“Janina plot me ushtarë, ne nga Tirana në Gjirokastër kemi vetëm zjarrfikës”

November 10, 2018 23:00

“Janina plot me ushtarë, ne nga Tirana në Gjirokastër kemi vetëm zjarrfikës”

Në një intervistë për DITA, ish-ministri i Mbrojtjes Sabit Brokaj jep një detaj interesant nga situata në të cilën ndodhet sot ushtria shqiptare.

Duke komentuar një shkrim botuar në gazetë nga ushtaraku i njohur Dilaver Goxhaj mbi gjendjen alarmante të mbrojtes sonë në kushtet e reja gjeopolitike të rajonit dhe më gjerë, Brokaj thotë:

“Ka plotësisht të drejtë kur thotë se nevoja për ringritjen e ushtrisë është emergjente. Ne na duhet ushtria. Është një normë e NATO-s që gjithë vendet anëtare të kësaj aleance duhet të kenë aftësitë e tyre mbrojtëse. Pse, fjala vjen çfarë rreziku i vjen Greqisë nga Shqipëria kur Divizioni i Janinës është nga më modernit dhe më të fuqishmit e Greqisë. Ndërsa ne nga Tirana në Gjirokastër nuk kemi asnjë ushtar, pale më ndonjë regjiment, përveç disa skuadra zjarrëfikësish. Nuk më duket se ne jemi as më të mençëm dhe as më të zotë se grekët, si në aspektin politik dhe atë ushtarak”.

Intervista e plotë mund të lexohet duke klikuar KËTU

b.m. / dita

November 10, 2018 23:00
Komento

50 Komente

 1. Sali bolleku per familien e tij August 28, 11:35

  Ne nuk kemi asnje ushtar se nuk kemi ushtri,por kemi popullin patriot ushtar.
  Ne kemi ceten e mamurrasit ceten e azemit ceten e pionereve te ilirit dhe monikes.
  Ne kemi zemren e bardhe dhe mikpritjen bujare.

  Reply to this comment
  • Tarrasi August 28, 18:35

   Kur nuk di cfare shkruan mos shkruaj fare o koqe kandari

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 August 29, 12:29

    o tarras
    ke shumë të drejtë kur shkruan:”Kur nuk di cfare shkruan mos shkruaj fare”,sepse përmënd vetëm njërën anë!atë sali bollëkut!!
    harron të përmëndë dhe atë të tos pianecit,ose majko,e hajdaragë,ministra të mbrojtjes,e të pallosh ramës sot!!
    por mbi të gjitha mos harro se:
    dhe kur nuk kupton!?
    mos shkruaj,o vezë qytetari!!

    Reply to this comment
    • Gjin November 11, 13:27

     Ke harru baxhellen e tanishme ne krye te mbrojtjes. Mendon se drejtohet mbrojtja si sallon manikyri.

     Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... August 29, 23:36

   Ne shume mire qe jemi ne nato e ndihemi te mbrojtur. Por nuk duhet te harrojme per asnje sekonde se nato eshte nje organizate kombesh dhe si e tille mund re shperbehet ne cdo kohe.

   Me gjithe te metat dhe te ligat qe kishte enver hoxha duhet thene se kur vjen puna tek ushtria keta te sotmit nuk jane gje tjeter vec nje grup spurdhjakesh e hajdut xhepash qe te gjithe bashk nuk vlejne as sa nje koqe e enverit.

   Enveri ndihej i mbrojtur ne traktati i varshaves por ushtrine e ngriti gjthesesi dhe jo qe nuk e rruajti nese prishej apo ekzistonte traktati por edhe u tha te vene ne te semes se e ruante vet vendin e tij.

   Ndersa pushterit e sotem majtas, djathtas, para e mbrapa kenaqen duke zhvatur e rjepur te varferit e jetojne si minjte ne anijen qe po e gerryejn vet.

   Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 August 28, 12:34

  a zabit,zabit!
  paske mbetur me mëndjen e enverit!!
  ai shihte armiq gjithandej!ai kujtonte se gërku dhe sërbi ishin armiq,por përkundrazi!
  ata janë miqt tanë më të mëdhenj!!pyet neti vleorën,sidomos për gërkun!!
  ata sakrifikuan gjithça për të mos na lënë barrën e qeverisjes të një shteti të madh!ata morën përsipër tokat tona!!na lanë një glasë pule,vetëm e vetëm që të mos vuanim duke qeverisur!!
  ata bile po përpiqen të na heqin akoma barrë qeverisëse!!
  rama dhe thaçi po i ndihmojnë me zell!!
  ti më thua se nuk”e jemi as më të mençëm dhe as më të zotë se grekët”!
  me të vërtet e ke??
  u bënë më shumë se 100 vjet që ata nuk e kanë kuptuar që ne jua kemi futur,duke ju ngecur 2/3 e teritorit tonë!!
  po çna duhet ushtria ne mor zabit!!
  me oficerë si ben duka,feniksi e turrli bashibozuku,që vetëm të hanë fasule janë!!
  po patëm ushtri të vrasin e të presin o zabit,pa ushtri të bëjnë të njëjtën gjë,por të paktën ju vërsulen europianët!!i quajnë krime kundër njerzimit!!po të kesh ushtarë,quhet luftë!!
  pavarsisht se do të jetë “luftë”si cjapi te kasapi!ushtarë të futur në kurth nga oficerët e tyre!!

  Reply to this comment
 3. Skemi çe dum August 28, 12:44

  As nje presje nuk i heq komentit sali bollikut, ne nuk kemi çfar e dum ushtrin Partia Punes iku ajo ishte e keqja jon , kampi socialist ra tani jemi te lumtur ,kta qe harxhojn miliarda per ushtrin serbi e greku , kan frik kot hudhin lek ne er ,ne e kemi kap situaten , nuk kemi nevoj per ushtri.

  Reply to this comment
 4. MH August 28, 13:04

  Gjithe ajo plot ushtri barazi me nji Sali pe vicidolit.
  Te na rroj Saliu.Pa Sali pekmezin na shkrumbon edhe nji skuader gjuetaresh.

  Reply to this comment
 5. perkthyesi August 28, 13:48

  Eliminimi i ushtrise eshte ndoshta krimi me i rende qe nje klase politike mund ti beje kombit te vet! e na rroje dhemokracia!

  Reply to this comment
 6. info analitike August 28, 14:38

  Po pse o Sabitt kur kishim ushtrine e kumandarit cfare lufte beme qe e ndritem? Edhe ato kacafytjet me greket nxoren ne pah se ne cfare gjendje te mjere ishte ushtria e shkrete e hallexhinjve shqiptare.
  Lerini ore keto budallalleqet e kohes se kumandarit se po ju qesh bota!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 29, 14:33

   o infoleshi
   mos e ul nivelin kaq shumë!!
   me gërkun e treguam në ’49ën!!ishin dhe amerikanët pas tij që thanë”lërini se nuk ja vlen”!por jo se skishim takat,ose ata skishin takat,por thjeshtë se ju dilte me majë!!pra ju shkonte “sa bishti koka”!
   o infoleshi,që për budallallëk ose për shpirtligësi,dhe kjo e fundit tek budallallëku të nxjerr,flitet për vitet 45-90!!nuk ka qënë e njëjta mënyrë lufitmi,nuk kanë qënë të njëjtat armë që janë sot!!mos krahaso ushtritë e sotme,atë amerikane në veçanti,me ushtrinë e L2B,o pas saj!!si gërku dhe ne kishim të njëjtin armatim që u përdor gjat L2B,më pas u armatosëm me të njëjtat armë,prodhuar në kampe të ndryshme!pas ’90ës po që patëm ndryshim!!gërku armatosej e ne çarmatoseshim!
   dhe kjo falë politikës shqiptare!!
   por mbi të gjitha e oficerëve tanë të shkëlqyeshëm!!
   si ben duka dhe feniksi!!

   Reply to this comment
 7. te zeme udhen e mbare... te nxisim utresite.....n. frasheri . August 28, 14:41

  do shkoi per lufte, artani i lames dhe marini i memes…me komut-ndat, zabit krye zabitin, e brokes bosh . po cjane keto tematika mor idioter . stonojne me c’do analize morale ekonomike ushtarake e politike ..shume, shume, me qe pushtuesit (kujto ate turk, serb gjerman, etj) kane pase qene vellezer, bejme vellezer dhe greket (qe ne fakt jane) dhe te mbyllet cikli i armiqeve, apo tradhetareve njehere e mire, per kete komb trimash, dijetaresh e mendimtaresh,te ..famshem .

  Reply to this comment
 8. vasili August 28, 14:58

  Eh mor zabit,qytetaret shqiptare e kane kuptuar tere kohen,pasi ushtrine dhe zagaret e sigurimit,Enveri dhe skota e tij i mbanin,duke i ushqyer nga gjaku dhe djersa e sklleverve,per te mbrojtur vehten e tyre,nga zgjimi i ketyre sklleverve.
  Se sic po e perjeton dhe vet shoku zabit,jo vetem,qe greku dhe ndonje tjeter,nuk kish ndermend te na sulmonte,por perkundrazi ishim ne ushtria me qindra mija e shqiptareve te reckosur,qe sulmuam dhe pushtuam,pa asnje pushke jo vetem,Greqine dhe Italine,por dhe Gjermanine dhe shtete te tjere deri ne Amerike.
  Tragji-komedia arrin kulmin,kur nje pjese e kesaj ushtrie si kuaj Troje, rrojne dhe kapardisen me pensione qe u japin keto vende kapitaliste,jane ish hetues kriminele apo aparatcike te larte te komunizmit,qe kane sherbyer si varremihes te popullit te vet,
  Ja ku dhe sot tek kjo gazete shikojme pinjollin pervers te Sevo Tarifes,te kaperdiset midis politikaneve me te larte amerikane,qe babai dhe kelyshi u ngjiren ne oborrin e Enverit,duke lehur tere kohen kunder tyre.
  Eh more zabit dhe zabiter,kanibalizmi juaj me te cilin jeni formuar, ndjen kenaqesi kur ne sofren tuaj ka viktima te pafajeshme shqiptare,gje qe ju ka bere te humbisni dhe llogjiken elementare,se ajo kohe ne keto forma nuk vjen me kurre.
  Megjithate duke arritur te hyni nga dritarja,ne dhomen e dhjere dhe te pjerdhur fare te ´´demokracise´´shqiptare,po vazhdoni tja hani shpirtin dhe trupin ketij vendi,duke vendosur nje maske te llangosur dhe me ere te qelbur.

  Reply to this comment
  • mirel August 28, 16:09

   Dhe shekspiri do e kish zili ket ballistin
   Imagjinon ky miku mbyll syte dhe shikon endera me skllever dhe te rreckosur.
   A eshte kame kjo qe shoh perpara…

   Reply to this comment
  • Loçka August 28, 22:22

   Ik mor idiot rrote hajdari

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 29, 08:31

   o vaso o na hëngësh rroçkën
   po të tjerët me paret e kujt i mbajnë,moh gomar me avull??
   moj copë mishi mor gërk i qelbur,përse ai gërku i mirë që nuk ka sulmuar “asnjëherë”,sepse deri dje ja kemi shkërdyer robt,sot për çdo gjë kërcen si gjeli në majë të plehut duke kërcënuar me helikopterë e sulme ushtarake??
   sepse oficerë dhe politikanë e bënë atë ushtri të enverit rrush e kumbulla!!
   sepse u blenë ose ranë në grackën e atyre qelbësirave,ndyrësirave që janë pjesë e kombit tënd të pjerdhur,ndyrësirë e shovinist!!
   shqiptarët janë viktima të propagandës tuaj të qelbur shoviniste,sot i quan të pafajshëm,por nesër kur tu vësh thikën në fyt si herë të tjera!?do ta harrosh pafajsinë e tyre!!
   dhe për këtë do të të jap të drejtë!!
   sepse janë të fajshëm për atë që i kanë bërë shtetit të tyre!
   kështu o vasil gërku,kur tu vësh thikën në fyt,thuaji “ishit ju që e katandistë veten që të thereni si bagtia!ishti ju që shkatërrat shtetin tuaj dhe e bëtë fytin gati për thikën tonë!”
   kësthu o vasil fashist gërku!!

   Reply to this comment
 9. mirel August 28, 15:31

  Po ce do ushtrine o zabit.
  Ne ja japim.vete territoret Greqise.
  Mareveshjet e dhurimit sa vine e behen me te mira.
  Nga Salua te Ramiu.
  Edhe vete ke qene dakort zotrote
  Nga u kujtove per ushtri tani?
  Ne shyqyr qe kemi ushtrine greke te varrosur ne tokat tona..11000 thote merozoi baze..300 thuhet nga ca burime italiane.
  300000 me gjithe ushtaret e gjalle te Greqise.
  Te mbrojtur jemi, apo jo

  Reply to this comment
 10. ballistozogistet pa din e iman turpi kombit August 28, 15:40

  O analitik ; ti hash k,,,t ushtris xhaxhit o pler , se me bythqira si ty ushtria esht kot , por ne provokacionet e gushtit ajo ushtri ishte qe shpartalloj 70 mij trupat e grekut kur hyn ne token ton , por ishin burra te tjer ata jo rraca jote ballisteve e zogisteve per ju atdheu nuk ka vler per gjyshin tend me shok o pler kishte rendesi nazifashizmi , laj gojen kur flet per ate ushtri zgjyr antishqiptare rraca mutit ,tani po e shofim sa pak plera ka vrar ai regjim si ju tradhtar te degjenerum qe nuk njifni atdhe beni hije dhe e vidhni e dhisni dhe hidhni vrer kunder kombit e atdheut legena pa byth e taban , ju duhet tju kishin hequr naciolitetin direkt sa mbaroj lufta e tju kishin shporrur jasht kufijve ate meritonit..

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro August 28, 22:49

   Ne gjallje te tij shoku Enver ka thene: Ne se na sulmojne njeheresh si Traktati Varsheve dhe Nato , ne me ushtrine tone i perballojme dhe dalim fitues!!!!!! . Nga keto lloj karagjozllegje dhe fodulleqe prej te çmenduri , ja qe paska dhe sot qe e besojne!!!!!!?????

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit August 29, 13:48

    Fidelo, xhaxhi sipas teje duhej te thishte qe ne s’fitojme fare qe ti pirdhte muhabetin mu ne te. Domosdo qe do thoshte se do dalim fitues, se nuk ka komandant ne bote qe i fut trupat ne lufte duke u thene se do humbim-

    Reply to this comment
    • Patkojtë e kalit... November 11, 08:07

     Moni moni qaramoni,
     Sa lezet të ka pensioni,
     Kur ish koha për ushtri,
     Ti shërbim bëje në shpi !

     Kur ish koha për reshtore,
     Fshiheshe në nevojtore,
     Kur ish koha për vrojtim,
     Fshesën nxirrje për pastrim !

     Ujku fle, hasmi nuk fle,
     Xhaxhi kot s’të porosiste,
     Frika vreshtin (nuk) e ruan,
     Këtë mirë ai e dinte !

     Që frika vreshtin nuk ruan,
     Këtë e dinin dhe shpellarët,
     Armatimi shkoi për skrap,
     Sepse Moni ish’ zullap !

     Mungesën e disiplinës,
     Si shkaktare Moni ngriti,
     Fakti është se “kali” ngordhi,
     Patkojtë përpjetë i ngriti !

     Reply to this comment
 11. Arben August 28, 15:43

  Ore, ky rajon qe thua ti, nuk po ka me njerez, ti e paske

  mendjen tek ushtaret.

  Reply to this comment
 12. Edmond(Koder Rreshen) August 28, 16:12

  Ky Popull ka nevoj per politik paqesore,dhe jo te diktuar nga iteresat Turke.Shqiperia pa ushtri,dhe diskuton buken e perditshme! Imagjinoni nje Ushtri me armatim Antik,(sepse Armatik te gjenerates se fundit ne nuk mund te blejm dot,) per cfar do ti duhet Shqiperis ! Me kujtohet thenja e nje Ushtaraku te lart Grek para shum vitesh,i cili me daljen e tij ne pension ishte kthyer ne ndermjetes(sekser)per blerjen e armatimeve nga vendet e tjera: Esht vet sistemi qe te korruktpon,dhe te dergon ne nje situat te till korruptive! Kur ti nenshkruan marreveshje fitimprurese,ata,mbyllin njerin Sy,ndaj shkeljeve dhe praktikave ligjore.Armet i patem,dhe e pam se sa korrupsion ka luajtur ne kto tre dekadat efundit me demontimin e tyre.Shkrimet per armatim jan fitim prurese, per ata qe tundohen nga era e gjakut.

  Reply to this comment
 13. Beli August 28, 17:14

  Idiocite qe degjojme ketu jane te pashembellta.
  C’na duhet ushtria pyet cdo njeri.
  Ushtria i duhet italianit , grekut bullgarit Zvicews Suedis e Danimarkes dhe mbi 30 vendeve te Europes, vec Shqiperise nuk i duhet?
  Kjo jo bie ere por kjo qelbet ere propagande antishqiptare (e fryre nga Saliu qe e shkateroi kete ushtri dhe nga armiqte tane qe thone se pas kesaj qe beri Saliu mund ta marrim Shqiperine me Shoqatwn e Gjuetarwve tw Beogradit).
  C’na duhet ushtria kur ne e dime qe me ushtri e pa ushtri greku do te na i marre zorret e t’i beje lidhsa kepucesh per ushtaret greke.
  Sa thelle ka hyre propaganbda antishqiptare ne banditet e Vicidolit!!!!

  Reply to this comment
 14. Pellazgos August 28, 18:25

  Zoti Sabit,sa te jete Amerika dhe Rusia ju si myslimane ( se keshtu na njohin) te gjithe mos e cani koken fare.
  Kete e ka treguar dhe e tregon historia.
  P.sh.
  Ate qe beri me Sllavet e kriminelit Milloshevic “cliruesit” e te ashtuquajture Indiane amerikanet nuk e beren me Turqine kunder Ataturkut,por e ndihmuan te zbojne mi qindra mijera Greke,Armene,Qipriote,Epirote etj.
  Greqia armatoset se ka frike nga Rusia,Bullgaria,Serbia me dogmen e Pan Sllavizmit qe me emrin Maqedoni e Veriut,Evropes kurve i dolen jarget nga gezimi qe ka per qellim Thesalonikin dhe daljen ne detin Mesdhe.
  Tani pse puqen interesat e Evropes me Ruset kete e kupton nje njeri qe ka pak tru dhe problemi eshte Greqia.
  Futej ne Nato Turqia pushtuese?
  Camet viktima u ndruan me popullsi Greke nga Kostandinopoli mur ne 1922 in kishte Pashallek Turk i quajture “shteti shqipetare”.
  Greqia per fat te keq wshte e rrethuar nga turkoallvania,sllavet dhe keta te mbeshtetur nga Sionistet qe po shkaterrojne boten.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 29, 12:18

   a robt ku i ke o kërmë e mbetur nga mesjeta!!

   Reply to this comment
  • KORÇARI November 12, 20:07

   O PALLA….ZGOS, MIRË QË JE GREKOFIL DHE ANTISHQIPTAR , POR TË PAKTËN MËSOJE DREJT HISTORINË E GREQISË.

   NË RRADHË TË PARË , ATATURKUN E NDIHMOI VËLLAU ORTODOKS I GREQISË , RUSIA, ISHIN RUSËT ATA QË ARMATOSËN MINUTËN E FUNDIT ATATURKUN DHE JO AMERIKANËT, AMERIKANËT AS QË ISHIN NAKATEPSUR NË ATË LUFTË.

   E DYTA , GREQIA ARMATOSET NGA FRIKA E TURKUT DHE JO E SËRBIT (KUJTO QË NË VITET 1994 – 1999, ÇETA VULLNETARE GREKE LUFTUAN KRAH PËR KRAH “VËLLEZËRVE” TË TYRE SËRBË SIÇ I QUANIN).
   PRA O PALLA…ZGOS , MËSO HISTORINË .
   DHE DIÇKA TJETËR ,MJAFT I PËRÇMOVE SHQIPTARËT DUKE I QUAJTUR TURKALLVANOZË , SE ËSHTË NJËSOJ SI TË DHJESËSH NË PJATËN QË HA. SEPSE 80% E GREKËRVE KANË PREJARDHJE SHQIPTARE (ARVANITASE) NDËRSA KUSURI JANË GJYSMAT TURQ DHE GJYSMA ROSOPONDË QË FLASIN VETËM TURQISHT DHE RUSISHT, MOS HARRO SE ISHIN ATA QË TI PALLA….ZGOS I QUAN TURKALLVANOZË QË TË ÇLIRUAN NGA TURKU , BYTHGURI (KOLLOKOTRONI) , XHAVELLA (KE AKOMA DHE SOT NË KORÇË PASARDHËS TË TIJ, BOÇARI ,GJITHASHTU KE NË KORÇË PASARDHËS TË TIJ, MIAULI ,KARAISKAQI, ETJ,ETJ.

   PRA O PALLA…ZOGU LEXO TË MËSOSH , A DHE DIÇKA TJETËR “SKËNDERBEU” QUHEJ GJERGJ DHE JO JEORGIO. MOS NGATËRRO KALIN ME [email protected]

   Reply to this comment
 15. katarakti August 28, 19:11

  Kur iku e vajti e gjithe Shqiperia,
  ç’po na duhet sot ushtria?!
  O Sabit. Shqiperia iku e vajti per dhjame qeni.
  Menduam se me rrezimin e komunizmit, do te beheshim si gjithe Europa! Se bota i kishte syte te ne dhe mezi po priste te na ndihmonte!
  Dhe shkaterruam gjithçka qe te na vinte “çeku i bardhe” qe do na ndriste! A e degjove si tha Shesheli?! Sa te largohet NATO nga Kosova, do ta rimarrim ate te gjithe dhe do dalim deri ne Durres! Enderr e vjeter e serbeve per te dale ne Adriatik. Qe sot eshte me prane realizimit se kurre ndonje here tjeter. Se shqiptaret o e kane braktisur vendin ose mendojne ta braktisin. Dhe nuk kane faj. A mund te jetosh dot ne nje vend te shkaterruar, ku ata qe e drejtojne dhe e kane drejtuar gjate ketyre 28 vjeteve perpiqen t’i pijne edhe piken e fundit te gjakut?! A mund ta mendosh sot o Sabit, qe ne rast sulmi apo pushtimi nga serbet ose greket populli dhe rinia do te ngrihet ne lufte siç u çua me 1944-ten?! As mos e thuaj ate fjale. Se e kane kuptuar se kur lufton per Vatane je tradhtar, kur punon me pushtuesin je nacionalist! Qe ta them troç: Per mendimin tim shqiptaret sot mezi presin qe te vije dikush dhe t’i pushtoje! Mos u gabo nga “shqiponjat” ne internet, apo nga shprehjet “oh sa mire me kan shkyptar”!. Ti je vlonjat dhe me siguri qe e ke degjuar ate barcaleten, (gaztoren) qe tregohej ne kohen e komunizmit ndermjet nje labi dhe nje katoliku shkodran:
  E qorton katoliku labin/ Po ju mor burre: Dy here ju erdhi italiani te dera dhe dy here e hodhet ne det?! Ndersa ne kohen e sotme jane shqiptaret qe e moren detin ne kembe per te “pushtuar Italine! Prandaj harroje ushtrine o Sabit. Si kendonin andej nga jugu?!: Harroje mushke Valarene, se Ali Pashen e prene! Harroje edhe ti Sabit ushtrine. Lufta mbaroi. Game over.

  Reply to this comment
 16. KATHARSIS August 28, 19:32

  TE GJITHE KOLONET TURQ NE SHQIPERI NUK DUAN USHTRI SE JANE NE TOKE TE HUAJ DHE KUPTOHET QE NUK IU DHIMBSET ASGJE,ATA VETEM DUAN TA VJEDHIN TE MASAKROJNE DHE TE LARGOHEN NGA SYTE KEMBET. RROFTE GJERGJ KASTRIOTI MBRETI I SHQIPETAREVE.

  Reply to this comment
 17. kasem gahinji August 29, 10:00

  C na duhet ushtria?kush kercenon?asnje. nuk kemi me probleme. edhe atehere ishte paranoje e enverit. keto jane disa mendimi qe shoqeruan dhe justifikuan shkaterrimin e ushtrise dhe mbrojtjes. rrezik per shqiperine? po,por jo ketu. diku larg,ne afganistan. atje jane interesat strategjike te shqiperise. duhet besnikeri ndaj amerikes,se ajo do na mbroje. dhe shesheli para dy javesh kercenoi”kur te largohet nato nga ballkani do ta marrim shqiperine deri ne durres.do ta ndajme me greqine. “dhe asnje distancim zyrtar qofte edhe formalisht,qofte edhe nga ndonje ojq si ne greqi dhe ne serbi.as ndonje proteste ne shqiperi. vetem gjate ketij 6 mujori Sérbia bleu 6 avjone mig 29.pse?kush e kercenon?po keshtu greqia me F 16.pse?qe te mbroje shqiperine nga ari. nga kush?dhe shqiptaret me k…allash ne dore per tu mbrojtur nga…shqiptaret.rrofte línia,rrofte nato. toto cotugno ka dy kenge monumentale. ne bashkim te titujve jep mesazhin “bashkim ne europe si italiane te vertete “po per ne si mund te shkruhet postulati?”bashkim me breke neper kembe me bythe zbuluar dhe koqe ne dore “.

  Reply to this comment
 18. gjermani i fundit August 29, 14:02

  Greqia jo vetem shpenzon shume per ushrine, por e ka akoma sherbim te detyruar (Fandaria). Isha para dy vjetesh ne Greqi dhe nje kusheriri im punonte tek nje nderrmarje private. Ndenja ca dite ne Gumenice dhe dos hkoja ne Athine, me thote pronari i ndermarrjes se pas dy ditesh do vinte dhe ai ne Athine(ne Thiva, periferi e Athines, ku eshte nje garnizon i madh) se kishte djalin dhe do benin betimin si ushtaret tane te rinj dikur. E kuptoj se e ardhmja duhet te jete paqesore, por nqs pothuaj te gjtiha vendet e botes shpenzojne shume per ushtrine, kete e bejne per ti prere hovin Luftes, per ti prere rrugen pretendimeve te fqinjeve per territore, lufte tregtare, etj. Une jam i idese se sherbimi ushtarak i detyruar duhet te kthehet, per nje periudhe simbolike te pakten 6 mujore, ku te rinjte te aftesohen modestisht per te ditur disa rregulla baze te luftimit, perodrimin e armeve dhe sidoms te marrin njohuri per historine kombetare, masat per mbrojtjen nga adm, etj. Do u bente shume mire ne drejtim te formimit njerezor, solidaritetit, disiplines dhe kontaktit direkt me ndjenjen e detyres. Por edhe te mos harrojme se sherbimi i detyrueshem u hoq se nuk shkonte me njeri ne ushtri dhe oficeret mbeten rrugeve duke i risjelle ushtaret ne reparte e keta iknin perseri; u be si me dashjeqejfi.

  Reply to this comment
 19. Orhan August 29, 15:39

  Shqiperia nje ushtri moderne dhe te forte e ka domosdoshmeri sepse ka popullsi shqiptare te konsiderueshme ne shtete te tjera perreth dhe kjo do tu sherbente nga ana emotive dhe ketyre vellezerve tane.Plus qe Shqiperia ka nje tradite te pasur dhe me kapacitete njerezore ne kete fushe.

  Reply to this comment
 20. Bambi August 29, 18:35

  Qe nuk kemi ushtri e kuptova mire; nga Zabiti dhe komentuesit. Nejse, une nuk mund te them me siguri na duhet apo jo ushtria. Per kete duhet pyetur Ambasadori amerikon. Une shtroj pyetjen: ç’na duhet Ministri i Mbrojtejes, kur s’kemi as mbrojtje as sulm?

  Reply to this comment
  • ganiu August 29, 21:27

   Me kriju vënd pune vllajo.
   Prandaj bëjmë sikur kemi ushtri dhe punsojme më shumë nënpunës se ushtarë.

   Reply to this comment
 21. Aliu nga Selenic August 30, 18:06

  Kjo ishta endrra e qarqeve antishqiptare te cile e realiziuan nepermes Kryekrimineli Berisha.! Shqiperia Pa ushtri. Deshire e kamoqme e Qarqeve antishqiptare.!

  Reply to this comment
 22. demo November 11, 00:02

  Ato Armatime qe patem ishin me mire se hic.Me ato armatime Afganet munden Bashkimin Sovjetik..
  Topat dhe tanket qe patem jane me mire se Gure,cfurqe dhe bishta lopate.

  Reply to this comment
 23. Pellazgos November 11, 05:22

  Them edhe une ku i gjeti dhe i kurseu parate Rama qe do bej cudira.

  Reply to this comment
 24. Lili November 11, 06:10

  Tash qe e shkombtarizuan totalisht Shqiperine duke lejuar cdo loje ojqe cdo loje horra me qeverise,po ju bje ne mend per ushtri ´patrotevé..mos se sot me arme e me gjithe cka kane dallin ne krah te kunderte shqipet qe keni rrit se ´miqé e kemi serbin grekun etj.

  Reply to this comment
 25. Lili November 11, 06:11

  Horrat qe qeverisin kur ju vjen fundi thone ku eshte ushtria

  Reply to this comment
 26. Orteku i Fekenit November 11, 12:52

  Ushtria jone mor zotrinj eshte pasqyre e situates politike dhe ekonomike te vendit dhe nuk ka si te jete ndryshe!! Renimi filloi ne 1991 dhe mbaroi ne 1998 komplet u cuat ne zero!!
  Ringritja e ushtrise mbas kesaj kohe shkon paralelisht me ringritjen e te gjitha institucioneve te tjera te shtetit! Kjo detyre nuk eshte me e krahasueshe me krijimin UNCL ne L2B .Posti luftarak i tanishem kerkon nje pregatitje tjeter qe nuk krahasohet me karantenen e para viteve 90 Prandaj eshte edhe e arsyeshme qe u be profesjoniste!
  Mesimi me i madh per sa i perket mbrojtjes se vendit ne kto 30 vjetet e fundit dhe kjo ka te beje direkt me USHTINE se kjo arrihet ne radhe te pare politikisht dhe ekonomikisht!!
  Ndryshe perfundojm prap si ke Hoxha qe e organizuar e armatosur ushtria por ne fund e destinuar te shperbehej pa orjentim si vete politika e asaj kohe. Asnjeri nuk do me te kete para syve ato pamje kur u hapen depot e vodh c’do gje nga ushtare e civila!
  C’do politikan gjyqtar hetues apo polic i korruptuar eshte nje minus me teper edhe ne mbrojtjen e vendit .C’do fond i destinuar per ringritjen e ekonomise qe petdoret keq eshte nje minus tjeter. Klasa politike e majte apo e djathte te pakten ne kete pike duhet te jene bashke.
  Si ka mundsi qe te gjithe minoritaret te hidhen ne kete fare mase kundrer nesh!!!??? Ju paguan pensionet Greqia pa pasur dhene asnje kontribut ne kasen e tyre te pensjonit!!??
  Ministria e Finances e jona rri e ben sehir??!!
  Edhe ky eshte nje shembull qe shkon ne ate drejtim (mbrojte dhe mbeshtetje politike)

  Nejse kjo hyn ke rubrika “foli peles “

  Reply to this comment
 27. Syri i Shkodres November 11, 12:58

  Qendrimi shqiptar i qeverise eshte i duhuri!

  Reply to this comment
 28. Hammerhaituri November 11, 12:59

  Ke Flamuri B3 !!

  Reply to this comment
 29. fisi myslymut boll hengre mut November 11, 13:35

  kte koment mesiguri qe e pelqen klani e dites
  dhe ka me e postu menjiher

  kjo o gjuha qe preferon kazanxhiu anadollit

  Reply to this comment
 30. Pellazgos November 11, 14:27

  Zoti me comentin Orteku i Fekenit,
  Rrenim e quan ty hapjen e burgut te luftes se kllasave,te internimeve,te burgjeve per nje fjale,te urrejtjes qe ishte e natyrshme shkaterrimi i pasurise se popullit,se burgu eshte burg.
  Shqiperia,ky Fanar ndricues qe do bente tregeti dhe marredhenie me Alienet dge jo me gjitonet,ishte dhe eshte thjesht indokrinimi islamik,sado te fuket e “cuditshme”.
  Prandaj te blejme mendje dhe ta vendosim ne koke.

  Reply to this comment
 31. KORÇARI November 12, 19:27

  Jemi idiotë ,sepse mbrojtjen ajrore ja kemi besuar Italisë (Që na ka pushtuar dikur) dhe Greqisë (E cila ka pretendime territoriale ndaj nesh) .
  Ndërsa për mbrojtje Tokësore as që bëhet fjalë.
  SHQIPTARËT (KOSOVË + SHQIPËRI) JEMI TË VETMIT NË EUROPË QË S’KEMI USHTRI ,POR VETËM POLICI .. ZGJUARSI …… APO IDIOTLLËK ??????? (Me gjasa ..idiotllëk)

  Reply to this comment
 32. Onkezmi November 13, 05:08

  More ortodoksi Vasil,qe je kokejeshil dhe debil e lexova nga ato qe thua vete.Greqia qe pas 90-es ka bere dy sulme te maskuara,plus dhe ushtrine ne Janine ne mes Yllin e Zi.

  Reply to this comment
 33. Moreno March 6, 18:46

  I didn’t have any expectations regarding that name, but
  the more I was astonished. The author did a terrific job, he informed me about the
  author that wrote this https://illtelligent.com/10-presents-for-5-under/. I spent a few
  minutes reading and assessing the facts. Everything is very clear and understandable.
  I like posts that fill in your knowledge gaps. This one is of
  the sort. Moreover, I like how the writer organized his thoughts in addition to
  the visual part.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim