Ja sa herë është e nevojshme të shkoni në tualet gjatë ditës

January 14, 2018 21:22

Ja sa herë është e nevojshme të shkoni në tualet gjatë ditës

Ka nga ata njerëz të cilët shkojnë shpesh në banjo, por ka edhe nga ata të tjerët të cilët në një hark kohor nga mëngjesi në mbrëmje nuk e kanë urgjente për të urinuar madje mund të durojnë edhe më shumë, por e dinit se asnjëra nga këto sjellje nuk i bëjnë mirë shëndetit?

Sipas mjekëve nefrologë nuk ekziston një numër perfekt i herëve kur duhet të shkoni në tualet, por ata këshillojnë të shkoni në tualet minimalisht 4-7 herë, por kjo frekuencë mund të kushtëzohet nga ajo çfarë konsumoni gjatë ditës.

Të mbani urinën për një kohë të gjatë sjell një tejmbushje të veshkave ku muskulatura e tyre mund të lodhet dhe nuk funksionon siç duhet.

Edhe pse nuk doni të urinoni është mirë të provoni të paktën të shkoni në tualet çdo 4 orë.

January 14, 2018 21:22
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*