Jaka: Të lejohet importi i mbetjeve, të legalizohet kanabisi dhe shtëpitë publike

September 21, 2016 18:09

Jaka: Të lejohet importi i mbetjeve, të legalizohet kanabisi dhe shtëpitë publike

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë kërkon nga parlamenti votimin e ligjit që lejon importin e mbetjeve urbane nga jashtë.

Përmes një deklarate, kreu i këtij institucioni, Nikolin Jaka, thotë se me këtë ligj i hapet rrugë hyrjes së lëndëve të riciklueshme në vend.

Por veç kësaj Jakaj ka propozuar edhe legalizim të shtëpive publike dhe kanabisit për qëllime mjekësore.

Sa i përket shtëpive publike, Jaka thotë se Shqipëria duhet të zbatojë formulën e Italisë, Greqisë dhe Holandës.

Deklarata:

Jaka: Incidenti i ndodhur kohët e fundit është një incident që dënohet nga të gjithë dhe në mënyrë të veçantë nga dhoma e tregtisë, pra është një incident që nuk duhet ti ndodhë vetëm një investitori të huaj por asnjë investitori dhe qytetari shqiptar dhe në rastin konkret është shumë e rëndësishme që ne të fokusohemi për të bërë një analizë me qetësi dhe të presim edhe rezultatet e hetimit sepse është shumë e rëndësishme që mos promovojmë paraprakisht efekte dhe pasoja pa e ditur se kush ka qenë edhe shkaku i goditjes. Kemi një iniciative investimi që në 2008 dhe që akoma nuk është implementuar. Është shumë e rëndësishme që ne të ndërgjegjsohemi për seriozitetin e investitorëqve të huaj.

Gjatë konferencës për shtyp, Nikolin Jakaj u ndal edhe tek çështja e kanabisit, kur propozoi legalizimin njësoj si Holanda.

Jaka: Pse mos zbatojmë edhe ne formulën e Holandës, Italisë apo dhe të Greqisë për lejimin e kanabisit për nevoja farmaceutike  apo siç e lejon edhe ligjet europiane.

Madje Jaka shkoi edhe më tej, kur tha se Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e disa shteteve europiane për legalizimin e prostitucionit.

Jaka: Pse jo mos kalojmë edhe në ligje të tjera të cilat liberalizohen dhe është një paketë psh, të merret qasja ligjore që ka Gjermania dhe Austria për shërbimin e femrës që janë gjëra normale.

Kryetari i Dhomës së Tregtisë Nikolin Jakaj foli edhe për ligjin e importit të mbetjeve duke u bërë thrirje deputetëve ta votojnë draftin e ri si domosdoshmëri për fuqizimin e industrisë së riciklimit si dhe nuk sjell dëme ekologjike për vendin tone.

September 21, 2016 18:09
Komento

16 Komente

 1. E po kjo pune! September 21, 18:44

  epo u hap prape puseta!!!! ore lojen e kujt beni ju halera se te miletit jo e jo

  Reply to this comment
 2. I.Troplini September 21, 19:07

  Dhoma e tregtisè shqiptare.!!!

  Pèr tregti flet Zotèria. Nè mungesè tè mundèsisè pèr tè shitur diçka qè èshtè prodhuar mè parè nè vènd, ai ofron “lèndèn e parè” dhe tè vetme qè u ka ngelur shqiptarève.
  Karagjozè dhe fshatarè qè duan tè shiten pèr qytetarè, ka ky vend me tonelata. Njè bie prej sojit tè tyre por qindra ngrihen.
  Le tè krijojè Zotèria ndonjè “dhomè” tjetèr dhe le tè flasè sa tè dojè nè emèr tè saj por mos tè bastardizohen tè gjitha institucionet shqiptare nga mèndjelehtèsia e njerèzve tè tillè qè bèjnè tullumbacin testues pèr tè tjerè, me inreresa mè tè gjèda.
  Tè kèrkosh si shqiptar sot, legalizimin e prostitucionit nè Shqipèri, kur shtèpitè e mbrojtjes sè grave nè vèndet perèndimore, vènè alarmin pèr numurin e lartè tè viktimave shqiptare qè trafikohen me dhunè dhe premtime nè kèto vènde, pèr tè pèrfunduar trotuareve tè botès,,,, do tè thotè se ose je kokèbosh dhe nuk meriton tè flasèsh nè emèr tè askujt, ose je i shitur dhe luan rolin e kodoshève qè kèrkojnè amnisti juridike.
  Dhomè tregtie sot,,,,,,,,,,,,, dhoma me çmim tè arsyeshèm, pèr nevoja urgjente, nesèr. Karagjozè.

  Reply to this comment
 3. MH September 21, 19:45

  Propozimet e z.Jaka,jane me vlere.
  Rritjen e mirqenies me lejimin e bimes Kanabisit,e kontrolluar nga shteti.
  Me normalizimin e deri ne shuarje te prostitucionit ilegal qe perhap semundje infektuese.Ne shtepia publike kontrollohen nga mjeku.
  Cdo prostitut qe kapet ne flagerance e pa legalizuar,licensuar te denohet me ligj.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 22, 08:20

   PO BYTHQIRJEN PSE NUK E KA SHTUAR NE LISTE BYTHQIRI JAKA I DHOMES SE TREGETISE?

   Ne menyre qe ta “kontrolloje” me mjeket e tij e tij hollandeze se realiteti tregon qe mjeket tane kombetare albaneze nuk kane aftesi qe te kontrollojne lindjet e grave dhe po i vrasin lehonat si zogj pule

   Medet, kjo deklaratate turpi dhe rezili i Kryetarit te Shomes se Tregetise qe kerkon propseritetin e Shqypnise dhe prodhimin kombetar te vendit tek:

   PLEHRAT
   KANABISI
   KURVAT
   PEDERASTET

   njesoj si ne Kohen e Qepes te enver Hoxhes.

   Reply to this comment
 4. Kapter Jari September 21, 19:49

  Nikolin Jaka para disa vitesh ka qene jurist ne Drejtorine e tatimeve Tirane, e debuan nga puna per hajdut, ishte njesh ne mitmarrje dhe ne presione ndaj bizneseve.
  Ky hajdut me damke vazhdon te jete ne krye te Dhomes se Tregtise dhe te Industrise.
  Persa i perket bordellove, Nikalini ben mire ta filloje kete aktivitet me gruan e tij, keshtu do te jete me i besueshem ndaj qytetareve dhe biznesmeneve qe jane ne pritje te legalizimit te kurverise.

  Reply to this comment
 5. TLN September 21, 20:13

  O Nikolin. Me kete propozimin e pare ja ke fut kot. Edhe Danimarka qe eshte vend per tu marr shembull ne riciklimin apo prodhimin e energjise nga perpunimi i plehrave nuk mund te kontrolloje dot se cfare plehra importon. Mafia italiane fuste edhe plehra radioaktive ne plehrat qe dergonte ne Danimarke. Propozimi i dyte dhe i trete kane llogjike por jane te zbatueshem vetem nese egziston nje sistem gjyqesor jo i korruptuar.

  Reply to this comment
 6. Jozef Topalli September 21, 20:28

  KU E KA SHTEPINE GRUAJA E JAKUT!?
  ‘KATOLIKU’ JAKU HYN NE ATE ‘RRACE’ QE MIKUN E LENE TE FLERE ME VAJZEN!?

  Reply to this comment
 7. korçari September 21, 20:34

  Plehrave si Jaka, Shalesi etj ju mungojne plehrat te cilat duan t’i importojme fatkeqesisht ky vend paska shume “plehra” te cilet mendojne vetem per perfitimet qe do te nxjerrin dhe jo se po e kthejne kete vend ne kosh plehrash ku do te rriten brezat e ardheshem ,poshte aleanca e qelbesirave te cilet nuk jane ne gjendje te kontrollojne kontrabanden,kanabisin por na mbushin mendjen se mund te kontrollojne plehrat,rrace bastardesh.

  Reply to this comment
 8. katarakti September 21, 20:49

  E paska hak te varet.

  Reply to this comment
 9. Niku September 21, 21:16

  Shqiperine e kane marre maskarejte dhe idjotet. Rendesi ka qe tipat si ky Jaka te ngrohin loqet, te bejne qejf pa punuar dhe ne djall te veje Shqiperia. Sa te rrojme te bejme aheng dhe pas meje u befte qameti ashtu si tha Berisha.Ptu race e ndyre!

  Reply to this comment
 10. LORA September 22, 00:39

  Paska marre flamurin e kriminalizimit te ekonomise dhe shoqerise bajga e taborrit shqup-s nikolin jaka.I provofte ne lekuren dhe porten e shtepise se tij keto thagma .
  Ne socializem Dhoma e Tregetise se Jashtme drejtonte eksport-importin e te mirave materiale te njerezve dhe bujqesise e industrise.
  Kjo e nikolinit qenka dhome bordelloje,,,qe i rente zjarri,nje ore e me pare.

  Reply to this comment
 11. info analitike September 22, 04:37

  Meqe Nikolini i dashka pleherat une them qe depozita e riciklimit te vendoset tek Gjiri i Lalzit afer viles se tij. Me siguri ai nuk do te jete kunder se cdo gje eshte e kontrolluar dhe e sigurt. Pastaj le te ndertojne nje depozite ne Surrel prane bunkereve te Rames e keshtu me radhe prane vendbanimeve te Shalsit, Bushatit e gjithe atyre qe jane ne favor te sjelljes se pleherave.

  Reply to this comment
 12. fteri September 22, 06:37

  ……Nikolin sharlatani dërgo vajzën e gruan tënde në bordello !!! ,po të jenë të kënaqura hapë një bordello si biznes familiarë tuajën se do të fitoshë lekë të pistë bythe sa të duashë dhe fytyrën pisë të zeze do ta keshë sa asë fabrikat e riciklimit që propozon ti nuk do ta pastrojnë dotë !?…dhe do të shikoshë o’ legen i dhomës tregëtisë se jeta e shqiptarve nuk mbahet me lekë degjenerimi duke shitur bythën e nderin o ‘i pa udhë ,por me punë të ndershme si popujtë e mëdhejë të botës ! ..O ‘ rracë e poshtër malësorhanje gjysma e shqipërisë po vuan nga varfëria për punë për shkak të vjedhjes ,degjenerimit e korrupsionit të klasës politike , nuk vuan për drogë dhe seksë që kërkon ti ,ti me këtë propozim do ta shpartalloshë fare rininë e këtijë vendi .
  …….Turpë si dhomë tregëtije në vendë që të propozoshë hapje vende pune të reja ,propozon plehra ,drogë dhe seksë .je flliqësirë ,jashtëshqitje e neveritëshme e kombit !!!

  Reply to this comment
 13. spectrum September 22, 10:15

  Per burdellot dhe as hashing dakort po jo plerat

  Reply to this comment
 14. A September 22, 12:49

  Ky NIKOLIN JAKU, katundari i Lezhes, sa ishte ne fshatrat e Lezhes ishte me breke te grisura dhe tani meqenese se beri 5-se lek ne menyrat me korruptive kerkon te na jape mendime perverse se si duhet te zhvillohet Shqiperia dhe populli i saj vetem me pisllik, me plehra, droge dhe kurveri. Nuk ka shtet ne bote qe te kete te gjitha keto pislliqe si duan te na bejne keto gangstera dhe horra qe kemi si ne politike dhe ne ekonomi. Prandaj nga “zgjuarsia” dhe “shkathtesia” ketyre legeneve sot jemi vendi dhe populli me mjeran dhe i varfer ne Ballkan dhe ne Evrope pa dinjitet, pa perspektive dhe vetem maskarallallik. NIKOLIN JAKA, per korrupsion dhe pislliqe e ka provuar njehere denimin dhe burgun. Si duket nuk ka zene mend sepse vrapon si legen pas flliqesires. Tung.

  Reply to this comment
 15. A September 22, 12:57

  Propozimi i INFO ANALITIKE eshte me vend, kur plehrat qenkan kaq te pastra “bio” dhe nuk behet asgje pis le te vendosen impiantet e grumbullimit dhe te riceklimit te tyre ne Surrel tek vila e barbonit EDI RAMA, i cili meqenese kete jete ka bere ne France nuk e ka problem. Gjithashtu te vendosen impiantet edhe tek vila e NIKOLIN JAKES dhe kujdo tjeter qe perkrah keto nisma makabre per te shkaterruar natyren e Shqiperise. Ti vendosen ne Gjirin e Lalezit ku shumica e politikaneve horra kane ndertuar vila. Atehere neqoftese keto injorant dhe perversa i pranojne keto lloj ndertimesh afer familjave te tyre, atehere populli do te jete rehat.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim