Ja si u festua Krishtlindja anembanë botës (foto)

December 25, 2018 19:02

Ja si u festua Krishtlindja anembanë botës (foto)

Njerëzit me veshje të zbukuruara marrin pjesë në festën e Krishtlindjeve.

Sot, anembanë globit mund të ketë me mijëra foto mbresëlënëse, por të zgjedhurat nga revistat ndërkombëtare janë ato që shprehin çaste dhe ndjesi të ndryshme të një dite kaq domethënëse.

Nga dimri i akullt tek plazhet, nga oborri mbretëror e deri tek lutjet e indonezianëve, patriarkë dhe princa, njerëz nga të gjitha sferat e jetës në të gjithë globin festojnë Krishtlindjen.

Këto foto ndajnë me të gjithë më shumë se një mesazh paqeje e mirësie.

Shikoni si janë festuar Krishtlindjet në botë.

 

Sandringham, UK

Princi Charles, Princi William, Catherine, Dukesha e Cambridge, Meghan, Dukesha e Sussex-it dhe Princi Harry mbërrijnë në kishën St Mary Magdalene Church, për Krishtlindje.

 

Sydney, Australia

Një burrë bën surf duke mbajtur në kokë një kapuç të Santa-s.

 

Vatikan

Papa Françesku lutet duke celebruar Krishtlindjet.

 

Hanoi, Vietnam

Një nënë ka veshur të birin me kostumin e Santa Claus përpara Katedrales së shekullit 19-të, St Joseph.

 

Qaraqosh, Iraq

Në kishën katolike, në Syriac, të gjithë luten për Krishtlindje.

 

Tokyo, Japan

Njerëzit marrin pjesë në paradën e Krishtlindjeve, Marunouchi, në rrugën Nakadori, në Tokyo.

 

Bangalore, India

Të krishterët duke marrë pjesë në lutjen e Krishtlindjeve, në kishën Infant Jesus.

 

Washington DC, US

Donald Trump dhe Melania Trump, nga Shtëpia e Bardhë, u bëjnë telefon fëmijëve të komandove amerikane që sot nuk ndodhen pranë fëmijëve të tyre.

 

London, UK

Në Ditën e Krishtlindjeve, ka edhe notarë të zellshëm. Ajo që njihet si Kupa e Piter Panit i vë në garë të gjithë në këtë ditë të shënuar.

 

Xinjiang, China

Turistët bëjnë xhiro me karocat me kuaj në borë, në Xinjiang Uygur.

 

Pandeglang, Indonesia

Njerëzit luten për të gjithë të prekurit nga tsunami, në kishën Carita Pentecostal.

burimi: theguardian.com

Përgatiti L. Veizi/ DITA

v.l/ Dita

December 25, 2018 19:02
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*