Jeni në rrezik për sëmundje të veshkave? 7 pyetjet si ta kuptoni

May 4, 2018 19:07

Jeni në rrezik për sëmundje të veshkave? 7 pyetjet si ta kuptoni

 

Pavarësisht moshës, çdo njeri mund të preket nga sëmundjet e veshkave. Megjithatë, disa individë janë më të predispozuar se të tjerët për të zhvilluar dëmtime të veshkave.

Në vijim po ju detajojmë 7 pyetjet që vlerësojnë riskun për sëmundje të veshkave.

 

“Specialistët e Institutit të Shëndetit Publik thonë se nëse u përgjigjeni me “Po” njërës, apo disa prej këtyre pyetjeve, duhet të kontaktoni detyrimisht me mjekun specialist për të vlerësuar në kohë nëse veshka juaj po funksion siç duhet, apo ka pësuar ndonjë dëmtim”, shkruan Dita.

Në këto kushte, konsiderohen si ndër më të rrezikuarit për të zhvilluar sëmundje të veshkave të gjithë personat që vuajnë nga diabeti, ata që kanë vlera të larta dhe të pakontrolluara të tensionit arterial, si dhe kategoritë që kanë persona të tjerë në familje që vuajnë me sëmundje të veshkave.

p.k/dita 

May 4, 2018 19:07
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim