“Jam lypësi më i gjatë në planet”, Rama zbulon negociatat: Presim 360 mijë doza nga AstraZeneca, na mungon vetëm vula. Do kemi 41 mijë doza Pfizer brenda marsit

February 23, 2021 12:51

“Jam lypësi më i gjatë në planet”, Rama zbulon negociatat: Presim 360 mijë doza nga AstraZeneca, na mungon vetëm vula. Do kemi 41 mijë doza Pfizer brenda marsit

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar për herë të parë detaje nga negociatat për sigurimin e vaksinës.

Rama tha se Shqipëria është në marrëveshje me një vend mik për 360 mijë doza, ndërsa ka gati edhe një tjetër marrëveshje për një sasi të konsiderueshme.

Me humor Rama tha se “jam lypësi më i gjatë në planet”.

“U bë një bolori për 20 e ca të moshuar që dihet se kush janë, dhe kjo natyrisht vjen nga stresi i sasisë. Ne po luftojmë për sasi, kemi marrë konfirmim për 360 mijë doza AstraZeneca që do të hyjë direkt në proces. Me këto doza do të zbresim shumë shpejt poshtë. Jemi duke diskutuar për një sasi tjetër të konsiderueshme, por kuptoni pozitën time se s’janë të finalizuara se thonë pastaj, e tha, se mbajti… dadada. Do të kemi 41 mijë doza Pfizer brenda marsit dhe vazhdojmë në Prill me vaksinat e tjera, qoftë Pfizer qoftë AstraZeneca. Na duhet vula mbi marrëveshjen me shtetin tjetër mik. Na duhet vula. Dhe për këtë unë pres çdo ditë e çdo orë takimin me kolegun tim në atë vend për ta mbyllur, por duhet vula. Një tjetër vend është në biseda me dje, vend mik. Një tjetër foli me ne sot. Janë tre konkrete, ndërsa 33 janë të pakonkretizuara. Jam lypësi më i gjatë në planet”, deklaroi Rama.

Ai gjithashtu bëri me dije sot gjatë konferencës me gazetarët se jemi shumë pranë nisjes së vaksinimit masiv të popullsisë.

j.l./ dita

February 23, 2021 12:51
Komento

29 Komente

 1. Fernando February 23, 13:05

  Je edhe diktatori me harbut ne planet!
  Je kryeministri qe e perbuz popullin e vet!

  Reply to this comment
  • Byrek -byrek o usta Murat trala la la la KM e ka te Gjate ! February 23, 13:55

   Nji nder KM me te shquar ne Histori .

   hajde merrjani konges tani ,
   Byrek -byrek o usta Murat
   tralalal lalalaalal

   la lalaa la , dum byrek me gjize .

   Lypja Komandant te gjithave se nuk te rezistojn dot ,
   nigjo Usta Maratin ti 🙂

   Fernando , dukesh qe vite pa e honger si duhet .
   do nji byrrek apo nji kallamoq te pjekm per qejf
   hahahaah
   jen ne Demokraci e shpellart i lejohet me zdryp n’qytet lol
   te hane ene byrek .
   hahahaha sakom qesh me qefllinjt e gjizez demokratike

   Reply to this comment
  • lefteri February 23, 14:21

   @Ferdinand kalo nga berisha se kishte nevoj
   ti nderroje pelenat
   diktator se po e shkerdhen ate pd qe solli lufte civile,vrau ne bulevard 4 te pafajshem dhe hodhi nje fshat ne ere me 29 te vdekur qinra te plagosur
   Behunu gati qe ky diktatori tu shkerdhej te pakten dhe 10 vjete te tjera dhe pastaj po si ky nje socialist tjeter dy dekada deri kur Partia e Djallit te zhduket
   ik cihuni

   Reply to this comment
   • Fernando February 23, 16:58

    Per Byrek-byrek dhe Lefterin,2 nga tru tallashet qe i lypijne bythen diktatorit!
    Ne Berisha paska bere kaq shume krime,po ky palloshi i juaj pse nuk e coi para gjyqit per GENOCID nga popullit shqiptar,por i rrahu shpatullat?
    Ne se palloshi juaj qenka kaq i mire,na thoni ju te 2 plehrat se cfare te mire u ka sjelle ne shtepite tuaja ky njeri me fakte e jo mbrockulla militantesh?
    A e dini ju kellira se kush e mban gjalle nostalgjine per diktatorin komunist,me te eger ne bote?
    E mbajne Sali Berishga,Fatos Nano,Ilir Meta,Lulzim Basha dhe Edi Rama!
    Jane te gjithe keta qe i shkerdhyen cfare mban pragu i shtepiose te gjithe shqiptareve,vodhen dhe rrenuan tere pasurite kombetare,po shesin detin Jon,etj duke e lene shumicen e popullit te vuaje per buken e gojes!
    Dhe pallopshi i juaj ju mashtron me gishtin ne sume se “Askush nuk ka vdekur per buke qe nga koha e Skenderbeut”!
    He mo bastarde te ndyre,edhe ju mendoni se shqiptaret sot nuk vuajne per ushqim,por thjesht se ku do e bejne plazhin ne veren e ardheshme?
    Valle keshtu mendojne edhe mijra familje te ngujuara nga gjakmarrja,qe nuk kane baballare e vellezer te medhenj se o jane vrare ,o jane arratisur neper shpella nga frika e gjakmarrjes?
    Po mijra femije dhe nenat e tyre qe jetojne pa asnje te ardhur,pa drita,uje,pa shkolle,pa pare filma,pa luajtur me shoket e shoqet etj por jetojne si njerezit e shpellave etj,a mendojne si ky kryeminister?
    Po mijra familje rome,qe jetojne prej vitesh ne buze lumenjve,ne cadra plastmasi,pa drita,uje,shkolle,kopshte,cerdhe etj,etj,a jane dakort me kryeministrin?
    Po rreth 400-500 mije pensioniste qe jetojne te vetmuar ne shtepite e tyre me pensione qesharake etj a mendojne si kryeministri yne dallkauk?
    Hyyyy plehrat e shkerdhatokracise, qe mbani vendin e punes me pjeshkat e grave tuaja!
    Berisha dhe Rama jane armiqte e Shqiperise,por mbahen ne kembe nga ju shkerdhatat militante!

    Reply to this comment
   • Shefqet Cela February 23, 17:08

    Për mua, merita më e madhe e Ramës është Reforma në Drejtësi. Ajo po u luan tepelekun atyre që kanë xhvatur e vrarë.
    Rama ka shumë gjynahe, por, qoftë edhe vetëm kjo reformë, i lan të gjitha.
    Sa për lypës e tha vetë që është i pa arritshëm. Ai miliardi i tërmetit, nuk ka shëmbull tjetër në histori.
    Zotëri! Së pari të uroj shëndet!

    Reply to this comment
    • Rebus February 23, 19:44

     Po pse je kaq gomar,o Shefqet Cela kur thua se merita me e madhe e Rames qenka reforma ne drejtesi!
     Po sikur kete reforme po e ben SHBA dhe BE,apo nuk eshte keshtu?
     Po ne se kete reforme po e beka Rama,atehere kjo nuk qenka merite,por qenka njelloj si reforma e Berishes me gjyqtaret e PLEPAVE qe e cuan drejtesine ne HALE?
     Do me thene keta gjyqtaret e Vetingut,mqe nuk kane kaluar vete asnje VETING,i paska emeruar Rama e jo SHBA?
     Ahaaaa,kertu paske te drejte,prandaj keni 4 vjet pa asnje gjykate dhe padrejtesite vazhdojne pa fund,ndersa LIRIMI I TE DENUARVE PERJETESISAHT nuk ndalon,por vazhdon!
     Te fala gjyqtares Hoxha nga Kruja,se nuk paska faj,se qenka ushtare e Rames!
     Ja kjo qenka reforma ne drejtesi!

     Reply to this comment
 2. Gzim Kulufi February 23, 13:07

  Jo lypsi me i gjate ne bote, sepse nuk i merr falas, por me pagese, pra mund te quhesh vetem negociatori dhe sekretaxhiu qesharak me i gjate ne bote!

  Reply to this comment
 3. Raimond vlonjati February 23, 13:09

  Po shume mire , Do Zoti i merr ato vaksina qe te vaksinohen sa me shume njerez

  Por vetem beje trasparence , dhe thuaji popullit ku do i marresh,
  qe te mos krijohen probleme

  Reply to this comment
 4. Babale February 23, 13:44

  As me duhet fare se nga i merre, por silli sa me shgpejt dhe je i nderuar !

  Reply to this comment
 5. Ali February 23, 13:47

  Kjo blerja e vakninave pa u certifikuar, do kishte qene si nje lloj kumari me parate e shtetit. Shtete te fuqishme, qe luajne me parane, i blene keto vaksina, ne kohen kur ato ende ishin ne testim. Shqiperia nuk e ka lluksin te kontraktoje vaksina, ende pa u miratuar nga instancat perkatese. Keshtu Ramen se ben dot me faj, pse nuk bleu, pa u miratuar ende vaksinat.
  Jemi popullsi e vogel dhe me blerjet me kontrata, apo nga shtete mike do tia dalim.

  Reply to this comment
 6. DURIET February 23, 13:56

  Vaksinat nuk merren pa ndermjetes, ashtu po ndodh edhe ne shtetet europiane. Te dielen ne darke ne nje emision televiziv te rendesishem ndermjetesi tha ; nese nuk i doni ju me 13.5 eura kam mjaft kerkesa dhe ai merrte 0.5 euro per nje vaksine. Nuk ka pune pa pare.

  Reply to this comment
 7. Jam aj Lups aj jaran , jam aj hyps qi baj gjithcka per Vatan February 23, 14:20

  O ty t’lum ajo pushke bre burre ,
  se po na shpeto jeten .

  Mos nigjoni hic bandat e rruges pd lsi qe sdijn vec me helmu miletin

  Reply to this comment
 8. Pensionisti February 23, 14:37

  Kjo Europa qe u betua e sterbetua se do te na i jap vaksinat brenda Janarit e brenda Shkurtit ,tashti po na i
  jep me pikatore per tu rritur cmimin apo per ti bere “shume te kerkuara”,qe njerzit te mendojne se me vaksinene do shpetojne “nga vdekja” dhe per ti vene keto vendet e Ballkanit ne rresht qe te presin radhen si ne ato vitet ’90 ne Shqiperine ”Pluraliste”kur njerzit vinin gure apo tjegulla per te zene radhen perpara dyqaneve!

  Reply to this comment
 9. Edin Rama hajduti më i gjatë në planet February 23, 15:04

  Kokaina eshte vaksina me e mire kunder corones.

  Reply to this comment
 10. Ssss February 23, 15:08

  Hatere del qe ja ka lypur te gjitha mamicave te PS megjithse ska nevoje tja lypesh se kurvat ta japin me qef vete

  Reply to this comment
 11. anticensurë25642654 February 23, 15:45

  ndyrësirë

  Reply to this comment
 12. XXXL February 23, 16:07

  Disa komentues trushplare, cdo lajm i mire per te ndalur vdekjet nga Covid-19 i xhindos, jane antishqiptare, por edhe gra e moter-qire.
  Shkoni tek Like Kokekatrori, Mona Kurva dhe tek Lul Gjumashi te gjeni derman se tek Sali Serbi hani kpqen e plumbit dhe mbaroni pune me shpejt

  Reply to this comment
  • Toni February 23, 17:19

   Nje shqiptare nuk shan shqiptaret edhe kur jan kundershtare politik, kte e bojn vetem plehrat si ty qe flet per gra e moter-qire nga pervoja familjare.Aq keq ti kon bo robt e shpise sa po merr hak duke sha,ti me llafe tjeret me vepra.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 24, 12:03

   XXXL
   ty robt ku ti kesh,dhe ata që do të të lindin!!

   Reply to this comment
 13. gjermani i fundit February 23, 16:18

  mo shko te lypesh por ofroju te blesh. Per 100 mije doza nga 13 euro = 1.3 milion euro, ofro edhe 15 dhe mos u darovit kot si lypes i gjate. Se shume shpejt italianet dhe gjermanet do nisin prodhimin e vaksinave ne vend me liçence dhe do u bjere çmimi e do kete plot, sa te te luten t’ua blesh. Dhe mjaft me numrat. se po beheni qesharake. Do na japi nje vend mik kaq e aq, por mungon vula. Njehere flet burri ne dite, jo llogje kafeneje ne fejsbuk nga mengjei ne darke, se i iken lezeti shtetit me te tille shtetare. Dhe thoju shokeve te tu, Mane, Kastrati apo edhe Kastraveci, qe te japin ndonje milion qe te blihen vaksinat me leke ne dore se na mbeti kryeministri duke lypur me avion qeveritar pas menderes per te gjetur vula kontrate.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 24, 12:10

   o mono
   paret i ka fut në xhep,prandaj kërkon ti japin falas për “popullin e tij të varfër”!!
   por harron dobiçi se ja bëjnë llogaritë në xhep të tjerët!!
   harron dobiçi se kur fillon e i quan hajvanë ata që më pas shkon dhe “ju lyp”,ata nuk harrojnë fjalët e tij!!
   këto që thotë janë për përdorim të brëndëshëm o momo!!
   janë për shqiptarë idiotë!!
   shiko atë XXXbyhtën!!

   Reply to this comment
 14. Njeres pa pune February 23, 17:31

  Ti merri ku te duash (lindje, perendim, pa paragjykime) se Europa seshte per veten e saj jo te jete per ne….. Mos degjo ca themi ne se ne jemi te gjithe eksperte ne sharje

  Reply to this comment
 15. lazy February 23, 19:55

  jo vetem me i gjati, por edhe me i peshtiri ne planet. Se edhe lypsi me i madh nuk bie aq poshte sa te mburret qe eshte lyps.

  Reply to this comment
 16. A February 23, 20:03

  E vertete EDMUT RAMAVIC, jeni kryeministri me i gjate ne planet dhe nuk ka dere qe t’ju zeje ose te kaloni per te lypur doza vaksinash per popullin qe te qane organi qe quhet rrush.
  Prandaj, mos u mundo kot, por dergo zevendeskryeministrin me te shkurt ne bote ERION BRACE qe i kalon te gjitha pengesat, dyert qe i dalin perpara dhe ne kete menyre lyp si lypesar nen emrin tend qe kerkojme vaksina per popullin tone te lodhur nga pandemia.
  Ne kete menyre nuk harxhon kot paret per vaksinat dhe i fut ne xhep pa problem.
  Nuk na duhen shembulli i SERBISE si beri per te vaksinuar popullsine dhe eshte vendi i trete ne bote.
  Bej si te thote mendja EDMUT RAMA, qe nuk dini asgje ne kete drejtim. Te jete per ndonje pisllik kete e beni mire dhe e qani, ashtu si i qane koncesonet dhe PPP me oligarket. Tung.

  Reply to this comment
 17. Doktori February 24, 06:11

  Lexova plot mesazhe. Arrita ne konkluzion qe ata te SHQUP jane shume aktive dhe te specializuar per sharje!Bile Rama ka faj pse bie dhe pse nuk bie shi. Ndonje pune te mire qe ai ben ,i shkon si ajo qe tha : ” p*** mu q** dhe nderi s”mu ndi!!”I bejne akuza monstruoze dhe nuk i gjejne asnje fakt te vetem!
  Hajdut: por cfare ka vjedhur?
  Kriminel: Por ke ka vrare
  Ka futur kriminelet ne kuvend: POr kush jane ata?
  I lidhur me oligarket: Por kush jane ata?
  E shkatrrove Shqiperine? Por askush nuk sheh cfare eshte ndrequr!
  E shkatrrove mjeksine: Nuk i shohin spitalet e reja dhe moderrne qe jane ngritur
  E shkatrrove arsimin!! Dhe nuk duan te shikojne qindra shkolla te reja moderrne qe jane ngritur
  E shkatrrove policine : Dhe nuk e shikojne qe bie era shtet
  E shkatrrove drejtesine: Dhe nuk shikojne qe Vetingu po pastron plehrat e drejtesise
  Fatkeqet e termetit jane ne cadra!! Nuk i shikojne ata qe kane lene kasollet dhe jane bere me vila!
  Mund te rrija tere diten e tere naten te numuroja…shpresoj te keni sy te shikoni ,te keni vesh te degjoni,te keni mendje te gjykoni dhe te keni zemer te mos mallkoni!

  Reply to this comment
 18. juventus February 24, 10:25

  Ti me nofken Doktori te qifte kina gruan,nuk te vjen turp qe po na ben ti politike?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim