James Belushi dhe Stan Dragoti me veshje tradicionale shqiptare

Dorian Koçi September 25, 2016 19:31

James Belushi dhe Stan Dragoti me veshje tradicionale shqiptare

James Belushi dhe Stan Dragoti (prodhues filmash Hollywood) dalë në vitin 1985 me veshje tradicionale shqiptare të zonës së jugut ! Publikuar në gazetën Iliria! Sten Dragoti është vlerësuar nga Shqipëria me titullin e lartë Nder i Kombit.

Sten Dragoti është autor i himnit të New York-ut “ New York, New York” që riktheu vëmendjen ndaj metropolit të vjetër.

Sten Dragoti, është i biri i Asllan Dragotit, veprimtarit të shquar të Vatrës , mbështetësit të Fan Nolit. Në kohën e luftës së Kosovës, Sten Dragoti ishte një nga intelektualët shqiptaro-amerikanë më aktiv në mbrojtjen e të drejtave të kombit të tij. Sten Dragoti është me origjinë nga Dragoti i Tepelenës. Rrënojat e shtëpisë së tij janë ende në fshat.

14450016_10210654438655808_368490197561759704_n-1

Dorian Koçi September 25, 2016 19:31
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?