Japonia në panik, 300,000 ushtarë rusë shumë pranë kufirit

September 15, 2018 22:18

Japonia në panik, 300,000 ushtarë rusë shumë pranë kufirit

 

Rusia është duke zhvilluar stërvitjen më të madhe ushtarake të 40 viteve të fundit në brigjet e detit të Japonisë, në Slavyanka.

300,000 trupa ushtarake, detare, tokësore dhe ajrore janë dislokuar në Slavyanka për të zhvilluar për disa ditë stërvitjen më të madhe ushtarake në Rusi, që nga koha e shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik.

Zhvillimi i stërvitjes në Slavyanka është një provë force e Rusisë, pasi shumë pranë kësaj zone është vija kufitare tokësore me Kinën, por edhe me Korenë e Veriut, ndërsa në anën tjetër të bregut është Japonia.

Por shqetësimi i Japonisë, nuk është vetëm një incident mes fqinjëve që mund të shkaktojë nisjen e luftës, por ngritja e kësaj baze të madhe ushtarake fare pranë ishujve Kuril, për të cilat Tokio ka pretendimet e veta territoriale.

l.h/ dita

September 15, 2018 22:18
Komento

1 Koment

 1. demo September 16, 15:18

  SHBA duhet te jete me LARGPAMESE lidhur me strategjite Ushtarake dhe politikat qe vendosin Ekuilibrat boterore. ShBA dhe Demokracia Perendimore kercenohet nga Aleanca Rusi-Kine- Kore.
  ShBA me politika demokratike duket se deshtoi ne kufizimin e Fuqise se tyre ushtarake.
  E vetmja Force ne Azi qe historikisht i ka shpartalluar keto kucedra Aziatike,eshte Japonia.
  Sot gjerat kane ndryshuar Kina nuk eshte ajo e viteve 30,as Korea,Rusia nuk eshte Rusia e 1905,pooor,poor ka nje gje.,.Shpirti Japonez nuk ka ndryshuar….
  Ndihmoje Japonine te zhvilloje programe Berthamore dhe Raketore! E ka lene Japonine me bombat berthamore te Hiroshimes dhe Nagasakit,qe s`eshte ne gjendje t`i kthehet nje majmuni pupac si Korea Veriut
  Ndihmoje Japonine si Izraelin dhe pastaj le te bejne kakerdhia majmunet e Azise!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim