Ja pse u vetë-infektova me HIV

March 31, 2015 19:35

Ja pse u vetë-infektova me HIV

Është infektuar në mënyrë të vullnetshme me virusin HIV dhe ka vendosur tua tregojë të gjithëve, madje do të vazhdojë rrugën drejt politikës dhe të arrijë objektivat e tij. Adrian Hyyrylainen – Trett i partisë angleze Liberal Demokratike është kandidati i parë parlamentar që deklarohet zeropozitiv. Ai tregon historinë e tij për t’u dhënë kurajo atyre që po kalojnë problemet e tij duke pranuar se është infektuar me virusin pasi prej shumë vitesh ka qenë viktimë e bullizmit dhe homofobisë.

Sot është 36 vjeç, por kur ishte fëmijë Hyyrylainen- Trett ka vuajtur si fizikisht dhe psikologjikisht faktin që ishte gay. Ishte depresioni që nuk u kurua siç duhej që e çoi të përdorte drogë dhe të mendonte gjithnjë e më shumë për vetëvrasjen. “Kur nuk të intereson më për veten, fillon të bësh gjëra që mund të të dëmtojnë, mendoja gjithmonë: ku mund të gjej njerëzit më të rrezikshëm?. E di me 99 % siguri se kush është personi që më infektoi, por ishte gabimi im: i thashë po raporteve të pambrojtura”, thotë ai. “Por ajo që doja nuk ishte HIV-i ishte asgjësimi i vetes sime”.

Tani Hyyrylainen është gati të marrë përgjegjësitë e tij: “Infektimi me Hiv ishte pasojë e bullizmit dhe problemeve psikologjike, por e gjithë kjo mund të parandalohet”, thotë ai. /DITA

March 31, 2015 19:35
Komento

4 Komente

 1. Hëm... March 31, 19:54

  ik mor lanet, cfare te besh femijeve ne bote qe vuajne per buken e gojes dhe pijne uje pellgu por juve u ka marre koka ere. Se cfare ben ti brenda kater mureve eshte puna jote por boll me deklarata sikur keni bere ndonje heroizem apo sakrifice. Edhe ju ju kemi mangut..

  Reply to this comment
 2. March 31, 20:20

  zeropozitiv???!!? sieropozitiv oooo dita

  Reply to this comment
 3. miroo April 1, 00:03

  qenke i kompletu me te gjitha,……ngushellimet e mija
  gay, drog, hiv,depresin………..politikan iku anglia per lesh

  Reply to this comment
 4. orienti April 1, 12:59

  ….ç’eshte ky lajm idiot..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?