Jemi pellazgë…

March 4, 2018 13:36

Jemi pellazgë…

 

S’është thjesht për folklor,

për këngët e mia,

po është e sigurtë:

“S’ka si Shqipëria!”

 

E njoh historinë,

ndaj dhe jam garant,

ne jemi një komb,

fare i veçantë!

 

Ne jemi një komb,

shumë e shumë i vjetër,

më të lashtë se greku,

edhe çdo komb tjetër!

 

Kot e kot që flasin,

monarkot e leshit,

jemi shumë më para,

edhe Gilgameshit!

 

Kot lehin monarkot,

dhe të tjerë si kone,

kurrë dot s’na tretën,

me gjuhë e zakone!

 

Si këndon shqiptari,

tek Polifonia,

mundet të këndojë,

vetëm Perëndia!

 

Gjithnjë na janë sulur,

né shekuj të liqtë,

po farë e shqiptarit,

është e çeliktë!.

 

Çfarë s’bënë kundër nesh,

po dot nuk na shuan,

ne si lisa bjeshke,

më shumë u shumuam!

 

S’është problem të ngrihen,

tani grataçela,

po vlejnë më shumë,

rrënjët aq të thella!

 

Rrënjë shumë të thella,

që ka Shqipëria,

shumë shekuj më parë,

dhe nga Iliria!

 

Kot që leh një kone,

kot që lëshon jargë,

ne jemi të parët,

se jemi Pellazgë!

 

Ndaj e kemi gjuhën,

si dritën e syve,

sepse shqipja është,

gjuhë e Perëndive!

 

ARBEN DUKA

March 4, 2018 13:36
Komento

18 Komente

 1. gjermani i fundit March 4, 14:31

  pello jemi vallahi, edhe para pellazgeve. Por dreqi ta haje, bota shte ku eshte, ne mbetem atje ku ishim.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 5, 12:52

   mono të njëjtën gjë them dhe unë gjithnjë!!
   patriotizëm folklorik!!
   “njëherë e një kohë ishim”,prandaj duhet ta nxjerrim bukën e gojës me atë që ishim dikurë,jo me atë që jemi sot!!
   dje ISHIM koka e botës!
   sot JEMI bytha e saj!!
   dhe ne nuk e kemi kuptuar se askush nuk të paguan për punën e djeshme,por vetëm për të sotmen!!
   dhe ne nuk e kemi kuptuar se për të mbajtur frymën gjallë sot nuk na mjafton e ngrëna e djeshme,duhet të hamë sot!!
   amerikën,përveç vëndasve të izoluar nga pjesa tjetër e botës,nuk e dinte kush që egzistonte,para 500 vjetësh!!sot është nr1 në botë!!
   sipas llogjikës sonë,ben dukës në këtë rast,ata nuk duhet të egzistonin,sepse dje nuk kanë qënë askush!!
   jemi bërë popull për VK!!
   gotë vere,duhan dhe trego përralla!si homeri!!

   Reply to this comment
 2. katarakti March 4, 16:44

  Nuk te shkon ty o Arben, per kulturen dhe erudicionin qe ke, ky lloj nacionalizmi folklorik. Nuk kemi “kollondrisur” ndonje gje te veçante as me perpara dhe as me mbrapa. Perjashto nje Skenderbe. Dhe me e keqja eshte se jo vetem qe nuk kemi gje te perafert me pellazget dhe iliret, por as me arberoret e Gjergj Kastriotit. A nuk e ke vene re sesi bllokohet sheshi dhe bulevardi per Bajrram! Por i vene mbulese edhe Skenderbeut se nuk durojne dot ta shohin! Prandaj t’i leme pellazget, iliret dhe arberoret ne shenjterine dhe qetesine e tyre dhe te shohim se si do shkoje puna e shqiptareve. Ne rast se ruajme gjuhen tone te shenjte, nderojme flamurin, duam Atdheun dhe respektojme Skenderbeun – i kemi punet ne rregull. Ne rast se verejme forcimin e fese dhe ndarjen e shqiptareve ne baza fetare – ne sunite, bektashinj katolike dhe ortodokse, – kemi marre fund.

  Reply to this comment
 3. Pellazgos March 4, 16:47

  Ta marrim vesh zoti “gjermani i fundit” se cfare jini,Pellazge,Ilyre,Epirote sic quhej Prijesi i Epirit Kastriotis apo Albanians?
  Si shpjegohet qe Kadhmos babai i Ilyrios,Polidhoras,Semeli,Aftonoi,Ino,Agavi ishte i biri i Aginoras dhe Tilefasas dhe mbreti i Thivas afer Athinas dhe kaq urrejtje te Madhe per Greket?
  Dashuri e pakufijshme me Ameriken dhe Italine fashiste qe Greqia e Mithollogjise Ilyre kur vjen Presidenti i Amerikes dhe Papa i Romes ne Athine nuk ka asnje Mize ne rruge?.
  A nuk jane amerikanet ata qe mbeshteten Turqine ne kufijte e vendosur ne 1913en me dhenien e Kostandinopolit dhe Smirnes,Pontios,Qipros me vone turqise?
  Ju jini nje fare turku qe e kini ne gen antigreqizmin dhe anti Ilyrizmin,anti Epirotizmin,anti Kastriotizmin,me ndertimin e mijera Xhamive duke e kthyer kete vend Arabe ne emer te fese myslimane te pushtuesve Osmane.
  Ku jane keto emra ta lashta tek Sulejmanet apo Idrizat?

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit March 4, 17:53

   o pellazg, ne i duam shume greket o zoteri. Ata qe duhen grinden shume, keshtu thote proverbi shqip. Per mitin e pernedive te Olimpit grek ka nje hipoteze shume te pranuar nga studjuesit, eshte varianti grek i mitit sumer dhe egjiptian, prandaj nuk fillon bota nga mitet greke. Kan kaluar shume erera e furtuna, asnje komb nuk eshte homogjen siç duan ektet nacionaliste, prandaj nuk na shkon ky debat per toka dhe rraca. Ja, une jam shqiptar safi dhe v nofken “gjerman i fundit”.

   Reply to this comment
 4. MH March 4, 17:39

  More z.Duka.
  E kemi te veshtire te vecojme se ne cilen poezi shfaqe talentin, kulmin e pjekurise te krijimtarise tande. Cdo here del me kryeveper ma kryeveper se e para.
  Pershendetje.

  Reply to this comment
 5. NVJOSA March 4, 19:14

  Albanologet keshtu thonë!
  Shqiptaret vijne nga Ilirët!
  Dhe Ilirët vijnë nga Pellazget, që mendohet si Popull shumë i lashtë!
  Prejardhjen tonë ilire shkencetarët arrijne te japin argumente!
  Por, rendesi ka qe deri me sot njihet vazhdimësia autoktone e shqiptareve!
  Ka edhe teza , me shumë me prapavija politike per etnogjenezen tone, por ato jane spekullime të ndikuara nga pushtimet e gjata shumeshekullore te sllavëve dhe turqve!Fakt eshte se si shtet ne shqiptaret, jemi i vetmi shtet ne Europë qe rrethohemi në kufijt shteterore nga bashkkombasit tanë!
  Jemi pjese e rendesishme e Kultures se Kontinentit te vjeter!…
  Dhe ajo qe eshte me e rendesishmja. GJUHA, si nje element qe ndryshon shume ngadale, nuk eshte as sllave, as latine, as greke, por nje Gjuhe e Familjes indoeuropiane, si gjuhet e medha, si latinishtja, anglishtja,gjuha gjermane, sllave etj.
  E dyta Kultura, folklori, ritet, dialektet, eposet,jane autoktone dhe aq te pasura sa rralle i gjen edhe tek popujt e medhenj!…
  Rendesi ka ti bashkohemi Familjes qe i perkasim, Familjes Europiane, sepse jemi pjese perberse e Kultures se Kontinentit te lashtë!
  Dhe jemi aq prane kesaj Familje!…

  Reply to this comment
  • info analitike March 5, 16:27

   Pa na cudit o Neti e na jep ndonje detaj qe te kuptojme kete origjine se ti je filoqyls. Sheko se cfare shkruan Cabej qe te mesoc dicka serioze ndryshe nga percartjet e bejtexhiut qe nuk ia ka haberin:”Ata paraqiten ndërkaq gjithkund si një popull legjendar, i mbuluar me mjegullën e një miti, popull pa konsistencë historike konkrete. Ndonëse në kohë të reja janë pohuar disa lidhje të tyre me ilirët e me thrakasit, duhet thënë se ai element etnik e gjuhësor që mund të quhej, me shumë rezervë, pellazg, për shumë arsye, edhe të karakterit gjeografik, nuk mjafton kurrsesi për të pohuar me një farë baze vërtetësie shkencore një birëri pellazge të popullit shqiptar.”
   http://www.tiranaobserver.al/stergjysherit-legjendare-te-shqiptareve-eqerem-cabej-mbi-tezen-ilire-dhe-pellazge/

   Reply to this comment
 6. Pellazgos March 4, 20:56

  Cudi e Madhe me ty Zoti gjerman i fundit,e di nga “dashuria” e madhe per Greket i kini ndryshuar te gjitha Topo nimet e Lashta Greke.
  Shen Gjinin e quani se eshte italiane,kurse Agios Saranda sic e thonin para Turqise Kastriotis dhe gjaku jone Epirote nuk e thoni.
  Ju jini hipokrite,servile te fashisteve armiqve te Pirros,spiune te njeri tjetrit,zilia kunder Grekut ju ka paralizuar llogjiqine.
  Mos me thoni qe ne historine tone Romaket shkaterruan qytetet Epirote nga “dashuria” e madhe per Sulejmanet e ardhshem.
  Ilyret i thonin Polis dhe jo qitet nga cita italisht.
  Cduan keto fjale Pellazge ne gluhen (glosa) tuaj te bukur (buatiful) apo bella?
  Kantare ne kendoj mos me thoni qe Sulejmanet pushtuan Romen dhe ata i copyuan.
  Amico ne mik
  Prima vera ne pranver
  Family ne familje
  Vini vjen
  Vino ne vere pije jo stine
  Priest ne prift
  Po keto angleze cne?
  Meat ne mish apo nuk hanin mish “pellazget sulejmane”.
  Road ne ruge
  Pusy ne pidh
  Castle ne kestjelle
  Uoter ne uje
  Hanger ne uritur ha
  Deth ne vdes
  Baruy ne varros
  Mice ne mace apo nuk kishin mace “pellazget sulejmane.
  Moskito ne mushkonje
  Open the door ne hape deren apo skishin dere ne kasolle.
  Sell ne shes
  Buy ne blej apo nuk kisshin tregeti “Ilyret” sulejmane
  Fllug ne flamur
  At Aturk babai i turqve At dheu ,dheu i babait
  Battle ne beteje apo nuk luftuan “ilyret” sulejmane
  Fight ne lufte
  Ele fteros ilire
  Spiti stepi vetem sheja e ndryshon pak
  Trade ne tregeti
  Peach ne pjeshke apo skishte pjeshke atehere.
  Spy ne spiun
  Traitor ne tradhetare apo skishin Ilyret as spiune as tradhetare.
  Ertha greq ne erdha
  Pak uje ne poco uoter
  Much ne shume opozite
  Mind ne mendje
  Spirit ne shpirt
  Fisai aeras fryn ere
  Riza roots rrenje
  Skordho hudher
  Dhoro dhurate
  Oniro ne ender apo nuk (non) enderonin Ilyret
  Sxia ne hije
  Ilos ne diell
  Fjalet e tua zoti me comentin gjermani i fundit si
  Hipoteze,proverbe,variant,mit,fortune,homogjen,nacionaliste,debate,rrace,une,jam hiqi nga fjalori “shqip” i pasur (perusii)greq dhe shikojme,see you dhe bejme llogari.
  Vetem kater quatro rreshte ke shkruar (scrive ) dhe me teper se gjysma jane te huaja.
  Harrova te te pyes se si i thonin Ilyret prinder kame kater quatro femije?
  Se ty e kupton ( kapito ) qe Pellazget ishin me te vjeter apo Ilyret para pushtimit nga Roma.
  Ilyret kane qene Greke,jo se ka shkruar historia dhe Mithollogjia por vete identiteti juaj emrat,feja,mashtrimi i vetvetes tregon edhe nje here qe ju nuk kini asgje te perbashket me Pellazget apo Ilyret.
  Vete Toponimet e Lashte te ndryshuara nga ju si pushtues
  tregon qe nuk jane tuajat ato vende.
  Dihet historikisht qe nje pushtues kur pushton gjeja e pare eshte ndryshimi i identitetit vendas.

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit March 5, 12:21

   po ja mer Pe-Llazi, thuhet se Pe-lla ishte qendra e vjeter maqedone, ku sipas E-merit(Homerit) apo Y-mer,qe ne shqip ka kuptim fryme (paç ymer-paç fryme) – fryme per te kenduar, shtrihej principata e Peleut(Pe-Leu,= leu nga Pe ) dhe nga flirti me Te-Ti linden Ak-illin(yllin e Ak), prijesit e Mir-mi-dhoneve( dhenes te miresise) e shkuan ne Yll-i-Jon( keshtu quhet Troja, Yllion, prandaj Y-meri kendon Ylli-ate-n dhe jo Troj-Ate-n, truall i Atit, ajo qe per kadence ne mijevjeçare quhet Iliade. Kenga tjeter quhet Ode-iso-ea(iso e Odes),nuk besoj Odho-sea, greqisht detit i thone Thallasa-qe ne i themi tallazit, diçka qe tundet.ku i kendohet kthimit te Yll-ikesit ne Y-te-ka, qe i perket Y-se. I ati quhej La-er-T. E-Lena quhej gruaja e bukur, qe fillimisht qe martuar me Me-Ne -La(Me la, ajo qe iku nga burri dhe e la). Gati te gjtihe emrat e heronjve te Y-merit kane shpjegim ne shqip, Ai-hakes-i, (Ajaksi), Diomede (Dy-me -dhe),mos te themi ne spondin tjeter, Pri-ame(prej te emes – me te ngjare ishte bere mbret duke e trasheguar nga e ema, si Yll-i-ame(s) i Anglise qe trashegon fronin nga mbreteresha Elisabeta. Pastaj Ek-u ba( u be Ek) lindi 50 femije, qe Ek – tor, por me mire eshte Ka-s(a)-andrra, asaj qe i shfaqen endrrat. Mos te shkojme tek perendite, Afer-Dita, qe shfaqet para agimit, apo edhe Ate-Na( Na- nga Ati, duke qene se e lindi Zeusi nga koka), sipas mitit, pasi hengri hyjneshen Me-Ti(Me Ty) qe ishte shtatzane me Zeusin. Meqe nuk mbaroj dot, kam idene se edhe mali i shenjte duhet te quhej Ylli-im-Pe)prej yllit tim), jo Olimpe. Meqe llogje po themi o Pe-llazit, sipas mitit sumer dikur flitej nje gjuhe e perbotshme, qe pastaj perendite apo ne-filimet(ata te fillimit – shqipja e sotme eshte rudiment i asaj antikes), apo O-a-anes, te ardhurit nga cepat e sistemit tone diellor vendosen ti ngaterronin me shume gjuhet kur banoret e Tokes vendosen te benin kullen e Babelit per tu bere njesoj si perendite, apo per te fluturuar ne hapesire njesoj si ata.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 5, 12:45

   or ty që e tregon budallallëkun tënd që në pseudonim!!
   po si mund të quah fjalët shqip me prejardhje nga anglishtja mor idiot!!
   anglishtja është gjuha e fundit e europës mor koqe idioti!!
   si ka mundësi që shqipja një nga,për të mos thënë e para,gjuhët e para ti ketë kopjuar nga e fudit??
   apo aq di dhe aq bën??
   ha të qr o ISIS model gërk!!

   Reply to this comment
 7. Shqipe-Pelivani March 4, 21:35

  HERSHMERIA JONE!

  (Nje kenge labe)

  Qe kur shpellat vune jehone
  edhe honet iso bene
  lind lahuta,guret thone,
  binjake me labçen zene…

  dy relika,qe nuk çmohen,
  nuk i gjen’ neper gjiton,
  as shiten,as dhurohen
  na i lane te paret prone.

  jane relike pellazgjike,
  s’gjenden ne te tjerat vende
  Evrop’ meso gjuhen shqipe,
  te njoç hisorin tende!

  refreni

  Ne mbi trojet tona rrijme
  qe kur jeta zuri fryme…

  Reply to this comment
 8. Iliria e bashkuar March 4, 23:03

  Me jete te Arben Duka. Eshte krenari por shqiptaret vazhdojne te jene te dobet e te paafte per veten dhe Atedheun??????

  Reply to this comment
 9. Kris 1 March 5, 01:50

  Tashti je ne linjen tende

  Reply to this comment
 10. Onkezmi March 5, 02:13

  Me ka rene rasti qe ne Biblotekat e Amerikes te cfletoje”The World Almanac”.Tek kapitulli Albania ne fun sqaron se:Did ju know? The Roman Emperor Costantine came from Iliria,an ancient name for Albania.Pra te dashur te ashtuquajtur “historian”,pak nga pak i heqet mjegulla e historise se gjithe ortodoksat dhe Ballkani jane grek.(sic thuhet ne librat shkollore ne greqi,pr Konstandinin dhe Co).Pra Dukakur thote se: Si kendon shqiptari/ tek polifonia,/mund te kendoje/ vetem perendia ? Me kujton Kadarene tekVepra letrare 12 se Dihet se trualli mbi te cilin ne jetojme ,eshte nje nga sheshet e para ne Bote mbi te cilin kemba njerezore ka shkelur me ritmin e nje valleje,labe,malsore apo camerise.Do te thoni je qe njeri eshte poet dhe tjetri “Keshtjellar i Shqipes”,pra jo historian,dhe emrin Greqi nuk ja dhane historianet,poetet Gete dhe Cone mesjete…

  Reply to this comment
 11. Onkezmi March 5, 02:18

  Me ka rene rasti qe ne Biblotekat e Amerikes te cfletoje”The World Almanac”.Tek kapitulli Albania ne fun sqaron se:Did ju know? The Roman Emperor Costantine came from Iliria,an ancient name for Albania.Pra te dashur te ashtuquajtur “historian”,pak nga pak i heqet mjegulla e historise se gjithe ortodoksat dhe Ballkani jane grek.(sic thuhet ne librat shkollore ne greqi,pr Konstandinin dhe Co).PraDuka kur thote se: Si kendon shqiptari/ tek polifonia,/mund te kendoje/ vetem perendia ? Me kujton Kadarene tek Vepra letrare 12 se Dihet se trualli mbi te cilin ne jetojme ,eshte nje nga sheshet e para ne Bote mbi te cilin kemba njerezore ka shkelur me ritmin e nje valleje,labe,malsore apo camerise.Do te thoni ju qe njeri eshte poet dhe tjetri “Keshtjellar i Shqipes”,pra jo historian,dhe emrin Greqi nuk ja dhane historianet,poetet Gete dhe Co ne mesjete…

  Reply to this comment
 12. N.VJOSA March 5, 08:59

  @Pellazgos,
  Grekët dhe shqiptaret jane dy nga popujt me te vjeter te Ballkanit!
  Kete nuk ka nevoje ta themi ne!
  E kane thene shkencetaret, albanologet dhe grekologet , por dhe historianet e lashtesise!
  Keto shembuj qe merr ti per te argumentuar, jane thjeshte nderveprime te dy popujve fqinje, te kulturave te tyre!…
  Kane marre dhe kane dhene me njeritjetrin!
  Edhe gjuhet.Shqipja ka marre nga greqishtja dhe anasjelltas Greqishtja ka marrë nga Shqipja!
  Shembuj ka plotë!
  Aq më teper që më parë nuk kane ekzistuar as kufijt shteterorë!
  Dihet, greqishtja eshte me e dokumentuar!
  Shqipja më pak. Kjo per arsyen se kane ndodhhr dy pushtime shumeshekullore mbi trojet autokton shqiptarë dhe shkollat shqipe janë te vona! Sepse i ndaloi pushtimi por nderveprimi feve.
  Por ekzistenca e Shqipes, edhe pse nen pushtimin shumeshekullor te huaj ,
  KA TREGUAR VITALITETIN E SAJ DHE NUK ESHTE ASIMILUAR!…
  E Vërteta eshte gjithashtu se politika ka hedhur pa mase b a l t ë në mardheniet e ketyre dy gjuheve te vjetra duke dashur te realizoje qellime aneksioniste!
  Prandaj, ta lemë Kishën ne fshat, siç thone gjermanet!
  Shqiptaret dhe greket kane kulturat e tyre dhe duhet te shohin me teper nga miqesia dhe jo nga armiqesia!
  Vetem nje shembull:
  Greket e sotem mburren me Kulturen e lashte.
  Por europianet thone gjjthashtu se GREKËT E SOTËM NGJAJNE ME GREKET E VJETER, AQ SA NGJAN TIGRI APO LUANI ME MACEN….!
  Jane primitive dhe jo shkencore pretendimet e mbivleresimit te një kulture apo te nje tjetre dhe per rrjedhim edhe pretendimet teritorjale, ererave te te cilave ju fryn me shume Politika
  se sa e Vërteta shkencore.!

  Reply to this comment
 13. intelektuali March 5, 09:56

  “MONARKOT E LESHIT” O BEJTEXHI O DULL PATRIOTI
  JANE TE ENVERIT PER GAMORET ME GJENE IDIOTI
  QE KANE STREHUE PLOT SHQYPTARE DRU ME PRE
  I KANE SHTRIRE DOREN I KANE BERE POPULL ME FE
  PRANDAJ LERE PROPAGANDEN E PELLAZGO MAJMUNIT
  SE ENVERI O BONI TAN SHQYPTARET SI T’KOHES SE GURIT

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin