Jeruzalemi i gjakosur,Netanyahu: Ditë historike, mirënjohje Trumpit

May 14, 2018 17:40

Jeruzalemi i gjakosur,Netanyahu: Ditë historike, mirënjohje Trumpit

Nën një numër të lartë vrasjesh e të plagosurish nga protesta e zhvilluar, Shtetet e Bashkuara të Amerikës hapën Ambasadën e tyre në Jeruzalem.

Përfaqësues të lartë të Amerikës, mes të cilëve vajza e Trumpit, Ivanka, dhe bashkëshorti i saj, Jared Kushner, morën pjesë në ceremoni si për të treguar vendosmërinë amerikane për këtë hap të ndërmarrë.

Në ceremoni mori pjesë përmes një videokonference edhe Presidenti Donald Trump, i cili tha se hapja e Ambasadës në Jeruzalem po pritej prej kohësh.

“Izraeli është një komb sovran, me të drejtën për të përcaktuar kryeqytetin e tij. Por, për shumë vite ne dështuam që të njohim atë që ishte e qartë”, tha Trump.

Ndërsa Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, u shpreh në këtë ceremoni se “kjo është një ditë e lavdishme, është historike. Presidenti Trump duke njohur historinë, ju keni shkruar historinë. Që të gjithë ne ju jemi mirënjohës. Ne jemi këtu dhe nuk do të shkojmë asgjëkundi.”

Hapja e Ambasadës Amerikane në Jeruzalem

s.a/dita

May 14, 2018 17:40
Komento

8 Komente

 1. Prisni se nuk keni pare akoma gje.... May 14, 18:30

  ….. jo po duhet t’i merrnin leje ISIS, per te hapur Ambasaden ne Jerezulam.
  Es perpara caju ballin morracakeve.

  Reply to this comment
 2. demo May 14, 19:23

  Izraeli tregoi cfare mund te beje nje popull i vogel me mencuri te madhe.
  Edi Rama e tregoi perfundimisht karakterin:Hallet me Izetin,qefet me miletin,;hallet me rroten,qefet me boten.

  Reply to this comment
  • Si çifuti ne shkretetire May 14, 21:15

   Mençuri treguan edhe ne vitet 30, por e dime se si perfunduan.
   Fakti qe per 2000 vjet keta jane endur si çifuti ne shkretetire, thote gjithshka … Pse? Si eshte e mundur qe nuk arrijne te bashkejetojne ne harmoni me te tjeret?
   Si eshte e mundur qe behen agresive kur udhehiqen nga lider integraliste dhe kane mbeshtetjen e te medhejve?
   E kishin edhe mbeshtetjen e Hitlerit nga fundi i viteve 20, sepse e ndihmuan per te mare pushtetin, por i kishin bere hesapet pa hanxhine, sepse nuk e dinin qe kishin ndihmuar nje psikopat te pabese, per me teper te races te tyre.

   Reply to this comment
  • X Demo May 14, 22:24

   Zoti Demo, o keni nivel te dobet gjykimi ose pleqeria paska bere punen e vet, mbasi nuk jeni ne gjendje te gjeni percaktimin e sakte nepermjet fjalorit tone.
   Djallezi nuk do te thote mençuri, jane dy fjale me percaktime diametralisht te ndryshme e te kunderta.
   Ta vertetoj qe behet fjale per djallezi nga ana e Shtetit Izraelian, te pakten ne raport me ne shqiptaret, qe i kemi shpetuar qytetaret erbrej nga furrat naziste (te atij wehrmachtit qe ti ndonjehere i thurr lavde).
   Izraeli nuk e njeh Kosoven e as ka per ta njohur ndonjehere! Dhe e di perse?
   Sepse ai mbyll syte para genocidit serb ne kosove, mbasi eshte teper i ngjashem me genocidin e tyre ndaj popullit palestinez.
   Demo, lexo libra here pas here, sepse leximi te ndihmon intelektin.

   Reply to this comment
 3. Arben May 14, 20:09

  Kriminelat do te paguajne

  Reply to this comment
 4. Ngushellime familjareve te viktimave May 14, 21:17

  Dite historike, kjo masaker e madhe!
  Do te ngelet si nje nga masakrat me tragjike te njerezimit.

  Reply to this comment
 5. Tirana May 14, 21:35

  Dite turpi per Ameriken. Solidaritet me popullin palestinez.

  Reply to this comment
 6. Krom May 14, 22:18

  Arben ti je turk do te shkerdhejn edhe Ty prandaj mylle halen

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*