flaktë i çështjes çame. Si e shikoni perspektivën e saj pas këtyre zgjedhjeve?

– Për fat të keq, bashkëpatriotët dhe miqtë tanë çamë treguan në këto zgjedhje se e kishin të vështirë të bashkoheshin me prirjen mbarëpopullore për ndryshim. Në emër të një “uniteti” të rremë, parapëlqyen të refuzojnë ndryshimin e të rreshtohen edhe njëherë pas flamujve të grisur të një “nacionalizmi” e “konservatorizmi” të dalë boje. I dhanë konsensus një grupi të sprovuar në ineficiencën dhe makiavelizmin e vet me çështjen çame. Kur PDIU zgjodhi të bëhej pjesë e koalicionit të djathtë dhe të qeverisë së tij, shumëkush priti që deputetët e saj të ushtronin presionin e duhur politik mbi qeverinë Berisha për ta përfshirë në axhendën e vet politike një problem kombëtar, siç është problemi çam. Përkundrazi, deputetët, njëherësh drejtuesit e PDIU, nuk deshën ta bëjnë këtë, edhe pse kishin në dorë dy mandate të arta, me të cilat mund të kushtëzonin mbijetesën e qeverisë.

Në mënyrë kuptimplotë, vetë z. Berisha ka refuzuar në këta gati 20 vjetët e fundit deri edhe t’i artikulojë termat “Çamëri” dhe “çështje çame”. E megjithatë, drejtuesit e PDIU nuk bënë as “çak” e as “bam”, nuk u ankuan, madje filluan të justifikohen se përderisa qeveria nuk kishte guxim e vullnet t’i trajtonte, do të ishin ata vetë që do t’i zgjidhnin problemet e tyre, qoftë edhe duke i blerë me para tokat e të parëve nga të cilat u dëbuan me gjak e me dhunë. “Në fund të fundit, ne jemi aq të pasur sa t’i blejmë pronat tona”, arsyetonte një prej tyre, duke mos patur frikë se po e banalizonte një çështje kombëtare, në një çështje xhepi. Jo vetëm kaq, por drejtuesit e PDIU iu bënë krah qeverisë Berisha në veprat më të kontestuara të saj, të konsideruara si antishqiptare nga një pjesë e madhe e opinionit, siç ishte marrëveshja për delimitimin e hapësirës ujore me Greqinë, ajo për ndërtimin e varrezave greke me nëntekst të hapur shovinist, vendimi për regjistrimin e popullsisë mbi bazë besimi e kombësie apo edhe vetë tentativa e dështuar për t’i hequr emrin “Avni Rustemi” sheshit historik në mes të Tiranës, dhe për ta ripagëzuar atë me emrin “Çamëria”.

Veprime të tilla janë të destinuara ta dëmtojnë çështjen çame dhe, akoma më keq, rrezikojnë t’i transferojnë risentimentet e kuptueshme ndaj drejtuesve të PDIU edhe tek komuniteti çam, i cili nuk është në dijeni të prapaskenave që përcaktojnë sjellje të tilla të përfaqësuesve të tyre në parlamentin shqiptar. Sigurisht, fakti që komuniteti çam dërgoi në parlament 4 përfaqësues të tij, pa përfshirë këtu Idrizin e listave të PD, është një befasi e bukur që do gëzonte gjithkënd. Por mbetet për t’u parë se ku mbaron demagogjia e ku fillon sinqeriteti, mbetet për t’u parë integriteti dhe produkti real i përfaqësuesve çamë nga pozitat e një pakice të djathtë, ndërkohë që në 4 vjetët e legjislaturës që u mbyll, në kushtet shumë më të të favorshme të të qenit në qeveri dhe të të qenit faktor vendimtar për mbijetesën e saj, ata përfaqësues nuk e avancuan qoftë edhe një centimetër të vetëm çështjen çame. Shenjat nuk janë aspak inkurajuese, nëse kihet parasysh raporti historik aspak pozitiv i PD me çështjen çame, dhe nëse mbahet parasysh se indikatori i vetëm i “vokacionit çam” të PD është ai deputeti i përjetshëm me origjinë çame, të cilin Berisha e zgjidhte dhe e rizgjidhte në çdo legjislaturë pikërisht sepse kishte pranuar ta “përfaqësonte” komunitetin çam… me heshtjen e tij.

Nisur nga këto premisa, them se do të kishte qenë shumë më mirë që vota çame të kishte anuar nga ana e koalicionit fitues të këtyre zgjedhjeve, aq më shumë që dy partitë kryesore të tij, e kanë integruar çështjen çame si pjesë të programit të tyre politik dhe, siç tregoi projekt-rezoluta e shkëlqyer e paraqitur në mënyrë solemne nga z. Edi Rama, janë të vendosura ta trajtojnë atë në mënyrë serioze.  Dhe gjithsesi, duhet theksuar që forca e re, Aleanca Popullore dhe ekipi i saj vërtet i zgjedhur e premtues, mori rreth 9 mijë vota që nuk janë pak për një parti me vetëm 2 muaj jetë, duke u renditur e pesta në koalicionin e majtë.

– Flitet se Vangjel Dule mund të bëhet ministër në qeverinë e re, ndërsa vendin e tij do ta zerë Vasil Bollano. Si ju duken këto zhvillime?

– Nëse kjo do të ndodhte, do kishim të bënim me finalizimin e një ujdie të fshehtë të arritur pas shpinës së zgjedhësve. Ndjesinë e saj e dha më së pari lista e kandidatëve të atij qarku, bashkë me listën po ashtu të papërshtatshme të Gjirokastrës. Ato lista nuk ishin përfaqësuese, dhe Edi Rama duhet ta dijë se është në borxh të madh me zgjedhësit e atyre dy qarqeve. Përtej ndonjë paragjykimi që mund të ketë mbi personin tim, unë jam ndër ata që mendoj se minoritetet në Shqipëri, më së pari minoriteti grek, duhet të kenë një përfaqësim të denjë në parlamentin e në institucionet shqiptare. Konkretisht, do të isha i pari që do gëzohesha po të shihja në listat e zgjedhjeve dhe të qeverisjes së PS kandidatë minoritarë me bindje socialiste, nga ata që përfaqësojnë më së miri traditat e bashkëjetesës e të miqësisë shqiptaro-greke, të mbrujtura në luftërat tona për liri, demokraci dhe ndërtim të atdheut tonë të përbashkët.  Por më duket tepër e guximshme dhe e pamenduar të promovosh në listat e PS individë si z. Vangjel Dule e z. Vasil Bollano, zëdhënës të deklaruar të qarqeve më radikale antishqiptare. Nuk ka arsye të bëhet një gjë e tillë, aq më shumë në një kohë kur ata refuzohen nga bashkëqytetarët e tyre në Dropull e në Himarë. Dhe pikërisht janë refuzuar e nuk votohen aty, pasi nuk merren me hallet e problemet e banorëve të atyre zonave, por janë angazhuar këmbë e kokë për të realizuar axhendat nacional-fashiste të sillogjeve e kongreseve vorio-epirote. Të gjithë i kanë parasysh piruetat, thirrjet, presionet e kërcënimet për “përjashtim nga BE” të terxhumanit Vangjel Dule, sa herë që në tryezën e qeverisë shqiptare janë hedhur kërkesat megalideiste për të ndryshuar kufijtë, për të zhbërë autoqefalinë e kishës ordodokse shqiptare, për të mbjellur me varre greke jugun e Shqipërisë apo për të regjistruar popullsinë sipas orekseve të qarqeve shoviniste greke. Z. Rama e ka vërtet gabim nëse mendon se minoriteti grek nuk mund të ofrojë diçka më të mirë se dyshja fatale Dule-Bollano. Nëse rokada e paralajmëruar Dule-Bollano do ndodhë vërtet, kam frikë se z. Rama do hapë një konflikt të panevojshëm me votuesit e tij në Vlorë, Gjirokastër e në gjithë Shqipërinë. Por shpresoj se nuk do ta bëjë këtë. Një Dule në parlamentin shqiptar është në vetvete një mbidozë intrige, vreri e sherri. Por, një Zot e di se ç’do të ndodhë, nëse atij i shtohet dhe Bollanua….

– Si duhet trajtuar çështja kombëtare e shqiptarëve pas 23 qershorit?

– Mendoj se, duke kapërcyer demagogjinë e përhershme, çështja kombëtare duhet trajtuar si një tërësi objektivash e prioritetesh të qeverisjes. Të tilla, që janë përcaktuar mirë edhe në programin e PS, janë ndërtimi i shtetit dhe vendosja e ligjit, realizimi pa vonesë i ndryshimeve Kushtetuese dhe i një reforme të re zgjedhore, lufta kundër korrupsionit dhe trafiqeve, rivlerësim i pasurive të vendit, i bujqësisë dhe i turizmit, reforma administrative, reforma në sistemin e drejtësisë, forcimi i kohezionit social nëpërmjet politikave të duhura në fushën e edukimit, punësimit, asistencës sociale e shërbimeve, reforma në arsimin parauniversitar dhe atë universitar, etj. Këto e masa të tjera do ta afrojnë Shqipërinë me Evropën, dhe ky do të ishte shërbimi më i mirë për çështjen kombëtare. Përtej kësaj, duhen shfrytëzuar të gjitha hapësirat për intensifikimin e të gjithë spektrit të marrëdhënieve me Kosovën e me shqiptarët e Maqedonisë e të Malit të Zi, duhen normalizuar marrëdhëniet me Greqinë nëpërmjet zgjidhjes së problemeve ekzistuese, sipas normave e praktikave ndërkombëtare dhe duhen riformatuar marrëdhëniet me të gjithë partnerët rajonalë dhe ata evropianë. Këto janë vërtet detyra të vështira, ndaj deri më sot politika e ka patur më të lehtë të artikulojë një frazeologji tymuese patriotike e nacionaliste, se sa të bëjë hapa konkrete drejt realizimit të objektivave kombëtarë.

– Çfarë do t’i këshillonit qeverisë së Edi Ramës pas largimit të Berishës?

– Nuk kam absolutisht asnjë tagër për t’i dhënë ndonjë këshillë z. Rama apo kujtdo tjetër. Por meqë më nxisni, nga pozita e një profesori të historisë do të dëshiroja të njihnin më mirë historinë e Shqipërisë, për të shmangur gabime që përsëriten fatalisht në çdo ndërrim pushteti.

– Ju faleminderit, Profesor! 

Intervistoi Xhevdet Shehu – Botuar sot ne DITA

Interviste - Pellumb Xhufi July 7, 2013 09:16
Komento

50 Komente

 1. Partizani July 7, 10:12

  PELLUMB XHUFI ! JE NJE SHQIPTAR I MADH ! FALEMINDERIT !

  Reply to this comment
  • Fred.Dibrani.Hamburg July 7, 18:20

   Ky eshte shkrimi me GJIGAND,me GUXIMTAR,… i QARTE si Drita e Diellit, qe une kam lexuar deri me sot.
   Shqiptar i patrembur,Patriot me zemer dhe intelektual i kalibrit Fanoljan je o Pellumb Xhufi.
   Cdo fjale qe ke shkruar eshte si nje Manifest.

   Reply to this comment
  • Gregori July 7, 21:54

   Cfare profesor i madh? Ka jetuar e eshte shkolluar ne kohen e Enver Hoxhes, ka jetuar e punuar dhe ne kohen e Saliut dhe nganjehere “i duket se ua kalon edhe paraardhesve komuniste”. Si dhe ku e gjen guximin ky profesor historie qe te beje krahasimin e Saliut me Enver Hoxhen? Me c’te drejte i thote atij komunist, duke i bere nje nder te madh, se Saliu e ndonje tjeter krenohet para popullit po ta quash komunist.. Po cili nga komunistet shqiptare beri ate qe ka bere Saliu me Shqiperine o profesor. Por Saliu edhe ne kohen e komunizmit nuk ka qene komunist, dhe ju tani ia beni atij kete nder.Flisni per komunizmin apriori, ka raporte midis asaj qe ka bere mire dhe asaj qe eshte bere keq ne komunizem dhe ky raport qendron si 1000 me 1, nje artikullshkrues tjeter e krahasonte me Stalinin. Ore po kaq naive apo te paditur jeni ju? Shiheni me objektivitet historine se do te vije nje dite dhe ajo do t’u cvleftesoje edhe ju si historiane.

   Reply to this comment
 2. Santana July 7, 10:13

  TURP!Nuk harita t’a lexoj shkrimin tuaj deri ne fund se me kapi ngerci i stomakut per te vjelle, o i nderuar” Profesor”…fatkeqesi teper e medhe qe historiane amatore te dale si kerpudhat mbas shiut dhe pa as nje thellesi e inteligjence , thjesht per ti sherbyer ndonje grupimi politik bejne ate qe quhet “corba” e helmuar e historise e cila i ofrohet per ta ngrene qytetareve naive apo nxenesve te shkollave…Turp qe ju beni keto krahasime aq vulgare e pa baze…jam i sigurt qe ju nuk keni as nje njohuri tuajen te bazuar si per Esad TOPTANIN , ZOG-un , ENVER HOXHEN, dhe se fundi Sali Berishen…!Katastrofa me e madhe qe do t’i vije atij vendi do ti vije nga historian te inprovizuar si ju..!

  Reply to this comment
 3. emigranti July 7, 10:18

  respekt per profesorin xhufi

  Reply to this comment
 4. Vëzhguesi F July 7, 10:25

  Faleminderit per çka prezantoni publikisht. Si gjithmone i sakte, i perpikte, i vertete dhe antikonformist ne opinionet dhe analizat e tij jo vetem historike por dhe politike e shoqerore Profesor Xhufi. Kenaqesi qe lexova nje intrviste qe nuk le asnje hapsire per keqintrpretime.

  Reply to this comment
 5. Mark uk July 7, 10:51

  Arsyeja kryesore eshte se Zogun e Toptanin I kritikoj komunizmi.Kurse per Berishen se ju kundervu komunizmit.Ti nuk bene per historian jo se nuk I dini gjerat, po nuk mundesh ti biesh ndesh komunizmit.Te gjith historin ju e trajtoni sic thuhej ne monizem,kurse gjerat qe njerzit I kan jetuarpse I tjetersoj ai rregjim diheshin dhe nuk guxonin te flisnin shoku historian monist.

  Reply to this comment
  • ivani i madh July 7, 11:57

   nqf se profesor Xhufi sben per historian qe ai deri tani e ka kryer me se miri pa ndikime politike .Ti vetem per hajvan e ben se ne komentet e tua vetem tradhetine dhe injorancen ke mbrojtur.

   Reply to this comment
   • TJ July 7, 14:20

    Nuk eshte e qarte se si ne Shqiperi mund te behesh deputet apo minister kur ke nje dosje te hapur ne prokurori dhe kur gjyqi eshte mbyllur per procedura.A do te vendose parlamenti i ri regull per c’donjerin qe kandidon te kete certifikate pafajsie nga organet te caktuara me ligj.Shikoni Berishen,Bashen apo Oldashin te tre kane dosje apo akuza qe kane bere krim.Pse nuk merret media dhe organe te tjera per te na treguar te verteten ketyre njerezve qe akuzohen per krime.Mjere Shqiperia..!?

    Reply to this comment
  • Vëzhguesi F July 7, 12:19

   O Mark Uk! Po qenke budalle i madh zotrote! O refugjat me dokumnenta fallco, shko or shejtan bej llaç dhe stivos tulla dhe mos u merr me ato gjera qe as i ke marr vesh ndonjehere dhe as ke per t’i mesuar kurre. Po i tregon profesorit se bene apo nuk bene per historian. Hej bela e madhe se na mbyten budallenjte qe Berisha u ka hedhur trute e gomarit.

   Reply to this comment
   • pal July 7, 15:04

    Pellumb Xhufi, dhenderri i Enver Hoxhes,pefaqesuesi me i denje i historiografise se perçudnuar komuniste te Shqiperise, nuk ka sesi t’mos mbeshtese pinjollet e nomenklatures se larte komuniste ne axhenden e tyre te etheshme per rehabilitimin e diktatorit me te zi te historise shqiptare, duke u hakmarre alla-komunistqe kunder S. Berishes qe ne krye te levizjes demokratike e rrezuan diktatorin. Eshte tejet e çuditeshme, se si me fjale, me shpifje, pa asnje argument e prove kerkojne te zevendesojne edhe historikisht, diktatorin e vertete, Enferrin e tyre , me “diktatorin” Sali Berisha!!!!

    Reply to this comment
  • KO July 7, 14:26

   Ujqit nuk dine te flasi shqip por mbrojne Berishen.Me e pakta do te ishte mungese intelekti per te mos thene me shume…!

   Reply to this comment
  • demokrati fillimit July 7, 21:44

   Midis te tjerash te thuash qe Berisha ju kundervu komunizmit,te vjen per te qeshur, berisha mund te genjej tere diten njerzit qe nuk ja kane haberin fare se si u nderrua sistemi ne europen lindore,por jo pjesen derrmuese te popullesise.Per pjesen intelektuale e ne pergjithesi te popullates me nje fare iniveli arsimor e kulturor keto jane perralla. Sali Berisha e sejmenet e tij i vune flaken shqiperise,duke shkaterruar tere fabrikat,uzinat e gjithshka te ndertuar ne 50 vjet me synimin per ta lene shqiperine mbrapa vendeve te rajonit dhe per keto e shume e shume gjera te tjera kerkohet drejtesi, edhe rruget jo pa qellim jane bere sote e prishen neser,jo pa qellim po e cone buxhetin e shtetit ne zero.Kur japin vleresime per Berishen nuk duhet te jemi ne rolin e besimtarit por te nje gjykimi objektiv e qytetar, koha kerkon drejtesi.

   Reply to this comment
 6. shpatar July 7, 12:00

  Une e kam ndjekur vazhdimisht Prof. Xhufin .Eshte shume realist ne analizat qe kane te bejne me kombin .Bashke me Prof.Milon kane mbajtur ende te pa prekur boshtin e historise shqiptare nga devijimet e Berishes.Kane qene keta te dy qe Berisha thyeu hundet per ta ndryshuatr historine .
  Ne analizen politike te situates se socme Xhufi shpreh doza mos besimi per vazhdimesine e Qeverisjes .Sigurishte qe e majta e merr qeverisjen me nje gjendje teper te rende ne te gjitha fushat .Por te mos harrojme se ne 97 ne ishim akoma me keq dhe populli shqipitar i gjeti forcat per ta rimare vehten .Ajo qe ka rendesi dhe per kete jam i sigurt qe ka per tu ndalur dora e abuzimeve qe e rendojne gjendjen ekonomike .Koncepti i rames pe formen dhe kabinetit qeverises eshte shume i pranushem jo per psikologjine shqiptare por dhe i llogjikshem per nje shtet qe ushqen 2.5 miljon banor.
  Se me ke duhet krahsuar Berisha une e quaj kohe te humbur .Koha do ta nxjerr ne diell kete figure, jo te mire, me te gjitha karakteristikat e politikes 23 vjecare te shqiperise . Ajo qe ka rendesi eshte te kuptohen gabimet esencjale dhe shkaku i tyre.
  Sa per Camet dhe Minoritetin nuk pajtohem me politikat e deri tanishme.Jane dy pozicjone te kunderta qe duan pjekuri politike e jo te rendim pas nje apo dy deklarata respektive .Ceshtja came eshte shume komplekse dhe per kushtet qe ndodhemi nuk duhet te marri prioritetin e politikes si kusht baze per ndertimin e mardhenjeve me fqinjet .Kete po e tregon vete politika qe ndjek Evropa me Kosoven dhe Serbine .Eshte epoka e shtrirjes se duarve e jo e gjakosjeve .
  Minoriteti ne Shqiperi eshte me i qete siasnjehere .I kane duarte si ne shqiperi dhe favorizohen shume nga Greqia .Mire bejne dhe ne te ndihemi te respektueshem per sa behet per ta .Nuk shohe ndonje loje te keqe ne te ardhmen .Greqia dhe Shqiperia me ndryshimet qe kane ndodhur do te jene ashtu sic eshte shprehur Rama .Nuk do te kete me acar per mustaqet e Cela Berishesh e Nanos.

  Reply to this comment
 7. Ali Hoxha July 7, 12:48

  Per Pellumb Xhufin kisha nji simpati si akademik,mirpo shifet kjart se duke e kritikuare ne kete menyre ai del se vet eshte nji komunist i cili nuk e ka aftesin te reagoj me nji intelegjnec sikurse pretendon se e posedon.Pellumbi thot se populli mori voten ne duar dhe se u liruan nga te keqijat e nji Esat Toptani apo Ahmet Zogu,skur Dr.Sali Berisha nuk paska ardhure ne pushtet me votat e zgjedhjeve te lira.Pastaj e cberi ushtrin,shendetesin etj,etj.Ushtrija Shqiptare sipas Xhufit do te ishte e fort sikurse te ishte ne kohen e Enverit pasi qe kjo ushtri dihet mire se eshte me stadarde te NATO-se.Korrupsioni kurr nuk ka qene me i ndeshkueshem ne Shqiperi se ne kohen e Sales,investimet ne anfrastrukture,rruga e kombit,dhe mbi 10.ooo km 2 rrug nuk jane ndertuare prej se qe egziston Shqiperija.E cberi administraten thot ky pseudo intelektual,kjo administrat ishte qe u desh cbere pasi qe edhe pas kalimit te disa viteve nuk ndertoj rrugan e kombit se hajdutet sociallist kishin vere nji takes me ligj sa per sy e faqe dhe as qe e deshen rrugen e kombit e as qe duan se bashku me xhufin.Kjo eshte ajo pseudoakademija e Shqiperise qe mendon se ka aftesi qe gjerat ti dredh e persdredhe sikurse iu teket e atyre me stilin e Nasaraden hoxhes i cili thoshte se mesi i botes eshte e ketu e ti nese se beson mate.Dr.Berishen e njohu Brukseli si ni Demokrat te madh dhe e perkrahi edhe financiarisht dhe ishte afer te fute Shqiperin ne BE e te shofin keta te PS gjegjsisht te PPSH se kur do ta futin vendin ne BE me perralla Xhfiane dhe te tipit te till Envero_Stalinst te rryer nga shkrumbi qe iu beri popullit shqiptare ne ballin e tije.Kjo PS ishte ajo qe shpesh u investu nga Beoligradi per te humb dmokracija ne Shqiperi,dhe e njejta ishte qe nuk ivotonte ligjet per te fut vendin ne BE.Kushti eshte qe edhe votat te jene demokratike dhe ja edhe keto sihariq e Dr Berishes.Permendja e Fazliqave epollavra tjera sja mbush kujt mendjen se berisha paska qene e ketill apo atill,trillime komuniste pa dinjitet nga ata qe se paten kurr e as qe sot nuk e posedojn.

  Reply to this comment
  • Kuqeziu July 7, 13:45

   Nga menyra sesi i nderton frazat,sesi i interpreton faktet,sesi mohon ato te verteta tronditese te ditura nga gjithe shqiptaret dhe nga shkarravinat drejtshkrimore te perdorura me shumicë ,duket qe je nje injorant tipik o ali hoxha. Rraca juaj e injoranteve nuk e le shqiperine te bëhet. Injoranca nuk eshte argument thote latini. Ju e perdorni per argument dhe me keto argumenta kini guximin te sulmoni te mencurit. Sa per dijeni beograd nuk shkruhet beoilograd sic e shkruani ju qe i sherbeni akademise se tij te deformimit te shqipes. Keshtu o ali sali hoxha… A ti nxjerim lidhjet e tua me beogradin sepse per fatin tend te keq e dime kush fshihet pas emrit tend te rreme? Mbylle gojen ali,i,i,i,i.

   Reply to this comment
   • Ali Hoxha July 7, 22:29

    Mire e that “Injornca nuk eshte argument thot latini”por ju nuk po e vereni se pikerisht ti je injoranti me mose pranimin e veprave te medha te Dr.Berishes.Ne kete kontekst keni marre fjalen Beograd per te argumenture at qe sesht teme diskutimi.Po te isha ne vendin tend do ta kisha hjek nofken kuqeziu se ti je i teri i zi.Une po te them mbylli sharjet dhe fyrjet ti iiiiii.

    Reply to this comment
  • Kuqeziu July 7, 13:48

   Nga menyra sesi i nderton frazat,sesi i interpreton faktet,sesi mohon ato te verteta tronditese te ditura nga gjithe shqiptaret dhe nga shkarravinat drejtshkrimore te perdorura me shumicë ,duket qe je nje injorant tipik o ali hoxha. Rraca juaj e injoranteve nuk e le shqiperine te bëhet. Injoranca nuk eshte argument thote latini. Ju e perdorni per argument dhe me keto argumenta kini guximin te sulmoni te mencurit. Sa per dijeni beograd nuk shkruhet beoilograd sic e shkruani ju qe i sherbeni akademise se tij te deformimit te shqipes. Keshtu o ali sali hoxha… A ti nxjerim lidhjet e tua me beogradin sepse per fatin tend te keq e dime kush fshihet pas emrit tend te rreme? Mbylle gojen ali,i,i,i,i, fantazma,a,a,a,a,a,a!!!!!!

   Reply to this comment
  • KO July 7, 14:23

   Ka disa njerez qe i kane ngelur besnike Berishes.Njerez ali hoxha apo hoxhe ali, qe nuk dine te flasin e shkruajne shqip dhe perpiqen me idiotesine e tyre te japin opinione….??!!

   Reply to this comment
 8. Ali Hoxha July 7, 13:15

  Administrata ishte me e korruptuar ne regjimin e PS disa here se sa ne administrimin e Sales,kurse rrugen e kombi morra shembull se si punohej nga PS gjegj.PPSH-is.

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F July 7, 15:13

   Ali Hoxha apo hoxhë aliu! Qe je nje gjysem shqipfoles nuk do shume mendje per te kuptuar. Kam qef te englendisem pak me ty, ose si i thone me shqip te tall pak larën se qenke tamam per kete pune. Se pari ti mor trangull them se do jesh nje nga ata qe jane ne borderot e administrates se strukturave te Saliut, qe figuron si punonjes, si puna e atij te Agimit te Arte, qe ishte tek Ministria e Spiro Kseres, por qe dreqin e merr vesh se ku kullot diku andej nga “Beligradi” yt , apo ngaFYROM-i, se edhe aty nuk jane te paket magjaret e llojit tend qe nuk reshtin se pellituri per kryemagjarin Berishe. Ke bere dy komente, komente i thençin se vetem ke zhgarravitur hajvanlleqe, qe kerkon te na mbushesh mendjen me “arritjet e Berishes” tend. Por kur merr kurajon ti mor trap dhe guxon te quash pseudo intelekual nje Profesor qe i bene nder jo vetem historiografise shqiptare por dhe te atyre shteteve per te cilet punon ti mor pseudo njeri, mashe e ndryshkur. Ne perfudim, se nuk dua te zgjatem o keshilltar i D.Fazlliçit, ose ai vete qe paska mesuar shqip, dielli i thone nga anet tona nuk mbulohet me shoshe, dhe e thene me shkoqur krimet dhe hajdutlleqet e Berishes dhe ndjekesve te tij nuk mbulohen me perralla jeniçeresh te paguar.

   Reply to this comment
   • Ali Hoxha July 7, 22:13

    Une shkrujta per veprat e te madhit Sh.T Prof.Dr.Sali Berisha dhe ti me asgje nuk e kontestove perpos qe me fyeve.Po ashtu ndoshta u sikletove se PS fitoj nga Beogradi 3o milion dollare per te rrezuar demokracine ne Shqiperi dhe se kush ishte ne anen kombtare nuk eshte veshtire per ta ditur. Njeriu ma analfabet e dine pse u dhane ato lek per te fituar PS apo PPSH.Arrganca dhe fjalori yt i pist i rrugve nuk perdoret se paku nemjete publike.Ti duhesh duhet jesh nje egzekutor me lek pasi qe je trishtuar nga meritat e Doktorrit.

    Reply to this comment
    • ivani i madh July 8, 09:58

     Thone qe dhe sbudallenje behen te njohur po ja sqenka e drejte se nepermjet budalleqeve dhe idiotesirave ti dhe Mul koburia u bete te njojtur .Megjithese keni mungesa te theksuara ne shkrim dhe mendim NJE PERSON QE MBRON KRIMIN OSE KRIMINELIN O ESHTE BASHKE KRIMINEL O MERCENAR SI PUNA JOTE ,PER BEMAT E TIA TE NDRITURA PO TE KISHTE DREJTESI DO DILNIN NE DRITEN E DIELLIT DHE DO JEPESHE DENIMI I DUHUR. Me qe ska dhe ju minjte e haleve livadhisni deri sa nje dite te thyni qafen prapa hekurave te burgut

     Reply to this comment
 9. Gramoz July 7, 13:33

  ti ali hoxha qenke nje debil qe nuk paske shok ju jeni njeres te droguar zoteri qe te quash historianin xhufi komunist dhe saliun tend demokrat kjo eshte per te vene duart ne koke ,,ponjeres si puna jote eshte e veshtire te kuptojne qe ju kini te beni me nje njeri qe eshte serb ose me keq dhender serb ju proferoni me mire te drejtoheni nga nje serb sesa nje shqiptar prandaj po te drejtohem pak ashper por me ate gjykim ,ti e meriton …qe te gjykosh xhufin duhet te kesh kulturen e tij ,ti nga mynyra sesi flet ti dukesh si coban lopesh ,prandaj gris b,,,then e mos na caj koken shume xhufi mengjes per mengjes ben nga nje te madh dhe i ve emrin tend sharlatan

  Reply to this comment
  • Ali Hoxha July 7, 22:39

   Po ashtu eshte Saliu im eshte Demokrat kurse Xhufi yt eshte komunist dhe per kete une e dua Sh.T.Prof.Dr.Sali Berishen itelektualin dhe Demokratin ma te madh ne Ballkanin e trazuar.Eshte nji thenje nga Bibla ku thuhet”Zot falja mekatet se nuk din se cka bene”

   Reply to this comment
 10. Gramoz July 7, 13:46

  vezhgusi f ja ke bere mire ati idjotit mark uk ai skizofren dhe ai do goditur po c i punoj atij une e prape nuk heq dore prandaj atij mos i fol me te mire se ai nuk mer vesh kam pare e s kam pare po me kafshe se ai nuk me ka bere vaki na thosh ka ameriken berisha po tani ke ka ,,ka nj m,,t si mark uk

  Reply to this comment
 11. tol francezi vl July 7, 14:22

  Intervista e zotit xhufi eshte shume sakte .komplimente

  Reply to this comment
 12. Mark uk July 7, 14:58

  vezhguesi f:Budalla eshte ai qe te vesh pantallonat ne mengjes.Une e kam kuptuar me kohe se Xhufi shkruen ate cfar I kan mesuar ne shkolle.Jan disa si puna jote komunista me 4 klas shkolle qe nuk do te kuptoni kurr jo historin ,po as gje tjeter veten cfar ke lexuar te historia e partis komuniste puniste socialiste.Nuk ju ve faj se ashtu jeni brumosor.

  Reply to this comment
  • beni July 7, 21:03

   Degjo ti Mark pak nga une,se ne Ortodokset Shqiptare flasim Pak me hapur e pa doreza!
   Esad Pash Toptani daja i Ahmed Zagollit ju dermoj ju Katoliket e Shkodres e Malesis se Madhe,ne krye te ushtris Turke ne 1913!
   Me ndihmen e Ushtris Serbo-Malazeze ja u hoqen litarin prej fytit, te gjith Katolikve!
   Keto ngjarje i kam pare me syt e mi,ne xhirimet e asaj kohe,kur ju Katoliket i pritet ushtrin Serbe me banda muzikore,dhe buqeta lulesh!
   Serbia dhe Essad Pashaj nenshkruan nje marveshje,qe nipin e Essadit te benin te parin e Shqipnise,qe ishte Ahmeti i biri i SADIJE tOPTANIT Zagolli!
   Ne ate kohe,perpara se te shpallej Shqipnia e pa varur,keta gjuhetaret si puna e Pellumb Xhufit,anin e pinin nen flamurin Turk dhe ishte e veshtir qe tua mbushje mendjen se kur flet gjuhen Shqipe, lindin interesa te tjera,qe duhen mbrojtur,edhe pse te nje Relegjoni tjeter?
   Essad pashes nuk i kuvendonte kjo,por paraja,ashtu dhe nipit,se ishte ne gene?
   Jam shum kurioz,te mesoj se si do ti vej fatit,busteve te ngritura,per kta bixhozxhinj,qe luajten bixhoz me fatet e ne te mjerve, te pushtuar ne shekuj ,nga batakcinje hajduter te ardhur nga Turqia!
   Nje post ministrie,nuk ka se si mos u jepet minoritetit,kur flitet se jemi ne Demokraci?
   Europa esht nena jone dhe duhet edhe ta mbrojm,ne kulturen ton te te parve!

   Reply to this comment
 13. Fatos sali meta July 7, 15:01

  Ti mor Ali Hoxha nuk e di fare se si ka ardhe ne pushtet Krimineli Sali Serbi , ai kriminel asnjehere nuk ka mare mbeshtetjennga populli kujtoi pakte gjitha votimet,ne1992 deshi nje popull i tere per ndryshim dhe e beri , mbas 6 a shtat muajsh u bene zgjedhjet lokale ki humbi, 1996 beri ate qe beri Hitleri vodhi te gjitha votat,1997 humbi ,2005 ja dhane komunistet Fatos Nano , me Xhuvelin,ne 2009 i mori po me Te majtet Ilir Meta kurse sot poulli si gjithmone kundra kriminelt,kjo eshte e verteta mor Ali , ne votimet e 2017 babai yt Sali do te votoje ne burg

  Reply to this comment
 14. fulgeri July 7, 15:14

  pellumb xhufi and co..jane disa mbetje te realizmit socialist..te cilet gjate gjithe jetes se tyre i kane thurur lavde enverit..ata jane milingona para sali berishes!

  Reply to this comment
 15. lesi July 7, 16:16

  Te nderuar komentues te kesaj faqje prestigjoze e me nivel qe her pas here duan apo s’duan Dodet,Lleshet,Palet,Alinjt,apo Safetet bene me te vertete te kemi shprese qe Shqiperise, pavaresisht luftes se paepur qe beri karagjozi i politikes Sali,te mos i mungojne intelektuale e patriote si prof.Xhufi.Lerini Palet Market e Preçet te zihen me karrike se perfaqesojne me se miri shpellarin qe i perfaqesonte prej mese 23 vjetesh.Duke falenderuar ne radhe te pare kete redaksi per nivelin e saj do te doja qe keto analiza ti shtonte qe edhe kjo pjese e eret e shoqerise te kuptoje diçka nga historia e ketij vendi pasi shumica e tyre e dine se shteti shqipetar eshte krijuar pas 2 Prillit 1991 .Poshte diktatura e tarallakeve qe duke shkruar ne tastieren e quajne se dine e mbushin mendjen e komentuesve.Po e mbyll me nje thenie te nje fizikanteje greke qe eshte ndoshta nder grat e para qe punon atje duke e perifrazuar se : Sa here qe shkoj ne vendim tim Greqi kur hyj ne bisede me njerez edhe me injoranti te jep mend e te te tregon rrugen qe duhet te ndjekesh.Keshtu eshte edhe komentimi i Palit e Markut!.

  Reply to this comment
 16. pal July 7, 16:16

  Ata qe sitemi i Enver Hoxhes i la te pa shkolluar dhe injorante na jane kthyer ne te ditur…..dituria e tyre eshte riabilitimi i trathtarve.Juve qe enveri jau keputi koken si trathtare jeni gjalle, keni marre me vete edhe mbeturina e komunizmit, si spiunet, mashtruesit dhe keni filluar te godisni historianet e vertete si Pllumb Xhufi, duhen edhe 50 vjet te tjera te beheni njer, ne po ecim perpara dhe ju po ju leme ne deshperim, keshtu keni qene dhe keshtu vazhdoni te jeni, ju kemi falur edhe mbeturinene komuniste Sali Berisha. Ne e kemi çliruar, ndertuar dhe do ta ndertojme.

  Reply to this comment
 17. bektashiani July 7, 17:20

  Ishte Avni Rustemi i fundit Shqiptar qe u dha nje mesazh krereve tane hajdute dhe tradhtare. Qe atehere nuk ka dale asnje djal nene si ai. Shqiptaret si pabuksa jane dehur nga parate dhe kurvlliku, nuk jemi si kombet qe na rrethojne vitale qe u fusin plumbin plerave te tyre. Dhe keta te fundit njelloj do jene pasi kane vjedhur . Ne kete vend asnje nuk denohet, ne Shqiptaret dihet qe vetem plumbi na e mbledh jemi po ata te para viteve 1990.Perderisa asnje nga keta plehra qe nderrojne njeri tjetrin nuk vritet bashke me familjen do vazhdojme te jemi zvarranike dhe me te perbuzurit ne Evrope .

  Reply to this comment
 18. Veli Myftari (Polici-Patriot) July 7, 17:22

  I nderuar profesor.Mendimet e dhena ne vazhdimesi ne cdo lloj media i kemi vleresuar sa s`ka, sepse bejne fjale ne radhe te pare, per ate qe eshte gjeja me e cmuar, mbrojtja e vlerave dhe interesave kombetare.
  Kushdo qe vihet ne detyra shteterore nese nuk mendon ne krye te te gjithe qellimeve per vendin ne teresi dhe popullin e vet, asnje here nuk mund te jete njeri i vertete.
  Te shiturit gjithmone jane percmuar e denuar nga historia.E njejta gje do te jete edhe ne te ardhmen pamvaresisht se si veprojne individe aktuale,duke marre shembujt me negative nga e kaluara apo duke i tejkaluar ata.
  Urime per vlerat dhe konkluzionet tuaja.

  Reply to this comment
 19. L.Itali July 7, 17:27

  Vleresimi për Berishën i prof.P.Xhufi është brilant!Pas Esad Pashes, do të renditet për tradheti kombetare,me pare Berisha e pastaj Zogu!(dhenia e detit Greqise,per mua eshte me antishqiptare se dhenia e Shen Naumit e Vermoshit,serbeve nga Zogu!..Edhe koha e ketyre akteve antishqiptare,nuk eshtë e njejtë! Por Berisha antikombtarine e cimentoi me thiken pas shpine Kosoves dhe Camerise(kaq pa sens nje pjese e cameve qe rrine ne kampin Berisha ende?!) Kosoves jo vetem per Rambuje dhe naften serbeve(kryekrim i pandeshkuar)por dhe deklaratat kunder UCK qe jane te shkruara dhe perbejne vlere historike te pakontestueshme,se UCK eshte bande terroriste(kunder kujt?!) kur nuk dihet fati i luftëtarit te UCK,Remzi Hoxha dhe Berisha ende nuk pergjigjet?!.Cameria sepse asnjehere nuk ka deklarate te Berishes me homologet kryeministra greke,kur ka vetem Meta dhe e duam nuk e duam Meten(Sovrani dhe per kete e vleresoi) ai ka kerkuar rishikim te ceshtjes came,dhe e ka thene ne Athine!…Për Camerine, nuk mund te thuhet se Berisha nuk eshte ketu antikombetar,pasi ai qe shet detin,si mund te kerkoje tokat e camerise? E vetmja deklarate e tij butaforike si të tjerat,eshtë ajo qe gajasi gjithe shqiptaret:”Mu m’ka tho baba ti du camet!”.Ndaj Berisha do mbetet figura me e zeze e Kombit,rreshtuar pas Esad Toptanit qe u dhuroi dhe ky Shkodren Malazezeve dhe sipas dokumentave disponuese, fuqive te Medha iu desh te benin 6 ultimatume qe Mali i zi te largohej nga Shkodra,te cilen edhe per kete veprim te Esad Pashes e pretendon ende(Lexo Vujevic” Un Montenegrino in Italia”
  Ndaj humbja e Berishës morì si thote dhe prof.karakter kombetar dhe ne fakt ai u mund rende ne 100 vjetorin e Pavarsise!
  Të tjerat,qe perforcuan humbjen jane vizionet shpellare te tij politike.Si i derguar i Ramizit tek studentet,(bile me pardesyte e bardha)dhe takimi nje dite perpara me Aline ku vendosen per pompozitet nderkombetar se “Shqiperia po ndahej nga komunizmi stalinist,”rrezimim” e shtatores se Enver Hoxhes,dhe per kete takim qe ka dokumentim,Berisha nuk pergjigjet…Nuk eshtë fjala ketu te rikthejme te kaluaren,por të gjykojme se “kthesa” ishte reale,si è pretendojne idjote fanatike antikomuniste pa “nuhatje”,si e ngjiti vone Berisha(therriste ne fillim Rroftë presidenti Alia)apo si thote ne nje interviste Les Valesa ne “La Repubblica” ne kuadrin e renies se Murit,se”Ishte STAS(sgurimi)qe “rrezoi Murin”dhe homologet e tij ne vende të tjera sollen gjer dhe anije per “ikje”,hapen ambasada me sistemin “valvul”:Ik por nuk do kthehesh!” Berisha ishte dhe do dokumentohet “projekt” i Alise me rrenje te thella ne Beograd,ndaj dhe pranimi i Kac Islamit,nuk eshte vetem “miopi”e tij,por “detyrim me përcaktim”.Ndaj meritoi humbjen ne gjithe vendin!Shqiptaret jane vitale,GJIGANDE, kur duhet gjigandizmi;dhe e kane vertetuar:Jo vetem kunder Romakeve me Teuten,apo Otomaneve me Skenderbeun,nazifashisteve dhe tradhetareve,me partizanet dhe komunistet idealiste;por dhe kete 23 qershor;kur fundrinen ramizisto-sllaviste Berishën e thyen madheshtisht me vote qe ne histori do kujtohet!Ndersa per Ramen,mendoj se historia dhe vota masive e shqiptareve i dha nje shans te jashtzakonshem qe veshtire se perseritet me!Duhet ta miradministroje ate vote,të pastroje thellë mbeturinat e ramizizmit “projekt”per moslirine e Kosoves,qe ne vitet kur Alia erdhi ne Kupolen moniste duke bere politike te hollë beogradase,lufte te ashper klasash,burgje,interrnime,vrasje,qe Kosova,kur te kujtonte Shqiperi te shkonte te puthte Titon!Vazhdimesia Berisha qe kerkon vazhdimesine Basha ose Olldashi(lidhje te thella ramiziste te dy)kete funksion luajti,kur beri ato qe dihen,qe Kosova te mos levizte…Shqiperia te ndahej,jug- veri,te sulmohej “cerdhja”atdhetare Jug,kryeqendra e Pavarsise,Vlora,(1997)qe Kosova serish si me Aline, kur te kujtonte Vlore,Shqiperi, te puthte Milloshevicin!Fundja Fazllic eshtë nje”ajzberg”,sikurse vjerra e UDb,Milica…sikurse eleminimi i R.Hoxhes,qe pa nje gje qe nuk duhej pare!…(ku,ke,perse?!)Rama keto i ka avantazhe me Rilindjen!Por me ekonomine e shkaterruar(treguesit e Sales,baraz me Gjermanine,marrezi ku vota rendoi…)do të jete veshtire!Sikurse punesimi qe do nje riorganizim tipik zviceran,apo dhe italian;sikurse krimi ne rruge e korrupsioni ne shtet!…Natyrisht paresore eshtë sistemi i drejtesise,riprishtinimi i gjithe struktures shtetrore ku fijet”obsolet”dhe ata te keqvendosur,kerkojne FSHIRJE!Sikurse kerkon mosharrese drejtesia e shpallur per 21 janarin,gerdecin,pse jo rihetim i thelle per tragjedine e ’97,mbyllur nga Kac Islamet dhe te tjere ende ne PS!…Kjo eshtë vote Sovrani dhe une do ta beja me perkushtimin e madh te nje Shqiperie dinjitoze europiane,nje Shqiperi e vertet e punes,prodhimit per treg(jo per magazina)e moralit dhe ligjit!Rama,ka mundesi!Me ndihmen e idealisteve te vendosur dhe te ditur,ku hyn madheshtisht edhe prof.Pellumb Xufi!

  Reply to this comment
 20. Mehmet Metaj July 7, 19:03

  Çfarë do të bënin drejtësia perëndimore…Angleze, Franceze, Gjermane , Daneze… me Sali Berishën!

  Nga: Mehmet Metaj*

  Edhe pasi “me energji shtaze” dhe “skema-primitive-okulte” Sali monsër-Berisha shkatërroi gjithçka në këtë vend, njeriun, demokracinë, dinjitetin kombëtar, institucionet dhe drjtësinë, nepërkembi një popull të tërë dhe pushtoi Vlorën me tanke ne ’97-en, superoi Nanon e degraduar shkeli me kembë opoziten dhe vrau njerëz me 21 Janar dhe Gerdec, Sali monstër Berisha bën përsëri dhe rreket të duket se e duan njerëzia PD-iste, dhe na nxjerr një mesazh infantil të një 16-vjeçari në facebook-un e tij të shpifur prej plakushi se gjoja “e do populli” !!! Kjo është tragji-komike dhe ndodh njëherë ne 1000 vjet në historite e popujve perëndimor që kan bërë demokraci dhe shtet ky ne synojmë të shkojmë, por ata nuk i kan falur këta monstra por i kan ndëshkuar me ashspërsi.
  Duke rithksuar për parimet e demokracisë Presidenti Amerikan Barrack Obama, në fjalën e tij në Universitetin e Cape Town-it, per lançimin e mbeshtetjes Amerikane “Power Africa” dje në Samitin për marrëdhënieve SHBA-Afrikë, tha se: “ …And we strengthen it when organizations stand up for democratic principles, but this work is not complete –Not in those countries where leaders enrich themselves with impunity; not in communities where you can’t start a business, or go to school, or get a house without paying a bribe to somebody. These things have to change. . Dhe ne e forcojmë atë kur organizatat qendrojnë-fortë për parimet demokratike, Por kjo punë nuk është e plotë – Jo.. në ato vende ku liderët pasurojnë veten e tyre nga mosndëshkimi, jo në komunitetet ku ju nuk mund të filloni një biznes, ose të shkojnë në shkollë, ose të merrni një shtëpi pa paguar një ryshfet për dikë. Këto gjëra duhet të ndryshonjë.. ). Dhe këto fenomene “afrikane” janë aktuale edhe tek ne sot e gjithë ditën. Por ne jemi në Evropë ! “.

  Por këta popuj kan marrë kurajon kan sakrifikuar për te arritur këtë ditë dhe kan cuar në litar, në gijotinë apo në burg fisnik, mbretër, kançelar e pushtetar-diktartorë ! Ndërsa Sali shpellari ynë “i pa dinë e pa iman”, një injorant e kriminel i paskrupullt, edhe pas gjithe këtyre gjëmave që i ka bërë këtij vendi dhe ketij mileti këto 22 vjetë, duke vrarë e prerë nga të gjitha anet del e na bën karshillëk në media e kudo si “evlija” dhe në PD si “idhull” i pazevendesueshem!!!. Dhe ne krahë i kan mbetur ca kukulla-rrospie si: Zhozi, Lajle-lule Pernaska, Mersila Doda, Majlinda Bregu, Raimonda Bulku, Grida Duma …e deri te më të rejat Erla Mehilli dhe Laura Vorbsi, dhe nga ana tjetër “burra-eunukë e dallkaukë” si debili-Bumçi, antipatiku-Patozi, skilja-Ruli e i pafytyri-Pollo, rrugaçi-Olldashi e Edi Paloka, budalli-Flamur Noka e derdimeni Tritan Shehu etj……..dhe kapet pas fijes së barit..duke dal hapur të vendos Lul Bashën alias Argita Berishen në krye të PD-së dhe të jetë vet prapa skene dhe pas 4 vitesh të synoj dal prapë në krye !!!. Skandal që gjen terren të ndodh vetëm tek ne!!!

  Rrënqethesh kur lexon frazat infantile të 16 vjeçarit Gentjan Kërçiku, në facebook-un e tij, por ndoshta ai e shumë të tjerë ( ndonese ja kan rregulluar tekstin babi dhe/ose mami..!) kan dhe të drejtë se tek ne bej shtë duash dhe s’të ndëshkon njeri, kur lihet Sali Berisha pas gjithë këtyre gjëmave që ka bërë në këtë vend dhe me këtë popull të jetë në krye për 20-vjet rresht, ku ta dijë i ziu-fëmijë-viktimë se ai është një monstër dhe kriminel që të vret natën e të qan ditën, që ka zhdukur gjithë kundërshtarët dhe oponentët e vet dhe i jan ofruar ata që i ka rrahur njëhere burra-eunuk pafund qe ka PD-ja sot, etj. Po të ishin anglëzet, francezët apo gjermanët a danezët, Sali Berishën ose do ta pushkatonin pa gjyq ose do ta dënon me burg të përjetshëm, por ai është në këtë vend ku sundon injoranca e arrogancës dhe jo vetëm që mbijeton por tani bën si lapanjoz që gjoja e duan rinia se do të drejtoj akoma PD-në dhe pse jo po mbeti pa ndëshkim dhe shtetin nesër ??!!!

  Nëse nuk vihet drejtësia në vend në mënyrë të pamëshirshme për njerëz të tillë si Sali Berisha por edhe shumë të tjerë politikanë apo ish-ministra që i kan shkelur me këmbë kushtetutën dhe ligjet që janë evidentuar ashiqare hajdutë me çizme ky vend jo vetëm nuk do të rilind por pastaj mbetet ta meritoj plotësisht atë që shpesh themi të gjithë se “nuk rregullohet kurre”!!!!!!

  Drejtor Ekzekutiv, ALBAFOREST (www.albaforest.com )

  1.07.2013

  Reply to this comment
 21. kico plengu July 7, 20:29

  I dashur z.Xhufi! E ke nderuar Berishen nese i ke krahasuar me keto burra mbi te cilet eshte hedhur balte enveriste pa fund, por qe kane merita historike te padikutueshme. Ti si komunist qe je e ke te veshtire te lexosh ndryshe. Qendro te Enveri se aty i ke rrenjet.

  Reply to this comment
 22. ali brahimi July 7, 20:31

  O Xhufo, me Bollanon dhe Dulen sukses te madhe kemi perpara….Hallalla plako.

  Reply to this comment
 23. mentari July 7, 20:44

  te lumte

  Reply to this comment
 24. Lleshi July 7, 20:44

  Je i madh profesor Xhufi ..! Fjalet e tua jane ilac per plaget e renda qe ka marre ky Komb keto 26 vjet !

  Realist , i drejte , i paanshem , erudit , atdhetar , i pathyeshem dhe i paepur , patriot 24 karat , ishin epitetet qe mundet te thoja per Ty !

  Pasi t’i jepen kompetencat si Kreu real i Shtetit , Presidentit , ti duhesh zgjedhur President i Shqiperise per te pakten 3 mandate rradhazi !

  Hallall qumeshti i nenes ! Hallall buka e ketij dheu te lare me gjakun e mijra martireve !

  Reply to this comment
 25. VEZHGUESI pa shkronjen F July 7, 21:29

  Vezhgusi F , mire i ke thene komentuesit “mark uk”. O po ky , edhe ne shkolle na paska qene shume i dobte ne mesime . Shifeni me kujdes , shumicen e fjaleve i ka shkruajtur me gabime ortografike . S’merrka vesh nga dynjalleku , ky edhe mbiemrin e paska zgjedh te keq “uk” .uk,uk,,, kafshe qe rrin vetem ne pyll .

  Reply to this comment
 26. Mark.uk July 8, 08:54

  Vertet ndoshta bej gabime ortografike,po nuk jam ne diktim.Me vjen keq qe tregohesh kaq I trash.UK do te thot shkurt Anglia e bashkuar more komunist me 4 klase.Ju mundt ta quani edhe sot kapitalista,sic na prrallisnin dikur ne kohen e ozurpimit komuniste.Ju mund te me quajni edhe armik I popullit se jetoj ktu tash 15 vite. Merr e loxo veprat e Enverit ti je xhufi falas.

  Reply to this comment
 27. BESNIK July 8, 09:19

  Uk eshte shkurtimi i fjales ujk, e pra dihet cfar mude te presesh nga bishat te tilla si Mark-Uk

  Reply to this comment
 28. tepelenasi July 8, 10:05

  Nje fjale e urte thote: “Lisi nuk mund te behet rigon e rigoni nuk mund te behet lis.” E kam fjalen per “Lisin”,Pellumb Xhufi dhe rigonet-komentuse te intervistes se dhene sot ne gazeten, Dita.Ne se Xhufi po flet me nje kthjelltesi te qarte,me nje shqetesim edhe si qytetar i ketij vendi,i infektuar keq nga nje njeri,pohoj,i vetem me emrin Sali,komentet e komentuesit flasin kodra mbas bregut.Flasin per gjera qe s’kane te bejene me thelbin e shkrimit.Le te shohim me vemendje fundin e intervistes,ku shpreh shqetesimin ne se ne qeveri do te perfshihet Vangjel dule e ne parlament do te jete Vasilis Bollanos.me origjine te larget nga Progonati i Laberise!? I bashkohem edhe une ketij shqetesimi.Mos te harrojme; nje gazete greke shkruante para disa ditesh me mburrje se ne Parlamentin e ri shqiptar jane 6 (gjashte) deputet grek!!! EDI RAMA,neser do te gjykohet edhe per keto qendrime pajtuese me…”aleancistin” Vangjel Dule,ne se ndodh keshtu.Perfundimisht,Xhufi ka shume te drejte,per te gjitha çfare ka thene e shkruar sot.

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F July 8, 11:38

   I nderuar tepelenas! Natyrisht qe shkrimi i Prof. Xhufit eshte i nivelit qe krahasoni ju. e mdersa keta qe komentojne jane qytetar te zqakonshem ose lexues qe thonemendimi e tyre ose shprehin nje opinion ne baze te perceptimit te tyre. Sigurisht qe nuk mund te futen ne nje thes, duke i quajtur rigon-komentues, sepse do ta konsideroja jo vetem te nxitua por dhe te gabuar. Nga pozita e nje lexuesi dhe komentuesi te regullt (te kuptohemi jo vlersuesi), une do te thoja se po me kaq deshire dhe kenaqesi kam lexuar nje sere komentesh nga lexues anonime (sikunder dhe ne te dy) per arsye private, por objektiv dhe te qarta dhe me nje lidhje t sakt kronologjie te mendimeve qe shprehin. Por jo mor zoteri, se nuk mund te krahasohet komentuesi (L.Itali), Mehmet Metaj, Lleshi, Veli Myftari, Shpatari, Gramozi e ndonje tjeter, me analfabete te tipit Mark Uk (nje sahan lepires dhe mashe e Saliut qe ne ngjarjet e 2 Prillit 1991 ne Shkoder, aktualisht refugjat pa letra ne Angli), apo sllavo maqedonasi shqipfoles qe nenshkruan Ali Hoxha, nje debil qe as fjalite nuk di te ndertoje e jo me te marr ne mbrojte Sali Demoanarshine, apo nje palo pal qe kerkon te beje biografira te tipit fulger (qe ka dashur te thote fluger) ect. Ne raport me kto kmente mund te vendoset serish krahasimi lisi por jo me rigonin por me kilikozen e derrave. Sa per ate se çfare shkruajne gazeta greke, (apo provokatore te modelit Kristos Papas) mos e prish shume qederin, se vete ata nuk e dine se sa shqiptar ne origjine apo arvanitas kane ne parlamentin e tyre. Minoritaret e zgjedhur ne parlamentin shqiptar me voten e sovranit, edhe ne rastin me hipotetik te mundshem) jane te detyruar te zbatojne programin e qeverise qe del nga forca fituese dhe Kushtetuten e RSH. Prandaj u quajt dhe permbysje kjo vote, se duhet harruar njehere e mire kultura e mosndeshkueshmerise se shkelesve te ligjit dhe kushtetutes. Nuk e di nese u shpreha qarte. Para Kushtetutesse RSH dhe ligjit te gjithe duhet te jene te barabarte dhe te pergjigjen deri ne nje.

   Reply to this comment
 29. LBS July 8, 18:45

  Dëm i patreguar, drejtësi e munguar
  Duke ndjekur radhën e ngjarjeve hisorike, edhe pa qenë pjesëtar okular i tyre, arrin në një përfundim logjik: brejtësit e padukshëm triumfuan.
  Dëmet e mëdha nga keqqeverisja sistematike dhe nga politika shkatërrimtare që përmendin Prof. Pëllumb Xhufi dhe disa nga komentatorët pararendës shpresojmë të jetë faza e fundit e këtij komploti të madh kundër Shqipërisë dhe gjithë shqiptarëve. Siç tregojnë edhe faktet e dokumentet që dalin herë pas here, meqenëse nuk e thyen dot me diversantë, Shqipëria u la të minohej nga brenda dhe të binte si dominoja e fundit e sistemit socialist, siç edhe ndodhi. Historia do të tregojë me fakte se minimi i brendshëm në bashkëpunim me aleatët e jashtëm e varfëruan Shqipërinë për të diskredituar socializmin, për të thyer popullin para bukës së gojës dhe pas kësaj për të deklaruar se socializmi falimentoi. Kështu, në këtë luftë midis dy sistemeve shoqërore, socializmit në Shqipëri dhe demokracisë liberale Perëndimore, fitoi kapitalizmi. Këtë luftë, që tashmë ka kaluar në histori, e lidh me të sotmen fakti që nëpërmjet saj u përgatitën kushtet për ndërrimin e sistemit shoqëror. Po pse nuk u mjaftuan me kaq? Më e pakta që mund të thuhet është se eksponentëve që e dorëzuan pushtetin dhe atyre që e morën me tamtam revolucionar liri-demokraci treguan se nuk u dhimbsej as vendi as populli, ndryshe nuk do të bënin sehir kur i vihej flaka çdo vlere materiale e kulturore shqiptare me vandalizëm masiv, duke lënë popullin pa punë, kontigjent për emigrim. Sistemi mund të ndërrohej pa e shkatërruar bazën materialo-teknike për të cilën populli kishte investuar me shumë sakrifica për gjysëm shekulli që të përmirësonte gradualisht jetën e tij. Dukej qartë se çuarja e vendit në pikën zero ishte një objektiv. Prapë mund të pyesim: pse nuk u mjaftuan edhe me këtë çmenduri? Me sa duket edhe mbajtja në pikën zero fletë vetë. Dëmi sot akuzon fuqishëm.
  Eshtë koha që akuzat e ndërsjella deri tani midis partive që kanë shërbyer si një lojë propagandistike si dhe akuzat e shfaqura vazhdimisht në shtyp për qëndrime dhe veprime antishqiptare të konkretizohen, të faktohen e t’i pritet rruga keqbërjes, të ndahet gabimi nga krimi. Vota popullore e tha fjalën e saj. Shpresojmë që drejtësia gradualisht do t’i kthjellojë gjërat e paqarta, do të vendosë drejtësi dhe do të tregojë se edhe shqiptarët janë në gjendje të arrijnë nivelin më të mirë të demokracisë liberale.
  8 Korrik 2013

  Reply to this comment
 30. Mark August 9, 18:01

  Profesor xhufka jeni nje idiot,nje intatcor i veriorve. Nje person ii nje mije ftytrave e servil,nje jugor i paprincipte. Te vij turp pr krahasimet. Je nje komunist i piste e madje nje tradhetar i historise konkrete te shqiperise. Ti bashke me ate tradhetarin tjeter milko grekun jeni bere per tju shpene me dru nga syte kembet. Nuk e mlate rehat kete vend me perralla lufte e tradhetar nga veriu. Ik o njerii shpifur>Largoju televizorve e mediave se je peer tu urryer. Sithua ka vend historia per enver luften. Po cfare lufte ka bere ky kriminel. Ne djall ajo lufte qe ka bere ky njeri e ti me te

  Reply to this comment
 31. Andrea August 9, 18:43

  O Mark kaqoli po mjaft o derdimen se le nam.Kthjellohu o ujku i Dukagjinit qe jo ne Angli po edhe ne Hene te veje soji juaj prap me bisht mbeteni.Jini egzeplare ti per Sali Berishovicin krye kriminelin e ketij kombi dhe nje palo shuraman me pseudonimin Nastradini(ne fakt gomar i tij)qe vret veten per siamezin e Berishes AHMET ZOGOLLIN.O kelyshe tradhetaresh o plera te kombit mos ngateroni popullintrim e fisnik te veriut me ju kermij te ketij kombi.Cmund ti thuash mr shume nje haleje si puna tende?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*