“Ja sa qartë dhe bukur shprehet”, Rama citon një tjetër aktore (e cila gjithsesi nuk flet për kulla private)

July 31, 2019 15:21

“Ja sa qartë dhe bukur shprehet”, Rama citon një tjetër aktore (e cila gjithsesi nuk flet për kulla private)

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur sot aktoren Ema Andrea për të përcjellë mesazhin se Teatri Kombëtar duhet të shembet për të ndërtuar një godinë të re.

Përmes një mesazhi në “Facebook”, Rama shkruan se një ndër emrat më të spikatur të skenës, Ema Andrea, shprehet qartë dhe bukur në mbështetje të teatrit të ri.

Prej disa ditësh, kryeministri Rama citon artistë të ndryshëm, të cilët janë pro vendimit të qeverisë për të shembur godinën ekzistuese të Teatrit Kombëtar dhe për të ndërtuar një godinë të re.

Mesazhi i Ramës:

Ja sa qartë dhe bukur shprehet dhe Ema Andrea, një ndër emrat më të spikatur të skenës, në mbështetje të ndërtimit të Teatrit të ri Kombëtar.

EMA ANDREA:

Unë do doja t’i përkisja sot, si Ema, brezit që po ndërton të ardhmen, pra të vihet një gur sot që mua të më përfaqësojë në 2220. Më pëlqen arkitektura e re, më pëlqejnë sfidat kontemporane. Jam për një teatër të ri, për më tepër kur thuhet se ka këto kushte, por tani meqë janë këto kushte dhe ne i dimë dhe po i themi hapur të gjitha kushtet, kush e mban përgjegjësinë?

j.l./ dita

July 31, 2019 15:21
Komento

7 Komente

 1. mirel July 31, 16:22

  Po nuk doli dhe njehere lakuriq me cicat jashte, bile ti heqi te gjitha si Ramuti, nuk e pranoj..

  Reply to this comment
 2. astrit shba July 31, 16:51

  Vendi ka shume pribleme per te zgjidhur qe te funksionoj si shtet europjan,po humbet shum kohe per debate ae mbajne ceshtjen pezull.Problemi eshte i zhvillimit urbanistik i qytetit rshte ne planet e zhvillimit nfertimi i nje teatri te ri nqse eshte eshte e percaktuar ne m2 sa eshte sip e teatrit ekzistues shtoj dhe pjesen fuksionale dhe kjo qe del eshte sip.gjithsej.Qeveria te beje publik projektin dhe tja nenshtroje nje diskutimi publik te gjere artiste ,urbaniste dhe qytetarve pervec kesaj te publikoj sa do te kushtoj ndertimi i tij pas te behet kjo Qeverija te vendosi ndertimin e tij keshtu si po ndodh eshte percarje e shqiptarve dhe dickutime te pklitizuara kjo nuk na sherben si komb na len perseri te pa zhvilluar dhe te jetojme te mbrshtetur pas nje relekeje te vjeter qe e kan ndertuar pushtuesit dhe pas nje shekulli na pelqen ta mbajme edhe ne per tu grindur me njsri tjetrin tup i botes kush e degjon cuditet me intelegjencen e atyre qe kan marrepjese ne keto debate shterpe qe nuk sjellin zhvillim por vetem percarje

  Reply to this comment
 3. kris 1 July 31, 17:10

  Gjyshja I ka theme se Ai teater ishte ndertuar me material alergjik.Sa hyri NE teatrin e ri qe kishin ndertuar italianet filloi ti hante vrima e nuk gjente kar-ar

  Reply to this comment
 4. Emigrata July 31, 20:33

  Ky krm leshi te boje referndum dhe te shofim si do populli si ne te gjithe demokracite po nuk ja mba bytha. Shko paguj tashti edhe 140 milion eur agon chanell me leket e shqiptareve merja frymen poullit idoot

  Reply to this comment
 5. carvani July 31, 21:17

  O gazeta Dita! Mos e nxirr komentin tim por e shkruaj ketu dhe do ta shkruaj dhe ne ndonje gazete tjeter. Ju jeni kthyer ne nje gazete cinike vetem se keni inat Edi ramen. Perse duhet ti permend kullat Ema? Ajo do flase ashtu si do, ju pse e paragjykoni apo nenkuptoni si doni ju?! E kuptoni qe po shkisni nga cmira, inati por dhe mungesa e seriozitetit dhe humbjes se konstitences mediatike si gazete e shkruar. Jeni futur ne rruge qe kritika ndaj jushe do te vazhdoje. Edhe mund te thoni qe privat jeni, por mos kerkoni qe te jeni pushtet i kater se po behni pushtet inatçijs qe nuk u ka zgjedhur njeri. Jeni shume gabim dhe po vazhduat keshtu, do humbisni perfundimish çdo kredibilitet qe ne fakt e kishit arritur me seriozitet dhe perkushtim serioz nda popillit tuaj. keni rreshqitur. Therrisni mendjes.

  Reply to this comment
 6. the american July 31, 23:39

  dita eshte bere perfundimisht nje pacavurre gazetareske e politizuar per interesat te ngushta te pronareve te saj. reflektohet gjithe kohen nga qendrimet totalisht te njeaneshme dhe siperfaqsore te mbajtura, koheve te fundit…
  behet fjala per rrezimin apo jo te nje ngrehine te amortizuar. ehde keta qe po ju hapet barku deri tani e kane patur me teatrin, dhe per teatrin.
  taktika te tilla investimi, ku i jepet privatir dicka per te krijuar dicka tjeter ne te mire te publikut, kane vite qe ndodhin ne perendim, si ne shba, mbreterine e bashkuar, etj. ku eshte problemi? thjesht sabotimi me cdo kusht i nje qeverie qe ka fituar 2 vite me pare me shumice votash? ne cilen demokraci shkruhen budallalleqe te kesaj natyre?

  Reply to this comment
 7. Tori August 1, 08:33

  Dita ishte e politizuar por ju rilindasve socialiste ju pelqente se fliste vetem kunder kundershtareve tuaj politik ndersa tani prap Dita eshte e politizuar sepse anon nga e majta por nuk po ju mbeshte ju me padrejtesite qe po i beni ketij vendi e ketij populli.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim