Çfarë mendoj unë për 5 vitet e Ramës

July 13, 2018 10:35

Çfarë mendoj unë për 5 vitet e Ramës

 

Nga Arben Duka

Në kohën e komunizmi krahasimet e zhvillimit bëheshin me vitin 1938 dhe natyrisht, në krahasim me këtë vit. Shqipëria kish arritje të paimagjinueshme. Ndryshimi qe si dita me natën dhe për këtë them si shumica e njerëzve normalë janë në një mendje me mua.

Tani, në kohën kur na qeveris qeveria e Partisë Socialiste me Edi Ramën kryeministër, krahasimet bëhen me qeverisjen e fundit të Partisë Demokratike me kryeministër Sali Berishën.

Duke bërë këtë krahasim, avantazhi i qeverisjes socialiste me Ramën kryeministër, është i dukshëm dhe i prekshëm. Mund të themi pa frikë se ndryshimi është si nata me ditën, në të gjitha drejtimet.

Opozitën nuk e fus në zërat kritikë, mbasi disponon vetëm arsenalin e baltosjes dhe nxirjes së gjithçkaje.

Në këtë pikë, për mua kanë interes kritikët e paanshëm, jashtë partive. Këta kanë mundësi të thonë vetëm të vërtetën. Dhe kështu duhet të jenë gazetarët e pavarur.

Nëse sot ka kritika dhe nga njerëz të lidhur shpirtërisht me të majtën, tregon se pritshmëritë e tyre kanë qenë shumë të larta. Komisioni i Europës dhe Këshilli i saj i njohën disa zhvillime të rëndësishme Shqipërisë dhe dhanë një datë konkrete për hapjen e bisedimeve. Më mirë do qe që të qenë hapur që këtë qershor, por një vit kalon shumë shpejt.

Ky vlerësim tregon se qeveria ka punuar mirë, por e mira ashtu si e keqja nuk ka fund. Rama ka një fjali fikse që e thotë në çdo takim me qytetarët: “Kemi bërë shumë, por duhet të kishim bërë shumë më  tepër..”.

Të njëjtën gjë do të thosha dhe unë duke hequr përcaktorin “shumë”. Mendoj se ka ndryshime radikale për mirë në arsim dhe shëndetësi. Për shërbimin cilësor në spitale, për ndryshimin e madh pozitiv të ambienteve të tyre mund të flas me siguri, mbasi i kam parë disa herë me sytë e mi. Dhe opinioni i përgjithshëm për arsimin është pozitiv krahasuar me kohën “qoskë universiteteve”.

Rama dhe qeveria e tij, nuk e mendoi se do të trashëgonin aq shumë probleme nga qeverisja e demokratëve. Një nga arsyet, që nuk po rriten pothuajse fare rrogat dhe pensionet, janë borxhet e mbartura nga paraardhësit.

Janë rreth një miliardë dollarë borxhe që ka shlyer kjo qeveri. Po të mos qenë këto borxhe, këto para mund të kishin përmirësuar në një farë mase nivelin e jetesës së shqiptarëve. Nuk e di si mund të matet niveli i korrupsionit, por opinioni i përgjithshëm është se tani ka më pak korrupsion se në të kaluarën, por prapë ka shumë.

Perfomanca e policisë ka ndryshuar pozitivisht, është rritur fuqia goditëse kundër krimit, por prapë ka goxha kriminalitet. Nëse në sektorin energjetik është bërë një revolucion i vërtetë, nuk do të thosha të njëjtën gjë për kulturën dhe bujqësinë.

Kultura është vërtetë në ditët e saj më të zeza, një fushë ku nuk flet dot për asgjë. Është e pamundur që të flas për të gjitha fushat e qeverisjes, por duket qartazi vullneti i Edi Ramës për të bërë shtet, dhe ne pak a shumë moshatarë, e dimë mirë se si është një shtet i fortë dhe i organizuar si sahat zviceran, se këtu e kemi pasur.

Nuk është problemi vetëm të punosh shumë, por dhe të dish të punosh. Kur di më shumë punon më pak, por ke më shumë rezultate. Kur di pak, puno sa të duash, rezultatet do të jenë të pakta si dituria e paktë.

Një freskim i qeverisë me njerëz më të pjekur, mendoj se do të qe pozitiv. Unë kam rubrikën tim dhe këtu jam përditë. Dëshira ime është që kjo qeveri të mos dështojë, mbasi rikthimi në pushtet i PD-së dhe LSI-së do qe një tragjedi katastrofike.

Për tre vjet, nëse do të ketë vullnetin e duhur, kjo qeveri mund të bëjë gjëra të mira dhe shumë të mira, duke pasur në qendër të vëmendjes rritjen e nivelit të jetesës të popullit, punësimin dhe promovimin e vlerave më të mira kombëtare.

Dhe mirë do të qe që qeveria të bënte një referendum popullor për legalizimin e marijuanës (hashashit), gjë për të cilën kam shkruar disa herë dhe nuk do të zgjatem sot. Por legalizimi do të qe një zhvillim pozitiv në shumë drejtime.

Nëse e ke qëllim në vetvete vetëm të kritikosh një qeveri, mund t’i gjesh të meta pa fund. Po nëse je realist duhet të përdorësh peshoren dhe të shohësh nga anon. Mua më rezulton nga ana e plusit. Për sot po mjaftohem me kaq. Këtu do jemi, e do shkruajmë prapë. Do Zoti të shkruajmë për mirë.

July 13, 2018 10:35
Komento

49 Komente

 1. Enveri July 13, 11:25

  Zoti Duka pena e juaj me pelqen deri ne ifinit, por te kerkosh legalizim te hashashit ne shqiperi i bie qe pjata e pare ne dasem hashashi pastaj peshk. ai popull po sakatohet cdo dite atye rrugeve me raki dellinje po ta ken pa frik ne tovolin dhe kete tip sallate qe deri diku nuk mungon i bie qe ne cdo shtepi te kemi nga nje viktim. rrespekte nga nje refugjat i arratisur. e kohen kure cdo komunis e spijun u ben demokrat.London

  Reply to this comment
  • vezhguesi July 13, 19:14

   Respekt per kete koment zoteri.Si ty ka plot qe mendojne per shqiperine por veshet jane dyllosur e kerkuh nuk ndegjon perveç pordheve te SALIUT!Dukes nuk i ve faj se ose ka pire ndonje kafe me Koqedhimen ose pastaj mjeket i kane rekomanduar te perdori per ilaç hshashin e se sa ta bleje nen dore ta marre ne farmaci perse jo edhe duke e rimbursuar!Veshtire se ja gjen kembet Bençes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 2. N.VJOSA July 13, 11:27

  Komplimente zoti Duka,
  Pak dhe sakte.
  Po u nise per te gjetur gabime, gjen plote.Une kam provuar ne karieren time shume vjecare si gazetar.
  Vetem se atehere po te shkruaje gjera te pasakta, do te mbaje pergjegjesi.Tani Media baltos nga te gjitha anet dhe nuk mban asnje pergjegjesi.
  Une e bej krahasimin edhe me Medien ketu ne Austri, por dhe ne gjithe hapsiren gjermanofolse.Nuk merret kush nga mengjezi ne darke me Kancelarin .
  As Opozita.Sepse Qevrisa, po mori besimin e Popullit, i krijohen kushtet te punoje dhe jo te merret me S o k e l l i m a t e Saliut dhe te atij Karabushit tjeter. Po dhe Media perbalt pa pushim.
  Rama, Rama, Rama…. pa pushim nuk ka te sosur baltosja!
  Lereni Ramen te punoje.
  Shume Gazeta , thjesht per te terhequr lexusit i mbytin lexuesit me kroniken e zeze.
  Fare pak vend per Pozitiven!
  Eshte provuar, njerzit motivohen me shume me pozitivitetin.
  Te krijohet pershtypja se Shqiperia eshte Cerdhja e Kriminalitetit. Pa mendoni pak per pershtypjen qe le kjo propagande per boten qe na rrethon!
  Ne keshtu u themi te tjereve:
  – Na mbyllni deren se nuk jemi te denje ti bashkohemi komunitetit europian! Nuk punon kurre as shtypi, as Opozita te mallkoje Austrine, apo Gjermanine apo Zvicren!
  Edhe Populli eshte shume i ndjeshem me ata qe mallkojne vendin e tyre.
  Ca,
  sikur kane zbuluar Ameriken,
  pyesin pse ikin njerzit nga Shqiperia?…
  Sa te jete bota, kur ka disnivele ne mireqenie, ne pagesa, keshtu do jete. Sepse njerzit jane te prirur te shkojne atje ku fitojne me shume, ku jetohet me mire…
  Ketu vijne plot njerez nga Sllovenia, Hungaria, Cekia, nga Greqia, Italia, bile edhe nga Gjermania (pjesa lindore, sepse tregu i Punes eshte i hapur, por nuk thote njeri se fajet i ka Qeveria gjermane, hungareze, ceke, italiane apo greke…!
  Une i bej krahasimet edhe me vendet rreth e rrotull Shqiperise.Shqiperia ka ndryshuar shume sidomos vitet e fundit…Por disa tipa, erren te varfer dhe duane te gdhihen te pasur!… Po nuk u rrit prodhimi, nuk ka mirqenie.Europa po jeton problemet e saj.

  Lereni Edi Ramen te punoje se nuk po punon keq!
  Mos u merrni me mashtrimet dhe sokellimat e Sali Monstres!!!
  Pershendetje Arben,
  O Flori,
  Ti e mban Peshoren drejt, je objektiv.
  Mos degjo Vuvuzelat e Sali Lemerise…
  —————-
  Dy fjale per legalizimin e Hashashit. Per qellime mjeksore mund te lejohet sic e kane lejuar gjysme e shteteve te Amerikes dhe shume shtete te tjera, por jo per aktivitet kriminal te kontrolluar nga Mafja.
  Une kam nje ide tjeter.
  Edhe te burgosurit per kete arsye, mund te lirohen kundrejt nje pagese, dhe me kusht qe po e perseriten do denohen si recidivist, me ashper…sepse ata jo vetem jane barre per taksapaguesit, por sepse faj ka edhe Shoqeria dhe Shteti, po te marrim parasysh se Republiken e Lazove e krijoi shteti dhe disa dobesi te tjera, jane nga mungesa e kontrollit te Shtetit. Megjithate ky eshte nje problem qe duhet konsultuar mire edhe me eksperte ligjore dhe keshillues nga EU dhe Shtetet e Bashkuara.
  Sepse i trembem efektit qe mund te kete ne imazhin e Vendit.

  Reply to this comment
  • Sallakja July 13, 16:42

   …Eshte nje problem qe duhet konsultuar mire me UE dhe me USA…..
   Ore Neti !
   Ore ku therret qameti,
   A ke menduar ndonjehere valle, qe konsultimet qe vijne nga UE apo USA mund te mos jene kaq te vyera ?
   A te ka vajtur ndonjehere mendja qe pikerishte UE e USA jane ata qe nuk duan nje Shqiperi te shendoshe
   Si ka mundesi qe nuk te kalon edhe tangent mendimi qe jane pikerishte USA dhe UE shkaktaret kryesore te kaosit 30 vjecar qe po’ kalon Shqiperia apo Ballkani
   Ky kendveshtrim mbase nuk eshte i drejte ,
   Por mund edhe te jete ? Prandaj nuk jepet “per scontato” konsultimi me UE apo USA, gabim ky qe ben gati e gjithe politika Shqiptare.

   Me fal Neti qe te futa ne nje bote tjeter, por kush e ka politiken hobby, i mendon te gjitha.
   Kush ka hobby ping-pongun eshte e natyrshme qe te mos i mendoje

   Reply to this comment
   • N.VJOSA July 13, 19:30

    Sallo Sallake,
    Si?… nuk me ka vajtur mendja…qe ti shikoj si armiq EU dhe SHBA?…( Nuk te them kot une qe ti ke lindur budalla…)
    Je ne sinkron me Saliun.Kur vleresimet e EU dhe SHBA cojne uje ne mullirin e xha Saliut jane te vyera, kur e kritikojne, nuk jane te vyera….!
    Ah medet medet per Sallaksin tone!…
    “Kush e ka hoby politiken, i mendon te gjitha.Kush ka hobby pingpongun eshte e natyrshme qe te mos i mendoje”… thua ti Sallaks… Une i kam hobby te dyja. Studimet pasuniversitare i kam bere per filozofi…Kam dhe nje grade shkencore per kete.
    Sa per ping-pongun , po te kisha afer, ndoshta do te jepja dru, sa here te kerkoje te luaje me mua…!

    Reply to this comment
    • Komunist i djathte July 13, 20:54

     pinpongo dhe filozofia ,

     hAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
     Net enveristi , net kapitalisti ,
     Net shqiptari Austriak , shofer [ fahren djathtas pak ]
     Se e majta , ka ngelur pak shtatzan ,
     me dashnor EUROPEN APO ameriQIN ??

     TE paska Ardhur pleqeria me Huqe o derman ,

     Neto , dhe Qy ARBENI i Dukeve !
     mos harroni lutjen e Faik Konices ____________

     ” o Zot ,
     beme , ta mbaj GOJEN mbyllur
     kur nuk kam gje per te thene ””””

     do hiqni dore , te na mbushni mendjenn
     ” qe MUTI i thate , eshte me i mire se MUTI i njome ???

     Zoti paste meshire per ty ,
     Edhe ti per ne , duke shkruar me rralle o Net
     vjosa
     ç’lidhje kane çitjanet e Edvinit me socialistet ?

     Reply to this comment
     • N.V. July 13, 21:21

      Kommunist Leshi,
      Ty te pikoka Tavani dhe Catia,
      Robi s’të ndihmon dhe po deshi
      Të ndimoft Perendia!…

     • N.V. July 13, 21:58

      Komunist djathi, o Komunist Leshi,
      Ty te pikoka Tavani dhe Catia!…
      Robi s’te ndihmon dot dhe po deshi,
      Ndoshta s’te ndihmon dot as Perendia…!

   • Lili July 14, 12:07

    Best comment of the day.Sallakja.

    Reply to this comment
  • Arben July 13, 16:54

   Pak a shume si puna jote.

   Reply to this comment
 3. syri July 13, 11:40

  Respekte Z.Duka dhe Dites! Por jo Z.Duka! Zeri i se vertetes eshte proletari Tos Lubo,Andi ,Bushati dhe Bejtja,Arthur,Ylli dhe Rakipllari me Enin! Keta “nuk jane te shitur”! Keta qe jane paguar dhe mire bile me para te pista, me para gjaku nga Saliu! Keta qe thone se “krimet” e Rames jane ku e ku me te medha se te Saliut ,spiunit serb! Rama i perkedhel kur u thote “kazan”,por keta jane sherbetore te felliqur te saliut!

  Reply to this comment
 4. Sallakja July 13, 11:50

  Po’ pse more bejtexhi ? Pse ? Pse ? Pse ?
  Perse duhet te dime se c’mendon ti per qeverisjen Rama ? Kush je ? Me c’fare titulli flet ? Po’ ike more thuaje ne bar, me miqte e tu ate qe mendon pse u dashka shkruash ne gazete ?

  Reply to this comment
  • . July 13, 12:05

   Arben Duka eshtë pjesë e stafit te Gazetes, e ka detyre te shkruajte!
   Po ti shfryu pak se je bërë si Tollumbace, o Sallake o derman.

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN July 13, 17:37

    Sallake,
    kur gjen ndonje replike keshtu vetem me Pike, eshte ai Neti ku therret qameti, i kane ngelur si ves kto anonimet 😛

    Reply to this comment
    • Sallakja July 13, 18:56

     Ha ha ha bella

     Reply to this comment
    • N. July 13, 19:17

     BLACK,
     Ne te gjithe anonim jemi ketu.E vertete eshte qe une shkruaj ndonjehere me “N” ose “N.V.”, por thjeshte per te mos perseritur nicknamen time.Por ti psh e kupton dhe kjo per mua nuk perben problem.
     Shiko permbajtjen dhe jo germat…
     Deri me sot anonime nuk kam shkruar kurre, pervec ketyre komenteve ketu ne gazete sepse keshtu e kerkon formati, ku shkruhet “nickname”…
     Me N. VJOSA une kam shkruar qe nga 1972-shi, kur shkruaja ne gazete pothuajse cdo numur te gazetes, nga nje here edhe 2-3 shkrime ne nje numur gazete…

     Reply to this comment
 5. Syrja Qarri July 13, 12:01

  Nje gabim i bere me dashje nga Duka . Ai thote : “Shqiperia ka matre daten e celjes se negociatave” .
  Pavaresisht se si e lexon opozita apo mazhoranca, raportin dhe vendimin e BE, edhe ne dime pak anglisht dhe e verteta eshte se :- Pas nje viti ( nga Qershori) deri ne fund te vitit 2019 ‘ DO TE SHOHIM se cfare DO TE vendosim.
  Dhe tjetra Boll me ate Gropen e Saliut se nuk shkon me. Te gjithe e dime qe ne Tetor 2013 kjo qeveri mori borxh dyfishin e “gropes” , si dhe e ka zmadhuar Gropen edhe ne siperfaqe edhe ne thellesi.

  Reply to this comment
 6. Kris 1 July 13, 12:58

  Gropa qe po krijon qeveria me PPP dhe me ato ofertat e pakerkuara ka rrezik qe neser ti bjere tavani dhe te te thithe dhe ti me gjithe shtepi.Cdo hajvan i vene ne drejtim pas saliut do te na dukej si lulja Edvin
  Luksi me parate e popullit dhe arroganca me fukarane dhe bythelepirja e llum elites prej Rames e ben kryeministrin te duket si halabaku Sali

  Reply to this comment
 7. H July 13, 13:19

  Tragjedjai berisha ,kurrë me ne pushtet. Solli drogen, degjenerimin, vjedhjen e legalizuar, korrupsionin si sistem drejtesie, tarafet e klanet mos respektin ndaj ligjit dhe shtetit.

  Reply to this comment
 8. Ylli July 13, 13:34

  Cmendon Arben Duka ??? Pse mendon Beni qe nuk ecen vete ??? E habitshme qe Beni mund te mendoj sepse nga historia e dime qe komunistet jane zbatues te vijes se Partise pa ekuivoke.
  Ben …bej autokritike.Per sojin tend ,mendon Partia.

  Reply to this comment
 9. intelektuali July 13, 14:02

  PO KOKAINEN E TAULANT XIBRAKES DO TA LEGALIZOSH O BEJTEXHIU I ENVERIT DHE EDVINIT?

  sepse:

  Na e bere Rilindjen Socialiste si nje KOPSHT TE LULEZUAR njesoj si Fatos Tarifa, cuni i Sevos, kalemxhiut te Enverit qe tani ne pleqeri qan nate e dite per Kohen e Qepes te Partise se Punes, njashtu sic qan edhe ti o bejtexhi me poezite ne gazeten DITA qe kjo gazete i publikon papushim ne faqe te saj per te kselhasur fanatike dru me pre alla Neti, Vezhguesi, apo te familjes Dega me nje lukuni dallkaukesh nga familje xhelatesh dhe kriminele te regjimit stalinist ne Shqypni qe shikojne tek Edi Rama shpetimtarin e Piramides se Enverit dhe kurgje tjeter

  KU E SHIKON TI PROGRESIN EKONOMIK TE QEVERISJES ENVERISTE TE EDI RAMES?

  sepse:

  Pervec kanabisit qe ka kapluar nga te gjitha anet Vatanin dhe kokainen e importit qe ka kapluar portin e Durresit dhe Kullat e shemtuara te oligarkeve te Edvinit qe fshihen pas droges me finte enveriste, une per vete nuk shikoj kurgje tjeter.

  PO SALIU TE PAKTEN E NDERTOI NJE AUTOSTRADE, NDERKOHE QE EDVINI NUK PO E MIREMBAN DOT AS ME LEKAT E DROGES.

  Reply to this comment
 10. Bashkim zeneli i riu July 13, 14:25

  O arben duka kot servilosesh dhe kerkon te japin bishtin e dashit.mos u rrek dot se bishtin e dashit e duan kry hajdutet pervehte.po ulu me kembe ne toke futja nga ndonje dopjo ose dy dhe bei hysmet bishtit te qengjit se edhe ajo njedite do te te mbesi ne gryke o sigurims.

  Reply to this comment
 11. Niku i nishkut July 13, 14:44

  Arben duka te lumte penda se edhe servilizmat sot kane bereqet dhe nuk te lene pa buke po bej detyren e ngarkuar te shefit se buken edites e ke te siguruar pa cka se nuk do ti pelqeje milet kamkumit byth pa lare.

  Reply to this comment
 12. sotiri July 13, 16:23

  Arbe, kur thua se Rama ka suksese ne arsim dhe shendetesi, qe nga kjo fraze nuk mund te lexohesh me tej. Kjo qe eshte nje genjeshter me bisht. Si duket do kesh lepire edhe ti dicka nga Rama. Ja c’do te thote korrupsion. Kur u korruptua dje asrben Duka, ne Shqiperi vetem te vertete nuk mund te kete. Hajeni te gjithe tepsine derisa ketij populli t’i shkoi ne palce qe t’u fshije ,e soj e sorrollop, si ju te majtet edhe te djathetet, se nje kope qensh jini sebashku.

  Reply to this comment
 13. gjermani i fundit July 13, 16:32

  Arben Duka tirm mbi trima /
  qe i ben vargjet me rima /
  per kulturen jepen çmima /
  e fitoj vjersheza “Vrima”/
  Duke qene se jemi mesuar ta identifikojme shtetin e mire me sigurine e forte, qe nenkupton policine e ashper, prokuroret, burgjet me supe te mire si ajo qe provonte ai shkurtabiqi minister i PD-se, shkujdesemi dhe harrojme te pretendojme se shteti i mire ka detyrim ndaj nenshtetasve qe keta te jetojne me mire, me dinjitet, te jene keta te fundit qe ti kerkojne llogari funksionareve qe paguhen nga arka publike dhe jo e kunderta. Psh, mua me pelqen qe shteti po interesohet te beje nje Teater te ri dhe modern, por sa variante studjoi dhe pse ky varianti me PPP doli me optimal nuk e kam te qarte. Beri ndokush ndonje transparence per kete problem? KY eshte nje rast, por mos ehte bere rruge? Pastaj, a jane hapur letrat e korrupsioneve te dikurshme, per te cilat ne fushatat e fundit fol aq shume? Na u tha se duhet te kemi durim, OK, por durimi doli ne pension.

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN July 13, 18:01

   çuni hitlerit,
   jam ne hall te madh, sot jam dakort me bejtexhiun,
   o do semurem une ose atij .. se di ça mund ti ndodh me keq nga sesi eshte 😛
   jam dakort per hashashin, madje dal vullnetare ta tymos nje me xhaxho Arbenin, dmth ti bejme publicitet krieministrit; doja te ftoja dhe netin, po mos ma merr per ters ahahahhahahha,
   ah ça kohe qe ishte ajo e vargjeve “eja o shoki ine te kemi pritur, tregoj partise pse je merzitur ” 😛
   vetem kulture mbollet e tani po e korrni …

   i dashur shoki Prejleshi, ty se di pse te rane ne qafe e te ben minister bujqesie, kur s’kemi bujqesi, ti me mire do ishe ministri i lakrorit,po ndigjoje shokin Bejtexhi, se ai per te miren tuaj flet, jepini nje ligj nga ato specialet, i di vete biroja si i rregullon, dhe legalizoni hashashin, sepse jo qe aty duhen 100 vjet te behet toke e vaditje, po dhe sikur, nuk ka tregje shitje, nuk ju le askush te hyni ne treg.
   mos u tallni me miletin fukara duke i genjyer vit per vit me mbjellje preshi e shalqiri per ti hedhur kanaleve;
   ne nuk jemi ministra si ju qe i dini te gjitha, po ca byrokrate ketej i kemi pyetur dhe na e kane spjeguar mire skemen e funksionimit te ‘tregut te lire’
   tani ekonomia drejtohet nga kerkesa, e nqs Juncker do raki, ate i jepni, nqs duan hashash, jepuani, ne fund te fundit piliaret e ekonomise, kete teori mbrojten, specializimin ne ate qe di te besh me mire, qe te kesh perparesi .

   ju shkruajme keto rreshta me shpresen qe biroja do veri doren ne zemer e me lot ne si do i therras mendjes e te punoje per vegjeline , sepse e majta sa here vjen ne pushtet, i ka aq per zemer te varfrit sa i shton radhet e tyre …
   pyeteni dhe gjermanin, me kte rreshtin e fundit dakort eshte dhe ai 😛

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit July 13, 23:16

    b.s. , ti ngaterrohesh ketu ne mesfushe si ajo shitesja e djathit ne pazarin e te djeles. E nis me mua gjermanin, cakton diten te tymosesh me Duken, kapesh me Netin dhe perfundon ti shesesh djath ministit te bujqesise. Dhe ankohesh pastaj qe nuk te leme rradhe te shprehesh.

    Reply to this comment
 14. info analitike July 13, 16:58

  “Nëse e ke qëllim në vetvete vetëm të kritikosh një qeveri, mund t’i gjesh të meta pa fund. Po nëse je realist duhet të përdorësh peshoren dhe të shohësh nga anon. Mua më rezulton nga ana e plusit. Për sot po mjaftohem me kaq. Këtu do jemi, e do shkruajmë prapë. Do Zoti të shkruajmë për mirë.”
  Ja pra qe bejtexhiu na e thote cope qe ay do ta mbroje partine e zemres “me realizem” deri ne veteflijim e do te sulmoje Saliun “me realizem” derisa te kete fryme se qy eshte i paanshem ne gjykim. e pastaj flet pronari i Dites per media te lira qe mbajne qendrime parimore ndaj politikes eeeeeh…

  Reply to this comment
  • Sllobodanka Elezbiberovic Ramovic Bullatovic (SERB) July 13, 17:32

   absolutisht ke te drejte ‘info anali”

   Edi Rama si drejtor komunale ka noten 10 ne krahesim me Sali Devilin & Lul Devilin.
   .
   Por si atdhetar eshte minus infinit sa dhe Sali Shtrigu..
   .
   DEKORIMI & DELEGIMI I VISHO AJAZIT AMBASADOR NE NATO ESHTE MONSTRUOZITET JO VETEM I RAMES POR DHE MIQVE TANE DHE BEN DUKA HESHTI…
   .
   ISHTE EDI RAMA NE 5 TETOR 2013 DEKLAROI:

   DO CFUQIZOJ
   GJITHE VKM PAS KORRIKUT 2013 MIDIS TE CILAVE DO JA KTHEJ SHQUPIN MINISTRISE MBROJTJES

   .
   BILE MIMI KODHELET E TIJ DEKLARUAN NE ATE KOHE NESE NUK FUSIM SALIUN NE BURG DO LEME MANDATIN E MINISTRESAPO DEPUTETES


   Pershendesim info banalin ben duken dhe donaldlulin me kete rapsodi per djallin e tropojes
   Ku e ke djalin nene Jovanka ?
   Ne Tirane, tek Sllobodanka,
   Na eshte kthy dhendrri n’pushtet
   Tash do te dalim n’selamet.
   Dobro doshli, daj Fazllici !
   E uron Shkelzen-o-vici
   Zdravo unuka Argite !
   Te gezojme qe erdh kjo dite !
   Tash fitojme ç’far t’na doje zemra:
   Pare t’pista, prona, tendera,
   Me rrite normen e fitimit,
   Jem bashkue me boten e krimit.
   2.
   Babe Salihi jep udhezimet,
   Si me i shtue superfitimet:
   “Gjithsecili ne klanin tonë,
   T’angazhohet ne korrupsion !”
   Ne mandat te pare si president,
   Jam tregu koqe, pa mend,
   Me duket vetja anormal,
   Pse nuk vuna kapital !
   Eshte momenti te fitojme sot,
   Vitet qe na iken kot,
   Due me u ba pasanik,
   Me jetue si sheik!!
   Objektiv i madh per mu:
   Keto milionat me i fitu
   Si ti fusim ne xhepin tone,
   Ka metoda ti pastrojme.
   Arme, droge e kontrabande,
   Jane per burrat: pune e rande,
   Ketu, Argite mos i fut hundet,
   Kem Shkelzenin per kesi punesh.
   More Shkelzen, t’ka baba trim,
   Je i lind per demontim,
   Ti Argita, bija ime,
   Fokusou n’ privatizime.
   Sokoleshe, ti moj malesore,
   Na e hap studion ligjore,
   Gjithe projektet qe ka shteti,
   Do i perlajme t’ tana per vedi.
   Ç’fare ka prona ky milet,
   Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
   Turru pra, ti moj azgane,
   Me i kalu n’llogarine tane.
   Thuri planet me ngadale,
   Futju bregdetit me radhe,
   Nga Ksamili ne Velipoje
   S’leme parcele te na shpetoje !
   Ty Jamarber t’kam si djale
   T’i zaptosh tokat ne Jale
   Per Zenin kam tjeter plan
   Jane dy mije hektare ne Seman
   Nuk na vjen me fati ne dere,
   Ta shfrytezojme per te fundit here,
   Te mos mbese aset pa shit,
   Te mos leme prone pa grabit.
   Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
   Do ta shtyj ne maksimum.
   Po te na bajne neve anetar,
   S’mund te vjedhim si me pare.
   Do veme kapital pa mase,
   Do fitojme para me thase,
   Me i pastrue sipas ligjit,
   Kemi firmat e Fazllicit.
   Shkina ime, moj Argite,
   Mire i “qan” keto “sukses fite”
   Çdo projekt qe konsulton,
   Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
   Nga qe pronat ke synim,
   Po te jap mendimin tim:
   Toke me çmim “badiava”
   Veç n’ Porto Romano ka.
   Jane pronare ca katundare,
   I genjejme me pak dollare.
   Bejme nje Vendim historik:
   E kthejme n’ Park Energjetik.
   Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
   Rritet çmimi 300 here !!
   Sa firmos nje V.K.M.
   Pare te madhe fitojme ne !!
   Shkelzeno, qepju Gerdecit,
   Eshte mbreti i biznesit.
   Gjithe mafjozat ma t’nderu
   N’trafik armesh jane perqendru.
   Eshte biznes fantastik !
   Demontim dhe trafik.
   Do ta bejme ne menyra te fshehta,
   T’ mos leme gjurme ne evidenca.
   Trafikojme edhe raketa,
   Sa te doje Al-Qaida.
   Ne rruge sekrete permes Çadit,
   I çojme arme edhe Xhihadit.
   Nuk na duhen ne uzinat,
   Fillo, e ngre llamarinat.
   Perdor mjetet e ushtrise,
   Ke dhe çiken e Farise.
   Kam mendu per proceduren,
   Gati ke infrastrukturen.
   Alibe e Aldo Bumçe,
   I ke vartes n’ grupin e punes.
   Mos humb kohen me liçencat,
   Ti jep baba kompetencat.
   Qeveria, perfshi mua,
   Do te jete nen urdherat tua !!
   Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
   Veç me mbush thaset me dollare,
   Non-stop, n’supervizion,
   Baxhanakut i takon.
   Per fitimin maksimal,
   Nuk njoh ligj, as moral,
   Puna del me leverdi
   Kur shfrytezohen gra e femi.
   Keto jane pune qe leverdisin,
   Pasunohemi me tane fisin,
   Fitim te tille nuk ka pare bota,
   Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
   3.
   Kam kerkese nga njerzt e grues:
   T’u jap serbve akses n’Durres.
   Kam mendue qe per Serbine
   Te baj aksin Laç-Morine!!
   Kosovaret nuk i due hiç,
   Sepse jane anti-Fazlliç.
   Çmendurisht une kam dashni,
   N’dajallaret e femijve t’mi.
   Rruga qe i sherben vatanit,
   Do kalonte grykes Komanit.
   Ky opsion nuk me pelqen:
   Me demton si biznesmen.
   Une nuk jam aq rrote budalli
   Me e ndertu nga thote Topalli.
   Rruga bregut lumit Drin,
   Le pa pune tragetin tim.
   Jam i lute prej Erdoganit,
   T’kaloje rruga bregut Fanit.
   Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
   Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
   Pra, Kosova eshte sebepi,
   Perfitues jane turku e serbi.
   Do ta haje buxheti i shtetit,
   Edhe xhepat e miletit.
   Nga miliardat qe do hedh,
   Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
   Jemi te “ndershem” ne publik,
   Eshte projekt patriotik !!
   Do ta nisim me nxitim,
   Pa projekt e preventiv,
   Keshtu nuk kapet abuzimi,
   N’xhepat tane shtohet fitimi.
   Gropes se zeze te korrupsionit,
   I veme emrin “Rruga e Kombit”
   Se ky popull eshte i trashe,
   E ha sapun per djathe.
   Keshtu, per dite vjedhim miliona,
   Me parullen: “rrofte Kosova”.
   Plan biznesi me te mire s’ ka,
   Miliardere ka me na ba!!
   Eshte projekt qe suporton,
   Çdo lloj vjedhje e korrupsion.
   Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
   I mashtrojme dhe per fushate.
   Une jam Sale talebani,
   Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
   Me sebep te inagurimit,
   Dy dite para votimit !!
   (Dasem te madhe do te banim,
   Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
   Po u ba ndonje padi,
   E dergojme Sollakun n’shpi.
   Me mbrojt fort korrupsionin,
   Kemi gati “lustracionin”.
   Kemi eksperience nga bota,
   Siç vepronte Penelopa.
   Keshtu do bajme me tunelin,
   E ndertojme pastaj e shembim.
   Siç na meson arithmetika,
   Kete e thote edhe Argita:
   Qe te fitohet sa me shume,
   Duhet rrit puna n’volum.
   Sukses-fija eshte derivat,
   Punet e vogla japin pak.
   Po kur shifra eshte me billiona.
   Çahen brinjesh llogarite tona !!
   4.
   Nga Argita due’ i projekt:
   Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
   T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
   Se ua dhame amerikaneve.
   Nga Teksasi, nje firme hiçi,
   Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
   Koperture n’afera krimi,
   Rezart Taçi esht me kopili.
   Thirre Taçin me urgjence !
   Fillo, jepi konsulence !
   Te startoje, me korrupsion,
   T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
   Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
   Fonde sjell nga Azerbaijani.
   Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
   Mire se te vijne nga mafia ruse !
   Vlere fiktive veme n’ offerte,
   Me u “pague” per 5-6 vjet,
   Po u zbuluem nga konkurentat,
   I nderron Ruli dokumentat.
   Nuk e ban ai per shoqni,
   Ai ka ketu pjesen e tij,
   “Druri i arres” qe nje nxitim,
   Sot e kam ortakun tim.
   Per “OK”-n ne parlament,
   Duhet ba nje marifet:
   Vec te kete emerin “garanci”
   Boshe e fallco, s’ka rendesi.
   Grupi im parlamentar,
   Jane ca koqe, e ca gomare,
   S’jane te zot as “per nje pune”,
   Miratojne ç’far u tham une.
   Pse jane arti, politika ?!
   I blejme ca nga opozita,
   Kur ta mbyllim kete pazar,
   U çojme ftesat per iftar.
   Per parate, s’kemi siklet,
   ARMO-n e marrim pa leke,
   Po t’na pyese ndonje gazete,
   “Jane pague”, por jo n’buxhet.
   Po e teproi ndonje gazetar,
   Do ta shpalle une tradhetar,
   Do ia djeg gjithe pasurine,
   Me shtypshkronje, e me makine.
   Per transferta kriminale,
   Kemi banken personale,
   Me Tan Santo e Elvane,
   Kryebandit Adrian Fullane.
   I bajme ligjet si t’i dona,
   Qe ARMO t’jete e jona.
   Ky qe plani, me startuu,
   Eshte sukses i garantuu !!
   ESHTE PROJEKTI I FITORES !
   JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
   5.
   Merakoset nene Jovanka:
   Motra ime, Sllobodanka !
   Mos ma lini n’balte Fasllicin,
   Pse e kemi Kryeministrin?!
   Sal Berisha mban fjalimin:
   Mos ma ngucni “gospodinin”
   Mbyllni gojen deputete !
   Se ua sjell ketu n’parlament.
   Nis veprimet paranoja:
   O Damir, o “srdce moja” !
   Merre çarterin per Tirane
   Je ne bes’time n’ TV Klan.
   Ne aeroport shtrohet tapeti,
   Me urdher te nalte nga shteti,
   Zbret me nderet e nje princi,
   Dora vete: druzhe Faslliçi.
   Angazhohet i gjithe shteti,
   Policia e prefekti,
   Shantazhojne Sala e Liria:
   Te rrije urte prokuroria !!.
   Se eshte koke, per koke te mikut,
   Eshte koka e trafikut,
   Kontrabanda e Ballkanit,
   Kontrollohet prej “viganit”.
   6.
   Fakte te reja kan dale ne drite:
   Kush e nxori Azemin ne prite,
   Kush e shfrytezoi arkivolin,
   Me ba 14 shtatorin !
   S’e harrove o Sale, traditen,
   Keshtu e vrave edhe Trebicken,
   E verteta po del ne pah,
   Kush e çoi Kosten “per gjah”.
   Po te zbardhet prej fillimit,
   Tragjedia e 2 Prillit:
   Dora qe gjakosi Shkodren,
   Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
   Kur Kosova ngrinte krye,
   Behej shqipja “lesh e li”,
   Luks i madh per Serbine,
   Kur shtie n’kaos Shqiperine.
   Hej Sali, miku i Fazlliçit,
   Ia kalove Karaxhiçit,
   Karburant i dhé Serbise,
   Me vra djemte e Dardanise!!
   U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
   Kundra trimave te Kosoves
   I gjithe populli u çudit
   Kur i shpallet “terroriste” !!
   Trimat, ne lufte me dushmanin,
   Ti, biznes me Arkanin.
   Dosja jote ne Beograd,
   Filloi te jape rezultat.
   Kur Kosovës po i vinte fati,
   Direktiven jep lugati.
   Me urdher te UDB-se
   I the “jo”, Rambuje-se.
   Ti ke ba nje mal me krime,
   Vrave popullin ne lufte civile,
   Mbolle ngjarjen me vrastare
   “Hiroshimen” gerdecare.
   Tym e helm mbushe kete vend:
   Bloze qymyri, nafte e cement,
   Ke dhe plane me mizore,
   Me centralet berthamore !!
   Si familje, je ba llum
   Ju ka vene mafia perfund:
   Delijorgji, Medi dobiçi
   Rezart Taçi e Fazlliçi.
   Qe ta themi hapur fare,
   Eshte gjithe mafia nderkombetare,
   Kriminelet ke ortakë,
   Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
   7.
   Jam Sali, Sali “qëndresa”
   Vrava, vodha gjithe sa desha
   Per pushtet, une djeg Shqipnine,
   Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
   Madje jam shume i vendose,
   Per nje tjeter katastrofe !
   Me barut u ba shume buje,
   Kete here do jete me uje !!
   Shkodren do ta bej det,
   Ta mbaje mend perjete !
   Tragjedi qe s’e ka pase,
   Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
   Vi nga kulla e Vicitolit.
   Jam nga shpella e Mit Sokolit,
   Qe ju turr topit per ment’ krese,
   Tu mendue se eshte n’sigurese !
   As kurkujt nuk ia kam friken,
   E kam “tredh” une opoziten
   N’ unison me Edi Ramen,
   Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
   Le t’vazhdoje me batuta,
   Tu tregue perralla me flutura
   Nuk me tremb mue Johni II-te,
   Une nuk pyes per Amerike !!
   Derisa t’permbyset globi,
   Me rruen trapin “Silvia Konti”,
   Se ia marr erzin n’publik,
   Ia kam ba nje vidioklip !
   Me gjyqsorin s’kam problem
   Aty kam une klanin tem,
   Bamirit ia kam ba bene,
   Do t’ia marr dhe KLD-ne.
   Me i vu krimit kapak,
   Mua m’duhet edhe nje mandat
   Kam nje plan te sterhollue,
   Me lane popullin pa votue.
   Kur te vije dita per votim,
   Jam usta n’manipulim.
   E ujdis dhe me Europen,
   N’qeveri me kokelopën.
   8.
   Mire ia ban more faqezi,
   Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
   Se çdo popull ne planet
   Nuk do të sillte me ne pushtet.
   Per faturen dhjetra mijera
   Brenga, plage edhe viktima,
   Per gjithe krimet ndaj vatanit,
   Do ta benin si Sadamit.
   9.
   Hapi blloqet moj Argite:
   A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
   Nga vemendja si na doli ?
   INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
   Duhet te kesh n’vemendjen tate,
   Dhe repartet ushtarake.
   Ç’fare ka: toke e ndertim,
   Ta kthejme ne perfitim!!”.
   Te punojme ma me kujdes,
   Po na dalin letrat n’shesh.
   “Bomba” e pare qe faksi djalit,
   Tash, e-mailat e Ansarit !
   Ne publik erzin na muaren,
   s’na paguan as faturen,
   Me aferat qe t’zbuloi Tema
   Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
   Per çdo gje, rrofte kapari,
   Se ta fusin si arabi
   Ta kesh rregull n’punen tane:
   Leket merren paradhanie !
   Mos u ban more babe zevzek,
   I thote t’jatit çika e vet:
   “Veç me tenderat qe kam n’proces,
   Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
   Asetet qe ti permende,
   I kam te shkrume n’listen teme.
   Une i bej punet me grafik,
   I kam ne plan per kete vit.
   Nuk pajtohem me kritikat,
   Mos mi humb babo meritat.
   M’ gjej nje tjeter ne Planet,
   Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
   Per çdo prone qe eshte kthy,
   Une e Zeni kem nderhy.
   Ne çdo projekt e investim,
   Aty eshte dhe emri im !!
   Koncesione e tenderime,
   Kane kalue ne doren time.
   S’jam mjaftue si konsultare,
   me perqindje, jam pronare !!
   A e ke pa si po hedh shtat,
   QTU-ja e re ne Farke ?
   Veper qe se ka Shqipnia,
   Ashte tu u ba me leket e mija !
   Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
   I kam une nen kontroll !
   Po s’pagoi taksen tek une,
   S’fiton asnje konsorcium !!
   Fantazia ime s’ndalet,
   Kam fillue te zaptoj dhe malet:
   Dajt, Terbun e Veleçik,
   Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
   Me ndihmen e dajes Fazlliç,
   Kem ba lek e fitue miq:
   Mishkovicin e Arkanit,
   Dhe djalin e Sllobodanit !!
   Kam arrite me menaxhu,
   Procesin me te korruptu.
   I rashe vize VITOL gjigandit,
   Ia dhashe ARMO-n Taçit mamit.
   Edhe pse jam billionare
   Ne shume projekte, aksionare,
   Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
   Vete e deshen borgjezine !
   Pra, ç’ka lidhje me terrenin,
   E godisim bashke me Zenin,
   Ti kujdesu veç per vedi:
   Mos me ra nga pushteti
   Qe t’i gezojme na pasunite,
   Mos prano me i hap kutite.
   Se po i hape, fiton Rama,
   E na i konfiskon te tana !!
   Po erdhi ai n’pushtet,
   E sigurte: burgu na pret.
   Krimet tona sa nje mal,
   Nuk mjafton kodi penal.
   Qe te shpetojme duhet me ik,
   Ne azil politik,
   Nese duem nje vend tamam,
   Shkojme drejt e n’Teheran.
   ***
   Zonjë e madhe Jozefinë,
   Ke merita n’sigurim,
   Që kur re në banane,
   Ti je ba pulitikane.
   Nga besimi europiane,
   Në politike je talebane,
   Për të tjerat je hibride,
   Nuk e flet as gjuhën shqipe.
   Si kryetare je e dhunshme,
   Nga fjalori: e paturpshme !
   Histerike si një vrasëse !!
   I njeh mirë dhe lëndet plasëse !!
   ***
   Kush e solli kete cunam ?
   Kryeministri sharlatan !
   “Hena blu” as “dielli gri”,
   Dora vete shoku Sali !
   Hapi syte o milet,
   Pse fajtore jemi vete:
   Se çdo votë për atë lubi,
   Eshte burim për tragjedi !!
   Moj malesia e Gjakovës,
   Ke pas qene e pararojes,
   Ti ke pase burra model,
   Turp, qe nxore ate kriminel !
   Do t’mbuloje Sale turpi i zi
   Per afera e per tradheti,
   Do te mbetet brez pas brezit:
   “Kryeministri i Gerdecit”.
   Para teje ne tradheti,
   Jane zhyt Zogu e daja i tij.
   Por s’kane bere te tilla pazare!!,
   Me ujrat territoriale.
   Kjo do te thote se n’ qeveri
   Esat Pasha na eshte kthy.
   Problemi qe ka sot vendi:
   A do vi dhe Avni Rustemi ?!
   Jeni nje tufe me kusare,
   Me Ballinje e Selmanllare,
   Delijorgje dhe Fazlliçё,
   Taç e maç e berishiçe.
   Kjo eshte klike qeveritare,
   Eshte nje bande kriminale,
   Ruli, Basha dhe Mediu,
   Kapobanda eshte Saliu.
   Sa krimet i keni ba,
   Me lekure keni me e la.

   Reply to this comment
 15. Arben July 13, 17:00

  Shiko, se po ta krahasosh me epoken e gurit,

  James arritur suksese epokale, te kuptohemi.

  Njerezit Jane specie me.vehte dhe si te till, kur

  Been krahasime ka vlere te krahasohesh me ate care kane

  Bere qeniet e tjera te races njerezore ne te njejten kohe

  Me care rritmi kane ecur, po ne a kemi ecur.me rritem

  Te perafert. Nga eksperienca njerezore, sa Jane rritmet

  E ecjes perpara qe Jane per tu marrw shembull.

  A I afrohemi atyre, apo ecim kuturu, Po rritmet tona

  Ne te kaluaren, si kane qene?????!!!!!

  Pa folur per keto gjera, kjo teme mbetet tallava.

  Reply to this comment
 16. Labi July 13, 17:19

  Po mirqenia e popullit dhe vecanerisht e pensionisteve o z.duka me ke e krahason ,vetem ne Zimbabwe eshte mirqenia me e keqe se tek ne.ok sa me pak furca ,shihni pak me larg hundes suaj.

  Reply to this comment
 17. dashamires July 13, 17:40

  Duke poeti i qeverise, vetem ti nuk ke goje te besh “analiza” per kete qeveri! Je ne konflikt interesi! Sepse fare shkoqur, kjo qeveri e ky kryeminister Rama te derguan ty ne Itali per te kuruar e sheruar me paret e veta!
  Ja pra, pse ti nuk ke goje te flasesh, por ke vetem dore te shkruash poezi duke i thurur hymne Edi Rames se prej tij ke ymrin e shendetin. Te ish per “Shendetesine falas” te Rames ketu ti sot do ishe te te shumtit!
  Pra, rri urte o poeti Duka, leri analizat e vazhdo vjershat me lavde per Ramen, se paku ty te takon kjo gje!

  Reply to this comment
 18. mirel July 13, 18:10

  O Duke, nuk na the, kur tjetersohet kufiri nga anon vleresimi jot?
  Nga plusi prape?
  Po kur tjetersohen dhe grabiten pronat publike me vendime te “posacme” si ato te Hitlerit..nga anon vleresimi jot perseri?
  Cfare note merr tradhetia ne kutin tend?

  Reply to this comment
 19. Une July 13, 19:33

  Habitesh me injorancen te disa komentuesve, qe shajne Ramen, duke thene se krimet e Rames jane ku e ku me te medhaja se krimet e Saliut, vrasesit hajdutit dhe tradhetarit sali nga vicidoli! Gjysem analfabete keta komentues si mund te kuptojne poetin Duka,bejtexhi,thote dikush! Injoranca e njeresve te Saliut dhe Metes ka arritur kulmin! Baza e sales eshte mediokriteti dhe injoranca!

  Reply to this comment
  • mirel July 13, 20:51

   Habitem me injorancen tende prej te mbaruari kur krahason krimet, cili krim eshte me i mire?
   Cili kriminel eshte me i mire?
   Popull vemje dhe plere.
   Me kriminele keni per tu qeverisur.
   Ptuhh
   kerma
   Llum social, tamam sic thone serbet per shqiptaret.,i kane rene ne koke

   Reply to this comment
   • Une July 13, 22:47

    O Mirel! Pse nuk e lexon edhe njehere komentin tend? A kupton ndonje gje cfare ke shkruar? Rama patjeter qe duhet kritikuar, por jo duke thene se Saliu ishte me i mire se Rama!

    Reply to this comment
 20. Zzzzzz July 13, 19:35

  CFAR KA BERE KEQ RAMA:
  1- SJA FUTI DOT SALIUT
  2-SJA FUT DOT METES
  3-JA FUT VETEM POPULLIT
  4- VENDOS KALAMAJ QE TI KETE NEN KONTROLL DREJTORA E MINISTRA SI SALIU DHE KY
  5- BENE KORUPSION ME TENDERA SI SALIU
  6-SKA EKIP PER SUPERVIZORA NE PROJEKTET E PPP…
  7- KA BERE SHUME ARMIQ DHE PER PAK KOHE DO IKI ..
  8-ESHTE PORDHAC SI PROVINCIALET NE BOTEN E PERENDIMIT
  9-PO I SHKET ADMINISTRIMI NGA DORA SE KERKON TI VETADMINISTROJE PA SENSIN E MERITOKRACISE .
  10- LA NAM ME BUDALLALLIQET E DALJES NE PUBLIK PER TE TERHEQ VEMENDJEN SI ADOLOSHENT I PA KORRIGJUESHEM..

  Reply to this comment
 21. kush e ktheu enverin ne legjende ? July 13, 20:15

  Pershendetje Ben Duka i Laboves !
  .
  Bashke jemi takuar para 40 vjetesh e kusur dhe kemi pire nja dy tre here kafe kur ju ishit atehere “rebel” me ate sistem….kohe e gjate.
  .
  Pamvaresisht se je ne rradhet e para te barrikades ne lufte me kucedres Berish ke kohe qe te eshte lagur baroti dhe me kete artikull e ke “pjerdhur” fare..PSE ?

  Eshte e turpeshme per
  .
  1-………Kongresin Amerikan
  2-………Shtepine e Lyer me te Bardhe
  3-……….Nato-n
  4-……….Bashkimin Europjan
  5-……….Per dy Presidentat Bush
  6-……….Per Dy Klintonet
  7-……….Per Obamen
  8-……….Per Trampin
  9-……….Per Merkelin
  10-………OKB

  qe kane cerekshekulli qe po tallen me shqiptaret duke u zgerdhire me veprimet psiqikisht te semura te nje nga monstrave me te peshtira qe ka nxjerre shoqeria njerzore..
  .
  Eshte kriminale qe akoma ka zyrtare perendimore qe e mbajne Berishen qe hodhi gjasme “kamunizmin” dhe ndjekin nje politike “NO SEE EVIL”
  .
  Ky ligjerimi I fundit I ketij perbindeshi atakon direkt USA-n ashtu si pshurri ekspertizat e FBI per 21 janarit ose kur quajti NY-Times ..leter higjenike..
  .
  Nese eshte e vertete qe Sali Bisha I ka thene keto fjale nje zyrtari te rendesishem amerikan dhe ky I fundit dhe shefat e tij e deri te Presidenti rrine akoma si pula atehere me lejoni tju them se ju te nderuar
  .
  PO E BENI ENVER HOXHEN BURRIN E SHTETIT ME TE MADH QE KA NXJERRE NJERZIMI PER TE GJITHA KOHRAT DHE KJO ESHTE AKSIOME E VERTETUAR NGA DIPLLOMATE & ZYRTARE EURO-ATLLANTIKE

  PSE
  NUK E HAP
  ENVERBOLENGRENESI
  EDI RAMA
  KETE BUNKAR TE SALI MONSTRES.
  POR SI XHORXHSORRIST-MAKARTIST-ZOGIST-GLOBALIST-ANARSHIST NUK NGELI BUNKART APO SHTEPI GJETHESH TE ENVERIT PA HAPUR SI VAMPIROID ?
  1-puci shtetit 2 prill 1991
  2-lufta veri-jug 1997
  3-kater mije te vrare ne 1997
  4-urdheri per sulm kimik 1997
  5-remzi hoxha
  6-fshehja e kumbaros
  7-kosta trebicka
  8-fatmir xhindi
  9-oficeri shikut
  10 gjyqtari konomi
  11-viktimat e gerdecit
  12-protestuesit e 21 janarit
  13-akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
  14-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
  15-ktheu k/m ne spital fushor
  16-refuzoi dorzimin e gardisteve
  17-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
  18-perdhosi k/prokuroren di lavire
  19-ofendoi k/shikasin si pucist
  20-kercenoi ramen me egzekutim
  21-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
  23-u fshine filmimet
  24-u ndrruan tytat e armeve
  25-u dekorua burri shtetit
  26-u dekorua ylli ne ngjitje
  27-u menderosen ekpertizat e FBI
  28-u zevendesua presidenti
  29-u zevendesua k/prokurri
  30-u zevendesua k/bashkiaku
  31-u zevendesua k/shiku
  32-u terrorizuan gazetare
  33-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
  34-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
  35-genocid fisit haklajve
  36-tritol te varezat e haklajve
  37-bulldozer te shtepia e haklajve
  38-vrasja mafjoze e Mirush Matit
  39-thika pas shpine Bujar Kaloshit
  40-vrasja e Aleks Kekes
  41-masakrimi Edi Rames
  42-masakrimi Zamir Dules
  43-masakrimi Bardhok Lales
  44-vrasja Florian Viles
  45-egzekutimi Anton Gjergjit
  46-egzekutimi Vaid.Lames
  47-perndjekja e Zef Brozit
  48-perndjekja e gjen.Luan hoxha
  49-perndjekja e Shinasi Rames
  50-terrorizimi Eduart Sallamit
  51-terrorizimi Arben Dukes
  52-rrahja e Paskal Milos ne Bruksel
  53-burgosjae e A.Frangajt
  54-burgosja e A.Ristanit
  55-vdekja misterioze P.Arbnorit
  56-vdekja misterioze Safet zhulalit
  57-vdekja misterioze Ali Spahia
  58-vdekja misterioze Besnik jacellit
  60-vdekja misterioze Gezim Dibra
  61-egzekutimi ahmet krasniqit
  62-egzekutimi ilir koloshevcit
  63-vdekja misterioze xhavit hana (prokurori gerdecit)
  64-eleminimi misterioz i L.Ihsanit (sekretarja berishes 13 vjet)
  65-vdekja misterioze Bashkim Gazidede
  66-vdekja misterioze Ferit R.Hoti
  67-vdekja misterioze Tani Topit
  68-vdekja misterioze Gramoz Pashkos
  68-Eleminimi Gani Malushit
  69-nxjerrja ne prite e azemhajdarit
  70-vrasja e 10 komisareve te policise
  71-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
  72-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
  73-…1800 te vrare me kanun
  74-prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  75-fronezimi i janullatusit
  76-aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  77-sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  78-furnizimi me nafte i milloshevicit
  79-vjedhjen e votimeve 96′
  80-rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  81-rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
  82-grushti i shtetit shtator 98′
  83-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  84-miratimi i varrezave te ushtareve greke
  85-injorimi total i ceshtjes came
  86-shitja e detit jon
  87-implikimi me ligjin e plehrave
  88-vjedhje e votimeve ne 2009
  89-prishja klasave sportive
  90-prishja e rrjeteve kulluese
  91-tallja me shkollene plepave
  92-masakra e 21 janarit
  93-vjedhja e votimeve 2011
  94-perdhosja e luftes N.CL
  95-glorifikimi i satrapit zog
  96-deklarata qe kemi gjak turku.
  97-Shitja e resurseve strategjike
  98-lidhja me mafiozet e podestes
  99-parlameti i ri
  100-stadiumi i ri
  101-xhamia e re
  102-rruga e Arberit
  103-rrethrrotullimi ne unaze
  104-h/c skavices
  105-h/c devollit
  106-mullinjte e eres ne karaburun
  107-centrale atomike per tu bere superfuqi
  108-hekurudha tirane-pekin
  109-superfuqi arroresh
  110-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
  111-kalimi borxhit jashtem 66% (falimentim)
  112-mos pagimi 500 miljon investitoreve
  113-demi me “Cez-in” rreth i miljard dollare
  114-Krimi me TEC Vlore mbi 200 miljon dollare
  115-qindra miljone me pronaret e tokave (strasburgu)
  116- mashtrimi i te perndjekurve politike ne pagesa
  117-mashtrimi kriminal me legalizimet
  118-deshtimi i censusit
  119-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
  120-shitja e hidrocentraleve
  121-shitja mafjoze e armatimeve
  122-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
  123-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
  124-linja e tramvajit Lulit ne tirane
  125-shqiperia 1-euro
  126-denoncimi i Hysen Shoshorit
  127-enoncimi i Margarira Kostaqit
  128-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
  129-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
  130-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
  131-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
  132-tejkalimi borxhit public mbi 65%
  133-borxhi ndaj biznesit 1 miljard dollare
  134-borxhi stratosphere me Cezin
  135-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
  136-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
  137-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
  138-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
  140-poshtrimi i Jon Withersit
  141-poshtrimi i Arvizuse
  142-loja me LHL
  143-komplloti Sokol Olldashit
  144-loja me lazaratin
  145-helmimi Ferdinant Ponit
  146-pagesa e vrasjes se Santos
  147-teatri qe po luan me Fullanin
  148-uzurpimi bsh
  149-uzurpimi i bankes Santos
  150-“Dasma” per kapjen e nipit enverit
  151-‘Nxjerrja” e kalibruar e videos Metes
  152-Nxjerrja” e kalibruar e kamikazit Doshi
  153-Perdorimi i Dritan Priftit si Video Master Spy
  154-Neni naziskin 24/1 i 1992 (shpartallimi shtetit)
  156-komisjoni varrim –zhvarrimeve
  157-kanibalizmi ne varrezate kombit 3 maj 1992
  158-shkarkimi illegal i maks haxhise 1998
  159-mos kallzimi I krimit te doshit 3 muaj
  160-paisja e familjes & fisit me pashaporta dipllomatike
  161-paisja e 10 terroristev islamike me pashaporte shqiptare 93’
  162-enigma e goditjes dhe vdekjes Agim Shukes
  163-ultimatumi drejtuar Qazim Gjonajt per gjyqin e 2 prillit
  164-presioni mbi Prele martinin per gjyqin e 2 prillit
  165-enigma e arit londres (1993 me rajersonin)
  166-enigma e kaparit te albetrolit 2012 (mbi 85 milon $)
  167-enigma e pallateve nga malajzi a ne laprake
  168-emrimi I gazidedes ne shik (master spy)
  169-takimi sekret me milloshevin (1995)
  170- takimi sekret me gjeneralin Boban te vila nr 4
  171-takim I fshehte me Ivanovicin ne Kras Montana
  172-reabilitimi I kriminelit Gazidede 2005
  173-reabilitimi I kriminelit Agim Shehu 2005
  174-shkaterrimi dhe demtimi I hekurudhave
  175-prishja e hekurudhes milot rreshen klos
  176-zhdukja e stacionit trenit Tirane
  177-ofendimi I NY TIMES leter higjenike
  178-shkon ne USA 1992 me ndihmen e nje big-shefi te Cia-s
  179-skandali Levan-Fier( fari balliu-alpine)
  180-Debimi I Mustafajt para vizites Bushit
  180-ngritja e permendores bushit si bythlepires I tij
  181-skandali nipi berishes ne hotel dajti (koburja e dritanit)
  182-250.000 euro Jean Paul Carteron ilegalisht ne 2006
  183-urdherohet qe kontrata me JPC te mbahet teper secret
  184-skandali kombetar me shkollen greke Omiros ne korce
  185-denimi Top Channel me 13 milion euro
  186-Trafik I madh armesh me Armenine
  187-Skandal dipllomatik me azerbajxhanin per keto arme
  188-digjet policia gjirokastres nga lazaratasit-shtator 2007
  189-i falen Tom Ridges 500.000 $ per 2 seminare (9/2007)
  190-Damir Fazllic ne kasafortat e sigurise kombetare me T.Ridge
  191-shkarkohet prokurori Sallaku per aresye banale si ndonje fshesaxhi
  192-Argita B. fshin biznesin e saj nga regjistri kombetar (shkurt 08’)
  193-pagesa ilegale Vatres-usa per 100 vjetorin (sa fukarenj ne usa)
  194-Spoti turistik n CNN-300 000 $ kater here me shtrejt se normalja
  195-Kapet 1 kg heroine te makina ambasdorit ne Itali , Lesh Kola
  196- Prangoset shoferi A.Selmanllari si drog-diller-mik personal i Xenit Sales
  197-Autobote te qeverise kapen duke ujitur drogen e Lazaratit
  198-Debohet ne shtator 2008 nga shqiperia FMN
  199-Debohet k/hetuesi Shtylla (kishte gerdecin dhe rrugen e kombit ne process)
  200-Skandali plazhi gjeneralit- mbrapa qendron dyshja malltezi-patozi
  201-Super Skandali Jales -del kollovari J.malltezi si mafje e tokave
  202-Skandali ne Porto Romano-Argita –Fazllic
  203-Gold-Argita” i lyp “Zafar Ansarit 3 miljon dollare rushfet
  204-Jamgjarper Malltezi gllabron ish klubin Partizani
  205-Karaosmania e Nishanit gllaberon ish seline e PD
  206-Urdherohet pergjimi ambasadave dhe opozites nga SH.I.U
  207-Transferohen nga zyrtare vendas 1.3 miljard dollare raporton G.F.I.
  208-Shkarkimi I disa gjeneraleve rebele dhe zevendesohen me beadle
  209-Nuk hapen kutite per 2009,dhe digjen fletet e votimit para afatit
  210-Hapen kutite per 2011 dhe ndryshohet rezultati (po mengeperveshuri ?)
  211-Ortakja e Argita B. Flutra Kola blen Croën te Fazllicit 2 miljon $
  212-Gazidede takon Arkanin ne Durres 6/94 me miratim te Berishes per naften
  213-Themelohet kompania Shqiponja me “boss” Tritan Preshin.
  214-Berisha posedon disa zyra perandorake private te pa raportuara..
  215-Argita zoteron vila multi milioneshe te pa justifikuara-lalez etj..
  216-Shkelzeni zoteron vila sheikesh ne garden,farke,mullet .L.A.etj.
  217-Akuza ndaj Hajdarit si spiun i SS dhe organizator i 2 prillit 1992
  218-Ngritja e lapidarit per “spiunin dhe vrasesin “e Shkodres
  219-Dekorata dhe honorari 1,6 miljon dollare per Nicola Arsidin
  220-Trafikimi naftes ‘Virxhin-Kulicaj” fitimi 75 miljon dollare
  221-Blerja e nje super benzi BUNKER-700 miljon leke.
  222- Porosit helikopter superlluksoz VIP ne France (eurocopter)
  223-Porosit nje veprim terrorist me helicopter mbi shtepine e Bamir Topit
  224- Mban gjithmene rrotull nje “polici secrete civilesh ” 50- 100 vetash
  225-Fimohet vila Rames ne 13 shkurt 2013 me helicopter me urdher te SB
  227-Urdherohet ne 97’ nga SB sulmi mbi amb. amerikane ( Izet Haxhia)
  228-Sulmohet me urdher te tij kontigjenti gjerman (ka filmime)
  229-Kurdiset nga SB truku I bombes te Vefa ne 96’ me Anton Gjergjin
  230-Bomba u “kurdis” per te akuzuar “Hakmarrjen per drejtesi”
  231-Largohet FMN se sinjalizoi rrezikun per fajdet 96’
  232-Kercenohet Kristaq Luniku per mos mbylljen e firmave
  233-SB deklaron se VEFA+ Gjalica = dallendyshet e kapitalizmit
  234-SB deklaron ;Parate e shqiptareve ne firma me te pastrat ne bote
  235-kercenohet me jete Izet Haxhia pas intervistave nga Gestapo SB
  236-Akuzohet Xeni Lirijes si drog diller nga Izet haxhia
  237-Miratimi I devijimi I rruges Egnatia nga Durrsi ne Igumenice
  238-Investime serioze ne Tropoje nga qeveria Pedere-afer zeros
  239-Abandonon shtepine ne Vicidol-kthehet haur lopesh e gomeresh
  240-I fal oborrtareve mbi 100 licensa h/centralesh ,miniera e hidrokarburesh
  241-Trafik me Libine –Lul Basha takon Kadafin personalisht “tet a tet”
  242-Lirohen te burgosur vrases per votimet e 2009 me urdher te SB-LB
  243-Menaxhohet direkt nga SB kolumbianizimi-prodhimi droges- 5 miljard $
  244-permbytja e pare e shkodres ndodh 1 here ne 100 vjet (tallje )
  245- permbytja e dyte e shkodres ndodh 1 here ne 1000 vjet (tallje funebre)
  245-Gerdeci I dyte ne Dhemblan Tepelene-maskohen vrasjet dhe krimi qeveritar
  246-Burgosja e Nanos si terrorist per kavanoza receli t ndihmave
  247-KURSE Lul Berisha vjedh gjysem miliardi ne RR.K dhe mbete yll ne ngjitje
  249-SB deponon ilegalisht ne amb.amerikane per 14 shtatorin 1998
  250-Ve mafjozin Hajdin Sejdia keshilltar te pare ekonomik ne qeverine e 1992
  251-Largon Leka Zogun si qen ne 20 nendor 1993
  252-prag skandali armatosur ne hotel dajti me LZ
  253-Nga trajtimi LZ si qen I ngre permendore si karadyzen
  254-SB me keto krime eshte diskretituesi me I madh I USA-s
  255- SB me keto krime eshte djalli I Lugut te zit e tropojes qe po
  ri-ngre Enver Hoxhes lavdine sin je nga Kolloset me te medhenj qe ka nxjerre njerzimi
  kur shikon sot kete popull qe eshte shpefyteruar,kete klase politike antishqiptare,keta ish te perndjekur politike akoma me gaveta neper duar,keta intelektuale te sklerozizuar,keto medium dhe gazetare tevet-censuruar,ate vend qe eshte kthyer ne nje kombinat gjigand prodhimi dhe tranziti droge me vlera kozmike,ku krimi ,droga,prostitucjoni,tradhetia , kurvelliku politik dhe hipokrizia unlimited e nderkombetare automatikisht “pa deshiren” tone e vene Enver Hoxhen Burrin me te madh qe ka nxjerre kombi shqiptar ne nivel me gjergj kastriotin

  .
  .
  Sali Berishen e prune ne pushtet sherbimet amerikane te dipllomacise-te inteligjences dhe atyre strategjike.
  .
  Eshte detyrim qe shteti amerikan te gjeje menyra per denimin e krimeve te Berishes aq me shume kur sot ai po poshtron direkt dipllomacine dhe shtetin amerikan..
  .
  -Ose ti ngreme nje monument Berishes
  qe ja beri “tete me dy Amerikes”
  .
  -Ose te mendojme qe shteti amerikan paska mbaruar
  .
  -Ose te filloje zyrtarisht
  shejterimi I Enver Hoxhes
  qe po e kthen ne legjende
  pa deshiren tone
  tolerimi i miqve ndaj nje Satanai

  Reply to this comment
  • Lili July 14, 12:14

   Ore alban dega,
   Gjithe keto qe ke numeruar nuk jane turp per ameriken evropen etj
   Jane turp per ty,per ne,per qeverine shqiptare sidomos qe e votuan pikerisht per kete pune e qe po ´harron’ aq mjeshterisht gjithe keto qe ti po numeron. Tjeter here drejtoja Rames,dmth kryeministrit tend kete,edhe kritikoje vetem ate per mosveprim se ne te tjeret nuk e kemi qeverine ne dore,e as amerika nuk eshte qeveria jone,pra kur te shkruajsh dergoja mire letren atij qe duhet.

   Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku July 15, 22:40

   O rrote KARI, po ti nuk ke pune tjeter vec ta copy-paste kete pacavure si koment ne cdo shkrim te DITAs?

   Reply to this comment
 22. Thumb Up ! July 14, 10:41

  I nderuar ,
  me vjen mir qe shpesh her ktu ,ne komentet e tua ,
  rreshton Te Vertat e Djallit Demokratike , komente Fakte ,
  qe her pas here rifreskojn Trut e tulatur te shqiptareve nga zhurma bombardimit mediatik , qe funxionon si Brain Washing per trurin e shqiptareve naiv.

  Te gjitha kto Fakte ,qe ju i rreshtoni Realitetit Shqiptare,
  flasin gjuhen e tij Realitetit e sherbejn njikohesishte ,
  si ajo shkundje e forte e trurit te asaj shoqerie ,per t’ja sjelle trurin ne vend shqiptarit , ne pozicionin e duhur trurin e shqiptarit ,per ta sjelle ne vehte shqiptarin . Kush diskuton ,sot mbi politikat e vendit ,jash ksaj “platforme Reale” pra jasht ktij Realiteti ,mashtron vetvehten dhe ka humbur cdo Gravitet dhe leviz qorr ne kte Bote.

  Cdo anashkalim i ktij Realiteti utomatikishte eshte nji devijim fatal i se ardhmes ,qe do te thote me fjal te tjera , nji agravim i metejshem i fateve te vendit tone .

  Ky Memorial (komenti juaj qe jane Faktet & Realiteti )

  duhet ti sherbej shqiptareve, si nji Tabele Orientimi
  , nga ku duhet te orientohet shqiptari sot ,i mbetur
  ne udhekryqin e ksaj jete ,nqs do e mendon seriozishte
  si njeri, qe rrespekton jeten dhe te ardhmen e vendit .

  Sa i takon Djallit te Vicidolit ,ai dihet qe eshte nji Produkt i Miqeve tane te Medhenj ,te cilet kan nji koncept ndryshe nga ne Shqiptaret mbi Miqesine dhe
  ca huqe ,qe ne shqiptaret tashme i njohim fare mir ,

  qe i pelqen ta mbajne gishtin ne cdo raste Brenda B. se mikut (pra te shqiptarit)

  Sigurishte qe ata prodhuan kriminelin , si kudo ne Bote

  Kreaturen e Frankenshtajnit e kane shume per zemer
  Miqte tane .

  Frankenshtajni do te thote ,nji kreature qe vret jete ,qe eshte personifikimi i se keqes pra mallkimi i njerezimit .

  (te gjitha kto karakteristika i misheron Frankeshtajni sali Berisha )

  i them kto ,per te ilustruar Faktet qe ju sillni mbi Frankenshtajnin nga vicidoli ,qe Bota Demokratike krijoj ne Shqiperi .
  Ai kriminel (si kudo kane experimentuar ne Boten naive )
  eshte ai Prototip i Botes Moderrne sot ,qe prodhon te tille ,te cilet vjen nji dite ,qe s’mundet ti mbaje me nen kontrolle edhe pse eshte nji Produkt i tije . A nuk kishte te njeten sjellje Sadami,Gaddafi etj ne Bote ? Pra jemi ne te njejtin Format te Frankenshtajnit .

  Sigurishte qe ata qe e kann prodhuar edhe do ta nxjerrin jashte funxioni ,natyrishte mbasi ti ken hedhur
  ne dore Miljonat qe ai fsheh neper Bankat e Botes .Deri atehere eshte nji rruge relativishte e gjate .

  Reply to this comment
 23. Lili July 14, 12:25

  Pjesa ma interesante ne gjithe keto shkrime eshte:
  ´nuk është problemi vetëm të punosh shumë, por dhe të dish të punosh. Kur di më shumë punon më pak, por ke më shumë rezultate. Kur di pak, puno sa të duash, rezultatet do të jenë të pakta si dituria e paktë.

  Ketu eshte gjithe problemi jone,kemi femije te lasdruar ne qeverisje qe nuk jane profesionista ne asgje,qe mundohen ndoshta po nuk dine asgje se jane katapultuar ministra pa asnje dite pervoje pos nje stazh gjate studimeve neper kristal and co ,perjashtim xhafaj ketu,po nuk e ka vendos Rama aty.
  Pra sado te mundohen,nuk munden me ba ma shume .
  Kjo duhet te na tmmerroje: se idiotete e dilettantete kane ne dore fatin e Shqiperise.

  Edhe ne fund,pikerisht pse 70 vite bejshim krahasime me ku ishim ne 1938 e jo ku eshte bota u mrrekuluam me mbrapambetsine tone,siç po mrrekulomi sot .
  Krahasoni nje here me ku eshte bota,e ku jane shtetet qe dollen si ne nga diktatura. Shikoni pak ku eshte estonia lituania,po asetet qe ka nje vend si vendi jone..

  Reply to this comment
  • ´´ July 14, 13:22

   kjo eshte e vertet Lili
   duhet me shume bashkim mes shqiptaresh ,
   me shume vetmohim ,pune altruizem etj

   keshtu eshte ndertuar Bota
   e bashkuar ne nji Brigade .
   #nuk funxionon asgje .pervec mizerjes ,tymnajave ,korrupsionit ,dekadecnes se shoqerise .

   Reply to this comment
 24. Mark U.K July 14, 21:11

  Dikur te gazeta zeri i popullit shkruhej:Proletar te gjith vendeve bashkohuni.Duhet edhe kjo gazet te shkruejn.Ju fuksa te ish sigurimit te komunizmit bashkohuni te gazeta dita.Dua ti themi kti poetarucit tash servil,se me sa duket nuk eshte me aktiv si fuks.Na thuej nje dicka te mire qe ka bere ky palo kryeminister.Se ka punur mire jan larguar 270000 vet nga Shqiperia e kerkue azil e sa te tjer jan te pa rregjistruar neper Europ.Shkoni more legena servila te liq se lat name.

  Reply to this comment
 25. otranto 1997 July 15, 00:23

  Lartmadherise Se Tij Mark Uk I Zogut Kurves Pare !

  Shkelqesi..ju betohem qe nuk kam asnje lloj simpatie per Edi Ramen dhe Ben Duken dhe po nuk besove (na plasi trapi)
  .
  Sa per dijeni shumica e emigranteve ne kohen e Rames jane per “tongerllik” se pune ne Shqiperi ka per puntore dhe jo per dembele qe kerkojne azil per Palle ne Europe….mos harrojme se 20 perqind e tyre jane me problem HAKMARRJE
  .
  .
  Me lejoni shkelqesi tju bej me dije se shifra 270. 000 tregoni se jeni I semure mendor sepse ikja me e madhe e shqiptareve dhe me me lemeri eshte bere ne kohen e Sali SERBIT DHE Shtrigu Sali Berisha duhet te shkoje ne gjyqin e Hages per krime kunder njerzimit.
  SALIMONSTRA duhet gjykuar dhe per faktin se per here te pare ne historine e kombit shqiptar u perpoq te kryeje invazionin e North Albania kunder South Albania.
  Ky Sadam Hyseini i Tropojes urdheroi hedhjen e lendeve kimike luftarake ne trekendeshin Vlore Sarande-Gjirokaster per te cilat jane dokumentet e sakta dhe piloted si deshmitare jane gjalle
  Sipas Izet Haxhise perseri ka fakte renqenthese se Shtrigu Sali Berisha personalisht ka urdheruar sulm terrorist mbi kontigjentin gjerman (ka filmime nga mediat gjermane qe i ka pare publiku)
  Sipas Izet Haxhise perseri ka fakte renqenthese se Shtrigu Sali Berisha personalisht ka urdheruar sulm terrorist mbi ambasaden amerikane per tja lene “kopilin” gjeneralit grek Arben Imami qe cmendurisht e beri minister mbrojtje ( po keto te Natos qorra jane ?)

  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,
  258….Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  259….Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  260….Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  261….Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  262….Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  263….Roland Fezaj, 14 vjeç,
  264…Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  265…Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  266…Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  267….Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  268….Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  269….Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  270….Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  271….Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  272….Qemal Roshi, 38 vjeç,
  273….Roland Roshi, 2 vjeç,
  274….Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  275….Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  276….Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  277….Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  278….Romeo Andrea, 28 vjeç,
  279….Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  280…Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  281…Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  282…Tushe Lame 38 vjeçe,
  283…Artuela Lame, 35 vjeçe,
  284…Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  285…Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  286…Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  287…Anife Begotare, 41 vjeçe,
  288…Rezart Begotare, 12 vjeç,
  289…Erald Begotare, 13 vjeç,
  290…Zeman Avdia, 37 vjeç,
  291…Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  280…Olsi Avdia, 6 vjeç,
  281…Irma Greko, 21 vjeçe,
  282…Kristi Greko, 3 muajsh,
  283…Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  284…Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  285…Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  286…Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  287…Besmir Birçe, 9 vjeç,
  288…Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  289…Robert Bajrami, 19 vjeç,
  290…Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  291…Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  292…Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  293…Bektash Tahiri, 47 vjec,
  294…Andi Aliaj 17 vjec,
  295…Teferi Saliu 48 vjec,
  296…Lirim Bulla 17 vjec,
  297…Zini Muça 27 vjec,
  298…Ermal Xxhaka18 vjec,
  299…Fatmir Geraj 28 vjec,
  300…Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  301…përparim Mamanaj, 13 vjec,
  302…Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  303…Krenar Sulejmani 27 vjec,
  304…Alban Sulejmani 4 vjec,
  305…Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  306…Kizeta Sulo 21 vjece,
  307…Klodian Sulo 2 vjec,
  308…Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  309…Ervin Sula 15 vjec,
  310…Latif Berberi 53 vjec,
  311…..Maze Seferaj 31 vjec,
  312…..Brunilda Seferaj 25 vjece,
  313…..David Seferaj një muajsh,
  314…..Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  315…..Albana Botrova 22 vjeçe,
  316…..Merita Ferko 32 vjece,
  317…..Ilir Kicja 34 vjec,
  318…..Maringlen Bardha 16 vjec,
  319…..Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.
  320…..Bledar Ferko 10 vjec,
  321…..Fredi Ferko 8 vjec,
  322…..Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  323…..Robert Llanaj 30 vjeç,
  324…..Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  325….., Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  326…..Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  VIJON..
  32…..Nga sa me siper na lind e drejta te pyesim dipllomacine euroatllantike :
  Perse kjo politike ekstremisht antishqiptare qe po ndjekin ne Shqiperi me Frankeshtein Monster Berishoviq?
  Ku e gjeten te drejten morale dhe ligjore nderkombetaret (gjasme miq leshi) qe te shpallin amnistine per kriminelin Berishe per 1997,1998,2008 dhe 2011 dhe jo vetem kaq por kane gatuar nje corbe pambarimisht te shemtuar me ceshtjen Doshi qe me e vogla pasoje do jete nje lufte civile e pa shpallur zyrtarisht deri ne depression dhe cmenduri kombetare.
  Perbuzje dhe neveri per aleatet tane qe edhe pse i kemi respektuar ,nderuar dhe besuar pa kushte po sillen si Haleate me sherbimete e tyre –PROPOGANDE-DIPLLOMACI-SHERBIME SEKRETE dhe tragji-komedia meVIQIDOLSIT QE DO VRISTE RAMEN NE 21 JANAR SIPAS KANUNIT LEKE DUKAGJINIT i ve atyre vulen e turpit se po e bejne qe te shpetoje Berisha nga prangat gjithe kete ndyresi me keto ndyresira..

  =====

  Pra lartmadheri Mark uku i zogut kurves pare:
  .
  Edhe une jam dakort qe Edi Rama edhe pse ka punuar shume ngelet palo kryeminister se ne vend te hapte Bunkarin e Sali Elezbiberit per te cilet mori votat…po hap si hijene bunkaret e e Enverit

  Reply to this comment
 26. Mark .U.K July 15, 14:13

  Otranto 97:Nuk po perdori fjale fyese si ju,edhe pse meritoni me ju sha me cfar te perman pragu.E shoh se thirrja ime per fuksat e komunizmit zuni vend.Listes ju shtuat edhe ju.Me vjen keq qe paska ala njers si puna jote kaq te humbur.Ju ala e quani veten sekretar partie fshati me kater klas.Tani shko ruaj dhite atje ne mal derisa te filloj fushata,se ateher e keni siguruar edhe nje thes miell per voten si do japesh.Ju ku e fusni vehten te dembelet a te puntort ,apo jeni thjesht nje servil qe perserit fjalt e Edi karabushit se pune ka po nuk ka zanatci.Cfar page te duket kur nje puntor merr 15000 lek per 26 dite pune.Me vjen inat si humba kohen me ju o cooooban,me fal se nuk e perdora mire se cobani asht i nderuar.Ju thuani se nuk jam me Edi Ramen bile betohesh e ne fund thuani ja dhash voten per ….Noshta ke prit tu fyej,po nuk bie ne nivelin tuaj.

  Reply to this comment
 27. DOKTORI July 18, 06:39

  Nje fenomen i cuditshem verehet ne shoqerine njerzoreTe djathtet ne te gjithe boten ,pasi humbin pushtetin behen shume te eger.E shikojne realitetin pothuaj ne nje ngjyre ,vetem te zeze! Mendojne se forcat e majta e drejtojne keq politiken dhe ekonomine,dhe egersohen deri ne histerizem ,duke dashur ta rikthejne pushtetin me idene qe te shpetojne kombin..Ne cdo ambjent,ne rruge ne kafene ne shtyp,ne konferenca,ne protesta ,,flasin te gjithe me te njejtat argumenta,sikur te gjithe vene ne tru kasetat qe prodhohen nga stafi i tyre politik dhe mediatik!…………..Si shpjegohet valle? Nje pyetje enigme!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku July 19, 15:19

   Edhe me enigme mbetet fakti se si te majtet kur vine ne pushtet vjedhin c’te mundin se e dine qe nuk kane per ta pasur te gjate po nuk ngjallen diktaturen? Enigme, apo jo?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*