Jakup Krasniqi në krah të Klosit: Ai ka bërë shumë për luftën tonë

April 27, 2015 11:42

Jakup Krasniqi në krah të Klosit: Ai ka bërë shumë për luftën tonë

Ndryshe nga disa të tjerë që e kanë sulmuar, mes të cilëve edhe kryeministri Isa Mustafa, ish-kryeparlamentari Jakup Krasniqi, ka dalë në krah të Fatos Klosit.

Sipas një prej komandantëve të UÇK, Krasniqi thotë se Klosi ka bërë shumë në luftën kundër serbëve.

E shpreha një mirënjohje njerëzore.

Sa e vështirë qenka mirënjohja?!

Në Kosovë u fol e u shkrua shumë rreth intervistës se Fatos Klosit.

Unë kam folur për kontributin që më është i njohur, nuk kam folur përmendesh. Por një gjë e di, njohurit që i ka ai për luftën, për shumë njerëz që kanë vepruar atje, për shumë lidhje që ka pasur edhe më të tjerët, ai ka shumë informacione që nuk i kemi ne.

Ai ka qenë në pozitë për të pasur informacione të cilat nuk i kemi dhe ai për shkak te njerëzillekut që ka, është më shumë se i rezervuar. Ajo çka di unë, është se ai është njeri i mirë dhe intelektual i ati niveli që fatkeqësisht ne në Kosovë na mungojnë dhe na mungojnë shumë. Gjithashtu jam i bindur se sa do që të doja që ta mbroj unë, atë e mbron vepra e tij e përgjegjshme, atdhetare e intelektuale dhe mbi të gjitha njerëzore.

Në ketë rast unë vetëm po e shfaqi mirënjohjen time si njeri dhe njohës i disa zhvillimeve të kohës. Te cilat u mungojnë atyre që po flasin, nëse nuk kanë ndonjë hall tjetër. Edhe kontributi i Shqipërisë ishte ai që ishte dhe unë i jam më shumë se mirënjohës mëmës Shqipëri për kontributin në luftën çlirimtare.

Unë kam folur për kontributin e Fatos Klosit dhe ai vërtetë ka qenë shumë i madh, dhe pa kontributin e tij tepër konstruktiv, ka qenë e pa mundur që të zhvillohet lufta çlirimtare. Dhe jo vetëm ai, por kontributi është i madh edhe i shtetit shqiptar, gjithnjë duke i pasur parasysh mundësit dhe rrethanat e kohës.

Tjetër është nëse të tjerët nuk donë ti shohin gjerat ashtu si janë. Edhe pse, unë nuk e mbaj asnjë përgjegjësi për veteranet e luftës (për listat), nuk e mbaj asnjë përgjegjësi as për listën e SHP te UCK-se dhe i kam vërejtjet e mia. Por një gjë e di që SHP ka pasur anëtarë, në Kosovë, në Shqipëri e në diasporë. Madje jam më shumë se i bindur se të gjithë ata që po shkruajnë për Fatos Klosin, nuk e dinë më mirë se unë sesa ka kontribuar ai. Por kështu e kanë një sortë e njerezve: Ia mohojnë kontributin atij që e ka dhe tentojnë t’ia veshin ati qe nuk e ka.

Shkurt Ata që nuk kanë bërë gjë po zhurmojnë, po zhurmojnë edhe për t’i mbuluar te bërat e tyre te liga apo edhe të pa bërat.

Shkurt, Fatos Klosi nuk ka nevojë për asnjë mbrojtje, as nga unë. Atë e mbron puna, angazhimi dhe vepra e tij në një kohë tepër të vështirë për kombin..

Nëse dikush mendon se unë po e mbroj, them jo, unë po ë shprehi një mirënjohje njerëzore dhe dëshiroj që njerëzit të me mirëkuptojnë, kaq! Natyrisht që thërras edhe për më shumë mirënjohje për ata që e meritojnë atë!

Po e mbylli me një fjalë të urtë të popullit tonë: “E mira nëse nuk kthehet me të mirë, kthehet më të keq”. Pse po ndodh kjo me disa njerëz? Pse ndoshta ju mungon mirenjohja!”, shprehet Krasniqi.

April 27, 2015 11:42
Komento

16 Komente

 1. intelektuali April 27, 12:28

  TE MOHOSH KONTRIBUTIN E SHIK-UT SHQYPTAR DHE TE FATOS KLOSIT PER LUFTEN CLIRIMTARE TE KOSOVES DO TE THOTE TE MOHOSH NDIHMEN E SHQYPNISE DHE SHBA QE QENDRONTE VAZHDIMISHT PAS SAJ DHE NE PLANIN MORAL ESHTE NJE PABESI KOMBETARE SI NJE REZIL I POLITIKES AKTUALE KOSOVARE.

  SHIK-u i Shqypnise ate kohe zbatonte me perpikmeri udhezimet qe vinin nga CIA amerikane shpesh here nga vete Presidenti amerikan Klinten per zhvillimin e situates ne Kosove dhe Shqypni, prandaj mohimi qe i ben Kryeministri kosovar kontributit te SHIK-ut shqyptar per Luften e Kosoves dhe denigrimi i kreut te tij te asaj kohe te veshtire Fatos Klosi mund te quhet nga te gjitha shqyptaret e ndershem si nje pabesi kombetare dhe mosnjohje nderi nga ana e kryeministrit te paditur kosovar Mustafa. Po te ishte gjalle Rugova mesiguri nuk do ta kishte pranuar kete rezil politike dhe pabesi kombetare qe po ndermerr LDK-ja nda ndihmes nderkombetare perendimore dhe mikpritjes pa kufi shqyptare ne vitet e veshtira te Luftes per Clirimin e Kosoves. Pa ndihmen e SHBA, te Anglise dhe te SHIK-ut shqyptar, UCK sot do te ishte si nje organizate terroriste si Al Kaeda dhe ISISI i shtetit islamik dhe makina ushtarake dhe vrastare e Millosheviqit do ta kishte shtypur me lehtesi si nje mize, prandaj edhe Mustafa i Kosoves duhet t’i therrase trunit te fishkur para se te leshije deklarata badiava pa baze morale dhe pa kurfare besimi.

  Reply to this comment
 2. Diko April 27, 12:57

  Dy fjale per jakupin pa Tru.

  KOSOVA U CLIRUA DHE BE SHTET VETEM NGA NJE BURRE

  ME EMRIN BILL CLINTON.

  Merita per clirimin e kosoves kane ata njeres te armatosur qe moren pjese ne

  territorin e luftes qe behej ne kosove.

  Bark Derri fatos klosi dhe Zabit Broka ishin dy lepura (rabit) qe nuk kishin asnje

  shkolle dhe asnje aftesi per lufte as per ne Shqiperi as per ne Kosove.

  Z. Jakup .NQS mburresh me keta dy frikacaket tane, eshte faji yt. eshte padituria jote.

  Keta u fshehen te vrima e miut, ti thua ndihmuan kosoven.

  MOs genje Kosoven se ne ne Tirane , i njohim me mire nga ju keta bark derra.

  Keta duhet te kthejne mbrapsht leket qe i kane marre popullit te Kosoves.

  Dhe keta na kane felliqur qe kerkojne leke te ju. Turp.

  Reply to this comment
  • Miku April 27, 13:27

   Don’t forget to suck the dick, o Diko.

   Reply to this comment
  • Thomaidha April 27, 22:50

   Heu bre Diko!
   Se paska budall si ky Diko Shqiperia dhe Kosovanuk ma kishte marre mendja!!!
   Ku RROTE CARI me emrin Diko thote se Kosoven e cliroi Bill Klintoni!!1
   Po e pyes kete rrote CARI:
   -Ne cilin vend te Kosoves luftoi dhe ne perberjen e kujt njesie luftarake te Nato-s ishte Bill Klintoni?
   Ahaaaa!
   Do thuash ti se ai nuk luftoi ne front se komandonte nga ZYRA!
   Epo edhe ky Klosi nuk ishte ne FRONT se jo te gjithe bejne punet e ushtarit!
   Duhen edhe GJENERALET,o kapterr Diko!
   Por ti je TRAP ZALLI dhe ia fut si KAU PELES!!!
   Ke ndonje pyetje per Sali Berishen se sa dollare fitoi nga shitja e naftes Serbise???

   Reply to this comment
 3. Trendafili i kuq April 27, 13:06

  LUFTA NUK U BE ME SPIUNA, e majmuna.

  LUFTA FILLOJ NGA USHTRIA CLIRIMTARE E KOSOVES DHE U FITUA ME

  NDERHYRJEN USHTARAKE TE AMERIKES.

  Reply to this comment
  • luli April 27, 18:40

   o trandafil ikuq , o injorant o gomar po lexoj me vemendje KRASNIQIN se thot shqip KLOSI di shum e nuk flet po rrini o kosovar se i mut kishi fitu pa ju dhan na ndim ,

   Reply to this comment
 4. ben tironsi April 27, 13:26

  Ky kryeministri i Kosoves mburret me majorin qe ju mblidhte 3 % kosovareve, dhe i luante ne kazino dhe kurvat si ndante neper sauna prandaj e bene kolonel , keta ishin trimat e Rugoves sju vjen turp tani e mohojn cdo ndihme qe vellezerit shqiptar ja

  Reply to this comment
 5. Diko April 27, 13:50

  Miku

  Une jam i sigurt qe ti je djali i Zabitit.

  Edhe ti ushqehesh me penission nga Kosova.???

  Hajde te jap Xha Dikua kete belcikun tim qe kendon akoma.

  Reply to this comment
  • Dordomuzi April 27, 18:43

   @ Diko!
   Ptfu! Qen bir qeni dhe mut bir muti bashke.
   Ti hale nuk mund te fyesh nje personalitet te popullit te Kosoves. Te duket vetja ty mor cope muti se ke tru?!
   Apo te vjen keq qe ai publikisht shpreh nje mirnjohje qe buron nga njerzilleku i tij.
   Je nje antishqiptar mor pis dhe asgje me teper qe sot ke zgjedhur si nofke emrin e nje qeni.
   Lufta e UÇK-es nuk ishte nje lufte kaçakesh mor mendjebythe, por nje lufte e organizuar mire ne gjithe qenien e saj, qe pa dyshim nuk mund te ishte e suskesshme pa funksionimin e te gjitha hallkave, duke perfshire dhe sherbimin inteligjent dhe pse jo dhe ate shqiptar.
   A me kupton o nevojtore e Rugoves, Berishes dhe Milosheviçit?!!!!

   Reply to this comment
 6. kanan tafili April 27, 14:06

  Klosi sherbente si ure lidhese e amerikes me uqk,dhe po te ishte klosi dhe po te ishte ai agjent i serbeve, grekeve, apo Francezve, sot kosova do ishte me serbine, dhe uqk nje organizate terroriste, ne kohen kure nato sulmonte serbine francezet i dekonspironin te gjitha keto sulme, amerikanet nuk ishin budallenj qe bashkpunuan me klosin,dielli nuk mbulohet me showde, atdhetaret do ngelen atdhetare dhe trdhtaret e kombit tradhtare……

  Reply to this comment
 7. EMIGRANTI. April 27, 14:58

  Bravo Kanan,IK o felliqesire o mustafa o muti serbeve.

  Reply to this comment
 8. zhurjani April 27, 17:30

  ik o kup se edhe ti je mut muti se isa nuk merret me ty. eklosin ju jeni fundrrina ne qoftse edhe ju dy jeni te ndershem pirdhnu more idiota

  Reply to this comment
 9. Deli April 27, 20:31

  Sigurisht se ai e SHIKu DHE me pak ndihme te UCKse cliruan Kosoven. NATO bente sehir nga larg dhe kot ja fuste ndonje TAMAHOWK andej nga Beogradi vetem sa per skena TV. Ka te drejt Kupa qe adhuron idolin e vet, po te mos ishte Klosi e klosat tjere andej dhe kendej ne Kosove, Kupa i jone do mbetej nje mesues e dobet historie ne shkollen 8 vjecare, nuk do te behej Dr. i shkencave, Kryeparlamentar,figure politike, goxha pasunik dhe mbi te gjitha nuk do te behej patriot i madh.

  Reply to this comment
 10. Diko April 27, 21:35

  Administrator ju lutem fshiji menjehere

  komentetin qe kam bere une Diko.

  Faleminderit

  Reply to this comment
 11. shqip hesapi April 28, 04:39

  J.Krasniqi duhet te thote te verteten se ka qene ne krye te UCK-se dhe duhet te dije shume gjera.

  Reply to this comment
 12. "Horri i Bulevardit" April 28, 08:41

  Te pakten nga ajo qe une kam pare ne performancat e politikaneve kosovare, zoti Jakup Krasniqi, me eshte dukur me i drejti dhe me i kuptueshmi, nga mistrecet e politikes.
  Per kete une e besoj zotin Krasniqi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*