Humori i Dukës: Si do shkruhej në vargje letra e Metës për Trampin

December 25, 2017 12:05

Humori i Dukës: Si do shkruhej në vargje letra e Metës për Trampin

Po marr guximin që t’ju shkruaj,
t’ju garantoj për dashurinë,
jam President-besniku juaj,
po s’kam fuqi mbi Qeverinë!

Nuk kam fuqi mbi tradhëtarët,
që thellë në shpinë ta futën thikën,
kur kemi-unë dhe shqipëtarët,
Atdhe të parë, Amerikën!

Nuk jam dhe aq honorifik,
kam shumë fuqi të patreguar,
krye-ministrit tim të lik,
mandatin kam për t’ja shkurtuar!

Ai me mua s’konsultohet,
bën si të dojë me Shqipërinë,
po kur Iliri zëmërohet,
të gjithë të gjejnë nga një vrimë!

Ata na dolën të pabesë,
kur e votuan Rezolutën,
por Ju të kini tek unë shpresë,
se do fitoj për Juve luftën!

Urgjent do bëjmë avangardën,
dhe votën do ta anullojmë,
në Jeruzalem- gjithë ambasadën,
njëlloj si Juve do ta çojmë!.

Nga shpina juaj do heq thikën,
e asnjë vlerë s’do ketë vota,
se ç’bëjmë ne për Amerikën,
do ta shikojë e gjithë Bota!

Nuk jam aspak honorifik,
jam Absoluti i Tiranës,
ndaj mund të ketë-i dashur mik,
një likujdim të Edi Ramës!

Ju pa – kur Juve kandidonit,
si fatkeqësi ndërkombëtare,
ndaj juve duhet ta rrafshonit,
gjithë Qeverinë shqipëtare!

Këtu dhe pak do t’ja bëjë “Bamp”
se ditë për ditë po shtohen sherret,
mos ki merak-o zoti Tramp,
se haku juaj do të merret!

Arben Duka

December 25, 2017 12:05
Komento

10 Komente

 1. gjermani December 25, 13:08

  E ke qare o arben duka.je i madh.

  Reply to this comment
 2. Zani Burimi December 25, 13:34

  Te lumte mendja, POET!
  Autoironia juaj ne paralele me letren e Onjeginit Tatjanes, ben ferk!

  Reply to this comment
 3. Drejtesia do te behet,duan apo nuke duan mijte e kenateve dhe avoketerit e ligesise. December 25, 13:50

  I dashur Duke,letra e metes kuptohet;kur meta e berisha,basha e kriemadhi me sozi derdhin lot krokodilesh vetem per te mashtrua e shqyer prene e rradhes,pra popullin e popujt.Koha e tyre mbaroje,duan apo nuke duan keta ujqerit e cakejte e politikave te Tiranes zyrtare ne dite e vite,drejtesia do te behet dhe nuke ka pushtet,apo leke te piset qe ti shpetoje nga bange e akuzes,ku e djeshmja dhe e sotmja do ti mbeten nje enderr dhe e nesrmja ne nje fund te urpshem dhe pa kthim.Jane mijra nena dhe gra te veshura me te zeza,si dhe mijra femije jetim,dhe nje pasuri kombetare e private e grabitur dhe e tjetersuar nga meta me sozi,me ze,figure e deshmi te gjalla sa istitucionale,aqe dhe me shume popullore e medjatike nga fuqia e riciklimit te botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tri pushtetet,plus president e opozite i thencin qe kerkojne drejtesi dhe jo lojra fjalesh e lloqe kavaje;thote SOVRANI,USA dhe BE-ja.Ne moralin e tyre eshte te besojne nje here te vetme ne jete,qe ZOTI ti meshiroje.

  Reply to this comment
 4. intelektuali December 25, 14:02

  SHBA DHE TRUMPI HALABAKET I KANE SI ZARA
  ME TE CILET LUAJNE SI ME CARACA DHE ARRA
  PRANDAJ I LENE TE NOTOJNE NE GJOLIN E NDYRE
  HALABAKE DHE PUSHTA PUSHTETARE TE PAFTYRE
  PRANDAJ BEJTEXHI LERE BE-NE DHE GJERMANINE
  SE PA SHBA-NE NUK KA KUSH TE SHPETOJE SHQYPNINE

  Reply to this comment
 5. fshatari digital December 25, 15:28

  Bravo te qofte. Lum kush e kupton…

  Reply to this comment
 6. Izeti December 25, 17:34

  O Arben Duka ,o yll shqiptar I rralle pac jete e shendet,,,,,,,,,,,bravo

  Reply to this comment
 7. Arber December 25, 18:11

  Surpriza e vitit te ri 2018: Ilir Floriri do te hartoje nje Kushtetute te re, ku Shqiperia do te shpallet Mbreteria e Ilirise!

  Reply to this comment
 8. Kris 1 December 26, 04:10

  Sa ishte me PS i biri i Rexhepit ishte idhulli i Benit tani po e shpall armik te popullitPune ngjalash!

  Reply to this comment
 9. anticensurë25642654 December 26, 05:49

  gërku o ben gërkuuuu!!
  boll me këto tymueset!!
  ç’thua për gërkun??????

  Reply to this comment
 10. NjeQytetarOptimist December 26, 06:22

  Sa kam qesh.. Gjeniale…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*