Janis Varoufakis, 24 mijë euro për 22 minuta intervistë në Itali

October 29, 2015 22:42

Janis Varoufakis, 24 mijë euro për 22 minuta intervistë në Itali

Për pjesëmarrjen në emisionin e 27 shtatorit në “Che tempo che fa”, Yanis Varoufakis ka marrë një shpërblim prej 24 mijë eurosh, më shumë se një mijë euro në minutë. Këtë e konfirmon vetë ish-ministri i Financave të Greqisë, i cili në ‘blog’-un e tij ka publikuar një listë të plotë të fitimeve të tij.

Një operacion “transparence”, që sipas të përjavshmes greke “Proto Thema”, e ka konsideruar si një “konferencier luksi”. Ndërkohë televizioni italian ‘Rai’ ka replikuar: “Gjithçka është paguar nga sponsorët tanë”.

Por pas skandalit të shpërthyer, krerët e televizionit italian, kërkojnë të marrin masa në të ardhmen për të reduktuar kompensimet e politikanëve që marrin pjesë në emisionet televizive dhe radiofonike.

Ndërkohë, sipas të dhënave që raporton “Proto Thema” dhe “London Speaker Bureau” dhe pastaj të përgënjeshtruara nga Varoufakis, flasin për 55 mijë euro “të fituara” nga ish-ministri për një konferencë jashtë Europës, 4 mijë për një të tillë në zyrat e Bashkimit Europian dhe rreth 1.400 nëse bëhet fjalë për një leksion në një sallë universiteti.

Agjencia e shtypit në Londër, nuk i ka mohuar, por as konfirmuar shifrat e publikuara për ekonomistin.

Megjithatë, shërbimet publike italiane janë nën akuzë për “rikompensimin” shumë bujar të Varoufakis për 22 minutat e tij të intervistës dhënë moderatorit Fabio Fazio.

October 29, 2015 22:42
Komento

1 Koment

  1. sopiqoti October 30, 09:37

    MENDIMI SHKENCOR gjithmon paguhet shtrenjt. Me i lumte kur gjen budallenj,sidomos ata qe kane para dhe skane se cfar ti bejne.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?