JE

June 4, 2019 23:58

JE

Nga Arkiva

a je shpirti

a je ti hëna

a je shikimi

apo je mëma

 

a je ti babë

a je fëmi

a je ti tokë

apo liri

 

a je ti qielli

apo reja

a je ti ikja

apo neja

 

a jam unë deti

apo vala

a jam unë era

apo falja

 

mos vallë jam hije në një breg

a ngrohtësia kur të prek

 

a jom shkëlqim

në sytë e verbër

kush është sot botë

për dikë tjetër

 

jemi mjerim i botës ne?

veç kjo e fundit ti nuk je

 

****

Jetë Zhitia

Autorja është shkrimtare e re shqiptaro-gjermane. Poezi të tjera prej Jetës mund të lexoni duke klikuar KËTU

 

June 4, 2019 23:58
Komento

2 Komente

 1. Poezi .ti Det me dallg qe me rremben ... June 5, 09:43

  Oh…Poezi;
  Ti Mengjes i Mengjeseve ,
  ti Pranver e Puthjeve ,
  nate e neteve,
  Trendafil i Majit …!
  Ti puhi mbi lekure
  qe s’te ndjeva pran kurre..

  Ti keng bilbili ne mengjes ,
  pran aromes Trendafilit,
  ti Puthja e njom me Nektar a Ves,
  embelsia mbi buzet e bilbilit .
  Ti dit qe shkon
  ti nat qe vjen
  ti mengjes qe kerkon
  ate qe ktu se gjen …!
  Ti trendafil
  qe s’te ndjej me pran
  Ti kenga ime qe tingellon sot si denese
  ti Gjemb i pameshirshem ngul mbi kte Plage
  trishtim zgjuar kte Mengjese…

  tI Moment Nostalgjik …!

  Dhe n’se i pa fre,
  ky mall ne Flak drejt Poezise fluturon,
  si zemerimi perlaset mbi Porten qe mbyll qendron,
  ai pasin i cmendur mbi Trupin tend fle…!

  Reply to this comment
 2. jawohl je.zhitia bukur... June 5, 11:36

  jam …
  melodia fshehur n’ate “Not”,
  zemra varur mbi pentagram,
  dhimbja qe nga ty s’shpetova dot ,
  jam…
  ritmi qe brenda gjoksit tend gufon,
  deshir e marr qe qetesi s’gjen ,
  qe ate cels “Sol ” kerkon 😛

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*