Jerusalemi i takon dhe Palestinës, po aq sa Izraelit!

March 6, 2018 10:26

Jerusalemi i takon dhe Palestinës, po aq sa Izraelit!

Partia jonë Demokratike,
një karnavale e vërtetë,
qeverinë shqiptare e ka shpallur armike,
pse Jerusalemin s’votoi për kryeqytet!

Duke mos votuar si Amerika në OKB-ë,
thonë ato gojë mjerane,
ne i kemi bërë atentat,
Trampit dhe qeverisë amerikane!

SHBA një shqetësim të tillë s’e ka shprehur,
dhe për faktin se vetëm shtatë e votuan,
po opozita jonë duke lehur,
vetëm tek ne armikun zbuluan!

Ne votuam sipas Bashkimit Europian,
kundër Trampit thuajse shtetet qenë krejt,
po sikur dhe BE ta kish votuar,
votimi ynë do qe shumë i drejtë!

SHBA-të kanë interesa globale,
dhe shumë të veçanta i ka në Izrael,
ne kemi lidhje fare periferike,
dhe s’mund të prezantohemi si një shtet karafil!

Nëse do të shikojmë historinë,
kjo histori fare qartë na tregon,
se dhe Palestinës-Jerusalemi,
si kryeqytet i takon!

Ta shpallësh këtë në mënyrë të njëanshme,
nuk i shërben paqes në rajon,
ndaj vetë Izraeli-qeverinë,
ta shpjerë në Jerusalem nuk guxon!

Dhe për myslimanët ky qytet është i shenjtë,
simbol i madh është ky qytet,
mbasi që andej u ngrit në qiell,
profeti i tyre Muhamet!

Jerusalemi ka status të veçantë,
një status krejt të ndërlikuar,
ndaj për statuskuonë aktuale,
gati gjithë planeti ka votuar!

Statuti i Jerusalemit nuk ndryshon,
as sot dhe as më prapa,
dhe s’ka arsye të dali vendi jonë,
dhe më katolik se vetë Papa!

Votimi i shtetit tonë ka qenë dinjitoz,
dhe pse Amerika s’na ka duartrokitur,
po ne kemi qenë gjithmonë me Palestinën,
në krah të popujve të shtypur!

A.DUKA

March 6, 2018 10:26
Komento

14 Komente

 1. Shqiptari March 6, 12:01

  Shoku Duka, po ju kujtoj se ka 3 lloj votash, Pro, Kunder dhe Abstenim. Shume shtete europiane Abstenuan ne votimin e rezolutes amerikane. Ate gje duhet te bente dhe Shqiperia. Zgjohu shoku Duke nga enderrat me popuj te shtypur qe kane Shqiperine fanar ndricues. Ajo kohe ka mbaruar qe ne 1990, kur i mbaroi vajguri kandilit te komunizmit ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 2. fteri March 6, 12:01

  fifti-fifti ,kjo është ndarja ekzakte !

  Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 March 6, 12:52

  “Jerusalemi i takon dhe Palestinës, po aq sa Izraelit!”
  a ti ke shku për lesh o beno!!
  kujt i plasi trapi për jeruzalemin,ooooooooo beeeeen!!
  po na marrin shqipërinë dhe ti vazhdon i bie patkoit!!
  shko mor pirdhu me jeruzalem e palestinë!!
  shkruaj disa vargje për palestinën se të paguan erdo,mirë!!vetëm mos bëj gaf të shkruash për kurdët ndonjë gjë të mirë,se të futën në komplot dhe ty!!
  ja shnet beno,futi një gotë dhe VK shqipërisë e palestinës!!si vera nuk ka!!

  Reply to this comment
  • Tartufi March 6, 13:50

   Eshte kohe per fryrje bythe,me udhetimet ne Betlehem !
   Ja kalojme te gjitheve per nga hajvanlleqet.
   Populli thote.

   Sa me pake
   por e shtruar

   Gje e zgjatur
   e shemtuar.

   Reply to this comment
 4. Pellazgos March 6, 15:45

  Filosofia thote qe,nese Alfa mashtron Beten,Alfa nuk eshte njeri i mire.
  Por neqoftese Alfa mashtron perseri,atehere nuk eshte faji i Alfes.
  Keshtu edhe puna e Cifuteve.
  Ne 1600 Spanja i zboi dhe erdhen shumica ne Thesaloniki Jani e etj.
  U lidhen me turkun kunder Grekeve,ashtu sic bejne me Ruset,me Amerikanet,tani me Gjermanet.
  Nje poet ka shkruar qe Cifutet ne fillim pervetesojne nje dyqan apo shtepi te nje rruge dhe pas nje kohe gjithe rruga eshte e tyre.
  Gjithmone e kane konsideruar veten vetem ata viktime jo te tjeret.
  P.sh.Gjermania e njohu Gjenocidin e Turqise kunder Armeneve atehere pse nuk e njohin edhe Amerika,por ndonjehere ja kujton Turqise ceshtjen e Armeneve.
  Evropa apo Amerika nuk eshte Demokratike se nuk kane te njejtin qendrim ndaj krimeve njerezore,ose Gjermania eshte gabim ose Amerika se te dyja nuk shkojne.
  Dhe per kete Amerika e ka perdorur Turqine pushtuese kper interesat e saj kunder Rusise dhe kunder intetesave Greke dhe Shqipetareve te vertete qe nuk kane frike nga Vorio Epiri i Kastriotis.
  Sa per Hebrenjte jane nje popull pa histori,pa nje shtet,pa kulture.
  Kudo qe germojne Greqisht ne te gjithe Mesdhun,ku perpara disa vjeteve nje Palestinez terhiqte ne karroce bustin bronz te Apollonit dhe mund ta perdorte per strap.
  Tani vime tek tema,a nuk jane Palestinezet viktima dhe ne vendin e tyre?
  Paraja shoke thote Serembja,ajo zbraz Shqiperine,ajo kontrollon politikat.
  Sokrati thote se do te te shoh se si do e perdoresh parane.Viktime eshte gjithe njerezimi pervec Cifuteve,se duke kontrolluar mediat gje qe do e arrijne edhe ne Albanistane,krijojne konflikte shtetesh.Kush do denohet per krimet ne Siri.thjesht se nuk “duan”Asadin?
  Po ne Liby qe ishte vendi me i qete dhe me te ardhura me shume se cdo vend te Afrikes veriore?
  Per fat te keq nuk dime akoma pse Hitleri donte ti hiqte qafe edhe hebrenjte e pafajshem,pamvaresisht qe ka historiane qe kane shkruar qe nje plan per hebrenjte qe te detyroheshin te shkonin ne Palestine,se me deshire nuk shkonin.

  Reply to this comment
  • Hammerhaituri March 7, 10:43

   Shtet pa histori !!Shtetet krijohen rikrijohen
   kufijt ndryshohen me force kombet mbesin!!
   Hebrenjt rrace e forte! Mbijetuan Egjyptianet Babilonasit Romaket edhe Hitlerin Arabet po e
   po .Ne c’do fushe jane perpara shkence ekonomi kultur!!

   Reply to this comment
 5. Mollosi March 6, 16:41

  Jerusalemi eshte i atij populli i cili e ka aq per zemer ate qytet dhe i kendon aq madherishem sa asnje popull tjeter ne bote.
  https://www.youtube.com/watch?v=72QC8EGnxTw

  Reply to this comment
 6. Iliri March 6, 19:11

  Perandorija romake e pagezoi palestina Judene ,e atehershme kur hebrejt kishin shtetine tyre… Arabet e sotem qe jetojne ne dy enklava Gaza dhe Bregu perndimor nuk jane palestine por arabe me kultur dhe tradite e gjuhe sikur egjyptasit qe jetojne ne Gaze dhe bregu perendimor afer jordanise e perafrojne me jordanezet. Arabet erdhen ne Palestine- Jude sikur nomade dhe u ngulen aty para epokes se re. Asht ngjajshmeni me Dardanin e diikurshme tani Kosove / e pagezueme nga Perandorija otomane/dhe trojet tjera te shtrira n tri shtete … “Kerkoni dhe do te gjeni” Krishti Ti i mjer bllogist dhe komentues ta paditur mjer qe ju ka Shqiperja.

  Reply to this comment
 7. info analitike March 6, 21:58

  O bejtexhi kot te pies qy Izraeli e ka njohur Kosoven mo?

  Reply to this comment
  • shqipe March 7, 03:14

   Pra,me qe s’e kane njohur ende kosoven dhe Rama duhej te bente te njejten gje… hajde llogjik peshku femer,hajde… nfo vetem te hakmerret di. i ka mbet qese ballistet u ben; kembe ,kembe.neper kotece.. si s’ke nje luge gjelle me tru ne ate kafken tende, xhanem,(luge kafje), Desha te them.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 March 7, 09:55

    moj qipeeee
    po palestinezët mi zemra??
    si qëndrojnë në lidhje me kosovën??
    a se u kujtova,”është pjesë e sërbisë” thonë të vafrit!!
    bile votojnë kundër kosovës në unesko??
    he copa e mishit,copë!!
    sy ke po nuk të hyjnë në punë mi shpirt!!
    truri të mungo!!

    Reply to this comment
   • info analitike March 8, 15:31

    qype vazhdo ha nga ai i gjishes se nuk qenke ngopur ende. Ha qype ha se nuk ke aq mend sa te arsyetosh dhe per gjerat me elemntare ngaqe ia ke dhene me koncesion partise.

    Reply to this comment
 8. Kris 1 March 7, 01:01

  Kur ske pune tund deren.Per te dyja shtetet qe merakosemi tani e kemi qare me pare duhet pare reciprociteti.Asnjeri historikisht nuk ka qene ne krahun tone e as jane.Te dy nuk e njohin kosoven.Biles izraeli ne kete ceshtje i ben karshillek ShBA,-se

  Reply to this comment
 9. Rexhep Murtezi - Gjilan March 7, 09:35

  Shqiptari dhe Shqipe që meritojn të kosultohen,për rastin në fjalë.Qytetari Duke se nuk je zotri,Shqipja mirë të ka paralajmruar se palestina nuk e ka njohur Kosoven dhe ambasadori i palestines në Beligrad,qka ka dhier për goje ti nuk e din sepse ti nuk i përcjell ndo-
  dhitë.!Po shum pak izraeli po jau ban palestinezve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*